Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

BMW 320D E90

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Si eu incerc sa vand un mondeo din 2012 insa fara succes:))
Incearca nokian wrd4 sau continental ultragrip 9. Le-am avut si au fost super ok.

Edited by the_same, 26 September 2018 - 11:57.


#74
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostFlorinMihai, on 26 septembrie 2018 - 09:48, said:


La Toyota am luat niste Nokia WR D3...


Poate niste HTC sau Sony..

#75
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Oficial am scos-o de la vanzare.
Mai sta cu mine o perioada. E o masina prea buna ca sa o dau pe nimic.

In acest context, mai rabd vreun an cu Mazda 6 si poate reusesc sa iau una cu 10-20k km la bord, modelul asta nou, cu un discount frumos.

Va mai tin la curent, daca se mai intampla ceva interesant.

Numai bine!

#76
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Buna alegere, era pacat sa ai BMW si sa nu prinzi macar o iarna cu el sa te distrezi un pic cu DSC off ;)

#77
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Dragi colegi,

Se pare ca nu sunt foarte norocos cu masina asta.
Pe 28 septembrie am avut un accident usor cu ea si inca astept sa se finalizeze reparatia.
Ca sa povestesc putin, eram la Lidl Oltenitei si doream sa virez stanga pe Oltenitei. Un domn cu un Logan aflat pe o strada fix opusa, a vrut si el sa vireze stanga, spre Bucuresti, nu a vazut ca iesisem deja si a intrat fix in mine, fara urma de frana, cu aprox 20 km/h, lovindu-ma in roata din stanga fata, plus aripa, bara etc.
Soferul si-a recunoscut vina, am facut amiabila si am asteptat aproape 3 saptamani sa vina un inspector pentru constatare. Intr-un final a venit cineva si dupa toata logica lui, m-am trezit cu solutionare de la asigurari ca este culpa comuna. Nici n-as vrea sa insist prea tare pe subiect pentru ca ma irita numai cand ma gandesc, dar n-am mai avut chef si energie sa ma lupt cu ei si sa incerc sa dovedesc contrariul.
Am dus masina intr-un service agreat (DV City Automobile) de pe Poligrafiei si a mai durat inca o vesnicie pana cand au reusit sa primeasca ok-ul pentru reconstatare.
Maine se apuca baietii de reparatie si se pare ca va dura aprox. 2 saptamani toata operatiunea, mai ales ca trebuie sa iasa bine geometria, fiind afectata roata.

Chiar inainte sa scriu aici, am reactivat anuntul de pe OLX si am mentionat si accidentul.
Sincer, cred ca semnele pentru vanzarea masinii sunt din ce in ce mai clare...Nu ii place de mine, asta e.

Va mai tin la curent, daca se mai intampla ceva notabil.

Numai bine!

Edit: Accidentul a fost fix seara, dupa ce am scris ca o sa o pastrez. Csf....ncsf.

Edited by FlorinMihai, 07 November 2018 - 16:16.


#78
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Daca nu este secret, ce suma ai investit pana acum in aceasta masina?Ma refer la intretinere adica piese de schimb si consumabile.

#79
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

View Postmax_01, on 07 noiembrie 2018 - 18:59, said:

Daca nu este secret, ce suma ai investit pana acum in aceasta masina?Ma refer la intretinere adica piese de schimb si consumabile.

Aproximativ 6000 lei pana acum.
Voi mai avea de plata cateva mii de lei si acum, cu accidentul.

Nu a fost o afacere prea buna pentru mine. Asta e.
Urmatoarea masina va fi ceva de maxim 2 ani vechime si cu minim inca 2 garantie.

Apropo'. Pentru toata lumea, va recomand cu cea mai mare caldura sa va faceti RCA la firme serioase si sa platiti si suplimentul ala pentru decontare directa. Eu m-am zgarcit si regret.

#80
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostFlorinMihai, on 07 noiembrie 2018 - 19:24, said:


Aproximativ 6000 lei pana acum.
Voi mai avea de plata cateva mii de lei si acum, cu accidentul.

Nu a fost o afacere prea buna pentru mine. Asta e.
Urmatoarea masina va fi ceva de maxim 2 ani vechime si cu minim inca 2 garantie.

Apropo'. Pentru toata lumea, va recomand cu cea mai mare caldura sa va faceti RCA la firme serioase si sa platiti si suplimentul ala pentru decontare directa. Eu m-am zgarcit si regret.

Cel mai bine daca tot iei masina mai noua, fa-i casco . Cred ca si la e90-ul asta mergea  facut un casco si nici nu era mai scump de cateva sute de euro. Eu zic ca merita ca sa stai linistit.
La una mai noua, daca nu ai casco si ai gasit farul cu led spart in parcare si o bara, ai belit-o, decartezi cateva mii de euro de vorbesti singur.
La f30 cu pachet m, bara fata si vopsit la bavaria costa circa 7000 lei ceva frumos.

#81
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Cavaliere, m-am interesat de casco la momentul achizitiei si pentru ca masina are mai mult de 10 ani, nu mai e nimeni interesat sa imi faca.

Cu siguranta la urmatoarea masina voi face :)

#82
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
măcar să faci decontare directă.

#83
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012

View Postbobalex18, on 08 noiembrie 2018 - 10:03, said:

măcar să faci decontare directă.

Too late...
De data viitoare, clar.

#84
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostFlorinMihai, on 08 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Cavaliere, m-am interesat de casco la momentul achizitiei si pentru ca masina are mai mult de 10 ani, nu mai e nimeni interesat sa imi faca.

Cu siguranta la urmatoarea masina voi face Posted Image

Eu i-am facut casco masinii surorii mele care e din 2007, deci se poate, crede-ma. ;) Si am mai avut casco facut si la un Grand Cherokee din 2003. Sigur nu te-ai interesat unde trebuie.

#85
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcavaliere, on 08 noiembrie 2018 - 11:22, said:


Eu i-am facut casco masinii surorii mele care e din 2007, deci se poate, crede-ma. Posted Image Si am mai avut casco facut si la un Grand Cherokee din 2003. Sigur nu te-ai interesat unde trebuie.

View Postcavaliere, on 08 noiembrie 2018 - 11:22, said:


Eu i-am facut casco masinii surorii mele care e din 2007, deci se poate, crede-ma. Posted Image
Tot BMW?

#86
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
BMW, Mercedes, Audi sunt penalizate puternic la CASCO pentru ca sunt incadrate la Premium. Nu se leaga la cap asiguratorii cu masini premium de peste 10 ani, mai ales BMW care e masina de bataie in general.

#87
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

BMW-ul este din nou sanatos, voinic.
S-au inlocuit absolut toate cele necesare, asa cum se poate vedea si pe fisa atasata.
Ce as mentiona este ca jantele pe care le are acum masina au fost cumparate separat, alaturi de anvelope.
La prima vedere, imi place cum a iesit reparatia.
Ma deranjeaza putin ca farul cu xenon are bec nou si pare ca are o tenta usor diferita de celalalt. E drept ca poate fi si de la faptul ca farul celalalt este matuit si poate fi un motiv, dar sigur e si o oarecare diferenta acolo.

Sunt happy!

#88
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Imbinarea far stanga-aripa putea fi facuta mai bine.
Drumuri bune sa ai, fara incidente!

Edited by corcodel10, 29 November 2018 - 16:28.


#89
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014

View Postcavaliere, on 08 noiembrie 2018 - 11:22, said:


Eu i-am facut casco masinii surorii mele care e din 2007, deci se poate, crede-ma. Posted Image Si am mai avut casco facut si la un Grand Cherokee din 2003. Sigur nu te-ai interesat unde trebuie.

Se poate face daca nu a avut intrerupere.

#90
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare tuturor,

Avand in vedere ca este iarna si a tot nins, n-am facut mai mult de 700 de km de la ultima postare.
Totusi, atat cat am mers, am fost placut surprins de comportamentul decent al masinii pe asfalt specific de iarna, atata vreme cat nu o faci pe Superman. Anvelopele sunt Michelin Alpin 4.
Cat despre masina per ansamblu, am decis sa o mai tin cel putin anul asta si mai vad ulterior.
Din acest motiv, am inceput sa ii mai fac cate o bibileala pe care n-as fi facut-o daca decideam sa o vand in viitorul apropiat. De exemplu, i-am luat amortizoare noi pentru capota dupa ce am observat ca alea originale nu prea mai sunt asa stabile. Am cumparat Stabilus, adica identice cu cele originale.
De asemenea, i-am luat un set nou de stergatoare pe care le voi monta imediat ce trece iarna. Cele montate acum sunt inca bune, dar nu-s perfecte.

Despre consum, facand mentiunea ca din cei vreo 700 de km, am facut cam 50%-50% urban / extraurban, am momentan in bord consum mediu de 8.1. Orasul nu-i place deloc...

Sa auzim de bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate