Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ochelari de vedere

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
In 4-5 ani mi-am facut 2 perechi, pentru distanta.-0.5, -0,75.Port doar atunci cand conduc.Lentile plastic la ambele perechi(cica's mai bune)  Posted Image , au aparut niste crapaturi la ambele perechi, de zici ca am stat pe ei.Vizibile noaptea, cand te uiti la lumina(faruri).La urmatoarea pereche cer lentile de sticla.La perechea de o port acum, interesant, rama plastic cu magneti, si se adauga lentile pt. ceata, si soare.Multumit de ei daca nu crapau(facuti in sannicolau mare)

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
pai bun, si sa zicem ca o sa apara problema asta de adaptare ... sunt obligat sa ii port ? nu se pot returna si sa faca altii ?

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostAndreysc7, on 07 mai 2018 - 15:15, said:

Dupa 10 ani de stat in fata PC-ului am ajuns sa am dureri de cap si sa ma concentrez asupra unui punct sa il vad iar in jurul acelui punct vad in ceata.
Pana in 2008 nu ai avut PC?Posted Image
Cum ai trait pana atunci?

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Daca ochelarii noi incepi sa-i porti de dimineata de la prima ora nu sunt probleme, dar daca ii pui dupa amiaza e un pic ciudat, ca nu se adapteaza asa usor.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostsSorsy, on 07 mai 2018 - 15:39, said:

Cand porti ochelari, ochiul uita sa mai focuseze.

Ce prostie.

#24
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAldulescu, on 07 mai 2018 - 17:52, said:

Pana in 2008 nu ai avut PC?Posted Image
Cum ai trait pana atunci?

din 2008 stau intre 7 si 10 ore pe zi in fata lui - o cere jobul Posted Image

Edited by Andreysc7, 07 May 2018 - 18:58.


#25
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Andreysc7, lasă-l, că întreabă ca să se afle în treabă. Serios, și eu am putut sta ani de zile la monitoare din alea vechi CRT și lucra fără probleme, până într-o zi în care n-am mai putut și a trebuit să pun ochelari. Deci e perfect posibil ca un om să poată lucra un timp - mai scurt sau mai îndelungat - la calculator fără probleme, după care să aibă nevoie de protecție pentru ochi.

#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
revin cu vesti ... nu e nevoie de ochelari , vad foarte bine. Mi-am facut toate testele iar cauza a fost oboseala. Mi-a dat doar niste picaturi pentru cand se mai intampla :)

#27
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Pot sa-ti folosesc topicul ca sa pun si eu o intrebare?(sa nu mai fac un topic nou).

Trebuie sa-mi iau ochelari, cu lentile -1 dar nu ma pricep la ochelari si nu stiu la ce ar trebui sa fiu atent atunci cand ma duc sa cumpar. Ce tip de lentile ar trebui sa iau, care sunt mai bune? Cele cu strat anti-reflex blue control sau ceva de genul merita(se adauga 300 lei in plus la pretul lentilei)? Am nevoie sa citesc foarte mult(carti fizice, nu la calculator) si ma intreb daca nu cumva ma va incomoda stratul antireflex?!?

Multumesc!

Edited by lex2010, 16 May 2018 - 20:34.


#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Daca dioptriile sunt "cu minus", inseamna ca nu vezi bine la distanta, asadar nu ai nevoie de ochelari pentru a citi carti. Ti s-a recomandat sa-i porti permanent sau ai gresit cand ai scris -1 ?
Nu ai nevoie de lentile cu antireflex daca nu lucrezi mult in fata ecranului (computer, laptop).

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Fără tratamentul antireflex, lentila va fi fost un geam cu dioptrie.

Blue Control ul vine însoțit de toate celelalte tratamente ( antireflex, durificare, hidrofoboleofob, antistatic ) la cea mai înaltă performanță. E un tratament premium.

Dacă nu stai mai mult de 6/ 8 ore pe zi la PC, îți poți pune un tratament de baza sau mediu pe lentilă. HVA ( antireflex și durificare ) sau SHV ( antireflex, durificare și hidrofoboleofob ).

Antireflexul nu te va incomoda, dimpotrivă.

#30
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Am probleme cu ochii in sensul ca imi obosesc si simt nevoia sa stau cu ei inchisi. Nu pot sa citesc mai mult de o ora, si aia cu chin... vad bine si de aproape si la distanta... cand citesc parca nu vad foarte clar conturul se la litere ( sharpness-ul). Simt ca se forteaza ochii ca sa citesc ceva. Intr-adevar, si cand privesc la departare imi obosesc, dupa 4 ore de condus ma dor ochii de mor... totusi, nu sunt convins ca medicul mi-a dat un diagnostic corect -1 la ambii ochi. Aparatele la care am fost testat nu au o rata de  precizie  a stabilirii diagnosticului spre 100%? Sau tot medicul ia decizia finala de stanilire a dioptriilor?

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ai fost la control la un cabinet oftalmologic clasic sau la un centru de optica medicala, unde se fac si ochelari ?

#32
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Medicul, pe baza aparatelor, interpreteaza valorile si decide.

O recomandare ar fi sa stai o zi, doua fara as-ti fortezi ochii (daca poti) si sa faci controlul pe urma. Colegul nostru I-a avut doar obositi.

#33
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Am fost la un cabinet de oftalmologie ( cu trimitere de la medicul de familie).

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
sfatul meu este sa repeti controlul oftalmologic, la un alt medic si cabinet. nu e de joaca cu sanatatea ochilor.
atunci cand ti-a facut controlul, nu ti-a pus si lentile de proba pe o rama de ochelari, sa vezi cu care dintre ele vezi mai bine ? medicul s-a bazat doar pe hartiuta scoasa din aparat, cand ti-a facut prescriptia pentru lentile ?

#35
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Mi-a pus un singur tip de lentile și mi s-a părut ca vad mai bine, oarecum... dar nu o era vreo diferența semnificativa...

#36
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009
Am gasit o reteta mai veche, de anul trecut, de la alt oftalmolog... Atunci mi s-au parut cam mici dioptriile si am considerat ca nu merita sa ma complic cu ochelarii pt. "doar" -0.25...

Medicul respectiv mi-a scris: OD -0.25, OS -0.25 cilindr. ax 171-  insuficienta de convergenta VAO = 1cc, 10 OD 14 OS

Medicul la care am fost saptamana trecuta mi-a scris "Astigmatism , miopie usoara" -0.5 si niste detalii tehnice "180 grade" si inca ceva, nu am la indemana reteta...

Ideea este ca aspectul cel mai important pentru mine este sa pot sa citesc foarte mult fara sa imi mai oboseasca ochii, nu stiu daca ma ajuta dioptriile cu minus... voi apela la un al 3-lea medic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate