Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Procurorul nu solutioneaza dosarul de inselaciune deschis in 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
justitia2018

justitia2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.05.2018
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:

In iulie 2014 persoane necunoscute m-au inselat in procesul de achizitionare al unui telefon de pe forumul unui site.
Respectivul telefon ar fi trebuit trimis printr-o firma de curierat. Am primit un colet, fara optiune de deschidere inainte de plata. Am achitat contravaloarea coletului apoi l-am deschis si am constatat ca acesta contine un top de coli A4 si un CD care sa replice greutatea si miscarea unui telefon.

Au urmat: plagere penala, deshidere dosar penal incadrat conform art. 244 CPP. emitere ordonanta de catre procurorul de serviciu prin care s-a impus sechestru asigurator (la sediul curierului) asupra sumei achitate, pana la solutionarea dosarului.

Pe baza informatiilor pe care le detineam (cont user forum si numerele de telefon fix si mobil de pe care am fost contactat de catre vanzator) am incercat sa aflu identitatea reala a vanzatorului, lucru pe care agentul de politie din cadrul DGPMB l-a obtinut dupa 3-4 luni de la deschiderea dosarului. Politia din orasul vanzatorului l-a citat pe acesta pentru a obtine o declaratie. Nu au reusit sa dea de urma lui.

In primavara lui 2015 dosarul a fost repartizat unui alt agent al DGPMB. Acesta impreuna cu superiorul sau mi-au transmis ca treaba Politiei s-a incheiat si m-au redirectionat la Parchet sa discut cu procurorul de caz, care intre timp inteleg ca se schimbase si el.
Am fost la Parchet si am depus la registratura o cerere pentru audienta apoi o alta catre procuror prin care am expus situatia actuala cu rugamintea sa emita o ordonanta de ridicare a sechestrului asigurator asupra sumei de bani si sa-mi fie returnata.

Au trecut aproape 4 ani de la deschiderea dosarului si nu s-a intamplat nimic. Precizez ca nu am fost citat/ instiintat niciodata de catre Parchet sau Politie cu vedere la evolutia sau solutionarea/ clasarea dosarului.
Scopul meu este sa obtin acea ordonanta de la Procuror pentru a-mi recupera banii de la curier, nu ma intereseaza soarta celui care a dorit sa ma insele.

Ce pot face pentru ca procurorul sa se ocupe si sa solutioneze odata dosarul pe baza informatiilor primite de la Politie? Care sunt drepturile mele in aceasta situatie in care Parchetul nu face nimic? Procurorul caruia i-a fost alocat dosarul nu are obligatia sa ofere o solutionare cazului?

Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Chiar sunt curios cum se va incheia.

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
genul de caz vrei sa iei de gat pe cineva,dar pe cine?

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Depuneți memoriu la prim-procurorul parchetului respectiv în care expuneți situația. Mai "nașpa" de-atât nu poate să fie.

#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
un avocat nu merita,ce suma e?

#6
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu am intalnit procuror "pe mana" cu hotul. Sper sa nu fie cazul si aici.

#7
justitia2018

justitia2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.05.2018
Cred ca este putin probabil ca un procuror din Bucuresti sa fie inteles cu un tepar dintr-un orasel, pentru astfel de gainarii.
Suma: 1600 lei. Nu stiu care ar fi onorariul unui avocat pentru asa ceva, insa mi se pare o speta derizorie pentru avocat.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
teoretic s-ar putea cere in instanta urgentarea anchetei si judecatorul sa dea un termen procurorului sa solutioneze cazul (vezi cazul Gigina). nu am studii de drept, nu stiu cat se aplica in cazul tau.

#9
MircoDust

MircoDust

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 461
  • Înscris: 30.03.2018
Un telefon cantareste vreo 140 grame.
Un top de coli A4, cateva kilograme.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cum mai.. un top de hartie A4 si un CD care se misca.. ca sa arate coletul a avand in el un telefon mobil...   Pai cred ca are un kilogram un top din ala plus dimensiunea...

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Toata lumea a inteles despre ce e vorba, si-a luat teapa cu ceva coli de hartie si altceva pe acolo.... Chiar mai conteaza ?

Lasati-l in pace sa-si vada de subiectul lui.

Edited by keta, 06 May 2018 - 21:49.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
"Cine nu deschide ochii deschide punga"

Eu cred ca procurorii au treburi mai importante.

Ce se poate intampla intrun caz fericit.:
Procurorii il gasesc pe faptas. Merge la judecata, Acolo primeste 1 an cu suspendare si obligatia ca sa iti plateasca prejudiciul..
El nu are nimic pe numele lui. Ce faci si cum te satisface aceasta finalizare ?

Edited by pasilla, 06 May 2018 - 22:06.


#13
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View Postpasilla, on 06 mai 2018 - 22:02, said:

"Cine nu deschide ochii deschide punga"

Eu cred ca procurorii au treburi mai importante.

Ce se poate intampla intrun caz fericit.:
Procurorii il gasesc pe faptas. Merge la judecata, Acolo primeste 1 an cu suspendare si obligatia ca sa iti plateasca prejudiciul..
El nu are nimic pe numele lui. Ce faci si cum te satisface aceasta finalizare ?
Pe tine cum te satisface ca cel care ti-a dat in cap o data, e condamnat ?

#14
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
De fapt tu vrei ca firma de curierat sa-ti plateasca paguba cu ţeparul ăla care e de negăsit.

Procurorul daca decide asta firma poate face recurs ca nu e vina ei

Oricum prostie sa dai 1600 lei pe colet ce nu merge verificat.

Nasoala treaba, bine că nu-i paguba mai mare.

Nu mai vorbiti de moralitate si ca prost e ala care nu deschide ochii. Teparii ar trebui pedepsiti oricat de mult sau putin ar tepui.

Pana la urma ce dovezi palpabile sunt ca tu nu ai primit telefon ci prostiile alea?
Nenorocitul ala trebuia eventual arestat si amprentat, eventual poate ar fi si recunoscut

View Postpasilla, on 06 mai 2018 - 22:02, said:

"Cine nu deschide ochii deschide punga"

Eu cred ca procurorii au treburi mai importante.
adică??


Quote

Procurorii il gasesc pe faptas. Merge la judecata, Acolo primeste 1 an cu suspendare si obligatia ca sa iti plateasca prejudiciul..
El nu are nimic pe numele lui. Ce faci si cum te satisface aceasta finalizare ?
de ce cu suspendare?

Dar oricum poate fi prins la o umatoare teapă dată.

Ti-a trebuit telefon bengos la 16 milioane de la nimeni prin olx fara verificare colet.
In primul rand nu ai o dovada palpabila ca nu l-ai primit pana nu ar gasi amprentele ăluia pe cd si colile de hartie

Edited by cipri2bau, 06 May 2018 - 22:32.


#15
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postpasilla, on 06 mai 2018 - 22:02, said:

"Cine nu deschide ochii deschide punga"

Eu cred ca procurorii au treburi mai importante.

Ce se poate intampla intrun caz fericit.:
Procurorii il gasesc pe faptas. Merge la judecata, Acolo primeste 1 an cu suspendare si obligatia ca sa iti plateasca prejudiciul..
El nu are nimic pe numele lui. Ce faci si cum te satisface aceasta finalizare ?
Ei daca ti se-ntampla tie, era bine?

Initiator, plangere penala pentru abuz in serviciu, c-am inteles ca doar asta functioneaza-n Romania.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdea_dimi, on 06 mai 2018 - 23:23, said:

Ei daca ti se-ntampla tie, era bine?

Ne fwute psd-ul zi de zi si nu ne pasa. Ce sa mai discutam de gainarii de doi lei.
Din pacate, procurorii trebuie sa aibe prioritati ca nu sunt destui pentru toate porcariile din tara.

View Postcipri2bau, on 06 mai 2018 - 22:29, said:

de ce cu suspendare?
Daca la furt de milioane de euro se da cu suspendare, ce ar trebui sa primeasca un hot de cateva sute de lei  ?

Edited by pasilla, 06 May 2018 - 23:36.


#17
justitia2018

justitia2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.05.2018

View Postbritneysbitch, on 06 mai 2018 - 21:10, said:

Depuneți memoriu la prim-procurorul parchetului respectiv în care expuneți situația. Mai "nașpa" de-atât nu poate să fie.

O sa incerc cu un memoriu la prim-procuror, nu stiam de aceasta varianta. Oricum, ce am depus la registratura Parchetului, cu numar de inregistrare, a fost fara raspuns.

View Postpasilla, on 06 mai 2018 - 22:02, said:

Ce se poate intampla intrun caz fericit.:
Procurorii il gasesc pe faptas. Merge la judecata, Acolo primeste 1 an cu suspendare si obligatia ca sa iti plateasca prejudiciul..
El nu are nimic pe numele lui. Ce faci si cum te satisface aceasta finalizare ?


Am mentionat in primul mesaj ca a fost emisa o ordonanta, de catre procurorul de serviciu, prin care s-a impus sechestru asigurator asupra sumei achitate de mine. Astfel teparul nu a putut sa ridice banii, fiind blocati la sediul central al curierului.

Procurorul de caz trebuie sa dea neinceperea urmarii penale si sa emita o ordonanta prin care se ridica sechestrul asigurator si imi sunt returnati banii. Asta imi doresc, nu judecata cu faptuitorul.

View Postpasilla, on 06 mai 2018 - 22:02, said:

"Cine nu deschide ochii deschide punga"

Eu cred ca procurorii au treburi mai importante.


Treburi mai importante? Cum ar fi? Eu credeam ca se ocupa de solutionarea dosarelor penale.

View Postcipri2bau, on 06 mai 2018 - 22:29, said:

De fapt tu vrei ca firma de curierat sa-ti plateasca paguba cu ţeparul ăla care e de negăsit.

Procurorul daca decide asta firma poate face recurs ca nu e vina ei


In primul rand nu ai o dovada palpabila ca nu l-ai primit pana nu ar gasi amprentele ăluia pe cd si colile de hartie

Repet: banii platiti pe colet sunt blocati la firma de curierat, nu trebuie sa-mi plateasca vreo despagubire din banii lor.

Comportamentul lui indica faptul ca nu a expediat telefonul:
- coletul a fost expediat sub un alt nume
- nu a revenit la sediul curierului sa ridice banii - cine trimite un colet si nu se intereseaza de ramburs?
- nu s-a prezentat la sediul curierului sa depuna o plangere ca trec lunile/ anii si el nu primeste rambursul
- nu s-a prezentat la sectia de politie cand a fost citat pentru declaratie
- nu a mai raspuns la telefonul mobil dupa ce a expediat coletul

Edited by justitia2018, 07 May 2018 - 00:42.


#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am un caz mai simplu, tot nerezolvat. In urma cu peste 20 de ani, mi-am gasit oglinda retorvizoare exterioara rupta, cazuta langa masina, in parcarea blocului, masina fiind acoperita cu husa. Am reclamat la politie, aveam casco, altfel nu o faceam. Dupa ce au incercat sa ma convinga sa spun ca eu am rupt-o, vazand ca insist au venit (sectia de politie e la 4-5 minute de mine) si au facut niste poze. Deja se intuneca, i-am intrebat daca ies pozele, au spus ca au film sensibil si e ok. Asta a fost tot. Am mai intrebat de vreo 2 ori, au spus ca e in lucru. Probabil ca si acum lucreaza.....
Banuiesc ca dosarul e uitat pe undeva.

Edited by altuser09, 07 May 2018 - 06:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate