Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Problema viteza Fiberlink 1000

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
florica72

florica72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.09.2012
Buna ziua! De curand ,am trecut de la fiberlink 300 , la fiberlink 1000. Dupa ce am intrat in posesia noului user si pass, am facut conexiunea ., dupa care am facut niste teste de viteza , pe direct . Am obtinut  viteze de 300mbps download ,  350-400mbps upload. Dupa aceea , am instalat routerul https://altex.ro/rou...-wan-lan-negru/ , apoi am refacut testele de viteza . Am observant ca vitezele erau ceva mai mari  , adica 400 mbps down, 450 mbps upl. Am facut sesizare si dupa doar cateva ore au venit baietii de la rdc , au verificat si ei , vitezele, cu un laptop ( dar nu cel de servici) , viteze care au coincis cu ce le spusesem eu. . Nu prea m-au lamurit in problema mea , ei spunandu-mi ca , poate ,cauza e sistemul de operare , sau vreun conflict de programe(??!!)  , atat la pc-ul meu , cat si la laptopul lor....Asa ca vor reveni cu laptopul de serviciu. Detin un pc cu I5 , SSD INTEL 180GB , hdd WD 1TB BLACK CAVIAR, 8 GB/RAM, placa de baza cu gigabit  , windows 7 ultimate , cu licenta....mai jos voi pune screenshot-uri cu testele de viteza de pe site-ul RDS-RCS , si de pe speed test.net . Este de mentionat ca  , vitezele pe direct ( vezi test7 si test8) , cu cablul de net direct in pc, sunt mai mici decat vitezele prin router ( vezi test5 si test6). Mai mentionez ca , pentru test5 , test6, test7, test8, am oprit sau dezinstalat , Skype , utorrent , tunngle , antivirus firewall. Acum intreb , daca vitezele obtinute sunt normale , si cum e posibil ca viteza pe direct sa fie mai mica decat viteza prin router?
   Va multumesc , pentru rabdarea de care ati dat dovada! Posted Image

Attached Files


Edited by florica72, 06 May 2018 - 11:05.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ai atins viteza din contract. Care e problema?

#3
florica72

florica72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.09.2012

 diZy, on 06 mai 2018 - 11:09, said:

Ai atins viteza din contract. Care e problema?
inteleg , dar uita-te la testele de viteza luate de pe site-ul lor....alea sunt de baza...

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Intrebarea era...de ce pe direct nu obtine vitezele ca si cele obtinute prin router?
Daca se poate o explicatia mai pe intelesul omului de rand.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pe direct offloadul pppoe este preluat de procesorul PC-ului in loc de router.

#6
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Atat iti duce router-ul... Nu poate mai mult. Am patit-o si eu cu acest router, pana l-am schimbat pe un Tenda AC9.

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
i5, dar ce generație?
Cu cablul băgat direct prind cam 500 Mbps cu un 2310M (deci i3, generația a doua), iar cu router-ul vreo 930 Mbps.

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Din ce arată pozele puse în primul post, eu consider că e bine; rata de transfer depinde de mulți factori și nu este garantată.

Edited by jobist, 06 May 2018 - 12:44.


#9
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
fara procesor bun nu poti avea 1 gbps

#10
florica72

florica72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.09.2012

 KyKyKyKy, on 06 mai 2018 - 12:16, said:

i5, dar ce generație?
Cu cablul băgat direct prind cam 500 Mbps cu un 2310M (deci i3, generația a doua), iar cu router-ul vreo 930 Mbps.
I5 4570 3,2 ghz , generatia 4

 legit10, on 06 mai 2018 - 13:32, said:

fara procesor bun nu poti avea 1 gbps
si consideri ca I5 4570 3,2 ghz , generatia 4 , nu e processor bun?

 DeuxEx, on 06 mai 2018 - 12:03, said:

Atat iti duce router-ul... Nu poate mai mult. Am patit-o si eu cu acest router, pana l-am schimbat pe un Tenda AC9.
cred ca nu ai inteles bine , pe router am vitezele alea mari , pe direct sunt vitezele mici....practic, routerul ma ajuta , imi mareste viteza!

 jobist, on 06 mai 2018 - 12:42, said:

Din ce arată pozele puse în primul post, eu consider că e bine; rata de transfer depinde de mulți factori și nu este garantată.
Chiar considerati ca viteza testata  pe direct( vezi poza test8)  , e buna?

#11
danny_07

danny_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.01.2008
Salutare! Nu ai spus daca ai fibra optica, ONT-ul si toate cele, trase in apartament! Configuratia pc-ului pare destul de ok, deasemenea, procesorul tau poate sustine viteze gigabit, dar poate ar fi fost nevoie de un procesor I7 pentru a fi sigur ca poti avea viteze apropiate de cele din contract, pe direct. Pentru o experienta buna privind Fb1000, eu as recomanda cel putin acest router: https://altex.ro/rou...-usb-2-0-negru/ , dar acum tine si de bugetul ce vrei sa-l aloci pentru asa ceva.
Si nu, viteza testata pe direct nu cred ca e ok!
Multa bafta!

#12
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 florica72, on 06 mai 2018 - 13:49, said:

...
Chiar considerati ca viteza testata  pe direct( vezi poza test8)  , e buna?

Eu îți înțeleg nemulțumirea, dar repet: "rata de transfer depinde de mulți factori" iar unul dintre factori este momemtul testului(test8 vs test5); și nu ne-ai zis dacă ai firbră optică în casă, deci eu înclin să cred că ai conexiune gigabit pe utp care vine dintr-un echipament comun pentru mai mulți clienți și care îți dă transfer și în funcție de încărcarea de moment.  De exemplu la FTTB un Huawei 8247H poate oferi 3-4 conexiuni gigabit în mod direct, dar dacă sunt mai mulț de 4 clienți după el se poate adăuga un switch și atunci clenții din switch vor fi la concurență.
Eu doar am căutat o explicație, dar sunt forumiști care știu mai bine "cu ce se mănâncă" chestiile astea și ne pot lămuri pe deplin.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008

 legit10, on 06 mai 2018 - 13:32, said:

fara procesor bun nu poti avea 1 gbps
Fara un router bun plus un procesor bun la PC. Routerul bun ajuta si un procesor mort de tip Dual Core din 2007 sa obtina 700 mbps in teste.

#14
florica72

florica72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.09.2012
...au venit baietii de la  RDS , cu laptopul lor , de serviciu , ...ei au facut teste pe cablu de la mine si au obtinut viteze de 800-850mbps....e clar! Mi-au spus ca problema s-ar remedia , la mine , daca as face un reinstall de win , sau , macar , un windows refresh....e posibil sa fie vreun conflict de programe...pc -ul poate duce 1gbps,fara problem, asa au spus..
Va multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate