Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Ritualul ortodox - tăierea împrejur a inimii

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#19
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
tudorele vezi ca faci confuzie intre 2 parti anatomice ale corpului. e drept ca multa lume gindeste cu ceea ce se taie imprejur, dar sa stii ca nu acea e inima.

egiptenii practicau circumcizia si evident ca din motive de igiena si profilaxie, in cazul acesta moise n-a fost original, ca i-a dat tenta religioasa, asta-i altceva.
.....si cit de idiot ar trebui sa fie un dumnezeu sa te legitimeze dupa faptul ca o ai sau nu ciuntita.

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 07 mai 2018 - 08:39, said:

tudorele vezi ca faci confuzie intre 2 parti anatomice ale corpului. e drept ca multa lume gindeste cu ceea ce se taie imprejur, dar sa stii ca nu acea e inima.

egiptenii practicau circumcizia si evident ca din motive de igiena si profilaxie, in cazul acesta moise n-a fost original, ca i-a dat tenta religioasa, asta-i altceva.
.....si cit de idiot ar trebui sa fie un dumnezeu sa te legitimeze dupa faptul ca o ai sau nu ciuntita.

Ciruse, în Scriptură ”inima” este cea din care ies gânduri. Deci, am explicat clar (dar se pare că ai citit din doi în doi și trei în trei) că gândurile inimii trebuiesc tăiate împrejur, în nici un caz inima de carne. Cu toate că... nu se știe dacă nu cumva și aceea. Dar aici este o taină imposibil de înțeles pentru cei care citesc pe sărite...

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 06 mai 2018 - 22:56, said:

Și, precum cuțitul preotului evreu tăia prepuțul copilului, tot la fel și cuțitul noului preot trebuie să taie ”prepuțul” lui Hristos. De ce al lui Hristos și nu al credinciosului? Pentru că, prin tăierea împrejur a inimii noastre, nu noi suntem tăiați împrejur, ci Hristos din noi.
Amin
Amin pe dracu. Numai manipulare si minciuna in mintea ta . Sunt de la Satana ideile astea . Si e adevarat ce spune bilia, ca 666 e numar de om. "inapoia mea Satano" a spus isus celor ce spun cuvintele lui Satan.

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 07 mai 2018 - 09:18, said:

Amin pe dracu. Numai manipulare si minciuna in mintea ta . Sunt de la Satana ideile astea . Si e adevarat ce spune bilia, ca 666 e numar de om. "inapoia mea Satano" a spus isus celor ce spun cuvintele lui Satan.

Dacă îl aveai pe Iisus în domnia ta și eu aveam pe Satana în mine, atunci treceam înapoia dumitale. Dar nu-l ai pe Hristos și nici eu pe Satana, după cum se vede.

#23
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,661
  • Înscris: 05.02.2012
sunt curios cu ce te ocupi ... vad ca ai foarte mult timp liber

#24
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 07 mai 2018 - 09:22, said:


Dacă îl aveai pe Iisus în domnia ta și eu aveam pe Satana în mine, atunci treceam înapoia dumitale. Dar nu-l ai pe Hristos și nici eu pe Satana, după cum se vede.
Ei nu il ai . Chiar in "Dorel666"  ti-ai expus cui te inchini.

Crezi ca daca rostesti cuvantul Hristos esti din adevar ? Si indracitii recunosteau cine e isus. Deci nu e mare lucru. In schimb taierea imprejur a inimii produce si niste roade . Acele roade iti lipsesc . Vrei doar sa validezi ortodoxia cu paganismele ei spunand ca e calea adevarata.

#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 07 mai 2018 - 09:31, said:

Ei nu il ai . Chiar in "Dorel666"  ti-ai expus cui te inchini.

Crezi ca daca rostesti cuvantul Hristos esti din adevar ? Si indracitii recunosteau cine e isus. Deci nu e mare lucru. In schimb taierea imprejur a inimii produce si niste roade . Acele roade iti lipsesc . Vrei doar sa validezi ortodoxia cu paganismele ei spunand ca e calea adevarata.

Dă-mi un singur exemplu, din Scriptură, în care un drac l-a recunoscut pe Hristos ca Domn al său! Dacă nu poți da, recunoaște că iar a vorbit Demonul prin domnia ta...

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 07 mai 2018 - 11:07, said:


Dă-mi un singur exemplu, din Scriptură, în care un drac l-a recunoscut pe Hristos ca Domn al său! Dacă nu poți da, recunoaște că iar a vorbit Demonul prin domnia ta...
De ce crezi ca i-ar fi fost greu unui drac sa spuna asa ceva din moment ce ii place sa minta ?  Crezi in ce spun ei ? Asa si cu tine, eu nu cred, si multi altii nu cred ce spui tu. Minciuna e hrana ta spirituala cea mai dorita de tine.
In fata unuia ca tine nu am ce sa recunosc. Pot spune doar ce a spus isus "inapoia mea Satano" , findca ai numarul lui.

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 07 mai 2018 - 15:53, said:

De ce crezi ca i-ar fi fost greu unui drac sa spuna asa ceva din moment ce ii place sa minta ?  

De asta i-ar fi greu:

Romani 10:9 Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.

Romani 10:10 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,

După cum vezi, acel demon ar fi deja pe drumul mântuirii!

#28
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 07 mai 2018 - 15:59, said:

De asta i-ar fi greu:

Romani 10:9 Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.

Romani 10:10 Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,

După cum vezi, acel demon ar fi deja pe drumul mântuirii!
Degeaba marturiseste cu gura daca in inima lui are alte ganduri. Asa si printre ortodocsi. zice ca e taiat imprejurul inimii insa inima lui e la lacomie, invidie, curvie, minciuna, inselatorii , furtisaguri . . . .toate mizeriile .Cu gura marturiseste ca e crestin, poarta cruciulite de aur, argint, saruta mana lu popa insa n-are treaba nici cu pocainta si nici cu dragostea divina. El iubeste banii, fala si mandria, si sa fie la putere.

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 07 mai 2018 - 18:55, said:

Degeaba marturiseste cu gura daca in inima lui are alte ganduri. Asa si printre ortodocsi. zice ca e taiat imprejurul inimii insa inima lui e la lacomie, invidie, curvie, minciuna, inselatorii , furtisaguri . . . .toate mizeriile .Cu gura marturiseste ca e crestin, poarta cruciulite de aur, argint, saruta mana lu popa insa n-are treaba nici cu pocainta si nici cu dragostea divina. El iubeste banii, fala si mandria, si sa fie la putere.

De când cunoști domnia ta inima omului? Ai învățat, cumva, să citești gânduri și nu știm noi?!

#30
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 Dorel666, on 07 mai 2018 - 22:39, said:

De când cunoști domnia ta inima omului? Ai învățat, cumva, să citești gânduri și nu știm noi?!
Care "noi"? Recunosti deci ca esti legiune.

Sau esti ca Smeagol?
Hai nu ma mai fierbe, care varianta e corecta?

Edited by claz, 08 May 2018 - 00:31.


#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,442
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 07 mai 2018 - 18:55, said:


Degeaba marturiseste cu gura daca in inima lui are alte ganduri. Asa si printre ortodocsi. zice ca e taiat imprejurul inimii insa inima lui e la lacomie, invidie, curvie, minciuna, inselatorii , furtisaguri . . . .toate mizeriile .Cu gura marturiseste ca e crestin, poarta cruciulite de aur, argint, saruta mana lu popa insa n-are treaba nici cu pocainta si nici cu dragostea divina. El iubeste banii, fala si mandria, si sa fie la putere.
“sa nu judeci” parca e una dintre 10 porunci. Sau, dacă VT e inspirat de Satana, nici poruncile nu mai trebuiesc urmate? :)
De unde știi tu ce este in inima oamenilor? De unde știi tu lupta fiecăruia cu patimile lui? Care crezi tu ca e mai plăcut Domnului: un păcătos care se lupta încontinuu cu firea lui cea păcătoasa, sau un nepacatos care se mândrește cu realizarea lui?

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 richelieu, on 08 mai 2018 - 09:49, said:

“sa nu judeci” parca e una dintre 10 porunci.


Sau, dacă VT e inspirat de Satana, nici poruncile nu mai trebuiesc urmate? Posted Image
A cata porunca dintre cele 10 ?


Daca iubesti neprihanirea atunci nici o porunca nu te va "atinge". Dar fii atent, isus spune "afara sunt cainii si porcii" , sau "nu dati margaritarele voastre la caini si porci" . Banuiesc ca intelegi despre ce fel de caini si porci vorbeste .
Biblia are si adaosuri nepermise , din pacate. Insa atat timp cat nasterea din nou nu intervine atunci nu vei sti care versete sunt inspiratia Satanei si care de la Tatal ceresc. Pana si isaia si-a dat seama de asta cand a spus ca are "buze necurate" . Expresia "acesta e fiul meu in care imi gasesc toata placerea"  denota o neprihanire suprema . isus spune "Eu sunt bland si smerit cu inima " , chiar daca spune "afara sunt cainii si porcii" . Parca sunt incompatibile, dar vezi tu, Tatal ceresc nu a lasat o biblie findca stia ca si Satana isi va baga coada in ea. Si si-a bagat, plus a spus ca biblia e cuvantul lui dumnezeu. O fi a unui dumnezeu dar nu a Tatalui ceresc. Deaia si orotdocsii au bagat traditia la inaintare si biblia pe locul doi.

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 claz, on 08 mai 2018 - 00:30, said:

Care "noi"? Recunosti deci ca esti legiune.

Sau esti ca Smeagol?
Hai nu ma mai fierbe, care varianta e corecta?

Eu nu sunt doar o legiune, sunt toate legiunile la un loc. Doar că nu pricep cum se face că, deși sunt toate legiunile la un loc, nici măcar un singur drac nu ascultă de porunca mea!

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,442
  • Înscris: 04.05.2006

 pacopaco1967, on 08 mai 2018 - 11:39, said:


A cata porunca dintre cele 10 ?


Daca iubesti neprihanirea atunci nici o porunca nu te va "atinge". Dar fii atent, isus spune "afara sunt cainii si porcii" , sau "nu dati margaritarele voastre la caini si porci" . Banuiesc ca intelegi despre ce fel de caini si porci vorbeste .
Biblia are si adaosuri nepermise , din pacate. Insa atat timp cat nasterea din nou nu intervine atunci nu vei sti care versete sunt inspiratia Satanei si care de la Tatal ceresc. Pana si isaia si-a dat seama de asta cand a spus ca are "buze necurate" . Expresia "acesta e fiul meu in care imi gasesc toata placerea"  denota o neprihanire suprema . isus spune "Eu sunt bland si smerit cu inima " , chiar daca spune "afara sunt cainii si porcii" . Parca sunt incompatibile, dar vezi tu, Tatal ceresc nu a lasat o biblie findca stia ca si Satana isi va baga coada in ea. Si si-a bagat, plus a spus ca biblia e cuvantul lui dumnezeu. O fi a unui dumnezeu dar nu a Tatalui ceresc. Deaia si orotdocsii au bagat traditia la inaintare si biblia pe locul doi.
Contează a câta e?
Important e ca nu te ții de ea, indiferent cât de mult te ascunzi după deget.
Porcii și câinii nu au nicio legătura cu discuția noastră.

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 cirus6, on 07 mai 2018 - 08:39, said:

.....si cit de idiot ar trebui sa fie un dumnezeu sa te legitimeze dupa faptul ca o ai sau nu ciuntita.
ca să nu mai vorbim de faptul că n-ar fi trebuit să ai prepuț dacă nu-i pe placul zeului.
Adicătelea zeul a greșit când l-a făcut pe om cu tot cu prepuț și are nevoie de ajutorul rabinilor să corecteze greșeala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate