Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Reclamatie facuta Bisericii!

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#19
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,510
  • Înscris: 16.03.2004
Parcă religia e separată de stat și se supune legilor! Ce e biserica aia, stat în stat ????
Poluarea fonică este contravenție și se amendează!

View PostAlex90USA, on 05 mai 2018 - 09:48, said:

Tu ai vazut ca ambele clipuri sunt din Constanta? Evident ca in Germania si UK sunt majoritari in unele zone.

Nu contează cultul/ religia, nu este voie să facă gălăgie. Nunțile de rromi se lasă cu amenzi, din același motiv.

View PostPhobos, on 05 mai 2018 - 09:48, said:


No acuma nici chiar asa, hai sa nu exageram, ca ma gandesc ca nu vrei nici sa arzi in iad pe lumea cealalta, nu!?

Iadul este mormântul și nu un loc cu flăcări. Asta e altă minciună a popilor.

#20
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Da, da, dar ziceam ca asta se intampla si in Romania, nu doar la Merkel unde zici tu. Si iata ca oamenii aia nu fac reclamatii.

Si nuntile de rromi nu se lasa cu amenzi, au incercat multi, dar nu.

#21
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
da ! ... biserica trebuie sa tina pasul cu tehnologia !
in loc sa bata clopotele ar trebui sa trimita enoriasilor inscrisi,
un e-mail, un Whatsapp, un bip, SMS... ceva ! ...Posted Image

Edited by realduc, 05 May 2018 - 09:54.


#22
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,510
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAlex90USA, on 05 mai 2018 - 09:51, said:

Da, da, dar ziceam ca asta se intampla si in Romania, nu doar la Merkel unde zici tu. Si iata ca oamenii aia nu fac reclamatii.

Si nuntile de rromi nu se lasa cu amenzi, au incercat multi, dar nu.
De aia trăim în țara nimănui!
Te tâlhărește pe stradă și nu e nimeni să te protejeze, te duci la poliție, îți râde în nas. Ce să mai faci pentru niște clopote asurzitoare?

View Postrealduc, on 05 mai 2018 - 09:53, said:

da ! ... biserica trebuie sa tina pasul cu tehnologia !
in loc sa bata clopotele ar trebui sa trimita enoriasilor inscrisi,
un e-mail, un Whatsapp, un bip, SMS... ceva ! ...Posted Image
....adică să facă ...prozelitism!Posted Image

#23
stefanionutmarius

stefanionutmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 21.04.2009
Initiator in cazul in care majoritatea cetatenilor care locuiesc in raza respectivei biserici nu sunt deranjati de zgomot nu ai ce sa faci nici tu , doar nu crezi ca vor desfinta clopotele si alte simboluri religioase sau poate darama biserica doar pentru ca 1,2,3 cetateni sunt mai sensibili . Tu ce crezi ? Si in razboi mai sunt si victime colaterale poti sa te consideri ca atare , dar poti cand vrei sa te muti si in alta parte .

#24
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
ce problema ai si tu haha. pai fi atent, poti sa faci tu petitii pana te plictisesti ca batutul ala de clopote nu e un zgomot care sa dureze o ora, dureaza 2 minute-3 maxim. (poate la sarbatori mari mari dureaza mai mult ) . daca tu dai blana muzica in casa 2 minute vine politia?ia zi. mergi linistit la biserica cu masina sa iti iei amenda sa te calmezi. sa te si filmeze careva sa te dea esca pe tipla

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,510
  • Înscris: 16.03.2004

View Poststefanionutmarius, on 05 mai 2018 - 09:56, said:

Initiator in cazul in care majoritatea cetatenilor care locuiesc in raza respectivei biserici nu sunt deranjati de zgomot nu ai ce sa faci nici tu , doar nu crezi ca vor desfinta clopotele si alte simboluri religioase sau poate darama biserica doar pentru ca 1,2,3 cetateni sunt mai sensibili . Tu ce crezi ? Si in razboi mai sunt si victime colaterale poti sa te consideri ca atare , dar poti cand vrei sa te muti si in alta parte .

Are drepturi. Dacă unii sunt surzi și nu se deranjează, iată că cei mai tineri, care sunt în activitate, au nevoie de liniște pentru a se odihni. Sunt care mai și muncesc în țara asta!

#26
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postdark, on 05 mai 2018 - 09:54, said:

De aia trăim în țara nimănui!
Te tâlhărește pe stradă și nu e nimeni să te protejeze, te duci la poliție, îți râde în nas. Ce să mai faci pentru niște clopote asurzitoare?
Ai ce sa faci prietene. Cari un pistol la tine sau un cutit. Si nu te mai talhareste nimeni.

#27
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Arde-i legal. Să le dea enoriașilor căști wireless dacă vor să insiste cu bolboroseala lor de ev mediu.

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,510
  • Înscris: 16.03.2004

View Postzile_san, on 05 mai 2018 - 09:59, said:

ce problema ai si tu haha. pai fi atent, poti sa faci tu petitii pana te plictisesti ca batutul ala de clopote nu e un zgomot care sa dureze o ora, dureaza 2 minute-3 maxim. (poate la sarbatori mari mari dureaza mai mult ) . daca tu dai blana muzica in casa 2 minute vine politia?ia zi. mergi linistit la biserica cu masina sa iti iei amenda sa te calmezi. sa te si filmeze careva sa te dea esca pe tipla

10 minute, Clopotarul are și el job-ul lui, nu poate să facă asta ”superficial”

#29
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ce de-a crestinopati pe aici fara empatie fata de somnul aproapelui lor. Intelegi odata ca la biserica se mai duce doar mosnegaria, pensionari care nu au servici, dorm cand au chef, nu e normal sa fii deranjat de-am pixulea. Iar cand politia nu ia masuri apare vigilantismul. Personal totusi zic ca politia o sa ia masuri, degeaba nu s-au linistit toate bisericile din zona mea. Pe vremuri auzeam clopotul chit ca is la un kilometru de biserica, nici nu vreau sa ma gandesc ce zgomot facea langa biserica.
Oricum cei religiosi au calendare sa vada cand sunt sarbatori, implicit slujba la biserica.

Edited by SpeedDemon, 05 May 2018 - 10:11.


#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostTheRipper, on 05 mai 2018 - 09:13, said:

ma instalez cu masina in fata bisericii si galagia pe care o fac ei o fac si eu.

Baga astea pe maximum si ia-ti si ceva sprey cu piper ca s-ar putea sa scoata credinciosii toti dracii din tine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5Vezce7Z83I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mfxzzp8E4C0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu se pune nimeni cu clanul BOR, ca e aducator si generator de voturi.
Nu degeaba lucreaza intens la indobitocirea populatiei.
Ei livreaza dobitoci cu drept de vot la partid si partidul ii lasa sa fie stat in stat finantat de bugetul Romaniei, imuni la legile tarii cand vine vorba de obligatii, doar la drepturi se aplica legea, cand e vorba sa incaseze zeci de milioane de euro din bani publici.

#32
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Pentru cei care zic ca se rezolva nimic - O sa fiti calcati in picioare toata viata.
Astept sa vad cum decurge situatia azi, si daca maine tot galagie, ma duc la sediul politiei locale si fac reclamatie.
Legea e lege. Daca o incalci si afla nimeni, scapi. Daca esti in mijlocul orasului si o incalci cu politia de fata, iti iei amenda. Daca cei de la locala nu dau amenzi si nu ii someaza sa inceteze cu zgomotul, nu e problema. Fac plangere superiorilor lor, in care ii acuz de faptul ca nu si-au indeplinit indatoririle de serviciu.
Pot fi destul de persuasiv, si, cu cuvintele la mine, ma asigur ca politia isi face treaba. Cine considera altfel e un pierde-vara, care nu stie de drepturi are el, si ce obligatii are biserica.

#33
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postromangx, on 05 mai 2018 - 10:13, said:

Nu se pune nimeni cu clanul BOR, ca e aducator si generator de voturi.
Nu degeaba lucreaza intens la indobitocirea populatiei.
Ei livreaza dobitoci cu drept de vot la partid si partidul ii lasa sa fie stat in stat finantat de bugetul Romaniei, imuni la legile tarii cand vine vorba de obligatii, doar la drepturi se aplica legea, cand e vorba sa incaseze zeci de milioane de euro din bani publici.
Nu inteleg de unde o scoateti pe asta ca preoti indobitocesc populatia. Preotu meu la care ma spovedesc si cu care mai impartasesc discutii e de treaba. Mi-a zis ca el crede in Dumnezeu, in rai dar nu si in iad pentru ca a zis ca Dumnezeu, ne iubeste prea mult. Si mi-a mai zis cica Dragnea e cel mai mare hot si ca nu l-ar spovedi in nici un fel. Preoti sunt si ei oameni. Depinde si ce nimeresti. Am prins un preot funny care la un botez mi-a cerut o tigara.

#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

View Postcorinadaniela, on 05 mai 2018 - 09:38, said:

Zgomotul produs de clopt se poate atenua daca pe limba acestuia se pune un material, astfel incat sa nu se mai loveasca metal pe metal.
De asemenea, pofta de mancare se poate atenua daca bagi 2 pumni de sare in mancare.
Vei spune: exclus, nu ar mai fi comestibila. Raspunsul e: da

View Postalex14dlk, on 05 mai 2018 - 10:22, said:


Nu inteleg de unde o scoateti pe asta ca preoti indobitocesc populatia. Preotu meu la care ma spovedesc si cu care mai impartasesc discutii e de treaba. Mi-a zis ca el crede in Dumnezeu, in rai dar nu si in iad pentru ca a zis ca Dumnezeu, ne iubeste prea mult. Si mi-a mai zis cica Dragnea e cel mai mare hot si ca nu l-ar spovedi in nici un fel. Preoti sunt si ei oameni. Depinde si ce nimeresti. Am prins un preot funny care la un botez mi-a cerut o tigara.
Treaba circula pe net si la tv. In realitate, majoritatea criticilor nu au fost la biserica si nu au cunoscut un preot in viata lor

#35
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Postalex14dlk, on 05 mai 2018 - 10:22, said:

Nu inteleg de unde o scoateti pe asta ca preoti indobitocesc populatia. Preotu meu la care ma spovedesc si cu care mai impartasesc discutii e de treaba. Mi-a zis ca el crede in Dumnezeu, in rai dar nu si in iad pentru ca a zis ca Dumnezeu, ne iubeste prea mult. Si mi-a mai zis cica Dragnea e cel mai mare hot si ca nu l-ar spovedi in nici un fel. Preoti sunt si ei oameni. Depinde si ce nimeresti. Am prins un preot funny care la un botez mi-a cerut o tigara.
Asta o zice in privat... in public pupa partidul si fundul mustaciosului, ca de la ala are bani.

Am vazut destui din astia viteji care la o discutie in privat se dadeau zmei si cum venea seful (de institutie, de partid, de oras, de judet, de tara) le pupa mana si fundul cu un zambet de satisfactie pe fata...

Edited by romangx, 05 May 2018 - 10:31.


#36
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postalex14dlk, on 05 mai 2018 - 09:27, said:

Nu ai ce sa faci la chestia cu difuzoare si cantari. Sunt enoriasi care stau in afara bisericii si asculta slujba. Mai sunt si inmormantari si se trag clopotele. E biserica nu prea ai ce sa ii faci asta e traditia.
Nu stiu ce reglementari legale exista pentru larma facuta de fiecare biserica, da ii clar ca nu se foloseste aceeasi masura cu alte cazuri. Nu ma prea deranjeaza, cu toate ca am biserica la cateva sute de metri de mine, da totusi:
-ai clopote care is trase periodic (incepand de la 8 pana la 22) si ocazional dupa cum cere "traditia"
-ai difuzoare (deobicei la putere mica), da is sigur ca pentru cei din apropiere poate fi deranjant
-ai slujbe (cum ii invierea) la care isi scot potii sculele. Cel putin aici apreciez sa fie cam 150..200W real/canal.
Pe de alta parte:
-ai un club: daca cineva din apropiere face o reclamatie pentru zgomot, esti amendat (in cel mai bun caz).
-ai un miting, protest: daca exista reclamatie participantii is amendati si chiar ridicati.
-ai o nunta cu manelisti in strada :avem lege deja care sanctioneaza treaba asta. Da care-i diferenta intre o nunta la care canta, la aceeasi putere instalata, salam, carnat si gutza si o slujba la care canta 3 poti dpv al galagiei? Daca unii vreau sa doarma de inviere ce ar trebui sa faca? Sa-si antifoneze casa, sa-si puna termopan cu 5 sticle sau sa plece in vacanta pana se gata "traditia"?
Circu ii circ si ii universal, indiferent cine il face. Is curios sa vad ce o sa zica vecinii Catedralei Mantuirii Nemului cand isi dau astia drumu la "scule" si la clopote.

Edited by gabyxm, 05 May 2018 - 10:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate