Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reclamatie facuta Bisericii!

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#145
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postioppo, on 15 mai 2018 - 11:22, said:

CU diferenta ca Untold produce bani pentru Cluj
Biserica a fost si este cea mai de succes afacere si produce cei mai multi bani pentru tara asta.
Doar in 2017 a daruit milioane de euro saracilor. Ca sa vorbim doar de domeniul social.

Pe cand UNTOLD a umflat buzunarele doldora de bani ale jmekerilor patroni de hoteluri si restaurante.
La buget si la omul obisnuit au ajuns cam... o lascaie.

Edited by penticostalul, 15 May 2018 - 12:10.


#146
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008

View Postpenticostalul, on 15 mai 2018 - 12:08, said:

Biserica a fost si este cea mai de succes afacere si produce cei mai multi bani pentru tara asta.
Doar in 2017 a daruit milioane de euro saracilor. Ca sa vorbim doar de domeniul social.

Pe cand UNTOLD a umflat buzunarele doldora de bani ale jmekerilor patroni de hoteluri si restaurante.
La buget si la omul obisnuit au ajuns cam... o lascaie.

Ia fa un raport cat primeste de la stat si cat da biserica.

La faza cu Untold se vede ca habar nu ai ce inseamna economia si cum functioneaza ea. Voiai sa mearga organizatorul Untold pe strazi si sa imparta bani la omul de rand?
Esti votantul perfect de PSD. Bafta.

#147
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View Postioppo, on 15 mai 2018 - 12:48, said:


Ia fa un raport cat primeste de la stat si cat da biserica.

La faza cu Untold se vede ca habar nu ai ce inseamna economia si cum functioneaza ea. Voiai sa mearga organizatorul Untold pe strazi si sa imparta bani la omul de rand?
Esti votantul perfect de PSD. Bafta.
Si tu ai profilul perfect al tanarului care nu merge la vot si da vina pe biserica pentru tot. Bafta!

#148
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postalex14dlk, on 15 mai 2018 - 11:50, said:

Si dupa spusele tale e mai grav sa faci evaziune fiscala la cateva biserici, ca nu toate fac asta doar cateva. Decat sa se drogheze o gramada de tineri si 3 zile sa nu doarma nimeni?

Nu facem astfel de comparații, sunt neavenite. Toate bisericile fac evaziune fiindcă sunt în cârdășie cu statul și legea le permite.

View Postpenticostalul, on 15 mai 2018 - 12:08, said:

Biserica a fost si este cea mai de succes afacere si produce cei mai multi bani pentru tara asta.
Doar in 2017 a daruit milioane de euro saracilor. Ca sa vorbim doar de domeniul social.

Posted Image Posted Image

#149
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postioppo, on 15 mai 2018 - 12:48, said:

Ia fa un raport cat primeste de la stat si cat da biserica.
De la stat biserica primeste mult jaf. Statul a furat biserica in asa hal incat nu se poate estima.
Si ii da acum cu țîrîita inapoi cate doi gologani in fiecare an.

View Postioppo, on 15 mai 2018 - 12:48, said:

La faza cu Untold se vede ca habar nu ai ce inseamna economia si cum functioneaza ea.
Peate explici tu ceva expertule economic. Din toata tevatura satanistilor UNTOLD ce a castigat omul de rand?  In afara de harmalaie in miez de noapte in 120 de difuzoare? Spagile, tunurile patronilor si furaciunile lui Boc si haita nu se pun.

View Postioppo, on 15 mai 2018 - 12:48, said:

Esti votantul perfect de PSD. Bafta.
Betivii USR nu-s cu nimic mai bun ca pesedeii, stai cuminte!
O apa si-un pamant.

#150
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
UP UP UP!

Sa nu fac alt topic, am aceeasi problema ca initiatorul numai ca:
1. Clopotele bat in FIECARE sambata si duminica incepand cu ora 7 dimineata.
2. bat clopotele cel putin de 3 ori + 3 toace. Cand e sarbatoare bat mai multe serii de 3+3.
3. Lucrez destul de intens de luni-vineri. In weekend vreau si eu sa ma odihnesc, dar incepand cu ora 7-8 incepe poluarea fonica ce imi strica tot somnul si ma umple de nervi.
4. Dupa ce bat clopotele la scurt timp incep sa urle efectiv in difuzoarele amplasate in exteriorul bisericii. Ultima data puteam sa jur ca e un concert de manele sau ceva de genu...
5. Blocul e la 20m de biserica. Este o biserica mica, cu 3 (TREI) clopote MARI.

A mai facut cineva reclamatie? A obtinut liniste?

#151
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Mergi la politie si faci reclamatie pentru ca esti deranjat de activitatea lor , mai ales de megafoane/boxe, spune ca ai program de lucru in ture si ldupa tura de noapte se intampla des sa auzi galagie mare , si esti deranjat. Nu te poti odihni si iti afecteaza atat munca cat si sanatatea.

#152
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostSacDePureci, on 11 iulie 2019 - 15:06, said:

A mai facut cineva reclamatie? A obtinut liniste?
Da, au mai fost vreo cativa teribilisti care au crezut ca fac ei legea dupa cum vor muschii lor.
Dar nu le-a mers. Uite aici raspunsul scris primit din partea Politiei Romane:

Referitor la baterea clopotelor sau a toacei în cadrul sfintelor slujbe, acestea reprezintă manifestări specifice ale cultului creştin ortodox, ele neputând fi îngrădite. Orice îngrădire a acestora reprezintă infracţiune conform Noului Cod Penal


Asadar, zice politia, cei care vor sa ingradeasca tragerea clopotelor sunt niste infractori.
Ceea ce eu banuiam de mult Posted Image

De altfel toti cei interesati pot semna o petitie deschisa in 2007.
Multi au semnat in acesti 12 ani si in curand va ajunge la 500.000 de semnaturi.
Si sigur USR o va lua sa o foloseasca varf de lance.
Semneaza si tu:https://petitieonline.ro/petitie/03100035

Edited by penticostalul, 20 August 2019 - 22:24.


#153
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
M-am resemnat.
Plimbandu-ma prin toata europa, numai in partea de est mai vezi asemenea practici. Adica fix unde e saracia si prostia mai mare. (concluzie personala)
Asta inseamna sa fii sfidator in fata cetatenilor  si sa te pisi efectiv pe cetatenii care vor sa se odihneasca la 7 dimineata.
Suntem in secolul 21, daca vrei sa nu intarzii la biserica iti pui alarma la telefon. Chematul cu clopotele avea un sens cand nu se inventase ceasul desteptator. Unii progreseasza tehnologic, altii progreseaza in prostie.

#154
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostNaijax, on 05 mai 2018 - 09:35, said:


Biserica are un regim oarecum derogatoriu de la normele generale,

De ce?

Edited by DaculScoril0, 07 September 2019 - 18:07.


#155
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru ca este considerata Serviciu Public Esential.

#156
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 15 mai 2018 - 12:08, said:

Biserica a fost si este cea mai de succes afacere si produce cei mai multi bani pentru tara asta ea însăși.

View Postpenticostalul, on 07 septembrie 2019 - 18:16, said:

Pentru ca este considerata Serviciu Public Esential.
de ce?

#157
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru extraordinarele slujiri in folosul comunitatii.
Pentru ca educa moral si spiritual intreaga natiune.
Pentru ca este agentul stabilitatii si progresului societatii.

Si pentru multe alte astfel de activități nobile, Guvernul Romaniei a stabilit ca religia poate fi considerata Serviciu Public ESENTIAL.

#158
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpenticostalul, on 08 septembrie 2019 - 12:41, said:

Pentru extraordinarele slujiri in folosul comunitatii.
Pentru ca educa moral si spiritual intreaga natiune.
Pentru ca este agentul stabilitatii si progresului societatii.

Si pentru multe alte astfel de activități nobile, Guvernul Romaniei a stabilit ca religia poate fi considerata Serviciu Public ESENTIAL.

                                                                                                            PatriarhulDaniel likes this

#159
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postpenticostalul, on 08 septembrie 2019 - 12:41, said:

Pentru extraordinarele slujiri in folosul comunitatii.
de exemplu?

View Postpenticostalul, on 08 septembrie 2019 - 12:41, said:


Pentru ca educa moral si spiritual intreaga natiune.
mi-e lene acum dar mai pe seară o să pun ceva extrase din presă cum sunt educați moralicește băieții și fetele de popii cei mai cuvioși.

View Postpenticostalul, on 08 septembrie 2019 - 12:41, said:

Guvernul Romaniei a stabilit ca religia poate fi considerata Serviciu Public ESENTIAL.
păi da, cin'se-aseamănă se adună.

Edited by DaculScoril0, 08 September 2019 - 17:30.


#160
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpenticostalul, on 08 septembrie 2019 - 12:41, said:

Guvernul Romaniei a stabilit ca religia poate fi considerata Serviciu Public ESENTIAL.

Poate se schimba dreaq guvernu' si-l lasa pe Daniel cu catedrala aia "in rosu".

#161
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDaculScoril0, on 08 septembrie 2019 - 17:39, said:

de exemplu?
De exemplu, special pentru tine, bunuri in valoare de 20 de milioane de $ daruite cazurilor disperate: oameni bolnavi grav, abandon scolar etc.

View PostDaculScoril0, on 08 septembrie 2019 - 17:39, said:

mi-e lene acum dar mai pe seară o să pun ceva extrase din presă cum sunt educați moralicește băieții și fetele de popii cei mai cuvioși.
Stii ca in aceeasi curte o albina gaseste nectar in flori si o musca, o balega, da?
Sper ca tu vei fi albina, deseara, cand iti va mai trece lenea.

View PostDaculScoril0, on 08 septembrie 2019 - 17:39, said:

păi da, cin'se-aseamănă se adună.
Pai Guvernul Romaniei este indrituit sa stabileasca serviciile publice esentiale.
Nu delfinul Remus Cernea.

View Postedy_wheazel, on 08 septembrie 2019 - 17:42, said:

Poate se schimba dreaq guvernu' si-l lasa pe Daniel cu catedrala aia "in rosu".
Ca sa ramana in paragina, neterminat, ca tot ce face pesedeul in tara asta.
Romani patrioti mai sunteti!

#162
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTheRipper, on 05 mai 2018 - 09:13, said:

Salut,
Acum o luna am trimis mailul asta catre [email protected]. Si citez:

"Buna ziua,
Ma numesc (editat ), si locuiesc in mun. Bacau, Strada (editat )Locuiesc aici in calitate de proprietar din noiembrie 2017, si nu planuiesc sa ma mut din cauza problemei pe care sunt pe cale sa o semnalez.. Pe parcursul iernii nu am avut probleme cauzate de catre clopotele bisericii/bisericilor pe care le administrati, dar, cum a venit primavara, stam mai mult cu geamul deschis, si azi dimineata am fost neplacut surprins sa aud cum copilul din cealalta camera a inceput sa planga din cauza zgomotelor provocate de catre clopotele bisericii, care bat la o ora ciudat de devreme.
Este clar ca zgomotul produs de catre clopotele care bat e peste limita admisa de lege, si nu numai, e in afara orelor legale.
Imi doresc   sa citez din Lg 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii
publice:
art. 2
"Constituie contraventie savirsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel
de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
29) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora."
Acest mail serveste ca dovada a faptului ca incerc sa rezolv aceasta speta pe cale amiabila. Este imperios sa intelegeti faptul ca nu doresc sa patez imaginea bisericii, ci doresc doar liniste, imi doresc sa ma pot odihni in zilele de week-end, imi e deajuns sa ma trezesc dis de dimineata zilnic.
Doresc verificarea situatiei si un raspuns oficial din partea dvs. Daca nu primesc un feedback, si ulterior actiuni de rezolvare a situatiei reclamate, voi merge sa fac plangere la politia locala, iar dupa ancheta lor, voi actiona fapta in instanta.

Atasat gasiti o poza a google maps, in care se vad bisericile din jurul resedintei. Ar trebui sa va ajute sa va dati seama despre care biserica/biserici este vorba
De asemenea, in link-ul urmator puteti citi un articol din Ploiesti. Se pare ca nu sunt singurul deranjat de zgomotele produse de catre biserica prin clopote, si, in cazul prezentat, biserica are INTERZIS sa mai bata clopotele.
https://www.observat...potele-exclusiv
Va multumesc, si astept cu nerabdare raspunsul dvs."

Asta a fost acum cca o luna, intr-o zi de duminica.
Dupa doua zile, marti, ma suna preotul care administreaza biserica. Desigur, cu tact, pentru ca e o situatie sensibila, imi explica faptul ca e traditie, ca bla bla, ca e doar o singura data pe zi, la 10 dimineata ( chiar daca duminica anterioara s-a auzit la ora 8 ), si ca in felul asta se anunta cretinii ca incepe slujba. Mi se pare idiotic sa rasune in tot cartierul faptul ca incepe o ceremonie. Cretinii stiu programul, sa isi puna reminder cand incepe liturghia. Ca doar nu rasuna un clopote pentru fiecare magazin care se deschide dimineata, sau ca ajunge autobuzul in statie. Mi-a promis ca nu o sa avem probleme, ca e doar 1 minut pe zi, la 10 AM. A zis ca e clopot old fashion, si ca nu are cum sa dea sonorul mai incet, ca nu poate trage clopotarul mai usor de funie. Asa ne-am inteles atunci.
In timp, desigur, nu a fost chiar asa. Am observat ca si seara la 5 se aud clopote. Am trecut peste.
Aseara ajung acasa frant. Ma pun sa dorm pe la 7 pm, sa ma odihnesc. Ma trezesc cu cantece si zgomote de la biserica. Nu le ajunge sa se manifeste in interiorul cladirii, le-a trebuit sa puna difuzoare afara. Nervos, am zis ca refac mail catre adresa mentionata la inceputul postarii.
Azi dimineata stupoare. Iar, la ora 7:30, sunt trezit de galagia de la difuzoarele bisericii. Ma imbrac nervos si ma duc la biserica. Primul popa pe care il gasesc il intreb "E oare necesar sa fiu trezit la 7 dimineata de galagia pe care o provocati?". Imi zice ca e un eveniment, e hramul bisericii, si ca e normal. L-am contrazis si am intrat cu masina in curtea bisericii. Era multa lume acolo, si am zis sa nu fac taraboi. L-am rugat pe preotul de acolo sa ma sune, pe numarul pe care m-a sunat si tura trecuta, sa mediem situatia. Diseara plec din localitate, si ajung destul de tarziu la noapte. Daca dimineata ma trezesc tot din cauza galagiei lor, am de gand sa ma duc la politia locala si sa fac plangere pentru incalcarea legii.. Daca cei de la politia locala considera ca sunt pretentios si caut atentie, ma instalez cu masina in fata bisericii si galagia pe care o fac ei o fac si eu. Nu e nici o diferenta intre mine si biserica lor. Daca ei nu patesc nimic, nici eu nu patesc. Daca eu imi iau amenda si ei nu, avem o problema.

Dumneata ai citat din Legea 61/91, eu iti citez din Constitutie:

Art. 29 – Libertatea conştiinţei
(1) Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea conştiinţei este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranţă şi de respect reciproc.
(3) Cultele religioase sunt libere şi se organizează potrivit statutelor proprii, în condiţiile legii.
(4) În relaţiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acţiuni de învrăjbire religioasă.
(5) Cultele religioase sunt autonome faţă de stat şi se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenţei religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile şi în orfelinate.
(6) Părinţii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaţia copiilor minori a căror răspundere le revine.

Sfatul meu este sa sezi bland, bland, bland, ca nu te pui doar cu Dumnezeu, care este Tatal tuturor si este bland, ci te pui cu Legea, care-i aplicata totdeauna de oameni si ei nu sunt blanzi deloc!

View PostSacDePureci, on 21 august 2019 - 14:17, said:

M-am resemnat.
Plimbandu-ma prin toata europa, numai in partea de est mai vezi asemenea practici. Adica fix unde e saracia si prostia mai mare. (concluzie personala)
Asta inseamna sa fii sfidator in fata cetatenilor  si sa te pisi efectiv pe cetatenii care vor sa se odihneasca la 7 dimineata.
Suntem in secolul 21, daca vrei sa nu intarzii la biserica iti pui alarma la telefon. Chematul cu clopotele avea un sens cand nu se inventase ceasul desteptator. Unii progreseasza tehnologic, altii progreseaza in prostie.

Pentru carcotasi s-au inventat geamuri speciale, care atenueaza orice zgomot exterior. Nu stiu cat costa, dar oricum sunt mai ieftine decat un proces prostesc si costisitor, de unde te vei alege doar cu renumele de carcotas si bufon, in cel mai bun caz. Si acesti carcotasi sa-i multumeasca lui Dumnezeu ca sunt crestini! Pentru ca, daca erau musulmani si se plangeau de chemarea credinciosilor la rugaciune... unde le stau picioarele, acolo le-ar sta si capul.

Edited by Dorel666, 10 September 2019 - 08:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate