Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gradina pe acoperis si nu numai - intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Ionut Corneanu

Ionut Corneanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Buna ziua tuturor,
am inceput un proiect nou, pe care il tot amanam de ceva ani, si anume crearea unei gradini pe acoperis.
Momentan am 4 "jardiniere" de 100 de litri, si intentionez sa mai iau 4, in care am pus substrat de turba, am tras tuburi si distribuitoare de picurare pe acoperisul casei. Casa, un minibloc de fapt, e cea mai inalta din zona si acoperisul e de tabla cu orientare sudica deci soare si caldura cat cuprinde. (sunt in Cluj-Napoca, deci cat cuprinde in Cluj-Napoca).
Pe pervazele de la geamurile de pe casa scarii, care-s tot cu orientare sudica, sud-vest mai mult, am pus alte 4 jardiniere de 50 de litri.


Si acum intrebari:
1. Ce panou de comanda as putea lua pentru irigare. As prefera si senzor de umiditate, sa nu dea drumul la apa daca nu e nevoie, dar sa nici nu fie scump cu spume?
2. Ce pot pune in jardinierele de pe acoperis: ce plante aromatice, ce fructe si legume sunt mari consumatoare de soare si caldura?
3. Ce pot pune in jardinierele de pe pervaz, zona mai umbrita?
4. Sa gauresc jardinierele sa se dreneze de apa, daca da, la ce inaltime? Au inaltime de 45 cm alea mari si 35 cm alea mici.

Multumesc anticipat

#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Acoperisul rezista la greutatea suplimentara? In rest poti pune orice.

#3
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pentru echipament vezi la hornbach, sistemul gardena, au toata automatizarea pe care o doresti, modulara, inclusiv senzor de ploaie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate