Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Beyerdynamic DT 770 Pro 250 ohm

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

View Postexydos, on 07 mai 2018 - 09:06, said:

https://imgur.com/a/c9lRy7i

Vreau sunet bun =)) nu am avut casti pe cap bune , doar in-ear de 100$ (2 perechi)


nu , nu am nevoie sa le folosesc in studio


Cum sunt de ex Philips SHP9500S( 60 euro noi )  fata de Creative Aurvana Live 2 ( 200 lei noi ) ? ( si poate fata de DT770(300 lei folosite) si Marshall Monitor (50 euro)

Eu in general ascult Hip-hop, rap , R&B, pop , dar nu sunt foarte pretentios la bass-uri , precum altii care asculta hip-hop =)) Si nu , nu mi ziceti de beats-uri Posted Image


Din capul locului îți spun că, dintre toate căstile închise enumerate în acest topic, Beyerdynamic DT 770 au cel mai bun/mare soundstage, și coborâ cam cel mai jos în frecventă, cu foarte multă energie în acea zonă. Sunt căști cu sunet destul de v-shape, și este destul de probabil să fie exact ceea ce cauți ( în orice caz, îți recomand să le încerci în prealabil ).

View Postexydos, on 06 mai 2018 - 22:18, said:

Au cerinte mari fata de sursa ? cu 300 lei merita sa le cumpar folosite?

Personal nu le-aș utiliza fără un AMP/DAC mai de doamne-ajută, sunt totuși niște căști bunicele...

#20
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am reusit sa ma targuiesc la 250 lei , maine cumpar DT770 .Am ales corect?

#21
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Depinde în ce stare sunt, și cam cât de vechi sunt ( DT770 se tot produc de prin anul ~1981 ), dar, cu toate astea, încă concurează lejer cu noile apariții. Posted Image

#22
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postalexx20alexx, on 07 mai 2018 - 15:09, said:

Depinde în ce stare sunt, și cam cât de vechi sunt ( DT770 se tot produc de prin anul ~1981 ), dar, cu toate astea, încă concurează lejer cu noile apariții. Posted Image
posesorul mi-a zis ca le-a luat din America , sunt noi , dar nu are nimic la ele , nici documente , nici cutie . La ce trebuie sa atrag atentie cand ma vad fata in fata cu el ?

#23
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Păi să ai ceva cu tine, măcar telefon, să le testezi: să se audă și stânga, și dreapta :D, dacă poți folosi un sunet mono eventual verifici și dacă sună perfect centrat, nu mai tare pe-o parte, și dacă ai timp de finețuri poți băga și ceva melodii cu bas mult, dai cât de tare crezi c-ai asculta maximum vreodată, și asculți dacă distorsionează sunetul (dacă bârâie) pe notele de bas. Asta se poate la repezeală și fără nuș' ce expertiză.

#24
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postdonjoe, on 07 mai 2018 - 15:51, said:

Păi să ai ceva cu tine, măcar telefon, să le testezi: să se audă și stânga, și dreapta Posted Image, dacă poți folosi un sunet mono eventual verifici și dacă sună perfect centrat, nu mai tare pe-o parte, și dacă ai timp de finețuri poți băga și ceva melodii cu bas mult, dai cât de tare crezi c-ai asculta maximum vreodată, și asculți dacă distorsionează sunetul (dacă bârâie) pe notele de bas. Asta se poate la repezeală și fără nuș' ce expertiză.
Mersi , dar cum sa folosesc sunet mono?
O sa bag melodii cu basi , iar daca se distorsioneaza sa nu le iau sau cum =)) ?

#25
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Mono-stereo găsești câteva și pe YouTube: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6IcDMW_QbaI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dacă distorsionează pe bași te mai hotărăști și tu dacă e destul de grav ca să nu merite banii. Va fi o decizie subiectivă oricum, dar dacă e distorsiune grosolană ca de la un difuzor defect, gen chiar și la volum decent, cred că te prinzi și singur.

Edited by donjoe, 07 May 2018 - 17:54.


#26
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Mersi , dar este vreo metoda sa observ ca nu sunt fake-uri sau ca nu au fost reparate/modificate =)) ?

#27
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
iata si alta poza
https://i.imgur.com/nj9f1y4.jpg

#28
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
La prima vedere par meșterite. Probabil nu a știut să le mai asambleze asa cum au fost, cablul nu are ce căuta acolo, el nu trebuie sa fie peste furca care ține casca...

Attached File  bu.jpg   497.73K   18 downloads

Edited by alexx20alexx, 08 May 2018 - 14:33.


#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pare o teapa. Mai intai zice ca sunt noi, dar nu are acte sau cutie, dar din poza se vede clar ca este un produs vechi (posibil sa aiba varsta legala pentru sustinerea examenului auto Posted Image ) , dupa care nu spune nimic despre faptul ca s-a umblat la ele. Orice interventie asupra castilor poate schimba sunetul.

Sfatul meu, lasa teparii de pe net, strange bani pentru unele noi sau daca nu poti sa mai astepti, cumpara o pereche de CAL-uri.

P.S. nu o sa lase nimeni o pereche de casti noi , folosite cateva luni, la 40% din pretul pietei, decat daca este un produs furat sau o teapa. Pretul ar fi corect pentru un produs sh vechi (5-10 ani) dar cu conditia sa ai certitudinea ca nu iti vinde niste casti defecte sau care nu mai functioneaza la parametri normali.

Edited by razor01, 08 May 2018 - 14:44.


#30
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
da , eu tot am vazut pe yt ca  nu e corect pus dar poate din fabrica , sau au fost cumparate refurbished , vanzatoru mi-a zis ca-s aduse din america :D
ms de sfat  , in orasul meu nu am CAL-uri de vanzare  , ci doar casti cu pret superridicat , chiar as fi vrut sa iau dar romanii nu fac livrare la noi
In Chisinau nu prea se cumpara "astfel" de casti (DT77pro)  adica doar 5% din populatie cred ca are casti mai scumpe de $100.


cele mai nedubioase par astea
https://999.md/ro/49910284
vanzatoru a zis ca cedeaza pana pe la 250 ron

Edited by exydos, 08 May 2018 - 15:07.


#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
La prima calatorie in Iasi treci pe la magazinul fly music. Parca prin centru ,Piata Unirii . Gasesti acolo o gramada de modele de casti de la Superlux pana in 250 RON super de ajuns pt, un telefon. Si alte marci ca Roland ,Audiotehnica ,Beyerdynamic ,AKG. Spun asta ca sa le poti proba la fata locului. Pot lua si de la ei de pe site.
Au magazin din asta si la Suceava(sediul central) si Vaslui dar am zis ca poate la Iasi iti e mai aproape.
Ca sa nu se zica ca fac reclama ,de cautat casti la magazine de genul ala(Senia.ro in Bucuresti ,de exemplu) nu la Altex sau Flanco.

Edited by edigee, 08 May 2018 - 16:31.


#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postexydos, on 08 mai 2018 - 14:58, said:

In Chisinau nu prea se cumpara "astfel" de casti

Cu atat mai mult trebuie atentie când cuperi produse sh de pe o piata unde nu prea exista cerere si nici oferta.

View Postexydos, on 08 mai 2018 - 14:58, said:

cele mai nedubioase par astea
https://999.md/ro/49910284

Cutia si factura sunt obligatorii. Casti fara aceste obiecte poti cumpara doar de la cunoscuti, oameni care activeaza des pe forumurile audio si se cunoaste cat de cat istoricul lor in acest domeniu.

#33
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postedigee, on 08 mai 2018 - 16:30, said:

La prima calatorie in Iasi treci pe la magazinul fly music. Parca prin centru ,Piata Unirii . Gasesti acolo o gramada de modele de casti de la Superlux pana in 250 RON super de ajuns pt, un telefon. Si alte marci ca Roland ,Audiotehnica ,Beyerdynamic ,AKG. Spun asta ca sa le poti proba la fata locului. Pot lua si de la ei de pe site.
Au magazin din asta si la Suceava(sediul central) si Vaslui dar am zis ca poate la Iasi iti e mai aproape.
Ca sa nu se zica ca fac reclama ,de cautat casti la magazine de genul ala(Senia.ro in Bucuresti ,de exemplu) nu la Altex sau Flanco.
oricum le probez de la vanzator , pana mea te mai uiti le mirosi , atingi =)) asculti testezi si iti dai seama daca castile nu-s bune =))

eu nu stiu de ce nu sustineti sh-ul , am luat acum cativa ani casti in-ear  nu ieftine : Vsonic GR06 si DUNU DN900 sh si nu am avut nici o problema , castile au lucrat pana le-am vandut . Telefonul meu tot e sh si merge destul de ok ( LG G5 ) si am mai avut un 5S SH  , de aceea daca stii cat de cat sa te uiti la ce se vinde nu vad unde ai avea de pierdut

Edited by exydos, 08 May 2018 - 20:09.


#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cred ca toti cei care am scris pe acest topic am cumparat macar un lucru sh, de care suntem multumiti. Problema este ca ofertele puse de tine sunt cam dubioase, casti modificate, lipsa ambalajului si a facturii, oameni despre care nu stii nimic, nu i-ai vazut postand pe vreun forum audio sa-ti faci o idee ce si cum.

Când vinzi un produs de genul asta dai cat mai multe date, pui fotografii clare, oferi posibilitatea probarii produslui inainte de cumparare. Modul in care posteaza cineva anuntul este primul semn care ne spune cat de serios este vanzatorul.

#35
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
:))) este prezenta posibilitatea probarii inainte de cumparare , la pretul asta nici nu pot sa am ff mari pretentii sa fie noi in cutie. , oricum vor suna mai bine ca tot pe la 300 ron

#36
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca au probleme tehnice in urma unor interventii gresite s-ar putea sa sune mai prost decat niste casti de 100 de lei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate