Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamente pentru persoane cu diz...

Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?
 Problema centrala IsoTwin Condens...

telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column
 Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 

Cum cureti coaja de la cirese daca nu e comestibila?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
La Carrefour au existat la vanzare cirese care aveau coaja necomestibila cel putin asa reiesea din ce scria pe eticheta, ca sunt tratate cu Thiabendazol si Imazilil iar coaja nu se recomanda pentru consum.
Pana la urma s-a dovedit ca un operator a gresit sabloanul de etichetare, a nimerit un sablon pentru citrice! Posted Image
Intrebarea  din titlu ramane valabila!
Lama de ras o fi buna pentru asa ceva?

Stirea  aici  
iar comunicatul oficial Carrefour AICI

Edited by stlk, 07 May 2018 - 17:18.


#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
asa se intampla cand iti iei stirile de pe facebook

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 12.01.2018
se curăță precum cartofii.n-ai curățat cartofi niciodată?

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postrex, on 07 mai 2018 - 17:16, said:

asa se intampla cand iti iei stirile de pe facebook
Adica ce vrei sa insinuezi? nu este un fake news, e adevarat! (poate verificai si tu sursele).

View PostEMPP, on 07 mai 2018 - 17:18, said:

se curăță precum cartofii.n-ai curățat cartofi niciodată?
Un cutit de curatat cartofi poate curata cirese? merge ala pe cirese cum merge pinguinul pe gheata Posted Image (adica aluneca,nu curata) sau in cel mai rau caz faci praf ciresele, le pregatesti direct pentru gem de cirese.
Cred ca in curand o sa iasa profesia: barbier de cirese!  sau o sa apara tutoriale de genul: "Cum curatam ciresele de coaja" pe youtube! (cu asemenea etichete)

Edited by stlk, 07 May 2018 - 17:31.


#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,993
  • Înscris: 15.06.2007

View Poststlk, on 07 mai 2018 - 17:19, said:

Adica ce vrei sa insinuezi? nu este un fake news, e adevarat! (poate verificai si tu sursele).

Un cutit de curatat cartofi poate curata cirese? merge ala pe cirese cum merge pinguinul pe gheata Posted Image (adica aluneca,nu curata) sau in cel mai rau caz faci praf ciresele, le pregatesti direct pentru gem de cirese.
Cred ca in curand o sa iasa profesia: barbier de cirese!  sau o sa apara tutoriale de genul: "Cum curatam ciresele de coaja" pe youtube! (cu asemenea etichete)
Pai cumpara un curatitor de cirese. Sau le freaca cu sare ca pe cartofii noi. Hahaha.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Posttfmercedez, on 07 mai 2018 - 17:33, said:

Pai cumpara un curatitor de cirese. Sau le freaca cu sare ca pe cartofii noi. Hahaha.
"curatitor de cirese" ?  sau curatator? eu nu am vazut asa ceva (curatator de cirese), stiu ca exista doar dispozitive pentru scos samburi, dar daca te privatizezi si vinzi asa ceva sa-mi opresti si mie vreo doua-trei ca o sa se vanda dispozitivele unicat ca painea calda. Daca e vorba de curatitor de cirese atunci nu e nevoie, ca folosesc un aparat de spalat cu presiune Posted Image chisalita le fac!
Ia la faza cu frecatul cred ca se pricep mai bine cei care au scris in topicul Va doresc o zi exceptionala de Ziua Masturbarii

Edited by stlk, 07 May 2018 - 17:44.


#7
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Parca exista aparate de ozonizare care distrug agentii patogeni si substantele chimice.

#8
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostDIVX2006, on 07 mai 2018 - 17:43, said:

Parca exista aparate de ozonizare care distrug agentii patogeni si substantele chimice.
Cireasa nu e substanta chimica? Ce facem, o distrugem dupa ce am dat o caruta de bani pe ea?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Poststlk, on 07 mai 2018 - 17:08, said:

Lama de ras o fi buna pentru asa ceva?

Doar sa-ti tai venele cand vine vorba de Carrefour si de comertul asta capitalist de colonie de consum africana.
Deci aia care le produc dau cu toate chimicalele posibile pe deasupra iar Carrefour recomanda clientilor "sa bage bete'n cur la fluturi.." Foarte tare...

Edited by rosix, 07 May 2018 - 17:47.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostDIVX2006, on 07 mai 2018 - 17:43, said:

Parca exista aparate de ozonizare care distrug agentii patogeni si substantele chimice.
Nu cred ca e buna ideea, sunt prea ieftine mai bine nu mai mananc cirese sau le mananc doar samburii Posted Image

@rosix
Cred ca mai repede nimeresc clientii "sa bage bete'n cur la fluturi.." decat sa curate ciresele de coaja!

Edited by stlk, 07 May 2018 - 17:54.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Absolut toate plantele au otravuri super-cancerigene si termostabile, deci toate trebuie curatate.

Dincolo de pesticide, fungicide si ierbicide, plantele au si otravuri naturale super-cancerigene si termostabile, tot in coaja, cu care se apara natural de daunatori.

Toate astea dincolo de faptul ca majoritatea sunt acum GMO, denaturate organoleptic, si fara gust.

Fructele si legumele in general se pot curata relativ usor, cu unele diferente de tehnica mai potrivita pt. unele sau altele.

Mai complicat sunt de curatat semintele, migdalele, alune, nuci, etc., care sunt si ele stropite cu otravuri, si trebuie frecate, hidratate, decorticate si despielitate, clatite de cateva ori, si tot pastreaza otrava care ajunge in ele in urma hidratarii...

Imposibil de curatat sunt frunzele: salata, leurda, varza, urzici, patrunjel, marar, menta, ceapa verde si usturoi verde, frunze de telina, leusteam, frunze de pastarnac, etc., si pe langa ele si conopida si brocoli...

Edited by loock, 07 May 2018 - 17:52.


#12
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

View Poststlk, on 07 mai 2018 - 17:08, said:

La Carrefour au existat la vanzare cirese care aveau coaja necomestibila cel putin asa reiesea din ce scria pe eticheta, ca sunt tratate cu Thiabendazol si Imazilil iar coaja nu se recomanda pentru consum.
Pana la urma s-a dovedit ca un operator a gresit sabloanul de etichetare, a nimerit un sablon pentru citrice! Posted Image
Intrebarea  din titlu ramane valabila!
Lama de ras o fi buna pentru asa ceva?

Stirea  aici  
iar comunicatul oficial Carrefour AICI
Asta ne mai lipseste, sa barbierim ciresele turcesti ca au coaja necomestibila!

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdonbalon, on 07 mai 2018 - 18:13, said:

Asta ne mai lipseste, sa barbierim ciresele turcesti ca au coaja necomestibila!
...pai daca turcii nu le barbieresc la ei in tara (le place sa fie barboase) o facem si pe asta!
Eu nu mai vreau cirese in coaja incepand de azi! daca exista seminte, alune, nuci etc fara coaja, vreau cirese fara coaja! Cred ca ma apuc sa fac o petitie pe subiectul asta daca am si sustinatori. Cine mai vrea cirese fara coaja?
Dar hotarati-va rapid ,ca o sa apara cat de curand etichete pe care scrie "Coaja si pulpa cireselor nu este recomandata consumului" .

Edited by stlk, 07 May 2018 - 18:25.


#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Manca doar samburii Posted Image

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View PostBaxon, on 07 mai 2018 - 18:34, said:

Manca doar samburii Posted Image
...sper ca nu au amigdalina (toxica) ca semintele de mar !?
Hopa! pe net scrie ca si samburii de cirese contin vitamina B17  (adica amigdalina). Deci Posted Image tu vrei sa ma intoxic?

Edited by stlk, 07 May 2018 - 18:57.


#16
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Postrex, on 07 mai 2018 - 17:16, said:

asa se intampla cand iti iei stirile de pe facebook
Stirea asta a fost si acum o ora la TV.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,088
  • Înscris: 15.05.2008
se merge pe acelasi principiu
asta e pisata,asta nu e pisata,pana le mananci pe toate

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Posttfmercedez, on 07 mai 2018 - 17:33, said:

Sau le freaca cu sare ca pe cartofii noi
e prima data cand aud asta, eu ii razui cu cutitul pe aia noi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate