Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Suma debitata plata online

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Salut,

Am facut cateva cumparaturi online pe site-urile "romanesti" H&M, Stradivarius, etc si la finalizarea comenzii am primit mail cu suma de plata, mi s-au blocat acei bani pe card iar la cateva zile cand mi-a fost debitat cardul suma a fost mai mare (gen 3-4 lei in plus).
La Stradivarius vad ca apare in rubrica Termeni si Conditii urmatorul paragraf:

"Cu toate că efectuăm operațiuni în moneda locală și nu vom percepe taxe sau suprataxe suplimentare, vă
reamintim că fiind o tranzacție internațională banca dumneavoastră poate percepe comisioane datorate
schimbului valutar RON-EUR.
Din acest motiv, în cazul în care sumele debitate/rambursate pe cardul Dvs. de credit diferă de prețul afișat în
faza de verificare/de suma confirmată pentru a fi debitată/rambursată, contactați banca Dvs. locală pentru a
primi informații suplimentare despre costurile bancare asociate unei astfel de tranzacții."

La H&M nu apare nimic legat de asta si cand am sunat mi-au confirmat ca ei au debitat doar suma initiala.
Deci diferenta ar fi la banca (in speta BRD).

Vi se pare normal asa ceva? Adica eu nu mi-am dat nici un acord cum ca as fi dispus sa platesc mai mult. Plus ca nu aveam de unde sa stiu ca X firma are contul in valuta straina. V-ati lovit si voi de situatii de genu?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si la companiile aeriene este la fel.
Cu siguranta in termene si conditii gasesti specificat.

LE: Preturile sunt in euro. Singura solutie este sa ai card de euro si sa il folosesti cand mai faci astfel de plati.

Edited by MembruAnonim, 03 May 2018 - 12:39.


#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Preturile sunt in euro dar iti afiseaza in lei la cursul bnr (cel mai probabil). Insa banca calculeaza la cursul ei propriu de asta apare diferenta.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
daca locuiesti in galati, asa cum iti apare la user-name, de ce nu ti-ai facut cumparaturile direct din magazinele fizice ?
nu aveau in magazine marimea sau modelul hainelor pe care le-ai comandat on-line ? sau on-line aveau reduceri, care in magazinul fizic nu se regaseau ?

#5
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Pai sunt cursuri valutare diferite de BNR , asta o stie oricine lucreaza cu o banca , de acolo o diferenta de curs . In plus comisioane interbancare . De exemplu la Pay Pal platesti mai mult ! In plus scrie acolo deci te-au atentionat .

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie nu mi se pare in regula.

Ai platit in lei o suma, aia trebuie debitata nu alta.

Edited by pasilla, 03 May 2018 - 12:57.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai suma in lei care iti este afisata este calculata la cursul din acel moment. Insa suma iti este debitata abia peste cateva zile, iar in acel moment se va folosi cursul respectiv care poate fi altul.
Zic si eu. Sa ne lamureasca cineva care se procepe mai bine.

Edited by MembruAnonim, 03 May 2018 - 12:59.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 shadow_x3x, on 03 mai 2018 - 12:27, said:

Vi se pare normal asa ceva? Adica eu nu mi-am dat nici un acord cum ca as fi dispus sa platesc mai mult. Plus ca nu aveam de unde sa stiu ca X firma are contul in valuta straina. V-ati lovit si voi de situatii de genu?

Preturile sunt afisate in RON dar ele sunt de fapt in EURO... Cand platesti pentru ele, se face schimbul valutar... ai ghicit... la cursul BNR plus o marja.
Nu-i o practica corecta. Preturile ar trebui afisate in RON iar decontarea sa se faca tot in RON...

Multe site-uri straine (ex: SportsDirect) au creat o pagina de RO (subdomeniu) in care preturile sunt afisate in lei dar decontarea se face tot in EURO sau GBP

#9
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
In regula nu e dar cei 3 lei au fost luati de catre BANCA LUI pentru tranzactie si nu de catre magazin .
http://www.mediafax....arduri-11978849

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 03 mai 2018 - 13:00, said:


Preturile sunt afisate in RON dar ele sunt de fapt in EURO... Cand platesti pentru ele, se face schimbul valutar... ai ghicit... la cursul BNR plus o marja.
Nu-i o practica corecta. Preturile ar trebui afisate in RON iar decontarea sa se faca tot in RON...

Multe site-uri straine (ex: SportsDirect) au creat o pagina de RO (subdomeniu) in care preturile sunt afisate in lei dar decontarea se face tot in EURO sau GBP
Nu conteaza ca preturile sunt in euro, $,  sau bostwaneze, tu ai autorizat o tranzactie de x lei. Undeva e o teapa, ori la vanzator, ori la banca.

#11
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Cand cumperi o masina...cum e ?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pasilla, on 03 mai 2018 - 13:06, said:

Nu conteaza ca preturile sunt in euro, $,  sau bostwaneze, tu ai autorizat o tranzactie de x lei. Undeva e o teapa, ori la vanzator, ori la banca.

La vanzator e tzeapa, care afiseaza preturi in lei, dar ele, in baza lui de date sunt in EURO si decontarea se face in EURO,  pentru ca magazinul virtual e in tari straine (scrie pe undeva prin Termeni si Conditii cu litera de-o schioapa)


Se merge pe ideea ca, daca tot ai dat 369 lei pe o pereche de tenisi "de firma"... poti sa mai dai vreo 6 lei in plus, ca sa fie suma rotunda.

Un retailer serios are site in romana cu preturi romanesti pe care, cand le platesti, alea sunt.

Mai sunt si unii (precum PCGarage) care percep o taxa de procesare comanda sau de impachetare de 3-4 lei la valoarea unei comenzi.

Edited by rosix, 03 May 2018 - 13:11.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Supermax, on 03 mai 2018 - 13:08, said:

Cand cumperi o masina...cum e ?
Nu conteaza ce cumperi. La plata cu cardul de credit/debit contul se debiteaza strict  cu suma pe care ai acceptat sa o platesti.

Singura exceptie este cand inchiriezi o masina si lasi cardul de credit ca un cec in alb.

Edited by pasilla, 03 May 2018 - 13:15.


#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pe site la Stradivarius (o firma de la care n-as cumpara ceva, in veci) scrie asa:

Cu toate că efectuăm operaţiuni în moneda locală şi nu vom percepe taxe sau suprataxe suplimentare, vă
reamintim că fiind o tranzacție internațională banca dumneavoastră poate percepe comisioane datorate
schimbului valutar RON-EURO"


Pai.. cum vine asta?  Ori platim in RON (adica in moneda locala), ori nu mai platim...

@shadow_x3x,  uita-te in extras cine te-a ciugulit, ca iti poti da seama.. apoi ANPC - site-ul vinde in Romania, afiseaza preturi in lei, si face decontarea in EURO.

Edited by rosix, 03 May 2018 - 13:22.


#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Toti fura , noi trebuie sa ne protejam . Eu lucrez cu 3D Secure(cred ca asa se numeste) prin care orice plata fac trebuie sa autorizez plata printr-o parola venita pe sms ! Nu imi convine suma dau reject si nu introduc parola ! Spor !

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 pasilla, on 03 mai 2018 - 13:11, said:

Nu conteaza ce cumperi. La plata cu cardul de credit/debit contul se debiteaza strict  cu suma pe care ai acceptat sa o platesti.

Singura exceptie este cand inchiriezi o masina si lasi cardul de credit ca un cec in alb.
Deci, daca mergi in Londra sau Paris (spre ex.) si platesti o cafea acolo o platesti in valuta iar banca iti trage in lei (daca cardul este in lei) la cursul bancii care e BNR+x%.
La fel si pe site-urile acelea: daca nu sunt din Romania, totul este in euro si iti afiseaza in lei ca sa te ajute, orientativ. Atata tot. Tu platesti tot in euro.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 jm2010, on 03 mai 2018 - 13:22, said:

Deci, daca mergi in Londra sau Paris (spre ex.) si platesti o cafea acolo o platesti in valuta iar banca iti trage in lei (daca cardul este in lei) la cursul bancii care e BNR+x%.
La fel si pe site-urile acelea: daca nu sunt din Romania, totul este in euro si iti afiseaza in lei ca sa te ajute, orientativ. Atata tot. Tu platesti tot in euro.
Nu e acelasi lucru.
Cafeaua o platesti in euro. Pe bon scrie ca ai platit 5 euro.
Pe site-urile alea plata o faci in lei. Tranzactia este in lei.

#18
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am inteles tot sistemul insa nu e corect cum se procedeaza pt ca nu scrie absolut nicaieri ca plata se va face in alta valuta, iar pretul apare doar in RON. Daca cei de la Stradivarius au bagat paragraful ala (care e cam praf in ochi), cei de la H&M nu au nimic de genu'.

Daca de exemplu dau un retur la ce curs imi vor da banii inapoi? Posted Image

O sa sun si la banca sa vad care e varianta lor, oricum totul trebuie sa fie transparent si sa stii exact cat ai de plata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate