Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Suma debitata plata online

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSupermax, on 03 mai 2018 - 13:20, said:

Toti fura , noi trebuie sa ne protejam . Eu lucrez cu 3D Secure(cred ca asa se numeste) prin care orice plata fac trebuie sa autorizez plata printr-o parola venita pe sms ! Nu imi convine suma dau reject si nu introduc parola ! Spor !

Si daca procesatorul de plati nu e inrolat in 3D Secure? :lol:

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrosix, on 03 mai 2018 - 13:09, said:



Un retailer serios are site in romana cu preturi romanesti pe care, cand le platesti, alea sunt.


Wizzair. Pe site scria bilet 320 lei. Mi-a aparut ca si suma blocata 320 lei in cont. Peste cateva zile suma a fost debitata insa s-a debitat 326 lei.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Postshadow_x3x, on 03 mai 2018 - 13:34, said:

Daca de exemplu dau un retur la ce curs imi vor da banii inapoi? Posted Image


Suma este in euro, nenica. Iti dau return in euro. Dar la conversie nu vei primi euro la curs BNR, ci la cat il cumpara banca la care ai cardul, adica suma aia mai mica cand te uiti pe tabela de curs valutar la banca Posted Image

Edited by laffin, 03 May 2018 - 13:41.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postshadow_x3x, on 03 mai 2018 - 13:34, said:

O sa sun si la banca sa vad care e varianta lor, oricum totul trebuie sa fie transparent si sa stii exact cat ai de plata.
Probabil ca banca iti va spune ca tu ai facut cumparaturi in euro si nu in lei cum scrie pe factura ta.
Tu habar nu ai ca ai platit in euro, iar banca habar nu are ca tu ai platit in lei.

Treaba asta e o minciunica:
Cu toate că efectuăm operaţiuni în moneda locală şi nu vom percepe taxe sau suprataxe suplimentare....

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpasilla, on 03 mai 2018 - 13:46, said:

Probabil ca banca iti va spune ca tu ai facut cumparaturi in euro si nu in lei cum scrie pe factura ta.
Tu habar nu ai ca ai platit in euro, iar banca habar nu are ca tu ai platit in lei.


Initiatorul daca se va uita pe tranzactie in cont va vedea

Suma: xxxx RON
Suma transmisa spre decontare: xxxx EUR Rata ING:4.5476


Deci a cumparat in euro.

Edited by MembruAnonim, 03 May 2018 - 13:57.


#24
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Da. Deci se plimba motanu' dintr-o parte in alta. Am sunat in ambele parti. Intradevar banca zice ca plata se efectueaza printr-o platforma si ca suma este in Euro. Si eu tind sa cred ca problema este la magazinele online pt ca nu au specificat in ce valuta se face plata. Daca tot au domeniul site-ului ".com" sa aiba si preturile in valuta de referinta nu asa e normal? Si eventual sa fie trecut o conversie aproximativa (la cursul zilei) care sa fie doar asa informativa.

O sa mai cercetez problema si daca mi se pare ca am dreptate vor face si o sesizare.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postshadow_x3x, on 03 mai 2018 - 13:34, said:

Eu am inteles tot sistemul insa nu e corect cum se procedeaza pt ca nu scrie absolut nicaieri ca plata se va face in alta valuta, iar pretul apare doar in RON.

Pai nu traim intr-o lume corecta, traim intr-o lume care vrea sa ne ia banii. Eu stiu de mult povestea asta cu site-urile straine care umbla cu cioara vopsita cu preturile in RON dar ele sunt de fapt in EURO.

#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

View Postlaffin, on 03 mai 2018 - 13:39, said:

Suma este in euro, nenica. Iti dau return in euro.
unde vedeti voi sume in euro??? ai intrat macar pe site sa verifici? toate preturile sunt scrise mare, cu bold, in lei, RON, sau cum vrei sa-i spui. moneda romaneasca, oricum.

eu as incerca o plangere, desi probabil site-ul e inregistrat prin vreun paradis fiscal. cat timp suma e afisata in ron, nu vad de ce ar deconta in euro si ti-ar transfera tie costurile de schimb valutar.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 03 mai 2018 - 13:38, said:

Wizzair. Pe site scria bilet 320 lei. Mi-a aparut ca si suma blocata 320 lei in cont. Peste cateva zile suma a fost debitata insa s-a debitat 326 lei.

Niste escroci! Trebuia facuta reclamatie la ANPC imediat.

View Postpasilla, on 03 mai 2018 - 13:46, said:

Treaba asta e o minciunica:
Cu toate că efectuăm operaţiuni în moneda locală şi nu vom percepe taxe sau suprataxe suplimentare....

Binenteles ca e o minciuna si ca trebuie facut o reclamatie la ANPC pe acest paragraf...

View Postborn2lose, on 03 mai 2018 - 14:03, said:

unde vedeti voi sume in euro??? ai intrat macar pe site sa verifici? toate preturile sunt scrise mare, cu bold, in lei, RON, sau cum vrei sa-i spui. moneda romaneasca, oricum.

Ai auzit de versurile lu Eminescu "Era pe cand nu s-a zarit, azi o vedem si nu e..."  Asa e si cu preturile astea.. sunt afisate in lei dar ele sunt de fapt in EURO adica ca la Vodafone.

#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Scrie la termeni si conditii ca preturile sunt orientative luandu-se in calcul un anumit curs. Au fost puse in lei pentru lenesi si pt. cei mai saraci cu duhul care nu se prea descurca cu tabla inmultirii. Chestie de ajutat clientii. Daca site-ul nu e din tara preturile nu vor fi in lei niciodata in realitate. Toata lumea lucreaza cu euro nu cu lei, chiar si statul roman percepe taxe si impozite in euro la un curs fantezist stabilit tot de el. Va revoltati degeaba.

Edited by jm2010, 03 May 2018 - 14:08.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postjm2010, on 03 mai 2018 - 14:08, said:

Scrie la termeni si conditii ca preturile sunt orientative luandu-se in calcul un anumit curs.

In cazul asta siteul este acoperit.

#30
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

View Postjm2010, on 03 mai 2018 - 14:08, said:

Scrie la termeni si conditii ca preturile sunt orientative luandu-se in calcul un anumit curs. Au fost puse in lei pentru lenesi si pt. cei mai saraci cu duhul care nu se prea descurca cu tabla inmultirii. Chestie de ajutat clientii. Daca site-ul nu e din tara preturile nu vor fi in lei niciodata in realitate. Toata lumea lucreaza cu euro nu cu lei, chiar si statul roman percepe taxe si impozite in euro la un curs fantezist stabilit tot de el. Va revoltati degeaba.
Arata-mi si mie te rog unde scrie negru pe alb aceste lucruri. Pt ca m-am chinuit sa le caut si nu le-am gasit. Sa vedem dovada clara si apoi stabilim daca ne-am revoltat degeaba sau nu.

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
shadow_x3x, la banca ai pus o intrebare? Ei stiu exact ce cereri de rezervare si taxare au venit si de la cine.

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@shadow_x3x

Primul lucru pe care trebuia sa-l faci e sa te uiti in extras. De regula la o firma din RO apare "Firma X SRL" iar pentru una din afara, clar scrie altceva, adica se vede clar ca e magazin virtual extern.

#33
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Treaba e cat se poate de clara. V-am zis ca am sunat in ambele parti si nu am primit un raspuns concret.
Pe extras avem asa:
HM.COM 0800897777 ROM respectiv WWW.STRADIVARIUS.COM 900456002 ESP insa nici un cont. Oricum e clar ca livrarea se face din Spania pt ca de ex pe coletul de la Stradivarius scria Barcelona, Spain.

#34
florinoana

florinoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.04.2011
Salut !
Nu esti singura persoana care intampina / a intampinat probleme de acest fel , IN SPECIAL DACA UTILIZEZI UN CARD ING !
Bastarzii iti fac "exchange" fara sa fii de acord , fiind clara situatia ca in acest mod tu esti dezavantajat putin iar acel "putin" ajunge la ei ...

Daca totusi te obosesti sa suni la banca si sa intrebi despre ce e vorba , o sa-ti zica ceva de genul : CHIAR DACA PLATA A FOST EFECTUATA IN MONEDA "RON" , VA ROG SA LUATI LA CUNOSTINTA CA "RON" EXISTA DOAR IN Romania , IAR CHIAR DACA MERCHANTUL / PROCESATORUL DE PLATI PRIMESTE EFECTIV BANII IN RON , TU PIERZI ACEL PUTIN SI BANCA IL CASTIGA .

Foarte important de stiut , sunt si banci mai "serioase" daca pot sa ma exprim asa , unde intr-o situatie similara ti se retine DOAR suma pe care voiai s-o platesti . Una din aceste banci este BCR ...

#35
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postflorinoana, on 03 mai 2018 - 15:43, said:

Salut !
Nu esti singura persoana care intampina / a intampinat probleme de acest fel , IN SPECIAL DACA UTILIZEZI UN CARD ING !
Bastarzii iti fac "exchange" fara sa fii de acord , fiind clara situatia ca in acest mod tu esti dezavantajat putin iar acel "putin" ajunge la ei ...

Daca totusi te obosesti sa suni la banca si sa intrebi despre ce e vorba , o sa-ti zica ceva de genul : CHIAR DACA PLATA A FOST EFECTUATA IN MONEDA "RON" , VA ROG SA LUATI LA CUNOSTINTA CA "RON" EXISTA DOAR IN Romania , IAR CHIAR DACA MERCHANTUL / PROCESATORUL DE PLATI PRIMESTE EFECTIV BANII IN RON , TU PIERZI ACEL PUTIN SI BANCA IL CASTIGA .

Foarte important de stiut , sunt si banci mai "serioase" daca pot sa ma exprim asa , unde intr-o situatie similara ti se retine DOAR suma pe care voiai s-o platesti . Una din aceste banci este BCR ...
Eu zic sa nu te avanti cu asemenea afirmatii. La orice banca din Romania, daca moneda de plata a comerciantului este alta decat leu-ul atunci exista conversie la un anumit curs. La orice banca inclusiv BCR. Pana la urma este si normal, vrei sa nu pierzi fa-ti card in euro si platesti direct fara comision de conversie.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postshadow_x3x, on 03 mai 2018 - 15:09, said:

Treaba e cat se poate de clara. V-am zis ca am sunat in ambele parti si nu am primit un raspuns concret.
Pe extras avem asa:
HM.COM 0800897777 ROM respectiv WWW.STRADIVARIUS.COM 900456002 ESP insa nici un cont. Oricum e clar ca livrarea se face din Spania pt ca de ex pe coletul de la Stradivarius scria Barcelona, Spain.

Ce cont sa apara? Pe extras iti apare comerciantul care a solicitat plata. Extrasul in sine se refera la un cont anume.
Singurii care te opt lamuri sunt cei de la banca. De la ce banca ai card?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate