Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ochelari de vedere

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
A venit momentul....
Dupa 10 ani de stat in fata PC-ului am ajuns sa am dureri de cap si sa ma concentrez asupra unui punct sa il vad iar in jurul acelui punct vad in ceata. Mi-am facut programare la timisoara si merg vineri dimineata la 9:30

Intrebari :
- In cat timp sunt gata ochelarii ? Se pot face pe loc ?
- Am citit pe undeva ca cica ochii trebuie sa se obisnuiasca cu ochelarii ... mi se pare ciudat. Nu ar trebui ca atunci cand pui ochelarii sa fie totul ok ?

#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Andreysc7, on 07 mai 2018 - 15:15, said:

A venit momentul....
Dupa 10 ani de stat in fata PC-ului am ajuns sa am dureri de cap si sa ma concentrez asupra unui punct sa il vad iar in jurul acelui punct vad in ceata. Mi-am facut programare la timisoara si merg vineri dimineata la 9:30

Intrebari :
- In cat timp sunt gata ochelarii ? Se pot face pe loc ?
- Am citit pe undeva ca cica ochii trebuie sa se obisnuiasca cu ochelarii ... mi se pare ciudat. Nu ar trebui ca atunci cand pui ochelarii sa fie totul ok ?

mai port si eu ocazional..am de distanta...dar nu prea suport..initial ametesti si cand mergi cu ei, ai impresia ca intri in pamant   :))

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Andreysc7, on 07 mai 2018 - 15:15, said:

- In cat timp sunt gata ochelarii ? Se pot face pe loc ?
Mergi pe lentile de contact Posted Image

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu prea se pot face pe loc.
Se customizează lentilele după nevoile tale, etc.
Dacă ești vreun special - ca defecte zic - e nevoie de câteva zile.
Dacă stai mult la compiutăr ia cu protecție pentru...

O să dureze câteva zile până te obișnuiești, stai liniștit că nu e așa greu sau grav. O să ai o ușoară senzație de amețeală doar.

Edited by exceswater, 07 May 2018 - 15:31.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce programare ?
Poti merge oricand la absolut orice cabinet oftalmologic.
Poti pleca cu ochelarii pe nas daca au pe stoc ceva care ti se potriveste si iti place daca nu, dureaza vreo 2~3 zile lucratoare pana indeplinesc cerintele clientului.
DA - prima data este mai ciudat un pic pana te obisnuiesti.
Ceva ameteli, ai impresia ca vii in cap, se simte ceva "suspect" pe nas si urechi ... dar pana la urma te vei obisnui

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
"Ochelarii de vedere au calitatea de a imbunatati semnificativ viata purtatorului, in ceea ce priveste experienta vizuala. Atunci cand incepi sa porti ochelari cu dioptrii, ai nevoie de o perioada de acomodare la efectele lentilelor, perioada care de regula dureaza intre cateva zile si doua saptamani, motivele fiind variate de la purtator la purtator.
Pe langa adaptarea ochiului la lentile cu diotrii si la conditiile vizuale imbunatatite, atunci cand incepi sa porti prima pereche de ochelari, acomodarea poate varia si datorita ramei alese – aceasta va fi prezenta in campul vizual, dar exercita si usoare presiuni in zonele de contact cu capul. Un rol important il are si varsta pacientului, care, cu cat amana mai mult purtarea ochelarilor, cu atat acomodarea la noile conditii vizuale va fi mai indelungata.
Acomodarea cu noii ochelari de vedere dureaza mai mult in cazul purtatorilor de lentile bifocale sau lentile progresive, deoarece senzatiile experimentate de acestia sunt diferite decat ale celor care au lentile monofocale, ele dispunand de cel putin doua zone cu dioptrii diferite. De asemenea, si in cazul persoanelor care sufera de boli cronice poate dura mai mult acomodarea cu noii ochelari, aceste boli avand un impact mare asupra acuitatii vizuale.
Simptomele care pot fi resimtite la primele purtari ale ochelarilor cu dioptrii sunt: vedere incetosata, dublarea imaginilor, distorsionarea obiectelor sau chiar ameteli. Daca prescriptia si realizarea ochelarilor de vedere este una corecta, in cateva zile aceste simptome dispar, vederea devenind una cu adevarat clara.
"

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
si cand schimbi dioptria tot e un pic ciudat pana se obinsnuieste creierul cu noile valori.

 exceswater, on 07 mai 2018 - 15:32, said:

"Ochelarii de vedere au calitatea de a imbunatati semnificativ viata purtatorului, in ceea ce priveste experienta vizuala. ...
gresit, eu vad mai bine fara, dar dupa cateva ore ma doare capul si apare senzatia de voma, am letile cilindrice cu un 0.75
practic fara ochelari nu rezist multe ore in fata calculatorului.

Edited by arg, 07 May 2018 - 15:36.


#8
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Cand porti ochelari, ochiul uita sa mai focuseze.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 sSorsy, on 07 mai 2018 - 15:39, said:

Cand porti ochelari, ochiul uita sa mai focuseze.
te-ai gandit mult la chestia asta?
(din pacate la ora asta nu am rabdare sa-ti explic unde gresesti)

Edited by arg, 07 May 2018 - 15:42.


#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Mergi la control oftalmologic (pentru determinarea dipotriilor, daca va fi nevoie)

  • Daca ai nevoie de ochelari, iti vei alege o rama

  • Durata de executie a ochelarilor (montajul) depinde de cate comenzi sunt la cabinetul (magazinul) unde faci controlul si de disponibilitatea (stocul) ramei si a dipotriilor.
La mine a durat o saptamana (de la momentul controlului pana la ridicare, eu mergand sambata la pranz).

PS:
  • programeaza-ti controlul in asa fel incat sa nu depinzi de ochi dupa (adica sa conduci, sa te mai intorci la birou, etc). Daca iti pune atropina in ochi, nu mai distingi formele...
  • sa fii odihnit (un ochi obosit are nevoie de timp sa se formeze pe o anumita dioprtie si nu vei vedea bine daca vei avea dioptriile gresite)
  • legat de "respingerea" ochelarilor. Ochelarii sunt, de fapt, un dispozitiv de corectie (un fel de baston).Trebuie sa te obisnuiesti sa ai ceva pe nas. Eu m-am obisnuit repede cu ei.

Edited by Pololica, 07 May 2018 - 15:45.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
asteapta intai sa vezi ce prescriptie pentru ochelari vei primi.
ochelarii se pot face in cateva zile, daca ai noroc sa aiba pe stoc tipul de lentila ales de tine, si cu dioptriile din reteta.
sa nu faci greseala sa-ti cumperi ochelari "de-a gata", asa-zisii ochelari de citit, din supermarket sau farmacii.
ca solutie de urgenta/avarie/rezerva, poti sa ai o pereche, dar nu sunt deloc recomandati pentru utilizare zilnica sau timp indelungat.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
mersi de sfaturi Posted Image

De ce programare ?
Pentru ca vineri am drum in TM si am vrut sa fiu sigur ca "se poate" . Nu merg in orasul in care locuiesc din motive personale Posted Image
-------------
Nu as vrea lentile
-------------
Ochelari de soare port, deci sunt obisnuit sa am ceva pe nas, asta nu ar fi o problema. Ochelarii de soare sunt  de la oakley (red irridium) si ii port cand conduc, foarte rar in timp ce merg pe jos.
-------------
@corinadaniel : nici nu se punea problema sa cumpar ochelari de la supermarket.

------------

Quote

programeaza-ti controlul in asa fel incat sa nu depinzi de ochi dupa (adica sa conduci, sa te mai intorci la birou, etc). Daca iti pune atropina in ochi, nu mai distingi formele...
pffff, cam greu. Eventual las masina acolo si merg pe jos pentru ca am ceva treaba prin timisoara. Ma gandesc ca pana seara 5-6 cand trebuie sa ma intorc inapoi acasa va trece efectul

 arg, on 07 mai 2018 - 15:35, said:

gresit, eu vad mai bine fara, dar dupa cateva ore ma doare capul si apare senzatia de voma, am letile cilindrice cu un 0.75
Senzatia asta o am eu acu in timp ce scriu

Edited by Andreysc7, 07 May 2018 - 15:58.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
din cate stiam, atropina nu se mai pune in ochi de cativa ani buni...sau poate ca se mai foloseste, dar in afectiuni mai grave ale ochiului, pentru examinarea mai facila a acestuia.
andrei, spune-i medicului din start ca ai venit cu masina, din alt oras, si ca nu are cine sa conduca in locul tau. preventiv.
e nasoala rau senzatia de dupa atropina, vezi totul blurat, nu poti aprecia distanta, nu ai echilibru cand te deplasezi. asa am patit eu acum fooooarte multi ani, la controlul oftalmologic in urma caruia am aflat ca sunt mioapa.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,339
  • Înscris: 01.12.2001

 Andreysc7, on 07 mai 2018 - 15:15, said:

Intrebari :
- In cat timp sunt gata ochelarii ? Se pot face pe loc ?
- Am citit pe undeva ca cica ochii trebuie sa se obisnuiasca cu ochelarii ... mi se pare ciudat. Nu ar trebui ca atunci cand pui ochelarii sa fie totul ok ?
Dureaza intre cateva minute si cateva zile (in functie de ce lentile iti trebuie/ vrei / au pe stoc).
E un mit cu obisnuirea. Nu trebuie nicio acomodare daca nu e dioptrie foarte mare si nu ai purtat niciodata ochelari. Si tehnicianul sa respecte intocmai reteta (distanta pupilara).

Atropina se punea acum 40 de ani in ochi. Te tinea 5 zile efectul cu pupila dilatata si era f greu la lumina. (port ochelari de 45 ani si stiu ce zic).
Acum in 3 ore trece efectul si poti conduce linistit.

#15
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 arg, on 07 mai 2018 - 15:40, said:

te-ai gandit mult la chestia asta?
(din pacate la ora asta nu am rabdare sa-ti explic unde gresesti)
Eu asa am auzit... Acum n-am de unde sa stiu daca este adevarat sau nu Posted Image

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Eu personal cand I-am facut pasii au fost astia: Alegere rama,examen ofta.,avans plata,retragere produs dupa 2 zile. Examen oftalmologic facut la cabinet specializat,nu prin centre comerciale.Dureaza pt. ca in functie de rama fac lentilele.

#17
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
eu mi-am facut programare la Ophthalmologic Center Prof. Munteanu
Sper sa fie ok

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Dorin_2k stie.

O pereche de ochelari facuti bine (de la reteta si pana la executia fizica) nu necesita adaptare.

Mitul cu adaptarea este popularizat de firmele astea 3 in 1, care fac si consultatii, si ochelari - pentru ca deseori dau buleala; si atunci ii baga clientului placa cu adaptarea. Da, chiar si la niste ochelari gresiti creierul se adapteaza dupa vreo saptamana.....

Daca Andreysc7 n-a purtat niciodata ochelari de vedere, poate aparea un usor discomfort cauzat de diferenta intre ce vezi prin ochelari si ce vede periferic - insa doar atat. Daca o sa ai ameteli, daca atunci cand te uiti in jos pare ca e deformat pamantul, vedere parca dublata, lacrimarea ochilor, dureri de ochi si senzatie de strangere" a ochilor - ceva nu e in regula cu ochelarii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate