Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Divort cu minori

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua! Doresc sa stiu daca hotararea de divort poate fi atacabila. Ieri instanta a acceptat cererea mea de divort si a ramas in pronuntare. Motivul divortului fiind starea de sanatate a aotiei mele.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Divortezi de sotie pentru ca este bolnava ????

Nu meriti nici un raspuns.

#3
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Are schizofrenie

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Intrii pe domeniul meu! Poti divorta de sotie pe motive de sanatate numai in cazuri EXCEPTIONALE. Daca sotia nu se poate apara in instanta, CIUCIU divort. Este o portita prin care te obligi la ingrijire, tutela, si alte modalitati de a avea grija de sotia ta, careia i-ai jurat credinta pana la moarte!

#5
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Paaai eu am ramas cu partea mea, adica sa am grija de 3 copii

#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Barbate! I-ati viata-n piept sau in pwla. Vei avea grija de o sotie si 3 copii. Viata (ca ma ps pe dumnezeu) te va invata cum sa te comporti. Poate iti vei gasi si o cumatra sa te ajute (nu stim nimic despre tine). Cat de grava e boala si cum se comporta? Vezi ca poti obtine o pensie bunicica. Da amanunte daca vrei ajutor. schizofrenia este atestata medical sau asa zici tu?

Edited by Chifteluta, 05 May 2018 - 14:58.


#7
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Eu consider ca este destul de greu singur cu 3 copii

Eu consider ca este destul de greu singur cu 3 copii

Bine, instanta a acceptat cererea mea ca fiind fondata, domiciliul copiilor sa fie la mine, mai am dorit tutela exclusiva doar a mea.

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 sarateanu2004a, on 05 mai 2018 - 14:50, said:

Paaai eu am ramas cu partea mea, adica sa am grija de 3 copii


 sarateanu2004a, on 05 mai 2018 - 14:51, said:

Eu consider ca este destul de greu singur cu 3 copii

Eu consider ca este destul de greu singur cu 3 copii

Keta a spus un motiv pentru care nu meriti nici un raspuns.
Asta e al doilea motiv pentru care nu meriti raspuns!
Spui aceste lucruri de parca...mai bine tac din gura! Ai stat vreo data sa te gandesti daca tu erai in locul sotiei? (si ea gandea la fel ca tine). PACAT! ca unii intrati in viata alaturi de un partener si il abandonati pe drum!

Edited by stlk, 05 May 2018 - 15:15.


#9
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Pentru ultimul punct , inca nu stiu sigur.Intrebarea este dupa cat timp hotararea de divort va ramane irevocabila si definitiva ( pentru cei care.mi sariti in cap, nu avea servici, nu calca nu gatea nu muncea , statea toata ziua degeaba)

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu stiu ce sa zic.

Noul Cod Civil
CAPITOLUL VII
Desfacerea căsătoriei

SECŢIUNEA 1
Cazurile de divorţ
Art. 373
Motive de divorţ
Divorţul poate avea loc:
a) prin acordul soţilor, la cererea ambilor soţi sau a unuia dintre soţi acceptată de celălalt soţ;
B) atunci când, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soţi sunt grav vătămate şi continuarea căsătoriei nu mai este posibilă;
c) la cererea unuia dintre soţi, după o separare în fapt care a durat cel puţin 2 ani;
d) la cererea aceluia dintre soţi a cărui stare de sănătate face imposibilă continuarea căsătoriei.

Detalii: https://legeaz.net/n...erea-casatoriei

Deci
Conform articolului 373 litera d din Noul Cod Civil, divortul din motive de sanatate poate fi cerut DOAR de catre sotul a carui stare de sanatate face imposibila continuarea casatoriei.
Motivul pentru care doar acesta poate intenta cerere de divort este faptul ca celalalt sot, prezumat a fi sanatos, are obligatia de moralitate fata de sotul bolnav si de a-i fi alaturi, conform juramantului depus la oficializarea casatoriei.

#11
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Suntem separati in fapt de 10 ani!!!!

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 sarateanu2004a, on 05 mai 2018 - 14:57, said:

Pentru ultimul punct , inca nu stiu sigur.Intrebarea este dupa cat timp hotararea de divort va ramane irevocabila si definitiva ( pentru cei care.mi sariti in cap, nu avea servici, nu calca nu gatea nu muncea , statea toata ziua degeaba)
Parca ai spus ca e bolnava? Spui toate lucruri pe un ton...de parca te-a obligat cineva sa te casatoresti cu ea (sau sa stai cu ea). Sa nu-mi spui ca avea boala respectiva de pana sa o cunosti! In fine am zic ca tac dar tu in afara lucrurile pe care trebuie sa le scrii, spui si alte lucruri care nu-si au rostul si asta ma irita mai mult (ca om), altfel imi vedeam de treaba.

Edited by stlk, 05 May 2018 - 15:05.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce varste au copiii ?

#14
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Copii au 17 , 16, 13 ani.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Esti un nesimtit! Atat pot sa zic!

#16
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Pentru cine a spus de pensie bunicica. Care bunicica, am citit rezultatul anchetei sociale efectuate la domiciliul ei , in care scrie ca are o pensie de handicap mental de 260 de lei . Concluzia anchetei fiind ca nu este un mediu prienlic pentru dezvoltarea armonioasa si cresterea copiilor

Inteleg sa juri credinta pana la moarte unui om cu care te poti ajuta in viata. Dar asa !

#17
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
Ai uitat de juramant "la bine" si "la rau" ?

#18
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mergi si discuta cu un avocat.
Sfaturile de aici sint deviatii pe linga subiect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate