Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Masina ridicata - nume gresit in PV

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Sigur că da! Nume greșit, taxă invalidă, ce să mai, premiul de jurist al anului e de facto confirmat. Pesemne deja i-a trimis PeliFilip PM inițiatorului în vederea angajării.

Quote

pe bulevard în fata blocului
Adresați-vă instanței cu încredere. Mai trebuie și grefierii să râdă.

#20
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Ma intreb, nu stiu din ce localitate este initiatorul...dar daca este din Bucuresti...stiu ca este greu sa gasesti un loc de parcare. sau dintr-o data toti parcheaza legal prin Bucuresti...si doar initiatorul este cel care parcheaza aiurea.
Vreti sa ziceti ca voi userii care sunteti din Bucuresti sau orasele mari chiar parcati tot timpul regulamentar? Nu cred. Cel putin in Bucuresti sunt putine masini parcate regulamentar....
Statul sau Primariile in loc sa faca parcari....mai bine amendeaza. Este solutia cea mai simpla Posted Image E mai simplu sa aduci bani la buget prin aceste amenzi, decat sa construiesti parcari cu taxa Posted Image
Cand am treaba la Bucuresti prefer sa merg cu avionul....pt ca cu masina prin Bucuresti sau gasirea unui loc de parcare...este o aventura.

Edited by feribalint, 08 May 2018 - 08:54.


#21
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View Postferibalint, on 08 mai 2018 - 08:32, said:

Ma intreb, nu stiu din ce localitate este initiatorul...dar daca este din Bucuresti...stiu ca este greu sa gasesti un loc de parcare. sau dintr-o data toti parcheaza legal prin Bucuresti...si doar initiatorul este cel care parcheaza aiurea.
Vreti sa ziceti ca voi userii care sunteti din bucuresti sau orasele mari chiar parcati regulamentar? Nu cred. Cel putin in Bucuresti sunt putine masini parcate regulamentar....
Statul sau Primariile in loc sa faca parcari....mai bine amendeaza. Este solutia cea mai simpla Posted Image E mai simplu sa aduci bani la buget prin aceste amenzi, decat sa construiesti parcari cu taxa Posted Image
Cand am treaba la Bucuresti prefer sa merg cu avionul....pt ca cu masina prin Bucuresti sau gasirea unui loc de parcare...este o aventura.

Eu sunt in Bucuresti. 95% din timp parchez regulamentar ca nu ma dor picioarele sa fac miscare. Masina poate sa stea parcata si la 1km de locul unde am treaba, nu-i musai sa fie parcata in fara usii de la intrare.
Cei 5% care reprezinta parcarea neregulamentara sunt facut cu mine in masina. In caz ca nu mai pot ramane acolo, o mut sau astept pana gasesc un loc de parcare.

Lasa-o peasta cu parcarile...nu e obligat statul sa-ti faca parcare pentru cele 3-4 masini detinute. In plus, tu ai face o parcare pentru 20 de masini (la care platesti 60lei/an) pentru 1200 de lei ? Sau trantesti un mic bloc in care ... 4-8 apartamente x 40.000 euro = $$$ ?

Sa fim seriosi. Daca ar fi sa se gandeasca romanul la locurile de parcare, ar face parter sau demisol la bloc pentru parcarea masinilor. Dar... de ce sa nu mai ia inca 100.000 euro pentru apartamente?

#22
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postferibalint, on 08 mai 2018 - 08:32, said:

Vreti sa ziceti ca voi userii care sunteti din Bucuresti sau orasele mari chiar parcati tot timpul regulamentar? Nu cred. Cel putin in Bucuresti sunt putine masini parcate regulamentar....

normal ca nu parcam tot timpul regulamentar, dar atunci cand o comitem ne asumam si platim amenda
eu am patit-o, in zona centrala ma grabeam si era totul blocat asa ca am lasat-o intr-un rand de alte masini parcate neregulamentar, cand m-am intors erau politistii cu pv-uri

#23
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postmat7hew, on 07 mai 2018 - 22:17, said:

...daca as putea obtine banii inapoi as fi bucuros sa o fac.
Greşeala cu prenumele nu-i o cauză de nulitate a pv, e cel mult o eroare materială, mai ales dacă zici că celelalte date sunt corecte şi te identifică pe tine ca autor al contravenţiei.

#24
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postpaso87, on 08 mai 2018 - 08:54, said:

Eu sunt in Bucuresti. 95% din timp parchez regulamentar ca nu ma dor picioarele sa fac miscare. Masina poate sa stea parcata si la 1km de locul unde am treaba, nu-i musai sa fie parcata in fara usii de la intrare.
Cei 5% care reprezinta parcarea neregulamentara sunt facut cu mine in masina. In caz ca nu mai pot ramane acolo, o mut sau astept pana gasesc un loc de parcare.

Lasa-o peasta cu parcarile...nu e obligat statul sa-ti faca parcare pentru cele 3-4 masini detinute. In plus, tu ai face o parcare pentru 20 de masini (la care platesti 60lei/an) pentru 1200 de lei ? Sau trantesti un mic bloc in care ... 4-8 apartamente x 40.000 euro = $$$ ?

Sa fim seriosi. Daca ar fi sa se gandeasca romanul la locurile de parcare, ar face parter sau demisol la bloc pentru parcarea masinilor. Dar... de ce sa nu mai ia inca 100.000 euro pentru apartamente?
Hai sa ne intelegem. Omul daca a gresit trebuie sa plateasca.
Am vrut doar sa evidentiez lacunele sistemului. Eu ca si autoritate locala nu as da AC pt blocuri/cladiri de birouri...fara asigurarea parcarii. Construiesti bloc nou, fa parcare subterana.
Am apreciat foarte mult in Cluj parcarile supraterane ;) Daca se vrea se poate.

PS. Eu stau la casa, am curte unde sa-mi parchez cele 2 masini. Dar am si prieteni care stau la bloc....si se plang ca nu au unde sa-si lase masina.

#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Voi ziceti asa, dar aproape 100 de euro pt o parcare, e o cifra exorbitanta in Romania. Daca e unul cu salariul de baza, isi mai revine dupa o luna.
Nu e corect, e foarte important sa fii pedepsit cand gresesti dar daca pedeapsa e exagerata, devine persecutie.

In vest e 30 de euro amenda pentru parcare neregulamentara, la noi sunt cu moț, iti ia masina pe sus ca sa aiba motiv sa-ti ia un sfert de salariu.
In Europa nu au voie sa-ti ridice masina decat cu un motiv intemeiat; blochezi intrare / iesire in / din curte, condominiu, parcare... etc.

In concluzie, colegul e vinovat si trebuia amendat, dar nu in halul asta.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postferibalint, on 08 mai 2018 - 08:32, said:

Ma intreb, nu stiu din ce localitate este initiatorul...dar daca este din Bucuresti...stiu ca este greu sa gasesti un loc de parcare. sau dintr-o data toti parcheaza legal prin Bucuresti...si doar initiatorul este cel care parcheaza aiurea.
Vreti sa ziceti ca voi userii care sunteti din Bucuresti sau orasele mari chiar parcati tot timpul regulamentar? Nu cred. Cel putin in Bucuresti sunt putine masini parcate regulamentar....
Statul sau Primariile in loc sa faca parcari....mai bine amendeaza. Este solutia cea mai simpla Posted Image E mai simplu sa aduci bani la buget prin aceste amenzi, decat sa construiesti parcari cu taxa Posted Image
Cand am treaba la Bucuresti prefer sa merg cu avionul....pt ca cu masina prin Bucuresti sau gasirea unui loc de parcare...este o aventura.
Si ce propui, ca toti bucurestenii care parcheaza neregulamentar, sa posteze pe forum? Wau, Waw, uau, sau cum naiba se scrie corect!

Edited by myshyk, 08 May 2018 - 12:46.


#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postferibalint, on 08 mai 2018 - 08:32, said:


Vreti sa ziceti ca voi userii care sunteti din Bucuresti sau orasele mari chiar parcati tot timpul regulamentar? Nu cred. Cel putin in Bucuresti sunt putine masini parcate regulamentar....


Nu parcam regulamentar din comoditate,din lipsa de educatie sau din alte motive.Dar ne asumam acest lucru si nu iesim in fata pe forumuri,in justitie sau la mama dracului zbierand ca facem contestatie,fiind vinovati 100%.
Am gresit,m-a prins,m-a amendat,platesc amenda si atat.
Dar nu,Tarzan vine pe forum sa iasa in evidenta,sa demonstreze ca este paralel si cu legea si cu barbatia.

View PostPaz, on 08 mai 2018 - 12:02, said:

In Europa nu au voie sa-ti ridice masina decat cu un motiv intemeiat; blochezi intrare / iesire in / din curte, condominiu, parcare... etc.

In Romania este la fel,uitate in lege.Doar trogloditii din orase au scos hotarari locale,pentru a baga bani in buzunarul firmelor de casa.Actionarea in instanta duce la anularea acelei hotarari,dar exact pe asta mizeaza jegosii de la primarie,foarte putini sau chiar nimeni alegand calea judiciara neavand timp de asteptare,avand nevoie de masina.

In ceea ce priveste cuantumul amenzilor,asta e.Cine nu merge drept,plateste.Decat sa risc o amenda de parcare de 500 de lei intr-o zona unde stiu ca este cvasiimposibil de parcat,mai bine ma duc cu taxiul.

#28
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

View Postadisz, on 08 mai 2018 - 07:38, said:


Taxa de ridicare a masinii nu-i acelasi lucru cu procesul verbal.
[...]
Procesul verbal i s-a intocmit de catre Politia Locala sau cei de la Rutiera si n-are nici o legatura cu taxa de ridicare.
initiatorul dovedeste ca habar n-arte pe ce lume traieste,neputand sa-si dea seama ca cele doua acte sunt emise de doua entitati diferite,el pretinzand bani datorita PV-ului care nu a prevazut amenda,doar penalizare.

Tocmai de aia am intrebat. Posted Image

Iar pentru restul lumii, eu inteleg ca sunteti in mediul online unde cu totii incercam sa fim versiunile noastre mai bune, dar nu imi spuneti ca daca ati putea recupera banii, nu ati face-o.
Si macar daca banii intrau la buget, dar nu, banii aia finanteaza traiul luxos unui patron care e mana in mana cu primaria si politia. Si da, e vina primariei ca nu sunt locuri de parcare. Pentru ca la noi poti sa construiesti ce vrei, cum vrei, atat timp cat te cunosti cu cine trebuie si cotizezi spre cine trebuie. Nu conteaza ca faci 10 blocuri fara locuri de parcare, banul sa iasa. O parte din voi nu sunteti deloc ancorati in realitate. Multumesc totusi, tuturor celorlalti.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu nu poti pricepe un lucru vad.

Da,faptul ca nu prea sunt locuri de parcare este vina primariei. Faptul ca se fura milioane de euro in loc ca banii astia sa fie investitit in infracstructura este un lucru criminal. Insa asta nu iti da dreptul tie sa incalci legea. Tu asta nu pricepi. Tu vrei sa incalci legea pt ca si guvernantii incalca legea. In cazul asta nu esti cu nimic mai bun ca ei.

Edited by MembruAnonim, 08 May 2018 - 17:20.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMembruAnonim, on 08 mai 2018 - 17:19, said:

Insa asta nu iti da dreptul tie sa incalci legea. Tu asta nu pricepi. Tu vrei sa incalci legea pt ca si guvernantii incalca legea. In cazul asta nu esti cu nimic mai bun ca ei.
Tot o lege îi dă dreptul să conteste un PV indiferent de cât de justificat este, așa că lăsați morala.
Deocamdată nici măcar nu e vorba de vreo amendă, și pentru că a parcat aiurea a plătit deja o taxă destul de pipărată.  

Inițiator, dacă nu te duci la Poliția locală să-ți spui datele nu îți pot întocmi PV, deci nu poți fi amendat.
În rest cred că ți-e clar: taxa aia n-o mai vezi.

Edited by althea, 08 May 2018 - 17:24.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 08 mai 2018 - 17:24, said:

Ma crezi ca au fost momente cand nu aveam loc de parcare unde stateam in chirie si astfel eram nevoie sa  merg 5 minute pe jos? O lasam efectiv la doua blocuri distanta. Veneam seara la 11 si evident totul era ocupat.

Edited by MembruAnonim, 08 May 2018 - 17:28.


#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Sigur că te cred Posted Image

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Intre timp am renuntat la masina. Merg cu mijloacele in comun. Masina o tin pt concedii ori cand mai merg la supermarket pt cumparaturi. Ori cand arde undeva si trebuie sa ajung rapid.

#34
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostPaz, on 08 mai 2018 - 12:02, said:

Voi ziceti asa, dar aproape 100 de euro pt o parcare, e o cifra exorbitanta in Romania. ....

In vest e 30 de euro amenda pentru parcare neregulamentara, ...
In Europa nu au voie sa-ti ridice masina decat cu un motiv intemeiat; blochezi intrare / iesire in / din curte, condominiu, parcare... etc.

In concluzie, colegul e vinovat si trebuia amendat, dar nu in halul asta.

Cum sa nu fie amendat asa ?
Pai una e sa parchezi prost, intr-o loc unde mai sunt si alte locuri de parcare si alta e sa fii mai cu mot sa parchezi fix unde ai tu nevoie (blocand sau nu ceva).  Eu (inca) n-am vazut pe nimeni sa ridice masini pe motiv ca au fost parcate stramb sau cu 3 cm in afara parcarii.
In schimb am vazut ca se ridica masini acolo unde stationarea/oprirea este interzisa, la coltul intersectiei, acolo unde este blocata o banda sau cine stie ce altceva.

Ia zi tu acum daca gresesc eu ceva. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate