Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Poarta acces auto - Produs Leroy Merlin

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Buna ziua, sper ca am postat in categoria potrivita.

A venit timpul sa fac poarta pentru acces auto. Avand un buget limitat si fiind presat de timp sa fac si acest pas, m-am orientat catre poarta Victor5 de la Leroy Merlin 4 x 1.80 x 2 m . Am fost ieri si m-am interesat de ea si am inteles ca sunt facute in Polonia, la prima  vedere par ok pentru pretul lor. Intrebarea mea este, cum se comporta aceste porti de-a gata in timp ? Sunt mai "proaste" fata de cele din fier forjat facute la comanda ?

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E ok daca iti place modelul dar intrebarea e , pui automatizare sau o lasi " manuala " ?

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sunt slabute.  Atentie la sudatul balamalelor. Profilele au doar 1.5mm in perete si se gauresc usor la sudura. Nu sunt prea solide dar fiind usoare rezista  destul de bine. Am montat una acum vreo 2 ani modelul Eska. Dupa montare o sa cam "fluture" putin mijlocul mai ales daca pui policarbonat pe ele.
Nu stiu exact cuma arata modelul Victor5 E posibil sa fie inchis sus cu profil de 40*30 si atunci nu mai flutura asa. Eska e cu 30*10.
https://www.dedeman....00-mm/p/6024164

  Ca porti de buget sunt cat de cat. Adica ai poarta, nu intra/iese cainele. Arata destul de bine si e ieftina. Probleme o sa fie doar la montaj daca nu ai un sudor care sa fie obisnuit sa sudeze profile subtiri in perete. La mijloc baga un adaos sa stea cu 4-5mm mai sus decat vrei pentru ca dupa montaj se vor lasa putin de varf.
De curios, ce pret are?


Nu sunt mai proaste ca cele  facute la comanda, sunt doar mai fragile. Fiind utilizate profile subtiri portile se indoaie/deformeaza destul de usor.  Atata timp cat sunt doar inchise/deschise si nu sunt supuse la alte forte sunt acceptabile. Dar daca se catara copiii pe  ele nu le vad prea bine. Cainele poate sa sara ca doar flambeaza putin, nu le indoaie.

Edited by PoeOvidiu, 08 May 2018 - 09:27.


#4
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007

 Baxon, on 08 mai 2018 - 09:04, said:

E ok daca iti place modelul dar intrebarea e , pui automatizare sau o lasi " manuala " ?
Manuala

 PoeOvidiu, on 08 mai 2018 - 09:20, said:

Sunt slabute.  Atentie la sudatul balamalelor. Profilele au doar 1.5mm in perete si se gauresc usor la sudura. Nu sunt prea solide dar fiind usoare rezista  destul de bine. Am montat una acum vreo 2 ani. Dupa montare o sa cam "fluture" putin mijlocul mai ales daca pui policarbonat pe ele.

  Ca porti de buget sunt cat de cat. Adica ai poarta, nu intra/iese cainele. Arata destul de bine si e ieftina. Probleme o sa fie doar la montaj daca nu ai un sudor care sa fie obisnuit sa sudeze profile subtiri in perete. La mijloc baga un adaos sa stea cu 4-5mm mai sus decat vrei pentru ca dupa montaj se vor lasa putin de varf.
De curios, ce pret are?

Multumesc frumos pentru sfaturi. Pretul este 1190ron

https://www.leroymer...m-victor5/23743

Edited by TyreXel, 08 May 2018 - 09:33.


#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cred ca astea sunt
https://leroymerlin....m-victor5/23744

E bine ca au dublate profilele orizontale.  Ii da putina rezistenta in plus.

Atentie la stalpi. Daca ai 4m intre ei e posibil sa nu poti monta poarta ca trebuie sa bagi si balamalele. Si deja o dai in cheltuieli. Eu am montat si a fost nevoie sa tai din poarta ca nu incapea intre stalpi. L-am taxat pe om conform muncii depuse si a constatat ca ceea ce parea ieftin nu e chiar asa ieftin.
Daca ai stalpi de beton mai vin placile metalice, balamalele etc. Daca nu ai inca pusi stalpii atunci iei intai poarta, chemi meseriasul care o va monta si il intrebi la ce distanta sa pui stalpii.

Edited by PoeOvidiu, 08 May 2018 - 09:38.


#6
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007

 PoeOvidiu, on 08 mai 2018 - 09:36, said:

Cred ca astea sunt
https://leroymerlin....m-victor5/23744

E bine ca au dublate profilele orizontale.  Ii da putina rezistenta in plus.

Atentie la stalpi. Daca ai 4m intre ei e posibil sa nu poti monta poarta ca trebuie sa bagi si balamalele. Si deja o dai in cheltuieli. Eu am montat si a fost nevoie sa tai din poarta ca nu incapea intre stalpi. L-am taxat pe om conform muncii depuse si a constatat ca ceea ce parea ieftin nu e chiar asa ieftin.
Daca ai stalpi de beton mai vin placile metalice, balamalele etc. Daca nu ai inca pusi stalpii atunci iei intai poarta, chemi meseriasul care o va monta si il intrebi la ce distanta sa pui stalpii.

Nu am pus nimic momentan. Am vazut ca au si stalpi de 3m lungime cu gauri deja date pentru balamale. Restul gardului o sa fie din placi de beton, o sa le monteze pe amandoua aceeasi persoana.

#7
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Scuze ca intervin,

daca am distanta 3.80m intre stalpi, pot modifica o poarta din aceasta de 4m, balamalele intra in cei 4m sau se i-au separat in calcul ?

Multumesc !

#8
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 TyreXel, on 08 mai 2018 - 08:58, said:

Buna ziua, sper ca am postat in categoria potrivita.

A venit timpul sa fac poarta pentru acces auto. Avand un buget limitat si fiind presat de timp sa fac si acest pas, m-am orientat catre poarta Victor5 de la Leroy Merlin 4 x 1.80 x 2 m . Am fost ieri si m-am interesat de ea si am inteles ca sunt facute in Polonia, la prima  vedere par ok pentru pretul lor. Intrebarea mea este, cum se comporta aceste porti de-a gata in timp ? Sunt mai "proaste" fata de cele din fier forjat facute la comanda ?
Ar fi mult mai sigur daca ai monta o automatizare prin care poarta sa culiseze stanga-dreapta pe o sina metalica, decat automatizarea mai des intalnita cu deschiderea in doua parti. Am asa ceva si au cedat suportii de prindere, a trebuit sa-i sudez, tabla este subtire, mi-a facut un car de nervi.

#9
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Portile astea din Polonia ruginesc la greu.Sunt acoperite cu o vopsea neagra lucioasa,dar cred ca nu au fost grunduite in prealabil.Dupa 3 ani a trebuit sa la curat cu flexuri,perii de sarma,smirghel si sa le revopsesc.munca in zadar.Acum au inceput iar sa rugineasca.

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai daca citeai eticheta aia mica de pe ele vedeai ce scrie. Necesita vopsire dupa montaj. Vopseaua aia e doar asa de estetic si transport.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 TyreXel, on 08 mai 2018 - 09:43, said:

Nu am pus nimic momentan. Am vazut ca au si stalpi de 3m lungime cu gauri deja date pentru balamale. Restul gardului o sa fie din placi de beton, o sa le monteze pe amandoua aceeasi persoana.
   Daca e o persoana din familie care iti face lucrarea si stie suda atunci eu zic sa va apucati sa va faceti voi portile.
Arunca un ochi pe aici, e posibil sa fie de ajutor:
https://forum.softpe...e-idei-solutii/

 Maverick27, on 08 mai 2018 - 09:48, said:

Scuze ca intervin,

daca am distanta 3.80m intre stalpi, pot modifica o poarta din aceasta de 4m, balamalele intra in cei 4m sau se i-au separat in calcul ?

Multumesc !
Se pot modifica dar nu merita. Se lucreaza greu, sunt profile subtiri in perete, imbinarile nu sunt la 45 de grade ci la 90 si puse capace de plastic etc. Practic trebuie sa tai partea dinspre balamale si sa o muti. Dar la fiecare poarta. Se vor rasuci cand tai cadrul daca nu esti atent  si nu o sa se mai prea inchida bine.
Daca bine stiu balamalele sunt peste cei 4 metri.

Edited by PoeOvidiu, 09 May 2018 - 15:47.


#12
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007
Pana la urma am decis sa renunt la acest tip de porti si am ales facute din fier forjat amprentat de 2. Dupa un calcul amanuntit portile din Leroy ajungeau pe ~2500ron(porti + stalpi speciali + feronerie ) si cele din fier sunt 3000 ron. Dar nu se pot compara din punct de vedere al calitatii. Va multumesc frumos pentru sfaturi !

Attached Files


Edited by TyreXel, 10 May 2018 - 07:31.


#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
3000 cu stalpi si montaj ?
Daca da, atunci e foarte bun pretul. Daca in pretul ala e doar poarta si eventual montajul atunci pe acolo e pretul pietei. Poate sunt cu ceva sub pretul pietei dar nu cu mult.

Edited by PoeOvidiu, 10 May 2018 - 08:36.


#14
TyreXel

TyreXel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.06.2007

 PoeOvidiu, on 10 mai 2018 - 08:31, said:

3000 cu stalpi si montaj ?
Daca da, atunci e foarte bun pretul. Daca in pretul ala e doar poarta si eventual montajul atunci pe acolo e pretul pietei. Poate sunt cu ceva sub pretul pietei dar nu cu mult.
Intra si montajul, fara stalpi. Da... am vazut ca asta este pretul, insa mi-a fost recomandat de niste cunostiinte care au fost multumite de cum a lucrat si a contat si acest aspect. Per total chiar daca am marit bugetul alocat, nu regret.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Am trecut ieri prin Leroy. Cautam altceva dar m-am oprit si am aruncat un ochi pe portile alea. Nu le studiasem pana acum decat pe cele din  Dedeman si credeam ca sunt la fel.  Seamana dar nu sunt la fel. Alea din Leroy sunt o idee mai solide. Diferenta e in partea de sus. Cele din Dedeman inchid cadrul cu rectangulara de  30*10*1..5. Cele din Leroy il inchid ce 30*20*1.5. Imbinarile celor de la Leroy sunt facute mai bine. Nu am gasit modelul Victor 5. Dar toate modelele erau cam la fel lucrate.



Concluzia. Daca tot decideti sa luati porti/panouri de gard din magazin atunci alegeti din Leroy. Au cam acelasi pret dar sunt mai bine facute decat cele din Dedeman  desi toate sunt poloneze.

Edited by PoeOvidiu, 12 May 2018 - 06:39.


#16
spdany

spdany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.07.2009
Salut!
Vreau sa construiesc un gard si nu ma pot decide la ce porti sa folosesc. Cele din fier forjat au ajuns prohibitiv de scumpe (s-au dublat fata de preturile din posturile precedente de acum 4 ani) si am nevoie de 2 seturi, pe care le voi placa cu policarbonat. Am ajuns la variantele urmatoare:

1. Varianta scumpa(350 x 180  +  91 x 180)

2. Varianta de buget (cu cea pietonala aferenta) (400 x 180  +  100 x 180) de la Leroy

Diferenta e de ~75% si nu stiu daca merita din punct de vedere al rezistentei in timp.

Are cineva porti de la Leroy de peste 5 ani si poate sa-mi spuna daca apar probleme in timp, in ce fel trebuie intretinute? trebuie vopsite periodic? rezista balamalele daca sunt folosite zilnic?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate