Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sfat achiziție imprimantă

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Salut!
În săptămânile următoare, urmează a achiziționa o imprimantă. Bugetul în care mă încadrez este de până în 400 de lei. Vreau următoarele:
  • să fie laser
  • să fie doar alb-negru, căci de color nu am nevoie
  • cartușele să fie ieftine
  • să aibă wi-fi este opțional
Volumul de imprimare, estimativ, la o lună de zile, ar fi în jurul a câteva zeci-sute de pagini, deci destul de puțin. Concret, între 30-300 de pagini. În principiu, vreau o imprimantă a cărei reîncărcare să nu mă coste cât însăși imprimanta. Știu că ar fi și reîncărcabilele compatibile, însă aș vrea să merg la sigur. În cazul în care imprimanta este foarte bună, însă încărcarea originală este și ea, scumpă, atunci compatibelele aș putea să le iau în considerare.

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu o folosesc mult mai rar ca tine. Aveam o hp cu jet care dadea un milion de probleme de fiecare data cand trebuia s-o folosesc.

Asa am hotarat sa iau una exact cu caracteristicile enuntate de tine.
Am luat o samsung la 70 de euro si functioneaza la perfectie.

Cu toate astea m-am cait ca nu am luat-o wi-fi (as fi putut s-o ascund intr-un raft pe hol) si ca nu am luat-o cu imprimare pe ambele fete (duplex).

Daca ar fi sa-mi iau acum, as alege o brother - am vazut la cineva si mi-a placut.

https://www.brother....-laser-printers

#3
Komppressor

Komppressor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.09.2016

View PostDarkrai4102, on 03 mai 2018 - 17:48, said:

Salut!
În săptămânile următoare, urmează a achiziționa o imprimantă. Bugetul în care mă încadrez este de până în 400 de lei. Vreau următoarele:
  • să fie laser

  • să fie doar alb-negru, căci de color nu am nevoie

  • cartușele să fie ieftine

  • să aibă wi-fi este opțional
Volumul de imprimare, estimativ, la o lună de zile, ar fi în jurul a câteva zeci-sute de pagini, deci destul de puțin. Concret, între 30-300 de pagini. În principiu, vreau o imprimantă a cărei reîncărcare să nu mă coste cât însăși imprimanta. Știu că ar fi și reîncărcabilele compatibile, însă aș vrea să merg la sigur. În cazul în care imprimanta este foarte bună, însă încărcarea originală este și ea, scumpă, atunci compatibelele aș putea să le iau în considerare.

HP LaserJet P1102W
Excelenta pentru ce ai tu nevoie: reincarcare ieftina si toner-ul te tine in jur de 1500 pagini. Eu imi fac singur refill-ul si ma costa in jur de 15-20 lei. Avantajul este ca la acest HP gasesti si alte componente de care ai avea nevoie: cilindru, lamela doctor etc.; tonere compatibile f ieftine sa nu te mai complici tu cu refill-ul :)
Cele bune.

#4
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 17.02.2008
Salut.De unde cumperi praful ?

#5
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Din proprie experienta sint de incredere
https://www.cartuser...-cartuse-toner/

#6
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013
Din câte am mai văzut între timp, mă orientez în mare parte spre aceasta: https://www.emag.ro/...e/pd/DGX8XBBBM/ . Din cele de pe eMAG, numai de bine, în mare parte. Cu reîncărcarea am înțeles că ar fi vorba despre un cip? Și ar costa destul de mult. Cum s-ar putea face refill fără? Vreun tutorial ceva pe net? Ce părere aveți despre această imprimantă?

#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
In 2013...la un Samsung CLX-3175...daca nu ma insel, cipu era 9 lei.

Aici vad ca-i la 39 lei (pt modelul din link). Posibil sa se rezolve mai ieftin cu resoftware.
https://www.erefill....-sm-292188.html

Edited by xxvirusxx, 03 May 2018 - 20:33.


#8
Darkrai4102

Darkrai4102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 28.12.2013

View Postxxvirusxx, on 03 mai 2018 - 20:22, said:

In 2013...la un Samsung CLX-3175...daca nu ma insel, cipu era 9 lei.

Aici vad ca-i la 39 lei (pt modelul din link). Posibil sa se rezolve mai ieftin cu resoftware.
https://www.erefill....-sm-292188.html
Și cum se schimbă cipul?

#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
HP LaserJet P1102W scrie pe tine!

Eu am varianta fara wifi pe care o folosesc de mult timp si am tiparit ~10.000 pg cu ea.
Toner compatibil la 35 lei / 1500 pg; gasesti si la 40 lei / 2000 pg. Cartusele sunt pe toate drumurile.

Spor la tocat hartia!.Posted Image

#10
smart_reset

smart_reset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.05.2014

View PostDarkrai4102, on 03 mai 2018 - 20:19, said:

Din câte am mai văzut între timp, mă orientez în mare parte spre aceasta: https://www.emag.ro/...e/pd/DGX8XBBBM/ . Din cele de pe eMAG, numai de bine, în mare parte. Cu reîncărcarea am înțeles că ar fi vorba despre un cip? Și ar costa destul de mult. Cum s-ar putea face refill fără? Vreun tutorial ceva pe net? Ce părere aveți despre această imprimantă?
Se poate resofta pentru anularea definitiva a cipului de pe cartus (se face totul de la distanta, dureaza 7 minute si echipa de la ereset com te poate rezolva ) , permite reincarcarea cartului la costuri mici 10ron/refill efectuat acasa  (1kg toner refill pentru aprox 30.000 pagini  imprimate costa 95ron)  si utilizarea cartuselor compatibile.
video refill aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/grh_DwvAvjk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca bugetul permite, la nu foarte mare diferenta de pret va recomand Samsung Xpress SL M2675F (seria office)  
care la fel permite resoftare , are unitate de imagine aparte de cartus si reincarcarea cartusului se face mai simplu(un simplu capac pe unde se toarna praf , fara a mai fi necesara dezasamblarea cartusului!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate