Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tp-Link Archer C7 vs DLink DIR-842

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
danny_fencer

danny_fencer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2010
Buna. Doresc sa imi achizitionez un router nou,si momentan sunt blocat intre un Archer C7 si un DIR-842. Unul e de 1750mbps,celalalt este de 1200, insa lumea il lauda pe cel de 1200 pentru stabilitatea retelei. Intrebarea mea este, la un abonament RDS de 1000mbps, se simte diferenta intre 1200 si 1750? Precizez ca sunt un consumator destul de serios de internet, pentru streaming pe un smart tv, online gaming si o gramada de telefoane si tablete conectate la retea. Multumesc pentru ajutor.

#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Evident ca nu o sa prinzi vitezele alea in veci.
Eu as merge pe ala mai stabil.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu iti recomand c7. Am unul de mult timp si pana acum nu am avut probleme cu el, insa depinde ce suprafata vrei sa acoperi cu el.
La un apartament cu 3 camere totusi in camera cea mai indepartata puterea semnalului era una destul de mica, cam la limita as spune (routerul fiind montat la intrarea in apartament, la capatul uni hol destul de lung), dar conexiunea totusi nu se pierdea.

Edited by MembruAnonim, 06 May 2018 - 11:53.


#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Tocmai se plange cineva aici de DIR842: https://forum.softpe...-fiberlink-1000
C7 face parte dintr-o gama superioara fata de DIR842.

#5
danny_fencer

danny_fencer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.07.2010
Multumesc de raspunsuri pana acum. Eventual imi puteti recomanda unul dual band, in jurul a 300-400 de lei ? In afara de cele spuse de mine.

#6
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Mergi pe C7. am de aproape 2 ani și sunt foarte mulțumit. Nu are căderi, este dual band....

#7
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View PostDeuxEx, on 06 mai 2018 - 12:05, said:

Tocmai se plange cineva aici de DIR842: https://forum.softpe...-fiberlink-1000
C7 face parte dintr-o gama superioara fata de DIR842.
Se pare ca nu ai citit topicul cum trebuie....
Nu se plange de router, persoana a intrebat de ce pe direct nu prinde vitezele pe care le prinde cu routerul DIR842.

View Postdanny_fencer, on 06 mai 2018 - 11:24, said:

Buna. Doresc sa imi achizitionez un router nou,si momentan sunt blocat intre un Archer C7 si un DIR-842. Unul e de 1750mbps,celalalt este de 1200, insa lumea il lauda pe cel de 1200 pentru stabilitatea retelei. Intrebarea mea este, la un abonament RDS de 1000mbps, se simte diferenta intre 1200 si 1750? Precizez ca sunt un consumator destul de serios de internet, pentru streaming pe un smart tv, online gaming si o gramada de telefoane si tablete conectate la retea. Multumesc pentru ajutor.
Detin DIR842 inca de anul trecut cand am trecut la RDS si net de 1000/500Mbps. Pana acum nu am avut nici o problema cu el pe cablu merge super ok, am postat viteze pe topic dedicat. La wifi putea sa aiba o acoperire mai mare...tanad cont care si 4 antene externe. Dar in pretul lui este chiar ok. Am conectate la el 3 PC-uri, o gramada de telefoane, 2 smart tv, chromecast.
Personal sunt multumit de el, mai ales la pretul la care l-am cumparat.

Edited by feribalint, 06 May 2018 - 13:08.


#8
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postdanny_fencer, on 06 mai 2018 - 12:14, said:

Multumesc de raspunsuri pana acum. Eventual imi puteti recomanda unul dual band, in jurul a 300-400 de lei ? In afara de cele spuse de mine.
Poti incerca ASUS Gigabit RT-AC1200G+ Dual-Band sau ASUS Gigabit RT-AC58U Dual-Band dar asta depaseste un pic bugetul.
Daca mai poti urca bugetul poti merge pe un MikroTic. Am inteles ca sunt foarte bune.

Edited by feribalint, 06 May 2018 - 13:38.


#9
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
DIR 842 e slab la acoperire. Strict dintre cele doua, C7. Eu personal detin Tenda AC9, si eu am fost reticent la inceput fiind chinezarie, dar bate la acoperire toate routerele pana in 300 lei. Apartament cu 4 camere, pereti de beton, semnal 5GHz in toata casa 3linii sau full.

#10
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013

View Postferibalint, on 06 mai 2018 - 13:28, said:

Poti incerca ASUS Gigabit RT-AC1200G+ Dual-Band sau ASUS Gigabit RT-AC58U Dual-Band dar asta depaseste un pic bugetul.
Daca mai poti urca bugetul poti merge pe un MikroTic. Am inteles ca sunt foarte bune.
AC1200G+ este super daca il prinzi la o reducere la 300 lei sau sub. Tenda AC9 are acelasi hardware dar Asus are softul mult mai bine facut.

#11
ghost_

ghost_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 16.08.2017
si eu recomand tot c7,si tot de 2 ani si ceva il am si eu si merge brici...

#12
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 25.04.2007
Si al meu C7 face fata cu brio la mancatorii mei de net - copiii. N-am avut nici o problema cu el de peste doi ani. Trebuie sa intelegeti ca 5 GHz se propaga greu prin beton armat, rolul lui e sa sustina streaming ridicat, dar "la vedere". Ca unele Asus sau Tenda au putere mai mare de emisie, e spre raul sanatatii voastre, de fapt Asus a si fost sanctionat acum un an doi pentru asta si i s-a pus in vedere sa nu mai incalce legea. Lui Tenda probabil ca i se rupe.

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Consumator serios - streaming pe un smart tv, online gaming si o gramada de telefoane si tablete conectate la retea.
Hmmm, pai, hai sa vedem:
- streaming tv - adica vezi direct de pe net filmele sau din retea locala/calculator/nas ?
Direct de pe net, luam exemplu neftlix 25 Megabits per second - Recommended for Ultra HD quality
Daca e-n reteaua locala... n-ai treaba cu internetul, deci nu ne intereseaza.
- online gaming + streaming gen twitch sau doar te joci si atit ?
Hai sa mai pusi si aici 1-10 Megabits per second
- o gramada de telefoane si tablete conectate la retea - ce inseamna o gramada ?
Peste 10-20 ?
Si toate descarca simultan en gross si pe perioade lungi de timp ?
Cred ca nu, deci 1-2 Megabits per second sint suficienti.
Aici, totusi, te-ar ajuta o conexiune mai stabila wifi, dar, repet, ce inseamna o gramada ?

Adica iesi la MAXIM 37-40 Megabits per second, deci nu vei folosi, practic, niciodata abonamentul de 1000.

Eu am Archer C2, sint foarte multumit de el, abonament de 300.
In mod normal copiez prin FTP filmele din calculator pe un mediabox Android (legat prin cablu, nu wifi), viteza intre 5-40 Mb/s.
Am vazut si direct cu TV din calculator vreo 2 filme 3D (marime fisier de genul 12-16 Gb), au mers perfect.
Am avut KAON de la Digi, a mers perfect.
Inainte, pe abonament de 100, am avut un Asus Diamond Black (ceva RT...N... nu mai retin modelul), la primul s-a desurubat complet o antena cind am vrut sa-i ajustez pozitia, inlocuit pe garantie, al doilea a mers perfect.

#14
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Eu am DIR-842 este acceptabil insa mergi pe C7 cred ca este mai bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate