Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfaturi sejur în zona Bran

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Salut. Suntem 2 familii cu copiii cu vârsta de 14 ani. Anul acesta vrem să mergem să ne cazăm o săptămână in zona Bran , nu in Moeciu. Căutăm peste zi liniște , relaxare , dar am dori ca seara să putem ieși cu copiii la plimbare , la o terasă , la o pizza , etc. Dacă a fost cineva mai recent în acest loc , am dori să ne spună și nouă cum este acolo , cum e cu cazarea ( preferăm în camere , la pensiuni în zonă mai liniștită ) , ce putem vizita , etc , etc. Mulțumim

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De cazat, nu ma bag. Eu am stat fix unde nu vrei tu... De vizitat ai avea in zona, Dino Parc si Cetatea Rasnov, Castelul Bran si , obligatoriu, sa faceti o baie la Paradisul Acvatic.

#3
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Slabutz cu terasele si pizzeriile in Bran. Pentru cazare eu recomand in zona doar Club Vila Bran mai ales pentru copii.
In complex aveti cam ce va trebuie. In rest zona Bran e cam urata dpdv plimbari de seara, terase etc.

#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, trebuie sa specifici cam ce vreti sa faceti toata ziua. Ce activitati preferati? vizitati castelul? va place sa iesi la munte? sa faceti un traseu? vrei sa stati mai mult pe langa pensiune si sa va relaxati? Stiu cateva pensiuni foarte bune, la preturi accesibile, curate, mancare buna, insa sunt in Sirnea, sau Fundata, ori Fundatica. Moeciu e aglomerat, nu ne-a placut.  Vrem ceva mai salbatic.

Edited by Deenman, 07 May 2018 - 17:14.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Aia e
In zona, pentru familii cu copii doar Club Vila Bran merita atentie
In rest, fara masina esti cam mort in zona iar atractiile nu sunt asa numeroase
Au fost deja mentionate de colegi

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 REAKKTOR, on 07 mai 2018 - 16:59, said:

Salut. Suntem 2 familii cu copiii cu vârsta de 14 ani. Anul acesta vrem să mergem să ne cazăm o săptămână in zona Bran , nu in Moeciu. Căutăm peste zi liniște , relaxare , dar am dori ca seara să putem ieși cu copiii la plimbare , la o terasă , la o pizza , etc.


Linistea si pizza nu prea se impaca... Ori vrei liniste si te duci intr-un loc ceva mai izolat, apoi te urci in masina si mergi la terase unde merge tot romanu... ori faci rabat la liniste.
Eu am stat odata mai spre Rucar, la Podul Dambovitei intr-o pensiune.. si a fost foarte fain acolo.. pentru ca nu prea era populat.

Eu asa as face.. as cauta o pensiune mai izolata unde sa pot sta la o bere linistit, iar pentru pizza si terasa la munte, m-as urca in masina.. Stiu povestea cu berea la volan, dar nu poti sa le impaci pe toate... Zonele foarte aglomerate au terase, celelalte nu prea.. stii bine.

In Bran si Moeciu... toata lumea gramada...

Edited by rosix, 07 May 2018 - 17:35.


#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013

 _R_A_D_U, on 07 mai 2018 - 17:05, said:

, obligatoriu, sa faceti o baie la Paradisul Acvatic.
Si Parc Aventura, nu e de iertat.
Ce, 14 ani? E turbo! Daca mergeti, acoperiti ochii mamelor, nu isi vor reveni o saptamina.

 REAKKTOR, on 07 mai 2018 - 16:59, said:

Salut. Suntem 2 familii cu copiii cu vârsta de 14 ani. Anul acesta vrem să mergem să ne cazăm o săptămână in zona Bran , nu in Moeciu. Căutăm peste zi liniște , relaxare , dar am dori ca seara să putem ieși cu copiii la plimbare , la o terasă , la o pizza , etc. Dacă a fost cineva mai recent în acest loc , am dori să ne spună și nouă cum este acolo , cum e cu cazarea ( preferăm în camere , la pensiuni în zonă mai liniștită ) , ce putem vizita , etc , etc. Mulțumim
Pensiunea Predelut. E mai mult B&B decit pensiune
Este basic, dar foarte curat si cochetica. Singura in zona, cu vedere frumoasa asupra zonei. Nu ofera masa decit in cazuri speciale, dar puteti incerca. Acces la bucatarie si gratar. Retrasa si linistita. 10-15 minute de centru, pe jos.
Foarte selectivi cu clientii. Limitele de bun simt mai inalte decit media.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Mi se pare că în zonă se potrivește mai degrabă un program invers: ziua la plimbare, pizza etc. și seara stat liniștit în curtea pensiunii.
Centru Branului este potrivit pentru partea cu plimbări, pizza, terase, cafenele șamd. Găsiți cîrciumi bune, meniu variat, inclusiv street food, bazar cu mărfuri de toate calitățile, cinematograf cu efecte speciale 5D, parc, muzeul satului, muzeul vămii, Castelul Bran, Inima Reginei Maria, Mănăstirea Bran (în Șimon - peisaje de vis). Mai înspre Rîșnov aveți complexul Wolf cu bowling și piscină, iar cazarea la Vila Bran v-ar da acces la alte piscine, jacuzzi, plus o priveliște frumoasă, dar nu neapărat liniște (dar nici vacarm, ba chiar puteți găsi locuri liniștite pe terasă, pentru stat la o bere).
În afara Branului, e ușor de vizitat Rîșnovul, cu cetatea și centrul, peștera Fundata Valea Cetății (de la Rîșnov spre Poiana Brașov), Cristian (biserică fortificată), Zărnești, Plaiul Foii, satul Măgura (eventual cu o plimbare pînă pe vîrf), satul Peștera (cu Peștera Liliecilor), chiar Poiana Brașov și Brașovul., Vulcan, Codlea și deja ne îndepărtăm.
Veți avea nevoie de mașină. Bran nu e o stațiune ca Predeal sau Saturn, să te plimbi lejer de la cazare în centru, din centru la obiective etc. Chiar dacă găsiți cazare în centru, după 2 - 3 zile nu mai aveți ce face, trebuie să vă mișcați prin împrejurimi.
Se mănîncă bine la Casa Thomas, Hanul Bran, Casa din Bran (deși uneori servirea e greoaie), East Village, Galeria Bran, Bulzul Branului, Taverna Lupilor și mai las și pe alții să facă recomandări.

#9
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Va recomand pentru cazare https://www.conaculbratescu.ro daca bugetul e oarecum generos. E o liniste magica acolo, au si o masa de ping pong pentru copii.

#10
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
Nu intenționez să te contrazic (fiindcă n-am fost acolo), dar parcă astea 2 chestii nu se împacă: „liniste magica” și „masa de ping pong”

Edited by Brainie, 10 May 2018 - 08:43.


#11
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
masa de ping pong era intro camera izolata , linistea era afara

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate