Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

De ce nu se mai fac filme ca odinioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 I2O, on 08 mai 2018 - 10:45, said:

Se fac,se fac...dar cam rar si destul de slabe calitativ atat jocul actoricesc cat si infatisarile personajelor
Nu compara panarama aia de piratii din caraibe cu filmele care le-am mentionat mai sus
Ai mentionat si un film cu pirati, de-aia am pomenit de Piratii din Caraibe, oricum in comparatie cu el filmele din anii '50 arata jenibil: efecte ioc, actiune canci, dueluri jenante, multa vorbarie, putina aventura, etc.

#38
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 pandurian, on 08 mai 2018 - 10:40, said:

Inca ceva daca te uiti doar la Filme americane, automat ca nu vei gasi acolo ceea ce-ti doresti. Incearca si altceva, gen Filme spaniole iti pot recomanda cateva foarte bune fara efecte speciale si idei geniale. Sau cele Turcesti (Unde sentimentele primeaza si jocul actoricesc, nu efectele speciale).

Internetul e mare, e de ajuns sa cauti si vei gasi.

Iti dau cateva:
Contratiempo - Foarte bun Filmul. Nota 9
La cara oculta - The Hidden Face - Nota 8
At the end of the Tunnel - Film de actiune foarte bun - Nota 8
Asa o fi, dar e ce ziceam eu cu muzica.
Daca sistemul marginalizeaza 90% din productii si promoveaza doar 10%, normal ca nu mai vezi mare branza. Poti scotoci pe net sau asa, dar daca nu e pe canalele de mare afluenta, putina lume afla de ele.

#39
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010

 Pololica, on 08 mai 2018 - 10:34, said:

Mi-ai adus aminte de un film (parca frantuzesc, dar s-ar putea sa ma insel), difuzat de ProCinema ca film clasic (produs prin anii 60-70). L-au tradus "Pompierii", film care mi s-a parut bun. Ideea filmului era ca toate cartile erau arse si considerate ilegale, iar pompierii aveau misiunea sa le arda, nu sa stinga incendii.
Fahrenheit 451, dupa un roman celebru de Ray Bradbury.
Nu prea e frantuzesc filmul.

 Adm, on 08 mai 2018 - 10:35, said:

Uitati-va la ultimele succesuri de Box-Office


EBA, tu esti?Posted Image

#40
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Aldulescu, on 08 mai 2018 - 10:57, said:

Ai mentionat si un film cu pirati, de-aia am pomenit de Piratii din Caraibe, oricum in comparatie cu el filmele din anii '50 arata jenibil: efecte ioc, actiune canci, dueluri jenante, multa vorbarie, putina aventura, etc.
Bine, n-a zis nimeni ca tot ce se facea in '50 era bun sau ca n-au existat evolutii.
Nu e nimic total negru sau alb.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Pololica, on 08 mai 2018 - 10:34, said:



Mi-ai adus aminte de un film (parca frantuzesc, dar s-ar putea sa ma insel), difuzat de ProCinema ca film clasic (produs prin anii 60-70). L-au tradus "Pompierii", film care mi s-a parut bun. Ideea filmului era ca toate cartile erau arse si considerate ilegale, iar pompierii aveau misiunea sa le arda, nu sa stinga incendii.
https://www.imdb.com...0/?ref_=nv_sr_2

Se numește Fahrenheit 451 și este regizat de François Truffaut.

Acest film este bazat pe nuvela cu același nume a lui Ray Bradbury.
Avid de SF, am citit-o de copil.
Personajul principal este Guy Montag.


Există și varianta 2018.
https://www.imdb.com...6/?ref_=nv_sr_1
Nu am văzut-o pe cea 2018 dar presupun și presimt că e puțin manelizată.

Uite ca exemplu am citit în copilărie Picnic la marginea drumului de Arkadi și Boris Strugațki
https://gawrylyta.fi..._20drumului.pdf

Este și film rusesc - Călăuza - spre rușinea mea nu am avut răbdare să mă uit la el.
E prea sec pentru gustul meu.

Însă m-a bucurat foarte tare jocul inspirat din asta - Stalker.

Sunt filme bune făcute - timp să ai să le vezi și creier să le înțelegi.
Nu te pune nimeni să te uiți la manelele de acum.

#42
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Aldulescu, on 08 mai 2018 - 10:57, said:

Ai mentionat si un film cu pirati, de-aia am pomenit de Piratii din Caraibe, oricum in comparatie cu el filmele din anii '50 arata jenibil: efecte ioc, actiune canci, dueluri jenante, multa vorbarie, putina aventura, etc.
Pai sincer mai bine ma uit la un film cu pirati din anul 50 decat sa ma uit la scalambaiala aia de piratii din caraibe

#43
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 exceswater, on 08 mai 2018 - 11:05, said:

Este și film rusesc - Călăuza - spre rușinea mea nu am avut răbdare să mă uit la el.
E prea sec pentru gustul meu.

Amu' sa nu exageram nici cu pretentiile astea de profunzime prin inebunirea spectatorului cu imagini gen apus de soare filmat in timp real. Sau pereche de bosorogi care molfaie clatite juma' de ora pe muzica de Ceaikovski.
Exista o cale de mijloc.
Nici io nu m-as uita la asa ceva si nu ma simt vinovat deloc.

 I2O, on 08 mai 2018 - 11:09, said:

Pai sincer mai bine ma uit la un film cu pirati din anul 50 decat sa ma uit la scalambaiala aia de piratii din caraibe
Mhhh, depinde...
PdC putea fi ok, n-a lipsit mult, dar s-a exagerat.
Si s-a prea lungit si s-a tot adaugat la exagerarea initiala.
Dar nu e cea mai proasta serie, zic eu...
Iar unele din anii 50 is slabe, nu faceau nici aia numai bunatati.

Edited by grrrrr, 08 May 2018 - 11:15.


#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Aldulescu, on 08 mai 2018 - 10:57, said:

Ai mentionat si un film cu pirati, de-aia am pomenit de Piratii din Caraibe, oricum in comparatie cu el filmele din anii '50 arata jenibil: efecte ioc, actiune canci, dueluri jenante, multa vorbarie, putina aventura, etc.
Uite de exemplu eu as vrea sa vad un film de genu asta cum era Glenn Ford si Rita Hayworth
Dar...ciuciu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M6Gv7Ptu9gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 grrrrr, on 08 mai 2018 - 11:13, said:

Amu' sa nu exageram nici cu pretentiile astea de profunzime prin inebunirea spectatorului cu imagini gen apus de soare filmat in timp real.
Exista o cale de mijloc.
Nici io nu m-as uita la asa ceva si nu ma simt vinovat deloc.

Ai dreptate.
Nici mie nu îmi place.

Vorba șoarecului: Mie mi-a plăcut mai mult cartea !

Edited by exceswater, 08 May 2018 - 11:15.


#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,546
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că ne-am distru gusturile. Şi pentru că din prostie se fac bani uşor. De ce să faci un film o.k. când poţi să faci unul prost la care să dea buluc lumea. Film o.k. nu înseamnă neapărat ceva extraordinar, de arată. La filme dramatice nu mă prea mă mai uit că-mi strică starea de bine  :(  Înainte mă puteam uita la multe chestii, dar acum m-am sensibilizat prea mult.

Am zis că mă duc anul ăsta la cinematograf să văd filme noi, că apăruseră unele care mă tentau. Din păcate nu am ajuns. Să văd ce filme o rula la cinematografele care nu sunt în mall-uri (vreau să mă ţin pe cât posibil departe de mizeriile alea numite mall-uri).

#47
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 grrrrr, on 08 mai 2018 - 11:13, said:

Amu' sa nu exageram nici cu pretentiile astea de profunzime prin inebunirea spectatorului cu imagini gen apus de soare filmat in timp real.
Exista o cale de mijloc.
Nici io nu m-as uita la asa ceva si nu ma simt vinovat deloc.


Mhhh, depinde...
PdC putea fi ok, n-a lipsit mult, dar s-a exagerat.
Si s-a prea lungit si s-a tot adaugat la exagerarea initiala.
Dar nu e cea mai proasta serie, zic eu...
Iar unele din anii 50 is slabe, nu faceau nici aia numai bunatati.
Categoric ca nu toate erau de clasa 1...

#48
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 danyel61, on 08 mai 2018 - 10:38, said:

Uita-te pe topul imdb la incasari si vezi ce tip de filme sunt. Americanul tre' sa faca bani, asta primeaza, nu calitatea. Si asta se vand acum bine, filmele "popcorn", l-ai vazut (rontait) si l-ai uitat. Da' ai dat banu' si ai umplut sala.

Casablanca, Pe aripile vantului sunt doua exemple de filme de calitate care produc bani. Doar ca bugetul initial raportat intre un film actual si unul din cele doua enumerate fac o diferenta foarte mare. Americanii o tin sus si tare ca daca vrei bani trebuie sa cheltuiesti. Uite ca tocmai ei nu prea respecta (in sensul ca limiteaza bugetul). Nu zic ca un buget mic nu ar ajunge, dar calitatea costa, orice ai face.

Ca sa-ti dau un exemplu: eu alimentez cu GPL de la Rompetrol, desi e  mai scump cu 2 bani/litru decat la Luk pentru ca imi place cum toarce motorul (si parca mi se pare mai bine cum se misca raportat intre cele doua benzinarii). Asa si cu filmele, o calitate mai buna (actori, scenariu, locatii, etc) inseamna niste banuti (la inceput) mai multi.

#49
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 I2O, on 08 mai 2018 - 11:13, said:

Uite de exemplu eu as vrea sa vad un film de genu asta cum era Glenn Ford si Rita Hayworth
Dar...ciuciu


Uite de exemplu tu ai vrea să vezi un film de genul ăsta cu actori cum erau Glen Ford și Rita Hayworth. REPET "cu actori cum erau Glen Ford și Rita Hayworth"

Nici exprimarea nu mai e ca în timpurile ălea.
Acum tu vorbești tu înțelegi.

Edited by exceswater, 08 May 2018 - 11:19.


#50
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Uite un film bun, fara efecte speciale, sau or fi, insa nu vizibile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TzU3UJuV80w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
Hai ca va pun eu ani 50...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ANcjbJJgQ8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by grrrrr, 08 May 2018 - 11:21.


#52
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Negrul ăla pirat zici că e Kamara. La fel de bărbat bine.

Edited by exceswater, 08 May 2018 - 11:21.


#53
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 exceswater, on 08 mai 2018 - 11:17, said:

Uite de exemplu tu ai vrea să vezi un film de genul ăsta cu actori cum erau Glen Ford și Rita Hayworth. REPET "cu actori cum erau Glen Ford și Rita Hayworth"

Nici exprimarea nu mai e ca în timpurile ălea.
Acum tu vorbești tu înțelegi.
Da...am ajuns sa ma balbai boss,ce sa faci batranetea asta

#54
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 lely, on 08 mai 2018 - 11:03, said:

Fahrenheit 451, dupa un roman celebru de Ray Bradbury.
Nu prea e frantuzesc filmul.


Da, asta e. Nu mai stiam titlul original. Il vazusem o singura data, cu peste 15 ani in urma, spre diferenta de "Unde se avanta vulturii" (Where eagles dare) cu Clint Eastwood, film si roman vazut/citit cu mare placere.

Edited by Pololica, 08 May 2018 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate