Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Preturi exagerate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#37
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 31.07.2017
Sa nu se mai planga dupa aia care pleaca:
- 70% au abilitati nu mai mare ca laba gastii - deci pe aici tot joburi proaste au in occident, asa cum au avut si pe aici
- 30% sunt baieti destepti, dar totusi nu sunt intr-un numar remarcabil. cine stie cat de cat ceva, se poate carpi aici usor de un salariu de peste 1000 de euro intr-un oras mare.

Toata lumea este in marile orase ale tarii pentru ca in rest nu gasesti de munca si au ramas pe plan local doar prostii. este un cerc vicios, spre ex: amazon nu are deschide niciodata nimic la slobozia pentru ca toti locuitorii oarecum apti pentru acest job sunt deja la bucuresti. Doar ca se degradeaza ingrozitor viata in marile orase, dar si asta este o problema solvabila: se hingheresc masinile si lumea va trai mai curat.

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
10 ani e wishful thinking... 15 sau mult mai realist 20 de ani.

#39
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View Postleusteanul, on 06 mai 2018 - 18:52, said:

De asta suntem o tara de lumea a treia si de asta romanii sunt pe locul 2 mondial la emigratie, dupa Siria.
Dar Siria e in razboi, din 2011. Daca nu era razboiul, nu ar fi fost pe acest loc. Asa ca, de fapt, Romania ( care pare a fi pe timp de pace, dar e tinta in alt tip de razboi-  Razboiul total ) e pe primul loc, intre tarile aflate (aparent, cel putin ) in pace ! Ura ! Mai suntem campioni la ceva !Posted Image

#40
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
http://www.zf.ro/com...e-euro-17177537

Cartierele 1 Mai şi Mall Vitan din Bucureşti reintră pe harta zonelor unde preţurile medii ale apartamentelor vechi cu trei camere trece de 100.000 de euro, alături de Unirii, Victoriei şi Aviaţiei. După două scăderi consecutive în februarie şi martie, preţurile au revenit pe plus, media pe aprilie fiind egală cu cea din ianuarie.

#41
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Mall Vitan e zona crepusculara a Bucurestiului. Preturi exagerate, facilitati minime.

#42
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
70.000 de euro pe un apartament. Doamne, Doamne, cine vrea să stea cu alți 100 în aceeași clădire. Unul dă muzica tare, celuilalt îi plânge copilul, la altul e firmă în apartament și toată ziua vin/pleacă clienții, etc.

Numai românii au obsesia asta cu apartamentele.

#43
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
adevarul este ca la 70.000 ai si alte variante. gen undeva in afara bucurestiului, cu fosa in curte, apa de la hidroforul de langa fosa :))), asfalt care "urmeaza sa vina", iti petreci timpul in aglomeratii interminabile si fara un auto personal esti legat de maini si de picioare etc.

e drept ai un petec de teren, ai camere mai mari si mai multe....

#44
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbossake, on 08 mai 2018 - 12:35, said:

adevarul este ca la 70.000 ai si alte variante. gen undeva in afara bucurestiului, cu fosa in curte, apa de la hidroforul de langa fosa Posted Image)), asfalt care "urmeaza sa vina", iti petreci timpul in aglomeratii interminabile si fara un auto personal esti legat de maini si de picioare etc.



Superb; daca tot te caci la fosa, nu mai bine te duci undeva unde auzi doar talanga vitelor?

Edited by mihaigerard, 08 May 2018 - 12:38.


#45
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007

View Postmihaigerard, on 08 mai 2018 - 09:40, said:

Mall Vitan e zona crepusculara a Bucurestiului. Preturi exagerate, facilitati minime.

Nu sunt chiar facilitati minime. Ai un parc la o distanta decenta (vreo 2 statii de tramvai cred). Ai mall, hypermarketuri (kaufland, lidl  aproape si auchan vitan la o distanta decenta), ai sali de fitness (World Class aproape, in nr de 2 pt corporatisti), ai legatura buna cu centrul, ai gradinite multe si licee bune in apropiere (pt copii). Blocurile sunt aproape toate 1990+, reabilitate si suprafetele sunt mari. Si acum ceva ani zona asta era tot cam la 20% sub Nerva Traian-Splai-Mircea Voda, acum s-a mai apropiat diferenta pe la un 15%. Majoritatea blocurilor au avut ca primi proprietari muncitorii de la Faur insa peisajul se schimba in zona. Intr-adevar pt zona Vitan Mall ramane problematica zona Zizin (cu cele 12-14 blocuri confort 3, zona imediat din spate de pe Calea Vitan spre Moruzzi, la fel cu cateva blocuri confort 3 si zona de case spre Dudesti). Dar chiar mi se pare ca in suma asta de 100.000 euro in zona Mall Vitan primesti mai multe decat in alte zone similare (gen Virtutii in Militari sau Brancoveanu in Berceni, unde preturile la 3 camere bat tot in zona asta de pret; vorbim de o zona pre-centrala vs zone de la periferie care nu debordeaza de verdeata, liniste sau calitate a cartierului). Evident nu este recomandabil apartament stradal pe Calea Vitan, ci adiacent.

Daca ar fi sa nu inteleg preturile, ar fi  zona bd Octavian Goga spre Vitan, de la Double Tree spre Casa de Pensii. Desi blocuri monolit, preturile sunt mai mari ca pe Mircea Voda la 3 camere, 130-145 mii pe 72mp utili (apartamente care acum 1 an erau pe la 100-105 mii). Alta zona cu preturi mai exagerate ca Mall Vitan e Calea Calarasi, cu preturi de 120-130 mii pe 72mp pt conditii similare cu Calea Vitan stradal (zgomot, praf, tramvai, lipsa parcare, zone mai 'bronzate').

Edited by Genesis, 09 May 2018 - 13:49.


#46
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostGenesis, on 09 mai 2018 - 13:36, said:



Nu sunt chiar facilitati minime. Ai un parc la o distanta decenta (vreo 2 statii de tramvai cred). Ai mall, hypermarketuri (kaufland, lidl  aproape si auchan vitan la o distanta decenta), ai sali de fitness (World Class aproape, in nr de 2 pt corporatisti), ai legatura buna cu centrul, ai gradinite multe si licee bune in apropiere (pt copii). Blocurile sunt aproape toate 1990+, reabilitate si suprafetele sunt mari. Si acum ceva ani zona asta era tot cam la 20% sub Nerva Traian-Splai-Mircea Voda, acum s-a mai apropiat diferenta pe la un 15%. Majoritatea blocurilor au avut ca primi proprietari muncitorii de la Faur insa peisajul se schimba in zona. Intr-adevar pt zona Vitan Mall ramane problematica zona Zizin (cu cele 12-14 blocuri confort 3, zona imediat din spate de pe Calea Vitan spre Moruzzi, la fel cu cateva blocuri confort 3 si zona de case spre Dudesti). Dar chiar mi se pare ca in suma asta de 100.000 euro in zona Mall Vitan primesti mai multe decat in alte zone similare (gen Virtutii in Militari sau Brancoveanu in Berceni, unde preturile la 3 camere bat tot in zona asta de pret; vorbim de o zona pre-centrala vs zone de la periferie care nu debordeaza de verdeata, liniste sau calitate a cartierului). Evident nu este recomandabil apartament stradal pe Calea Vitan, ci adiacent.

Daca ar fi sa nu inteleg preturile, ar fi  zona bd Octavian Goga spre Vitan, de la Double Tree spre Casa de Pensii. Desi blocuri monolit, preturile sunt mai mari ca pe Mircea Voda la 3 camere, 130-145 mii pe 72mp utili (apartamente care acum 1 an erau pe la 100-105 mii). Alta zona cu preturi mai exagerate ca Mall Vitan e Calea Calarasi, cu preturi de 120-130 mii pe 72mp pt conditii similare cu Calea Vitan stradal (zgomot, praf, tramvai, lipsa parcare, zone mai 'bronzate').

Suprafețe mari ai, însă parc și metrou nu. Verdeață doar în vise, e o zonă exclusiv de betoane, curve și cocalari care se adună în jurul Mall-ului.
Dacă tot ai vrut sa compari cu Brâncoveanu sau Tineretului, alea sunt zone aflate lângă parc și metrou  (5-10 minute), 40 de minute de mers pe jos de piața unirii.
De școli nu știu, totuși parca liceele alea bune nu sunt în zona Vitan ci pe la Iancului sau în zona parcului Cișmigiu.

Edited by mihaigerard, 10 May 2018 - 20:50.


#47
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View PostRedDev, on 08 mai 2018 - 12:22, said:

70.000 de euro pe un apartament. Doamne, Doamne, cine vrea să stea cu alți 100 în aceeași clădire. Unul dă muzica tare, celuilalt îi plânge copilul, la altul e firmă în apartament și toată ziua vin/pleacă clienții, etc.

Numai românii au obsesia asta cu apartamentele.

1. Probabil ai venit ieri in oras, dar sa stii exista oameni care prefera sa auda muzica tare a vecinului decat vacile si oile lui.
2. Da, e adevarat, numai romanii au obsesia cu apartamentele in orase, in toate celelalte orase de peste 1 mil de locuitori din lume sunt doar vile unifamiliale de 500 mp, cu piscina, parc propriu, hipodrom si livada de portocali.

Edited by rockemon, 11 May 2018 - 21:13.


#48
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Lasa ca umbla acum BNR la dobanzi si se tempereaza piata

#49
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 18.03.2018
Nu cred ca e atat de simplu.  Deja ROBOR aproape s-a triplat fata de minim, insa preturile nu s-au prăbuși asa cum sperau mulți. Într-adevăr, au crescut ratele la credite, dar nici salariile nu au stagnat. Eu cred ca atât timp cât chiriile rămân mari, marea majoritate va prefera sa cumpere.

#50
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostFriend310, on 17 mai 2018 - 16:05, said:

Nu cred ca e atat de simplu.  Deja ROBOR aproape s-a triplat fata de minim, insa preturile nu s-au prăbuși asa cum sperau mulți. Într-adevăr, au crescut ratele la credite, dar nici salariile nu au stagnat. Eu cred ca atât timp cât chiriile rămân mari, marea majoritate va prefera sa cumpere.
Ție ți se pare că sunt mari chiriile? Chiriile sunt mega mici raportat la prețuri. Meșterii de imobiliare din state pun problema de genul că dă 100000 pe o casă la care ia chirie 1200-1500.

#51
Friend310

Friend310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 18.03.2018
Din exemplul pe care il dai tu reise un randament din chirie de 18%. E ireal. Repet, vorbim de locuinte, nu spatii comerciale, hale, etc.
http://www.businessi...perties-2017-11

Si da, mi se par mari chiriile in Romania, atat timp cat o chirie decenta e minim 200 euro, iar salariul minim net e sub 300. Am prieteni in bucuresti care platesc 250 euro chirie la o garsoniera de maxim 40.000 Euro. Asta inseamna un randament de 7.5%. Mi se pare mai mult decat satisfacator. Sau nu?

Edited by Friend310, 17 May 2018 - 21:04.


#52
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostFriend310, on 17 mai 2018 - 21:02, said:

Din exemplul pe care il dai tu reise un randament din chirie de 18%. E ireal. Repet, vorbim de locuinte, nu spatii comerciale, hale, etc.
http://www.businessi...perties-2017-11

Si da, mi se par mari chiriile in Romania, atat timp cat o chirie decenta e minim 200 euro, iar salariul minim net e sub 300. Am prieteni in bucuresti care platesc 250 euro chirie la o garsoniera de maxim 40.000 Euro. Asta inseamna un randament de 7.5%. Mi se pare mai mult decat satisfacator. Sau nu?
https://investfourmo...urn-calculator/
Și nu e 7.5%. Mai scazi impozitul, mai scazi costul de oportunitate când e gol, costuri cu reparații, asigurare. Eu când calculez randamentul la un imobil iau în calcul 8 * chiria/preț.

View PostPATRUNJELUL, on 17 mai 2018 - 21:38, said:

Bine punctat. 500 de euro la 120k e un randament efectiv de 8*500/120000=3.33%.
E prea puțin raportat la risc și efort.

#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostGenesis, on 09 mai 2018 - 13:36, said:

Daca ar fi sa nu inteleg preturile, ar fi  zona bd Octavian Goga spre Vitan, de la Double Tree spre Casa de Pensii. Desi blocuri monolit, preturile sunt mai mari ca pe Mircea Voda la 3 camere, 130-145 mii pe 72mp utili (apartamente care acum 1 an erau pe la 100-105 mii). Alta zona cu preturi mai exagerate ca Mall Vitan e Calea Calarasi, cu preturi de 120-130 mii pe 72mp pt conditii similare cu Calea Vitan stradal (zgomot, praf, tramvai, lipsa parcare, zone mai 'bronzate').

A luat de curand un prieten fix acolo (pe Goga, intre DT si Casa de pensii), stradal, 3 camere cu ~120k eur, nerenovat.

Edited by figo1988, 18 May 2018 - 12:33.


#54
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Ba' baieti, stau eu si ma minunez: cum mama naibii au sarit preturile in halul asta si cum de se cumpara?? Intr-o tara de lumea a treia, corupta, mizerabila si saraca, cu populatie decimata din cauza emigratiei, cine cumpara astfel de apartamente? Pentru ce s-or construi atatea sute de blocuri in Bucuresti?

E aberant ce se intampla, preturile ar trebui sa fie la 1/3 din cat sunt acum.

Cum istoria are tendinta sa se repete, peste 3-4 ani iar o sa vedem pe forum cum se vaita si isi smulg parul din cap, ca a venit iar criza si locuintele s-au devalorizat, iar rata a crescut de ii cocoseaza. Cand toti economistii trag semnale de alarma ca va veni o criza mult mai grava fata de 2008, trebuie sa fii nebun sa bagi o carca de bani in apartamente!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate