Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum configurez un server VPN pe OpenWRT?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Am un router pe care am instalat OpenWRT si as vrea sa-mi configurez un server VPN pe el, pentru cazul in care am nevoie sa nu mi se vada adresa IP.
Am citit de OpenVPN si as vrea sa stiu cum il pot configura in asa fel incat sa ies pe Internet cu o alta adresa IP decat cea de la RDS. De ce vreau asta? Nu pentru prostii, doar ca sunt unele forumuri care aparent daca detecteaza ca esti de pe RDS pur si simplu nu-ti permit sa intri.
Asa ca as vrea sfaturi despre cum sa procedez. Eu am cunostinte minimale in domeniul networking-ului, dar cu putin ajutor ma descurc.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Deci la ce nu te pricepi exact?

OpenWRT? Nu stii cum sa instalezi pachete?

Sau OpenVPN, nu stii cum sa il configurezi?

#3
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Daca setezi un vpn pe routerul de acasa, siteul pe care intri atunci cand esti conectat la acel vpn va primi ip ul de acasa unde cred ca ai rds. Si oricum pentru ce vrei tu..., nu de vpn ai nevoie ci de proxy.

Edited by Petrecristi, 06 May 2018 - 18:15.


#4
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
@OriginalCopy: stiu sa instalez OpenVPN, dar evident ca nu stiu sa sa-l configurez, nu l-am mai folosit pana acum.

@Petrecristi: pe scurt, eu vreau ceva care sa-mi ascunda adresa IP de acasa, eu am inteles ca VPN e tocmai pentru asta. Dar daca spui de proxy, cum se face?

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Am un router pe care am instalat OpenWRT si as vrea sa-mi configurez un server VPN pe el

Quote

Am citit de OpenVPN si as vrea sa stiu cum il pot configura in asa fel incat sa ies pe Internet cu o alta adresa IP decat cea de la RDS.

acum nu ma inteleg, ori vrei sa instalezi server, caz in care odata conectat ai IP de la RDS
ori vrei sa instalezi client, caz in care deja ai un server cu username / password si e mare filozofie.

Edited by MarianG, 06 May 2018 - 18:17.


#6
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
O sa incerc sa explic. Am doua routere, unul de la Digi care este conectat direct la cablu si ofera acces Wi-Fi. Dar acest router e in alta camera si ca sa nu trag cablu de la routerul Digi pana la mine in camera, am facut rost de un al doilea router, pe care am instalat OpenWRT si pe care l-am configurat in asa fel incat in loc sa emita semnal Wi-Fi, il receptioneaza (in cazul meu, semnalul de la routerul Digi) si apoi da acces la Internet printr-unul din porturile LAN.
Asa am evitat sa trag cabluri. Ceea ce vreau sa stiu daca, pe acest al doilea router, e posibil sa fac in asa fel incat sa ascunda adresa IP de la Digi, pentru scopul explicat mai sus.
Stiu ca exista servicii online de ascundere a adresei IP, dar eu prefer o solutie locala, controlata de mine.
E mai clar ceea ce vreau si mai ales e posibil?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 entio, on 06 mai 2018 - 18:15, said:

@OriginalCopy: stiu sa instalez OpenVPN, dar evident ca nu stiu sa sa-l configurez, nu l-am mai folosit pana acum.
La naiba evident. Evident pentru tine.

Pentru problema ta de a nu trage cabluri, e suficient sa setezi al doilea router ca repeater si sa anulezi contractul cu Digi.

Pentru configurarea OpenVPN, la care pas din manualul oficial te-ai blocat?

#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 entio, on 06 mai 2018 - 18:03, said:

Eu am cunostinte minimale in domeniul networking-ului, dar cu putin ajutor ma descurc.

Daca aveai acele cunostinte minimale ai fi facut diferenta intre client si server.

#9
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007

 OriginalCopy, on 06 mai 2018 - 18:43, said:

La naiba evident. Evident pentru tine.

Pentru problema ta de a nu trage cabluri, e suficient sa setezi al doilea router ca repeater si sa anulezi contractul cu Digi.

Pentru configurarea OpenVPN, la care pas din manualul oficial te-ai blocat?

In esenta, pare destul de complicat s de setat OpenVPN. Si cum sa anulez contractul cu Digi, fiindca atunci nu mai am Internet? Pentru clarificare, al doilea router se conecteaza la primul ca un client Wi-Fi oarecare si apoi "transmite" mai departe conexiunea pe oricare din porturile LAN. Si asta e numai pentru desktop, ca sa evit cablurile. Celelalte dispozitive (tableta, telefon) se conecteaza direct prin Wi-Fi la primul router.

 159, on 06 mai 2018 - 18:45, said:

Daca aveai acele cunostinte minimale ai fi facut diferenta intre client si server.

Din ce am citit, daca vreau sa am propriul VPN (nu unul online) trebuie sa configurez OpenVPN in server mode. Ma insel?

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
am inteles topologia, pe care din ele vrei sa instalezi OpenVPN ?

#11
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Pe al doilea, cel cu OpenWRT deoarece pe primul (routerul Digi) nu se poate, nu ai nici macar acces ca admin, doar ca user.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 entio, on 06 mai 2018 - 18:59, said:

In esenta, pare destul de complicat s de setat OpenVPN.
In esenta raspunde la intrebari. Care pas? 0, 1, 2, 3, ... Cu link.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

 entio, on 06 mai 2018 - 19:08, said:

Pe al doilea, cel cu OpenWRT deoarece pe primul (routerul Digi) nu se poate, nu ai nici macar acces ca admin, doar ca user.
perfect
eu spun ca ai nevoie de client si eventual de un abonament platit (openVPN)

dar totusi demonstreaza-mi ca ma insel si spune-i lui OriginalCopy unde te-ai impotmolit.

Edited by MarianG, 06 May 2018 - 19:29.


#14
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Am gasit un wiki pe site-ul OpenWRT, o sa-l incerc pe acela. E mai clar. Si nu vreau un VPN platit, vreau ceva local. Dar am intrebare: pentru ce am eu nevoie, trebuie un VPN sau un proxy? Cineva spunea ca un proxy e mai potrivit.

#15
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Are nevoie de client vpn pentru ca daca-si instaleaza server vpn acasa si-l conecteaza pe acesta la internetul de acasa, de la rds, ce ip va avea cand se va conecta din statiune, in Bora Bora?

Raspuns:ip-ul serverului vpn la care se conecteaza, care este rds si obtine exact ceea ce vrea sa evite.

De aceea are nevoie de client vpn, a. i. routerul lui sa se conecteze la un server vpn din Narnia si atunci va figura cu ip din Narnia chiar daca el intra din Bora Bora.

Edited by Petrecristi, 06 May 2018 - 20:25.


#16
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Deci daca inteleg corect, e nevoie de un serviciu de VPN si un client VPN care se conecteaza la acel serviciu. Da, probabil ca asa as obtine ce vreau dar eu n-am incredere in niciun serviciu extern. Asa ca renunt, nu-mi bat atata capul pentru niste forumuri.

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Un server VPN este util doar daca este gazduit intr-o alta locatie si foloseste alt ISP.
Atunci tu vei accesa paginile web prin ISP-ul pe care serverul VPN il foloseste (si vei avea alta adresa IP). Conexiunea dintre client si serverul VPN este criptata, deci traficul nu poate fi vizualizat de catre furnizorul tau de internet.

Daca faci serverul VPN in reteaua ta locala atunci conexiunea dintre client si furnizorul de internet nu va mai fi criptata pentru ca serverul e gazduit in aceeasi retea pe care o folosesc si clientii.


#18
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru ce vrei tu accesezi siturile respective printr-un proxy online.
VPN nu te ajuta decat daca te abonezi la un server gazduit in alta parte sau poti sa creezi tu unul daca detii o alta locatie si un alt isp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate