Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Muzica lossless prin platforme de streaming, teapa sau optiune reala?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
the Beatles:

album The Yellow Submarine Remastered - fisierele care incep cu Beatles sunt CLEAN, cele care incep cu George Martin sunt UPSAMPLED (foarte ciudat)

Metallica:

album Metallica- toate sunt CLEAN

Edited by razor01, 04 May 2018 - 21:46.


#20
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
O sa-mi dedic o zi sa fac niste auditii critice intre Deezer (cele confirmate ca fiind lossless) si Tidal. La sfarsitul lunii ma hoatarasc pe ce platforma raman. Din pacate pe Tidal nu poti salva fisierele decat pe telefon, pentru Desktop nu exista suport (momentan) asa ca nu am cum sa utilizez Audio Checker.

Edited by razor01, 04 May 2018 - 22:10.


#21
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Si eu maine cuplez boxa Blaupunkt ( am una ramasa da la masina) cu amplificatorul care a ramas de la boxele de calculator Genius ( s-au ars ca le-am legat la magnetofon) si o sa verific si eu. Revin cu note.
PE bune? Unul nu zice la ce asculta! La aragaz? La cuptor? Trebuie sa ne credem toti in vestitul program a lu' brici care spune el ca e ok sau nu.

#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce nu impartasesti tu experientele tale personale cu serviciile de streaming? Lasa-i pe altii, spune-ne tu unde ai, sau ai avut abonament si cum ai perceput calitatea inregistrarilor!

Edited by razor01, 04 May 2018 - 22:32.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrazor01, on 04 mai 2018 - 21:45, said:

sunt CLEAN, cele care incep cu George Martin sunt UPSAMPLED (foarte ciudat)
Ce metoda folosesti ca sa determini asta ?

#24
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandreic, on 04 mai 2018 - 22:32, said:

Ce metoda folosesti ca sa determini asta ?

Se poate descarca de aici, este un program gratuit.

http://losslessaudiochecker.com/

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Tnx. E vreo diferenta de analiza intre power user si regular 64bit, in afara ca ala power accepta numai wav-uri (raw) ?

#26
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce apreciez pana acum la TIDAL este faptul ca atunci când asculti fisiere de tip Master 24/96 iti apare jos, in dreapta ,,MASTER'', iar pentru restul fisierelor apare ,,Hi-Fi''. Din pacate nici ei nu ofera indicatii cu privire la mp3-urile din dotare. Am ascultat niste albume care n-au fost lansate decat in format mp3 (780 de nestemate ale folclorului romanesc) si aici apar ca fiind ,,Hi-Fi'' când indicatia corecta ar fi fost ,,High''.

View Postandreic, on 04 mai 2018 - 22:42, said:

Tnx. E vreo diferenta de analiza intre power user si regular 64bit, in afara ca ala power accepta numai wav-uri (raw) ?

Nu am incercat decat varianta standard a programului.

Edited by razor01, 04 May 2018 - 22:44.


#27
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,051
  • Înscris: 10.04.2006
Nu e mai simplu cu un spectral frequency display?
Vezi exact ce frecvente sunt si unde e cutoff-ul.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postandreic, on 04 mai 2018 - 22:42, said:

Tnx. E vreo diferenta de analiza intre power user si regular 64bit, in afara ca ala power accepta numai wav-uri (raw) ?

Power user e doar in linie de comanda si poate fi eventual integrat intr-un alt program.
Celalalt are si GUI. E mai usor de folosit. Alte diferente nu sunt.

Oricum, programul este total inutil.

Am facut acum 2 minute cu Audacity un transfer Mp3 320 in Flac. A iesit CLEAN !!!

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
e teapta... sau gogoshele pentru consumatorii amatori de "High Fidelity"

streaming lossless presupune 2 lucruri esentiale
1. fisierul audio sa fie impecabil (master de studio / ori SA/CD rip @ .wav / .flac / .ape)
2. multa banda de internet (upload pentru provider / download pentru utilizator)

costurile celor 2 + drepturi de autor + comision procesator plati + costuri de marketing + costuri de app dev = nu se recupereaza din 10 EUR / luna / utilizator

MTruleazafin

Edited by MembruAnonim, 05 May 2018 - 08:09.


#30
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Țeapa este pentru cei pe care ar trebui să-i servească cu adevărat platforma de streaming ( adică artiștii respectivi ).

Consumatorul ( ascultătorul ) e in câștig - ascultă orice îi trece prin cap contra unei sume cu care abia poți cumpăra un CD. Nu se pune problema că își ia cineva țeapă cu un abonament la Spotify sau Deezer, decât dacă gândești ca un jepcar. Asta ca să nu mai zic că poți să ai chiar și cont gratuit contra unor reclame sau limitări ...

Platforma de streaming face bani buni, casele de discuri își imaginează că recuperează ceva din paguba adusă de răspandirea ilegală a conținutului media digital.  Posted Image

Edited by bibiaudiofil, 05 May 2018 - 11:40.


#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tidal spre exemplu nu te lasa sa folosesti lossless decat prin aplicatia desktop sau pe aparate portabile ai posibilitatea sa descarci muzica si sa asculti offline. In managerul de aplicatii al Windows-ului vad ca streamingul lossless de pe Tidal ocupa 8.7 mb/s pentru FLAC si 26 mb/s pentru fisierele Master. Pe Deezer vad ca nu sare absolut nimic de 100 kb/s...

Ce sa inteleg de aici, ori Deezer are un super sistem de streaming, ori nu prea livreaza lossless prin streaming...

Edited by razor01, 05 May 2018 - 11:45.


#32
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
mda, și eu am făcut testul acesta acum vreo două luni cu aac-urile @ 256kbps de pe Apple Music. am descărcat muzica în calculator cu iTunes (format m4p unde este practic ascuns aac-ul cu tot cu DRM) și cu "Sidify Apple Music Converter" am scos DRM-ul și le-am transformat în flac (deci era clar upscale).

majoritatea flac-urilor obținute erau "clean" în Lossless Audio Checker.

acel program doar detectează cut-off-ul frecvențelor înalte. dacă generezi cu un generator de frecvențe un singur sunet la 16kHz și îl transformi în flac, Lossless Audio Checker o să-ți spună că e curat. dacă generezi o singură frecvență la 8kHz, o să zică altceva. compresia muzicii, în funcție de format, funcționează diferit și nu este doar un cut-off, mai ales la bitrate-uri mari (256-320kbps). în funcție de complexitatea pieselor, pot să existe și sunete înalte care să treacă verificarea.

#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
( Strict ) din punctul meu de vedere, treaba stă în felul urmator :

Deezer este excepțional pentru folosit în mașină sau undeva unde vreau să-mi cânte muzica fara mari pretenții. La fel, este excelent ca să descopăr chestii sau să îmi fac o idee despre anumite muzici ( a devenit mai comod ca YouTubul Posted Image )

Dacă ceva chiar îmi place sau îmi stârnește suficient interesul, mă bag și cumpăr așa cum pot ( CD, placa sau chiar fișier dacă altfel nu se poate ). În principiu, ideea de a cumpăra fișiere mi se pare cea mai puțin de dorit ( dacă trebuie neapărat HiRes mai bine merge DVD-A, SACD sau BluRay Audio  / o să mai adaug și că e mult bullshit cu HiResul, dar hai să nu inflamăm prea mult topicul ăsta Posted Image - lumea e instigată să dea bani pe HiRes atâta timp cât nu au utilizat cum trebuie CDul ).

Nu m-aș baza pe o soluție de genul ăsta ( online ) pentru audiții serioase pe termen lung , dar nu neapărat fiindcă nu sunt sigur pe calitatea fișierului, ci din motive mai old-school : azi e  / mâine nu e ( poate scot oamenii catalogul ), poate nu mai plătesc subscripția, etc ...

--------

Nu vă mai cramponați atât de extensia în frecvență, nu e singurul motiv pentru care se folosesc fișiere HiRes. Asta ca să nu mai zic că nu prea bate urechea peste 16-17 kHz. Asta ca să nu mai zic că nu multe boxe redau sunete peste 20-25 kHz. Asta ca să nu mai zic că, oricum, nu prea contează ( primele două sunt obiective, a treia remarca e subiectivă ). Eu apreciez în primul rând la HiRes faptul că nu au mai simțit nevoia să aplice compresii dinamice agresive ca la CDuri și că au avut ocazia să propună altă masterizare sau chiar alt mix îmbunătățit ( cu excepții, nu toată lumea procedează cu decență )

Edited by bibiaudiofil, 05 May 2018 - 11:53.


#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am observat si faptul ca pe mobil nu reusesc de nicio culoare sa ascult lossless de pe Tidal prin streaming, doar prin descarcarea in memoria telefonului a melodiei. Cu telefonul langa router, cu setarile pe maxim la calitatea fisierelor, nu reusesc sa ascult, se blocheaza mereu. Doar pe aplicatia Desktop functioneaza.

P.S. sigur ca nu-mi foloseste la nimic lossless pe telefon, am testat doar ca sa vad cum functioneaza.

View Postbibiaudiofil, on 05 mai 2018 - 11:53, said:

Eu apreciez în primul rând la HiRes faptul că nu au mai simțit nevoia să aplice compresii dinamice agresive ca la CDuri și că au avut ocazia să propună altă masterizare sau chiar alt mix îmbunătățit ( cu excepții, nu toată lumea procedează cu decență )

Sunt curios daca e doar in mintea mea sau a mai experimentat si altcineva senzatia, pe fisierele Master de 24 bit (cele de pe Tidal) am impresia ca diferenta dintre cel mai incet sunet si cel mai tare sunet (dinamica) este foarte mare. Eu fac auditii exclusiv la casti si ca sa prind detaliile fine din cele mai incete sunete ar trebui sa dau volumul peste limita suportabilului.

Edited by razor01, 05 May 2018 - 12:06.


#35
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018

View Postrazor01, on 05 mai 2018 - 11:59, said:

Sunt curios daca e doar in mintea mea sau a mai experimentat si altcineva senzatia, pe fisierele Master de 24 bit (cele de pe Tidal) am impresia ca diferenta dintre cel mai incet sunet si cel mai tare sunet (dinamica) este foarte mare. Eu fac auditii exclusiv la casti si ca sa prind detaliile fine din cele mai incete sunete ar trebui sa dau volumul peste limita suportabilului.
Ai observat corect ! Compresia taie varfurile  ! Ai casti bune dar ti-ar trebui unele si mai bune si eventual sa folosesti un DAC ! Asa trebuie sa se auda muzica la sistemele bune .

Edited by Supermax, 05 May 2018 - 12:19.


#36
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Dacă dinamica e atât de mare că trebuie să umbli la volum, ori e un material gândit să fie ascultat numai în condiții de liniște ambiantă "perfectă", ori e masterizat greșit (compresia dinamică există pentru un motiv, nu doar ca să exagerezi cu ea și să introduci distorsiuni).

Eu iau FLAC-uri de pe Bandcamp și mi le convertesc în M4A VBR pe la 310 kbps, că nu cred că am nevoie de lossless ca să aud tot ce e de auzit acolo. Să "verific" calitatea respectivelor FLAC-uri nu mi-a trecut prin cap, pentru că n-am acces la master-urile de studio. :) Tot ce știu sigur e că în varianta de pe Bandcamp a unui album Sara Tavares n-am auzit niste distorsiuni de clipping care în MP3-urile de 320 ale lui Google Play Music existau (și nu e singurul album cu distorsiuni de pe GPM, dar nu știu pe cine să dau vina până nu le compar din alte surse; poate să fie deja din studio ieșit cu compresie dinamică prea agresivă/loudness war victim).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate