Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce nu se mai fac filme ca odinioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
De ce industria filmografica nu mai produce filme de calitate cum erau cele din anii 40-50-60-70?
Mai jos am cateva exemple de filme din perioada respectiva
the prodigal
land of the pharaohs
raiders of the seven seas 1953
Quo Vadis
The Egyptian
captain from castile
California Conquest

Pur si simplu actorii atunci aveau carisma,talent,infatisari care chiar se potriveau cu personajele jucate,se filma in mediul natural,se depunea multa munca...etc
De ce industria a dus trendul doar in directia navelor,laserelor...etc,eu am ajuns sa nu prea mai suport filmeme actuale sunt mult prea penale
De ce sa faci numai filme despre viitor si prezent si este uitat trecutul care e atat de fascinant?
Industria cinematografia e intr-o criza acuta de actori buni

#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Nu se mai cer ?

#3
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Filmele actuale reprezintă uneori 50% desene animate din cauza efectelor speciale.

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdanyel61, on 08 mai 2018 - 10:23, said:

Nu se mai cer ?
Pai daca nu fac...nu au de unde sa stie daca se mai cer sau nu

Edited by I2O, 08 May 2018 - 10:25.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Din acelasi motiv pentru care nici muzica nu mai e ca acum niste zeci de ani...
Din acelasi motiv pentru care nici masinile nu se mai construiesc (ca rezistenta si fiabilitate) ca acum 15-20-25 de ani.
Din acelasi motiv pentru care nici obiectele pe care le folosim zi de zi nu mai sunt la fel de fiabile ca acum niste ani.
Pt ca "comercial".

#6
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018
Se pot adauga si destule filme romanesti, dar din cauza disparitiei pe cale naturala a marilor actori romani, chiar nu se mai poate face nimic. Generatiile actuale de actori sunt mult sub valoarea seniorilor de altadata.

#7
pandurian

pandurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.04.2018
Nu se mai fac pentru ca nu isi scoate banii, pentru ca lumea nu s-ar mai uita la ele. Tot timpul cautam ceva nou, intervine monotonia plictiseala daca vedem un Film care s-a mai facut de 1000 de ori. De asta sunt Filmele vechi, cine vrea se uita la cele vechi ele mai sunt disponibile.

Cu cat aude lumea ca ai bagat milioane de dolari in efecte speciale, cu atat se uita mai multa lume. In schimb daca faci un Film ca acum 50 de ani, nu ai ce efecte sa bagi in el ca pe vremea aceea nu era efecte Posted Image

Si nici nu mai sunt regizori ca altadata, gen Alfred Hithcock imi vine in minte acum... care sa-ti faca Filme sa te tina in suspans fara efecte speciale.

Edited by pandurian, 08 May 2018 - 10:31.


#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMagicwisewolf, on 08 mai 2018 - 10:26, said:

Din acelasi motiv pentru care nici muzica nu mai e ca acum niste zeci de ani...
Din acelasi motiv pentru care nici masinile nu se mai construiesc (ca rezistenta si fiabilitate) ca acum 15-20-25 de ani.
Din acelasi motiv pentru care nici obiectele pe care le folosim zi de zi nu mai sunt la fel de fiabile ca acum niste ani.
Pt ca "comercial".
Da-l in ma-sa de comercial
Eu zic ca te uiti cu mai mare placere la un film de calitate decat la unu comercial
Nu?

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
On topic : Pentru ca toate sau marea majoritate a ideilor au fost epuizate si acum se invart in cerc, pe aceleasi idei para si suprafolosite, doar cu niste efecte speciale in plus.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdonbalon, on 08 mai 2018 - 10:26, said:

Se pot adauga si destule filme romanesti, dar din cauza disparitiei pe cale naturala a marilor actori romani, chiar nu se mai poate face nimic. Generatiile actuale de actori sunt mult sub valoarea seniorilor de altadata.
Categoric,am avut filme bune si am avut si actori buni(atat cat sa putut pe vremea aia)

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Filmele din perioada respectiva aveau actori si regizori de teatru, in principal, deci jocul actoricesc era specific scenei respective.

Compara o piesa de teatru cu un film si o sa-ti dai seama ca un actor de teatru are alt joc fata de cel de film.

O alta caracteristica ar fi limitarea tehnica a efectelor speciale, majoritatea fiind imagini reale cu o orchestra simfonica.

As mai adauga si scenariul, care, la momentul respectiv, era o poveste cu subiect si predicat, in care bataia nu se intercala printre doua silabe.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt filme bune și acum. Important e să le găsești. Nu toți sunt interesanți de filme cu cafteală sau cu roboți care fac chestii.

Uite de exemplu film recent bun (părerea mea)

https://www.imdb.com/title/tt3464902/

Depinde ce îți place. Ce cauți la un film...

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru ca si in industria filmului,capitalismul aplica exact ceea ce face in viata de zi cu zi,adica il doare in cur de om,ca tot unitar.
Asa cum se accepta muzica "vedetelor" in functie de componentele laptopului si mesei de mixaj,asa si in in filme efectele vizuale elimina umanul.
In lista de distributie a aunui film vor aparea IBM,HP,ASUS,INTEL,AMD,etc.,si la sfarsit trei manageri cu curatenia si managerul responsabil cu inchiderea si deschiderea usilor.Astia ultimii sunt umanoizi.
Inainte,artistii faceau filmul si/sau o piesa.Azi?Dracu sa-i ia.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postpandurian, on 08 mai 2018 - 10:27, said:

Nu se mai fac pentru ca nu isi scoate banii, pentru ca lumea nu s-ar mai uita la ele. Tot timpul cautam ceva nou, intervine monotonia plictiseala daca vedem un Film care s-a mai facut de 1000 de ori. De asta sunt Filmele vechi, cine vrea se uita la cele vechi ele mai sunt disponibile.
Pai stai putin ca nu trebuie sa faca remake ca asubiecte sunt garla numai sa se vrea
Si daca te uiti putin in cinematografe cam 50% sunt remake-uri....care stau bine in topurile incasarilor
Eu sper ca intr-o zi sa se reseteze moda actuala a cinematografiei....

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apropos: o buna parte din filmele considerate capodopere sunt filme din genul musical, practic luate de pe Broadway.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Repet sunt filme bune.
Numai că nu sunt cu bătaie sau cu lasere sau cu explozii.

Deschideți ochii.

Edited by exceswater, 08 May 2018 - 10:34.


#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostI2O, on 08 mai 2018 - 10:27, said:

Da-l in ma-sa de comercial
Eu zic ca te uiti cu mai mare placere la un film de calitate decat la unu comercial
Nu?
Eu nu zic ca nu ma uit. Chiar caut filme care sa ma lase "uau" indiferent de anul productiei.
Si dupa ce ma uit pe IMDB si vad ca la profit a fost cu putin peste costurile de productie, ma intristez.
Si apoi vad niste porcarii, mizerii, infectii si aberatii de filme, care au scos de 5-10 ori bugetul si incep si injur.
Normal ca se vor produce mult mai multe ca cele din categoria a doua expusa mai sus, nu ?
Lumea s-a tampit si cere lucruri tampite si asta primeste.
Si Hollywood este tot o industrie. Daca cocalarii cer tampenii, pt ca asta le place, asta se va produce. Pentru un simplu fapt : banii.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postexceswater, on 08 mai 2018 - 10:29, said:

Sunt filme bune și acum. Important e să le găsești. Nu toți sunt interesanți de filme cu cafteală sau cu roboți care fac chestii.

Uite de exemplu film recent bun (părerea mea)

https://www.imdb.com/title/tt3464902/

Depinde ce îți place. Ce cauți la un film...


Mi-ai adus aminte de un film (parca frantuzesc, dar s-ar putea sa ma insel), difuzat de ProCinema ca film clasic (produs prin anii 60-70). L-au tradus "Pompierii", film care mi s-a parut bun. Ideea filmului era ca toate cartile erau arse si considerate ilegale, iar pompierii aveau misiunea sa le arda, nu sa stinga incendii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate