Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Masina ridicata - nume gresit in PV

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Salut,

   In urma cu vreo 3 saptamani mi-a fost ridicata masina platind o taxa de 430 de lei pentru a o recupera. Astazi mi-a sosit si procesul verbal afland ca deasemenea mi-au fost daruite si 3 puncte de penalizare. Singura problema e ca m-au rebotezat in Costică, nume care nici macar nu seamana cu prenumele meu real.
As putea face contestatie pentru restituirea taxei ? Nu prea as vreo sa umblu pe drumuri pentru cele 3 puncte de penalizare, dar daca as putea obtine banii inapoi as fi bucuros sa o fac.

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe mine ma bate gandul ca astia cand vor afla greseala or sa zica " ah, stai asa ca n-am amendat adevaratul vinovat"...  si-ti mai trantesc una.  Posted Image

#3
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010
Pai puncte amenda nu mi-au dat oricum, era scris avertisment in dreptul rubricii. Doar puncte penalizare. Si PV-ul s-a scris in lipsa mea teoretic pentru ca nu eram acolo. In schimb masina nu este pe numele meu inca, iar datele mele personale (cnp-ul si data nasterii sunt corecte, doar prenumele e gresit) le-au completat intr-un fel ulterior, dupa ce eu am recuperat masina pe baza buletinului si a permisului propriu.

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
M-am chiaunit de tot... ai vorbit de o "taxa", iar eu am retinut "amenda".
Corect ar fi sa fie si ei "taxati" la randul lor. Ar trebui sa le dai in cap cu chestia asta.
Cum aduica, cand gresesc eu ma costa 100 de euro iar cand gresiti voi...

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mat7hew, on 07 mai 2018 - 22:17, said:



Vesnica problema la romani.. Nici macar propria greseala nu si-o pot asuma.. Si mai si recunosti ca ai parcat ca cizma in loc nepermis.
Fiti barbati si asumati-va greselile.

In legatura cu amenda, degeaba te zbati. Numarul masinii sa stii ca nu este gresit.

Edited by MembruAnonim, 07 May 2018 - 23:12.


#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Stai sa vad daca am inteles bine: problema ta nu este ca nu stii sa parchezi, si-ti lasi masina aiurea, problema ta este ca ti-au scris gresit prenumele, drept pentru care vrei banii inapoi ?

hahahahahahhahah.

Edited by bluesnake, 07 May 2018 - 23:26.


#7
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

 MembruAnonim, on 07 mai 2018 - 23:11, said:

Vesnica problema la romani.. Nici macar propria greseala nu si-o pot asuma.. Si mai si recunosti ca ai parcat ca cizma in loc nepermis.
Fiti barbati si asumati-va greselile.

In legatura cu amenda, degeaba te zbati. Numarul masinii sa stii ca nu este gresit.
O amendă poate fi atribuită unei persoane nu unei mașini lol. Și nu am parcat ca o cizma, am parcat pe bulevard în fata blocului unde și acum sunt zeci de mașini parcate în ciuda semnului de interzis. Pentru ca atunci când sunt 3 mașini pentru fiecare loc de parcare din oraș, oamenii tot trebuie sa își lase mașina undeva.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mat7hew, on 07 mai 2018 - 23:28, said:

Și nu am parcat ca o cizma, am parcat pe bulevard în fata blocului [...] în ciuda semnului de interzis.

Nu mai am ce comenta la astfel de afirmatii.

Amenda aia primita este atribuita proprietarului masinii. Care esti tu.
Daca nu esti tu proprietarul masinii, nu inteleg de ce ai deschis acest topic?!?!

Edited by MembruAnonim, 07 May 2018 - 23:34.


#9
mat7hew

mat7hew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 11.10.2010

 MembruAnonim, on 07 mai 2018 - 23:34, said:

Nu mai am ce comenta la astfel de afirmatii.

Amenda aia primita este atribuita proprietarului masinii. Care esti tu.
Daca nu esti tu proprietarul masinii, nu inteleg de ce ai deschis acest topic?!?!
Dacă nu ai ce comenta, e simplu, nu comenta deloc. Dar nu cred ca înțelegi.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001
Cum ti--au dat masina daca nu e pe numele tau?
Daca merg eu si zic ca mi-au ridicat masina, platesc 430 lei, pot lua orice masina din locul unde le depoziteaza?

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003
Pare-se ca tu nu intelegi ca parcarea nu e permisa pe locurile respective. Pentru ca ti-ai cumparat o masina, statul nu e obligat sa-ti asigure loc de parcare musai la 20-30 de metri de scara blocului. Iti aduci aminte ca, in copilarie, mai mergeai si pe jos, nu?
Masina aia s-a parcat singura sau peste noapte a aparut semnul de interzis? Ti-ai facut-o cu mana ta, scoate banu'.

Si, daca multi ie ######... nu ie destepti, nu ie nevoie sa se mai alature inca unul. Fii tu ala care gandeste putin si n-o lasa ca turma.

#12
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
daca nu esti tu acela, de ce ai platit amenda ?
trebuia sa o plateasca "botezatu" ! (nu creatorul de moda!)

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dorin_2k, on 08 mai 2018 - 05:27, said:

Cum ti--au dat masina daca nu e pe numele tau?
Daca merg eu si zic ca mi-au ridicat masina, platesc 430 lei, pot lua orice masina din locul unde le depoziteaza?

     Daca ai bani de amenda si cheia de la masina cred ca nu ar fi nicio problema. Pe aia-i intereseaza banii.

 realduc, on 08 mai 2018 - 05:48, said:

daca nu esti tu acela, de ce ai platit amenda ?
trebuia sa o plateasca "botezatu" ! (nu creatorul de moda!)

     A zis ca intai a platit amenda si apoi a primit procesul verbal.

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mat7hew, on 07 mai 2018 - 23:28, said:

Pentru ca atunci când sunt 3 mașini pentru fiecare loc de parcare din oraș, oamenii tot trebuie sa își lase mașina undeva.
Sau sa nu isi ia masina.
Suna revolutionar dar asa se face prin Europa

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,333
  • Înscris: 01.12.2001

 cspot, on 08 mai 2018 - 06:26, said:

Daca ai bani de amenda si cheia de la masina cred ca nu ar fi nicio problema. Pe aia-i intereseaza banii.
Se va "naste" o noua "afacere".

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Posted Image Sigur ca da.Imediar contestatie, judecata, injuraturi..... Nici nu se pune problema ca ai incalcat legea, ca ai fost amendat pe drept, daca nu te cheama costica, vrei banii inapoi! Pe ei si pe mama lor! Si pe capra vecinului! A tuturor vecinilor care parcheaza neregulamentar, fiindca daca au masina, statul are obligatia sa leasigure loc de parcare sub balconul propriu, chiar daca asta inseamna sa darame cateva blocuri si sa le faca locuri de parcare. Si nu te lasa calcat in picioare de cei care te condamna. Aia sunt nascuti numai sa-i sicaneze pe cei care nu se numesc costica.Posted Image

Edited by myshyk, 08 May 2018 - 07:20.


#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cheia e problema in a lua orice masina din curtea hingherilor. Sau ce-o sa faci? Te duci cu ranga sa deschizi masina si le spui oamenilor ca ti-ai uitat cheia acasa? Chiar daca e mindblowing la o prima vedere masinile pot fi conduse si de altcineva decat proprietarii din acte (vezi cazul recent al lui livache). Din cate inteleg eu suma aia este o taxa, deci slabe sanse sa iti fie restituita. Daca era o amenda, mai era cum era, fiind numele gresit amenda nu era valida si in mod normal contravaloare ar fi trebuit restituita. Taxa insa a fost platit pentru un "serviciu" care a fost prestat in mod corect, asa ca nu prea vad cale de intoarcere.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 cspot, on 08 mai 2018 - 06:26, said:

Daca ai bani de amenda si cheia de la masina cred ca nu ar fi nicio problema. Pe aia-i intereseaza banii.



A zis ca intai a platit amenda si apoi a primit procesul verbal.

Taxa de ridicare a masinii nu-i acelasi lucru cu procesul verbal.
Amenda n-a primit,
Taxa de ridicare se plateste agentului comercial care se ocupa cu asa ceva si nu este Politia Locala,care n-are atributii de inmagazinare vehicole.
Procesul verbal i s-a intocmit de catre Politia Locala sau cei de la Rutiera si n-are nici o legatura cu taxa de ridicare.
initiatorul dovedeste ca habar n-arte pe ce lume traieste,neputand sa-si dea seama ca cele doua acte sunt emise de doua entitati diferite,el pretinzand bani datorita PV-ului care nu a prevazut amenda,doar penalizare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate