Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitie cursiera

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Salut, am gasit bicicleta din imagine, care imi place, dar nu prea ma pricep si nu stiu daca merita banii. Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Ghidonul si franele am vazut ca sunt Campagnolo, saua san marco e cam tocita, si crapata intr-o parte, la vopsea sta destul de bine, este destul de usoara, cred ca este aluminiu, pedalele sunt cam zgariate. Ce parere aveti? Multumesc.

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Fausto Coppi
Second hand in UK e intre 100~400£ in functie de cum arata
Incearca sa mai negociezi un pic pe seama defectelor si daca iti place da-i inainte

#3
bekali

bekali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 25.11.2006

 Naijax, on 04 mai 2018 - 16:24, said:

Fausto Coppi
Second hand in UK e intre 100~400£ in functie de cum arata
Incearca sa mai negociezi un pic pe seama defectelor si daca iti place da-i inainte
Da, dar alea au volan pe dreapta! :)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 bekali, on 04 mai 2018 - 16:32, said:

Da, dar alea au volan pe dreapta! Posted Image

Si te poti certa pentru locul de la fereastra  Posted Image

#5
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Multumesc, sa vedem daca mai lasa ceva.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai negociaza ceva, ca nu se arunca lumea in acest moment la biciclete de 1000lei , poate o iei si cu 800lei. Scoate-i in mana la vedere si flutura-i , sa vezi cum ii sclipesc ochii si cedeaza. Ii zici ca nu ai mai mult. Posted Image
O singura data m-am plimbat cu o cursiera, simteam ca zbor si nu oboseam Posted Image

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
La cum scrie anuntul exista sansa buna sa fie "recent importata" de conationalii nostri ce dau cu jula prin vest. Din pricipiu nu as cumpara o bicicleta pe care o suspectez ca ar fi furata.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 danX, on 04 mai 2018 - 20:36, said:

La cum scrie anuntul exista sansa buna sa fie "recent importata" de conationalii nostri ce dau cu jula prin vest. Din pricipiu nu as cumpara o bicicleta pe care o suspectez ca ar fi furata.

De ce ? Pedalezi cu constiinta incarcata ? Posted Image

#9
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Probabil, dar pe principiul asta, nu mai cumparam nimic sh, ca e posibil sa fie furat.

Totusi ma uit la imbinarea cadrului si nu vad sudura specifica aluminiului. Exista cadru turnat de aluminiu?

Edited by cry27, 04 May 2018 - 21:34.


#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 TruculMagic, on 04 mai 2018 - 20:57, said:


De ce ? Pedalezi cu constiinta incarcata ? Posted Image
Exact. Nu ti s-a furat niciodata nimic? E extrem de frustranta senzatia
Daca tot cumparam chestii furate nu facem altceva decat sa cream piata pentru baietii de afara.

#11
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 cry27, on 04 mai 2018 - 21:33, said:

Probabil, dar pe principiul asta, nu mai cumparam nimic sh, ca e posibil sa fie furat.

Totusi ma uit la imbinarea cadrului si nu vad sudura specifica aluminiului. Exista cadru turnat de aluminiu?

Echipare campagnolo, frane campagnolo. Din cate vad din poza, cadrul este de aliaj aluminiu iar furca fata si spate din carbon. Se observa sudura cadrului, mai ales in zona pedaliera, la imbinarile de sus, este foarte fina sudura, in realitate o sa o vezi, in poze mai greu, claritate slaba.

Nu stiu cum se prezinta lantul si pinioanele, caseta.  Un lant de 8-9 viteze costa cam 100 lei, un set de pinioane noi, cam 250-300 lei noi, care sa se potriveasca pe caseta campagnolo ( cel mai scump producator din lume! ). In rest, campagnolo sunt rezistente si ile dereglezi foarte, foarte greu.

Cursiera pare un model mai vechi , cred ca prin 2005 ( privind arhitectura cadrului ) iar cadrul este pentru o persoana inalte , cred ca peste 180 cm inaltime.

Daca te intereseaza asa multi, negociaza cat poti de mult cu el, daca este si necunoscator, norocul tau.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 gozmyn, on 05 mai 2018 - 13:36, said:

Un lant de 8-9 viteze costa cam 100 lei
Trebuie lant special? Am dat pe HG53 doar 60 de lei, era vrac.

#13
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017
Daca merita sau nu depinde de piese,uzura si de functionarea corecta a acestora...
Daca este "de import" o va lasa si la 800 de lei... nu se vand asa bine ca si mtb-urile...

#14
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

 lucifer76, on 05 mai 2018 - 15:29, said:

Trebuie lant special? Am dat pe HG53 doar 60 de lei, era vrac.

Acum 2 ani am cumparat un lant KTM , 9 viteze, 100 lei. Shimano, acum 4-5 ani, costa cam 80 lei. Deci, nu e special, insa pretul este in jurul sutei!

#15
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Multumesc pentru sfaturi.

Edited by cry27, 05 May 2018 - 23:38.


#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 gozmyn, on 05 mai 2018 - 21:45, said:

Deci, nu e special
Ma gandeam ca e mai special si nu se potriveste shimano. Eu pusesem ochii pe un HG93, dar tipul de la service a scos de sub masa o cutie cu HG53 sigilate, dar vrac, si mi-a zis ca diferenta e minima, de cateva grame.

#17
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Slava cerului ca se potriveste orice lant de 9v... atat ar mai fi trebuit, sa pun si lant campagnolo pe bicicleta. Ideea e ca , cu cat ai mai multe viteze, lantul este mai scump, si mai subtire. ( 11v vs 9v ) Acum nu stiu daca lantul mai subtire se uzeaza mai rapid fata de unul de 9 viteze... insa cred ca greutatea biciclistului si stilul sau de pedalat influenteaza mult durata lui de viata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate