Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Enunt neinteles

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017
Salut, asa cum spune si titlul, nu inteleg enuntul unei probleme de informatica. Problema suna asa:
Se considera ecuatia liniara a0x0 + a1x1 + . . . + an−1xn−1 = b, unde atat b cat si
coeficientii ai, i apartine {0..n − 1}, sunt numere ıntregi. Fiecare dintre variabilele xi, i apartine
{0..n−1}, poate lua valori doar numere ıntregi ın intervalul [inf, sup], acelasi pentru
toate variabilele (inf < sup sunt de asemenea numere ıntregi).
B) Scrieti ın limbajul C/C++ doua functii min si max care primesc ca argumente
numarul n, tabloul coeficientilor a, valoarea b, marginile inf si sup si un index
k apartine {0, ..n − 1} si returneaza min suma de la k la n-1 din aixi
, respectiv max suma de la k la n-1 din aixi
, unde xi apartine [inf, sup]. (6p.)
c) Scrieti ın limbajul C/C++ o functie care primeste ca argumente numarul n,
tabloul coeficientilor a, valoarea b, marginile inf si sup si returneaza un tablou
cu n elemente continand o solutie a ecuatiei date sau NULL daca ecuatia nu are
nicio solutie. Folositi functiile min si max definite mai sus pentru a eficientiza
procesul de cautare a solutiilor.

La punctul b, ce imi cere mai exact? imi puteti oferi un exemplu? Trebuie sa stiu valorile x mai intai?(solutiile). Nu imi cere asta si la c?

#2
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Păi știi că xi aparține [inf, sup].

#3
chinezu22

chinezu22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.04.2017

 Baggins, on 07 mai 2018 - 21:37, said:

Păi știi că xi aparține [inf, sup].
Da, stiu ca apartine, dar nu ma ajuta..

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
ideea la punctul b pare a fi selectarea marginilor intervalului drept valori ale lui xi astfel incat ecuatia sa aiba valoare maxima respectiv minima.
metoda ar putea fi incadrata la divide et impera: pentru ca suma produselor aixi sa fie maxima (sau minima), trebuie ca si produsul aixi sa fie maxim (respectiv minim). intrucat ai este primit drept parametru iar xi este in intervalul [inf, sup], ramane sa determini ce margine sa alegi (inf sau sup) astfel incat inmultita cu ai sa rezulte valoare maxima/minima.

"dificultatea" e data de faptul ca discutam de numere intregi, deci care pot fi si negative. de exemplu, cand vrei sa calculezi maximul si ai ai = -2 si intervalul [-3, 3], atunci alegi capatul negativ (-3) astfel incat produsul sa fie maxim (ai de ales intre (-2)*(-3) si (-2)*3, adica intre 6 si -6)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate