Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Viitorul platformelor de streaming audio – cum rămâne cu muzica analog ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

 edigee, on 23 mai 2018 - 13:43, said:

Acel artist de care vorbesti este Peter Gabriel.

Da, cred ca de el era vorba . Multumesc . Am gasit ceva si pe net https://forum.cockos...hp/t-51213.html

PS   asta cred ca e programul respectiv https://en.wikipedia...'s_Secret_World

Edited by dan81, 23 May 2018 - 13:59.


#20
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Sincer din ce am ascultat pana acum online mie mi se pare ca se aude ORIBIL si nu sunt vreu audiofil inrait....Prefer sa cumpar cd-ul si sa-l fac eu FLAC....

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pe ce platforma ai avut abonament?

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Am ascultat si pe Spotify si pe Deezer si pe Google Muzic si mi-a fost de ajuns...

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Esti sigur ca la vremea respectiva ofereau calitate lossless in abonamentul pe care l-ai avut?

Edited by razor01, 23 May 2018 - 14:45.


#24
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Da crezi ca am ascultat acum 50 de ani? Posted Image

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Deezer spre exemplu ofera lossless de cateva luni.

 Valmont43, on 23 mai 2018 - 15:12, said:

Da crezi ca am ascultat acum 50 de ani? Posted Image

Evident ca nu, poate acum 75 de ani, când ,,Vulpea Desertului'' asculta Die Fahne Hoch si Lili Marleen in transee Posted Image

Edited by razor01, 23 May 2018 - 16:36.


#26
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Vb.serios, mie unul nu imi place cum suna aceasta muzica "lossless", se simte diferenta chiar si pe o banala boxa BT....dar am card microsd pe tel.de 256gb si vreo 60 gb sunt cu muzica FLAC....alta viata....

#27
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Mie mi se pare ca suna mai bine muzica de pe TIDAL decat flacurile gasite de mine prin diverse locuri si asta pe niste casti destul de bune.

Pe echipamente de genul boxe bt sau telefoane mobile nu cred ca exista cineva capabil sa deosebeasca, intr-un blind test, mp3-ul de FLAC.

P.S. vezi ca este esential când faci comparatii de genul asta sa gasesti aceleasi inregistrari si aceleasi masterizari, pentru ca sunt diferente semnificative. Aceeasi melodie poate sa sune complet diferit pe diverse albume, inregistrata sau masterizata de alte studiouri.

Edited by razor01, 23 May 2018 - 19:27.


#28
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

 Valmont43, on 23 mai 2018 - 14:41, said:

Am ascultat si pe Spotify si pe Deezer si pe Google Muzic si mi-a fost de ajuns...

 razor01, on 23 mai 2018 - 14:45, said:

Esti sigur ca la vremea respectiva ofereau calitate lossless in abonamentul pe care l-ai avut?


Din cate stiu, din cele trei platforme de streaming mentionate mai sus , doar Deezer are posibilitatea de a-ti oferi muzica HI-FI , adica 2 canale 16 bit la 44,1 khz (practic copia dupa CD-ul audio) , calitate Hi-Res iti ofera momentan doar Tidal si Qobuz  .

Apropo de Google Play Music, aceasta platforma audio ofera posibilitatea de a uploada propria muzica din calculator pe serverele lor si sa-ti poti asculta muzica ta oricand fara sa platesti abonament . Ai dreptul sa uploadezi maxim 50.000 de piese. Eu am incarcat pana acum in jur de 35.000 . Din pacate la cat de bine suna pe "hartie" acest lucru are si 2 probleme majore . Prima problema este ca oricat de bine ti-ai organizat tu pe foldere in calculator muzica , odata uploadata nu-ti mai ia in calcul folderele tale originale din calculator , ci ID3 Tag-ul continut de piese. Daca nu ai tag pe ele ti le face varza piesele. MI-am dat seama dupa ceva timp ca trebuia inainte sa uploadez piesele sa folosesc un program gen Mp3 Tag , asa vreo 5000 de piese le am "sorcova" .  A doua problema consta in faptul ca anumite melodii (chiar taguite corect si cu formatele suportate de Google Music ) nu se uploadeaza . Am urcat acum cateva zile vreo 90 de melodii , in programul Music Manager mi-a zis ca toate melodiile sunt uploadate, dar nu le pot vedea deloc nici in programul desktop nici pe aplicatia de mobil. Nu stiu care o fi explicatia..

#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu am avut recent abonament hi-fi la Deezer, ca sa testez si am ramas pe TIDAL. Nu am incredere ca ceea ce ofera Deezer este lossless. M-am uitat cu atentie la fluxul de date primite si este o diferenta mare, TIDAL foloseste de 10 ori mai multa banda de internet când asculti lossless decat Deezer, ceea ce mi s-a parut extrem de ciudat. De asemenea am gasit inregistrari care suna mult mai bine pe TIDAL.

Edited by razor01, 24 May 2018 - 09:50.


#30
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

 dan81, on 24 mai 2018 - 08:45, said:

. Din pacate la cat de bine suna pe "hartie" acest lucru are si 2 probleme majore .

De fapt daca stau mai bine sa ma gandesc sunt 3 probleme majore , a treia este ca nu suporta formate lossless , wav-ul nu-l suporta deloc iar la fisierele flac si alac le converteste in mp3 320 kbps...Asta e, e gratis pana la urma .

 razor01, on 24 mai 2018 - 09:48, said:

Eu am avut recent abonament hi-fi la Deezer, ca sa testez si am ramas pe TIDAL. Nu am incredere ca ceea ce ofera Deezer este lossless. M-am uitat cu atentie la fluxul de date primite si este o diferenta mare, TIDAL foloseste de 10 ori mai multa banda de internet când asculti lossless decat Deezer, ceea ce mi s-a parut extrem de ciudat. De asemenea am gasit inregistrari care suna mult mai bine pe TIDAL.

Posibil ca Tidalul sa foloseasca wav ca sursa lossless , Deezerul stiu ca foloseste flac care desi e lossless e comprimat . La o melodie de 5 min , un flac are in jur de 30 mb , in schimb un wav are in jur 50 mb , mai e posibil ca Tidalul sa-ti dea ca sursa lossless si melodii pe 24 bit care ocupa mai mult spatiu ca cele pe 16 bit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate