Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Unde cerebrale

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Am stat eu si m-am gandit. Lumea o sa evolueze, corpurile se vor atrofia iar creierul va creste in volum si asa apare posibilitatea aparitiei manifestarilor telekinezice. Cam in ce an va fi omenirea capabila sa comunice prin unde cerebrale?

Edited by MircoDust, 07 May 2018 - 21:39.


#2
biciclistu77

biciclistu77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.08.2008
Tu acum, aici, nu ai comunicat fara sa vorbesti?

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 21:29, said:

Cam in ce an va fi omenirea capabila sa comunice fara sa vorbeasca?
Posted Image

Edited by YourFan, 07 May 2018 - 21:57.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 21:29, said:

Am stat eu si m-am gandit. Lumea o sa evolueze, corpurile se vor atrofia iar creierul va creste in volum si asa apare posibilitatea aparitiei manifestarilor telekinezice. Cam in ce an va fi omenirea capabila sa comunice prin unde cerebrale?
Nicio treaba, creierul nu va mai creste, deja e aproape la limita biologica dat fiind distantele intre zonele lui si viteza semanlelor, o sa ajunga sa aibe latenta prea mare daca ii creste volumul peste o limita. Creierele de insecte sunt mult mai simple dar mult mai rapide intrucat distantele sunt mici intre zone.
Corpul nu are de ce sa se atrofieze... nu va mai putea sustine creierul energetic vorbind.

In rest ce ai vrut sa spui/comunici ca nu e nimmic inchegat si logic in enuntul tau...

Edited by andreic, 07 May 2018 - 21:48.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 21:29, said:

Am stat eu si m-am gandit. Lumea o sa evolueze, corpurile se vor atrofia iar creierul va creste in volum si asa apare posibilitatea aparitiei manifestarilor telekinezice. Cam in ce an va fi omenirea capabila sa comunice prin unde cerebrale?

Omenirea are deja astfel de capacitati latente.  Spre exemplu oamenii, ca si animalele pot comunica fara limbaj, doar prin atitudine si nivel de energie.  Animalele (inclusiv oamenii) sunt inzestrate genetic sa simta nivelul energetic al altor animale din jur. Asa se face ca, cel mai bun mod de comunicare dintre un om si un caine se face, intotdeauna la nivel energetic, vorbele fiind de prisos.

Deci, oamenii au astfel de inzestrari, de a simti starile celorlalti oameni, dar astfel de capacitati au fost trecute in umbra de limbaj si tot felul de clisee prin care oamenii se manifesta social.

#6
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 21:29, said:

Am stat eu si m-am gandit. Lumea o sa evolueze, corpurile se vor atrofia iar creierul va creste in volum si asa apare posibilitatea aparitiei manifestarilor telekinezice. Cam in ce an va fi omenirea capabila sa comunice prin unde cerebrale?
Exact la chestia asta m-am gandit si eu acum vreo trei ore. Si am comunicat in eter.
Dacă tu ai prins ideea, s-ar putea ca noua era sa fi inceput chiar astazi.

Edited by Alireza, 07 May 2018 - 21:52.


#7
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018

 andreic, on 07 mai 2018 - 21:47, said:

In rest ce ai vrut sa spui/comunici ca nu e nimmic inchegat si logic in enuntul tau...
Gandesti ca un inginer.

Stii ce e aia inaltare energética?

Edited by MircoDust, 07 May 2018 - 21:56.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 07 mai 2018 - 21:50, said:

Omenirea are deja astfel de capacitati latente.  Spre exemplu oamenii, ca si animalele pot comunica fara limbaj, doar prin atitudine si nivel de energie.  Animalele (inclusiv oamenii) sunt inzestrate genetic sa simta nivelul energetic al altor animale din jur. Asa se face ca, cel mai bun mod de comunicare dintre un om si un caine se face, intotdeauna la nivel energetic, vorbele fiind de prisos.
Asta e folclor...

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 21:55, said:

Stii ce e aia inaltare energética?
Probabil un termen mistic... oricum nu ceva real, ingineresc Posted Image

Edited by andreic, 07 May 2018 - 22:03.


#9
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Hai sa iti traduc: ma gandesc ca, candva vreodata, vom evolua asa de mult si vom creste capacitatea de utilizare a creierului. Vom ajunge sa comunicam intre noi ca viitoarele masini fara sofer.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 22:03, said:

Hai sa iti traduc: ma gandesc ca, candva vreodata, vom evolua asa de mult si vom creste capacitatea de utilizare a creierului. Vom ajunge sa comunicam intre noi ca viitoarele masini fara sofer.

Cum iti spuneam mai sus, aceasta baza de comunicare exista, ea se face la nivel energetic. Numai ca, foarte multa lume traieste in confuzie si are asteptari nerealiste, ca oamenii sa comunice la mii de km distanta. Pe oameni nu-i preocupa calitatea, ii preocupa cantiatatea si lungimea kilometrilor...

#11
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 22:03, said:

Hai sa iti traduc: ma gandesc ca, candva vreodata, vom evolua asa de mult si vom creste capacitatea de utilizare a creierului. Vom ajunge sa comunicam intre noi ca viitoarele masini fara sofer.
Adica, pe baza unui device conectat la o mufa si o interfata fizica la creier, nu ? Plus un wifi universal...Sau cum ?
Ca ce spui de telekinezie in primul post tine de paranormal, unde ce se propaga la distanta, idee de neacceptat pentru mainstream.
Fii mai explicit in ceea ce spui.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 22:03, said:

Hai sa iti traduc: ma gandesc ca, candva vreodata, vom evolua asa de mult si vom creste capacitatea de utilizare a creierului. Vom ajunge sa comunicam intre noi ca viitoarele masini fara sofer.
Oki, vorbim deci de ipoteza comunicarii mai eficiente am inteles ideea ta acuma dar sa o luam punctual.

-Capacitatea creierului este utilizata in proportie mare, teoretic maxima pentru ca daca nu este utilizata, elementele ce le compun se atrofiaza. Este valabil in tot regnul animal dar nu numai la creier... orice consumator de energie neutilizat se atrofiaza, muschii cel mai usor de testat. POate pare ciudat dar exact acelasi lucru il face si creierul, daca nu folosesti anumite zone ale lui regulat ele scad ca importanta, se regrupeaza (de ex in caz de accidente ce duc la pierderi senzoriale zonele afectate tind sa fie arondate altor functii) sau pur si simplu nu se mai dezvolta.
-Comunicarea exista la cam toate speciile aceasta avand mai multe forme, chimice, mecanice etc... evolutia a selectat in mod natural cele mai eficiente forme. Tu sugerezi ca am putea evolua la un nivel ipotetic in acre am folosi campuri EM... dar acest lucru chiar este necesar ? Caci dupa cum poate stii daca ai studiat evolutia, nicio schimbare nu se produce daca nu este nevoie de ea pentru supravietuire. Dezvoltarea unor capacitati superioare de comunicare se produce atunci cand acestea chiar conteaza in supravietuire si in mediul concurential iar acets lucru in prezent nu pare sa fie cazul.

Acu de partea cu undele... aici e mult folclor si abureala, tebuie demontat, in primul rand ce este o unda cerebrala ? Pai nu este decat o unda magnetica reziduala (nu EM!) data de activitatea celulara (neuronala in special) la unison in creier, atunci cand multi neuroni emit semnale bioelectrice simultan acestea incep sa formeze un camp magnetic si electric rezidual (nedorit) diferit de background, e ceva inerent ce tine de fizica si nu poti scapa de el, asemeni unui conductor parsurs de un curent, va genera camp. Numai ca acest camp este fara relevanta cand vorbim de comunicare intrucat scade cu patratul distantei si oricum este extrem de slab necesitand amplifciatoare electronice moderne si o casca cu multi senzori pentru a putea fi pus in evidenta. Campul poate fi detectat cum spuneam doar atunci cand milioane de semnale se emit simultan, daca nu se emit simultan (adica se emite defazat) campul este atenuat natural intrucat se intersecteaza intre conductori.
Prezenta campului are relevanta in medicina intrucat acolo se pot verifica starile generale ale creierului dupa cele 4 game de frecvente monitorizate (encefalograma), de ex starea de somn, activitate redusa, coma samd... acel camp "tradeaza" ce face creierul la modul grosier, insa nimic detaliat sau util comunicarii.

Ca sa folosesti un camp asemanator pentru a comunica trebuei ca in primul rand sa ai un organ care sa-l emita eficient si evident sa-l receptioneze si nu am vazut nicaieri in lumea animala asa ceva. Nu vad cum s-ar dezvolta asa o functie tinand cont de chimia organismului. Daca prin absurd asa ceva ar fi posibil, cum ar fi ca sa auzi simultan sute de oameni in acelasi timp ? Posted Image Vezi practic o asemenea idee nu se poate sustine... e de domeniul SF.

Edited by andreic, 07 May 2018 - 22:24.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 22:03, said:

Hai sa iti traduc: ma gandesc ca, candva vreodata, vom evolua asa de mult si vom creste capacitatea de utilizare a creierului. Vom ajunge sa comunicam intre noi ca viitoarele masini fara sofer.

gandesti prea mult...:|

#14
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Pariez chiar.
Andreic, faza cu atrofierea corporala e reala. Posibil sa ajungem chiar sa locuim intr-un invelis iar actiunile sa fie comandate de catre creier unitatilor exterioare, gen brate, roti, dispozitive de ridicare etc. Vom ajunge atat de lenesi si putin energofagi incat vom avea nevoie de roboti sa ne execute rutina zilnica.

Edited by MircoDust, 07 May 2018 - 22:26.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Stai linistit, nu vom mai exista atunci :)

#16
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Ba da. Vom fi ceva in genul creierului din testoasele ninja.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 22:28, said:

Ba da. Vom fi ceva in genul creierului din testoasele ninja.

xd...e ciudat ca stiu la cine se refera?:)))

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 MircoDust, on 07 mai 2018 - 22:28, said:

Ba da. Vom fi ceva in genul creierului din testoasele ninja.
Nope, se duc toate functiile care nu mai sunt necesare :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate