Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Configurare SSHD

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Salutare.
Astazi imi aduce un prieten un SSHD Seagate ST1000DX001-1CM162.
Cum personal nu prefer SSD pentru ca (scump + stocare mica), iar acest SSHD imi este adus gratuit, am decis sa-l montez in P.C. si sa instalez WINDOWS 10 pe el.
Intrebarile mele sunt:
1. necesita o configurare speciala ?
2. Defragmentarea mai este utila ?
3. Partitionarea se face in functie de partea de SSD din el ?

Edited by notrust, 07 May 2018 - 10:58.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
1. nu necesita nimic. formatezi (daca e nevoie) si instalezi pe el sistemul de operare
2. fiind in esenta un hard disc cu memorie cache foarte incapatoare, necesita defragmentare. Dar de la Windows 7 in sus tot procesul e administrat automat de sistemul de operare, asa ca nu e nevoie sa o faci manual.
3. partitionarea o faci cum vrei. Tu nu ai acces la memoria flash, ea fiind administrata in totalitate de PC.

Edited by Hider141, 07 May 2018 - 11:10.


#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
1 nu
2 da
3 nu

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Am inteles, deci memoria SSD din el nu imi apare separata in partitionare, pur simplu se aloca ea automat cand partitionez.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
partea ssd NU se aloca, e mai degraba cache, nu se aloca ca spatiu de depozitare.
Ajuta doar la fisierele cel mai des accesate, dar evident ca sshd nu are viteza unui ssd, tot hdd e.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu la toate 3.
Daca vrei neaparat 2 - doar in cazul in care face 198987675 de operatiuni cu fisiere in fiecare si/sau observi vreo incetinire la accesul fisierelor.

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 sirgoofy, on 07 mai 2018 - 11:15, said:

Ajuta doar la fisierele cel mai des accesate, dar evident ca sshd nu are viteza unui ssd, tot hdd e.
Asta stiu, aveam o dilema cu SSDul din interior si cu defragmentarea, pentru ca multi spun ca SSDul nu trebuie defragmentat.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Pai SSD-ul intr-adevar nu trebuie defragmentat.
Dar cum ti-am spus deja mai multi, memoria flash e un fel de memorie cache la SSHD-uri, la care tu nu ai acces, si defragmentarea are efect strict asupra platanelor.

Edited by Hider141, 07 May 2018 - 11:23.


#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Acum am inteles, deci SSDul ala e defapt o memoria cash, nu stocheaza nimic pe ea permanent, doar raspunde mai repede la incarcarea de date

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Exact, managementul ei e facut de firmware, ptr tine apare ca un HDD normal.

Iar raspunsul mai rapid nu o sa-l vezi decat foarte putin si abia dupa ceva timp - firmware-ul stocheaza in SSD doar fisierele mai des accesate.

Probabil vei castiga cam 5-10 secunde la boot si cam atat.

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 eiffel, on 07 mai 2018 - 11:36, said:

Probabil vei castiga cam 5-10 secunde la boot si cam atat.
In clipul de aici este laudat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q5lZ8O5Kmr8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.pcgarage...i-7200rpm-64mb/

Edited by notrust, 07 May 2018 - 11:42.


#12
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Eu am rămas destul de dezamăgit de SSHD-uri. Datele din cache într-adevăr au un timp de răspuns mic (0.1 ms) dar viteza de transfer era undeva la 100 MB/s (față de 250 - 400 MB/s cât am dacă instalez jocul pe SSD pur) - am luat un drive SSHD de 2 TB pentru jocuri. Până la urmă am luat un SSD normal de 1TB unde copiez ce joc momentan (adică mai nimic, dar aia e altă poveste).

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Hmm, de ce compari SSHD cu SSD ?
SSHD se compara cu HDD.
In orice comparatie, termenul de comparatie este cea mai slaba veriga din lant - in acest caz: HDD.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Exista si o combinata, un HDD cu un SSD (32/64GB) plus softul aferent si mult mai bine optimizat pt. cache.

#15
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 28.09.2008
Nu e nici o afacere sa cumperi un SSHD.
HDD Seagate de 1 Tb costa 189 lei la media galaxy
Hard Disk desktop SEAGATE FireCuda 1TB+8GB SSD cache, SATA3, 7200rpm, 64MB - 292 lei la media galaxy si 332 lei la pc garage !!!
Asta ca sa vada si poporul ca la pc garage nu curge numai lapte si miere....
Cel mai ieftin SSD costa la media galaxy 149 lei (Adata la 120 Gb sata 3) iar la pc garage 145 lei dar cu 60 Gb, sata 3

Parerea mea dar pare o achizitie mai buna hdd seagate + ssd de 120 Gb de la media galaxy decat un hibrid SSHD.

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu eram interesat strict pentru SSHD, ca asta imi aduce azi amicul asta.
Am spus ca il primesc gratuit, si am vazut ca sunt laudate si SSHDurile, eu aveam dilema cu partitionarea si defragmentarea in mare parte...

#17
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Normal că iei orice e gratis, mai ales ceva tehnic. O să fie la fel ca orice HDD, îl poți partiționa cum vrei, poți să-l defragmentezi cât vrei. Memoria de „SSD” nu e vizibilă și nu va putea fi gestionată de tine.

#18
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 28.09.2008

 RedDev, on 07 mai 2018 - 11:43, said:

Eu am rămas destul de dezamăgit de SSHD-uri. Datele din cache într-adevăr au un timp de răspuns mic (0.1 ms) dar viteza de transfer era undeva la 100 MB/s (față de 250 - 400 MB/s cât am dacă instalez jocul pe SSD pur) - am luat un drive SSHD de 2 TB pentru jocuri. Până la urmă am luat un SSD normal de 1TB unde copiez ce joc momentan (adică mai nimic, dar aia e altă poveste).
Am cumparat in urma cu 2 saptamani un hdd seagate de 1Tb si  93-96 Mb/s viteza de transfer.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate