Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

HP Pavilion Power 15-cb007nq

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Buna ziua,
S-a ivit ocazia sa fac un upgrade laptop-ului actual. Ce pareri aveti de acest laptop? Tin sa mentionez ca va fi folosit pentru Autocad in special si, ocazional, cate-un joculet mic.
E ok acest combo dintre i5-7300HQ si GTX1050?
Laptop-ul actual are i5-4200H si GTX950m si se misca decent dar ecranul este penibil.
Multumesc!
Cu stima,
C.M.

Edited by candreifx, 05 May 2018 - 17:23.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Laptopul ala parca e facut special pt. cerintele tale  :)
Eu zica ca i5-7300HQ + GTX1050 + SSD e combinatia pefecta pt. tine !

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu castigi nimic la performanta fiindca frecventa turbo nu e garantata si daca nu imi da mie cu virgula, haswell-ul tau are frecventa de baza mai mare cu 300 de mhz decat cel kaby lake. Ce laptop ai acum?

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Xeleroane, 4200-le are 2 core-uri, pe cand 7300 are nativ 4 core-uri.
In plus, cache-ul este dublu!
Parerea mea, 7300-le este OK.
Ce recomandare as avea - seria Pavilion nu prea a stralucit de-a lungul vremurilor. Daca te tine buzunarul, vezi un Elite Book sau mai ieftinut un Pro Book de la HP, daca esti prieten cu HP-ul.Posted Image

#5
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Nu sunt prieten cu HP dar l-aș putea lua cu 1800 de lei iar eu zic ca e super ofertă.
Momentan am un Asus x550jx-129d, dacă îmi amintesc eu bine.
Ce probleme ar putea avea?

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Chestii de fiabilitate.
Orice firma produce pe diferite nivele: lowend, midend si highend.
La firma am laptopuri HP seriile PRO si Elite. de 10 ani si mai bine si functioneaza perfect. Normal, la posibilitatile hardware de atunci.
Eu folosesc un EliteBook 8470p cu i5 generatia 3 "modat": 16 GB DDR3L si SSD Intel de 240 GB. Zburda! Am renuntat la desktop si il folosesc montat intr-un docking, cu monitor, tastatura si mouse externe. a cuplat si un HDD extern pe USB, un WD Scorpio Black de 320 GB(cel ce a fost initial in laptop) pentru stocare diversa. Bateria este din 2013 si inca tine 2 ore.
De asemenea ProBook 6450b este OK, functioneaza, dar dotarea hardware este minimala: i5 generatia 1.
La ambele serii, Pro si Elite, in afara de accidente cu spart display si HDD-uri ce au crapat in timp(singure sau "ajutate"), nu am avut. Am mai schimbat acumulatori, dar astea sunt consumabile.
Am cautat o configuratie care mie mi se pare super OK pentru ce-ti trebuie tie si am gasit asta. Este doar un exemplu si sigur pretul este prohibitiv pentru tine. DAR, exista o vorba la romani: cati bani dai, atata face. Clar ca azi nu mai este valabil, dar sa crezi ca un produs de 2000 de lei poate sa fie mai bun decat unul de 4000...

Repet. este doar un exemplu.
Mai sunt destul de multe alte firme producatoare de laptop-uri, ce ofera configuratii atractive, dar de cele mai multe ori in "cutii de carton". Repet: o configuratie buna la un pret bomba ascunde ceva.

Crede-ma ca vorbesc in tema: fi-miu este student la arhitectura, deci Autocad-ul este in familiePosted Image

Edited by viceroy56, 05 May 2018 - 20:12.


#7
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
E 2800 și îl pot lua cu 1800, de asta as fi vrut sa știu câte ceva despre el. Altfel nu merita upgrade-ul pentru nevoile mele. Singurul minus al laptop-ului actual este display-ul, m-am saturat sa ma holbez pe ecranul asta HD.
Mulțumesc pentru păreri!

Edited by candreifx, 05 May 2018 - 20:43.


#8
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Am dat comanda, sper sa-l si livreze si sa nu apara vreo problema.
Multumesc pentru pareri!

#9
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Heh, am dat si eu comanda de unul azi, si cautand pe net informatii am ajuns aici.
Destul de buna oferta la pretul asta ~1880 lei.

Sper sa fie intr-un ceas bun pentru amandoi ca sa zic asa.

Sunt curios sa vad daca suporta SSD+HDD sau nu, ca de pe pagina HP n-am reusit sa aflu.

Ai gasit ceva oferta mai buna decat reducerea aia de 25%?


EDIT: Se pare ca  sunt orb, scrie pe pagina la Altex ca suporta si SSD aditional.

Edited by Hybr1d, 07 May 2018 - 16:03.


#10
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Nu, tot asa am luat și eu. 1870 de lei.
Cred ca are suport pentru nvme. Sa fie într-un ceas bun!�

#11
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
A venit, pare mai mult decât ok pentru moment. Altfel se vede Autocad-ul pe un ips full HD! Nu mai zic de Excel.
Săgețile sunt cam aiurea, sunt prea mici (sus și jos).

#12
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Cum e construcția? E solid cât de cât? Ai apucat sa vezi ce cel de slot sad are?

#13
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Pare bine închegat, îmi place!
E ciudat ca trebuie sa aleși fn pentru a folosi fn dar nu trebuie fn pentru a activa ceva. E inversata treaba. Și tastatura iluminata e deranjanta, prea puternică. E o singura treapta de luminozitate. Noroc ca nu îmi trebuie asa ceva.

#14
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Ar trebui sa fie prin bios ceva funcție ca să inverseze funcția de fn.
Cât despre lumina am citit și eu pe net același lucru, nu ma afectează nici pe mine.

#15
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
A ajuns si al meu, so far so good.
Tu ai primit ceva garantie? Am doar factura de la Altex.

#16
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Am niște hârtii in cutie dar nu știu exact ce. O sa verific atunci când ajung acasă.

#17
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 01.04.2007
Eu am cumparat acest laptop la 2500 acum o saptamana. La 1800 chiar era o super oferta.
Foarte multumit , destul de rapid , cateodata se simte intr adevar nevoia unui ssd...

#18
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Dap, se mișca chiar bine. O sa fie caterinca montarea sad-ului, va trebuie scos capacul spate plus bateria interna, iar acolo ar trebui sa fie loc pentru un ssd pe PCI express dacă am citit eu bine ghidul de depanare de pe site-ul HP.

Sunt curios in ce măsură afectează garanția treaba asta, în cazul în care fac eu montajul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate