Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

BMW 320D E90

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
adimanolo

adimanolo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 20.04.2008
Eu am  întrebat in service ul mărcii dacă trebuie schimbată distribuția ( este adevărat ca alt motor dar tot distribuție pe lanț) și răspunsul a venit instant: NU, dacă nu se aud zgomote suspecte din zona motor NU.

#38
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Multumesc de confirmare.

Am decis sa nu fac nimic pana cand nu va fi cazul In toamna asta trebuie sa ii iau un set de anvelope de iarna si cam aia e.

#39
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

De astazi sunt oficial proprietarul masinii, cu numere si toate cele.

Ca o noutate, masina a cerut niste ulei. Mi s-a aprins becul de ulei si am bagat cam 400 de ml.

Am ajuns pe la 166800 km.

#40
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare tuturor,

Ieri am revenit din concediu. A fost o calatorie in tara, atat la munte, cat si la mare.
Am plecat din Bucuresti spre Mamaia, unde am stat cateva zile. De acolo am plecat pe drumul vechi spre Braila - Focsani - Onesti - Miercurea Ciuc. In zona Miercurea Ciuc am stat cateva zile, cu plimbari pe la Cheile Bicazului, Lacul Rosu, Praid. Locurile sunt destul de frumoase, dar asa cum era de asteptat, foarte aglomerat peste tot.
De la Miercurea Ciuc m-am intors in Bucuresti via Brasov si Valea Prahovei, unde asa cum era de asemenea aglomerat. Nici nu stiu exact cat am facut pana acasa, mai ales ca ne-am si oprit in Brasov la Sergiana sa mancam, dar fiind in vacanta nu am simtit nevoia sa ma grabesc deloc.

Despre masina, toate bune. A mers foarte bine, nu mi-a dat nicio emotie. Mi-a fost putin mila de ea pe unele drumuri unde era cam denivelat asfaltul sau mai cu gropi. Singura teama a fost sa nu fac pana, pentru ca nu am nici macar cric Posted Image). A fost ok, nu s-a intamplat nimic rau.

In total, am facut 1500 de km, din care doar vreo 300 pe autostrada (spre mare si de la Ploiesti la Bucuresti)...in rest drumuri care mai de care.
Am scos un consum de 5.9%, pentru cei interesati de statistici (vezi si cele 3 poze atasate, pentru confirmare). La pompa am calculat consumul si este absolut identic.

Cam atat despre concediu. Recomand zona Miercurea Ciuc pentru cei ce cauta liniste.

P.S. Oamenii din zona, contrar asteptarilor mele, sunt chiar primitori si decenti.

Numai bine!

Attached Files


Edited by FlorinMihai, 14 August 2018 - 10:47.


#41
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
eu mi-am programat pentru februarie 1-2 săptămâni în zona miercurea ciuc ca să învăț maimuța să skieze. referitor la oameni, multă intoxicare și în fct de noroc. poți să dai peste „neam prost” și în covasna și în timișoara sau în bucovina.
înțeleg că ai lăsat auris-ul pe plan secund

#42
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View Postbobalex18, on 14 august 2018 - 10:51, said:

eu mi-am programat pentru februarie 1-2 săptămâni în zona miercurea ciuc ca să învăț maimuța să skieze. referitor la oameni, multă intoxicare și în fct de noroc. poți să dai peste „neam prost” și în covasna și în timișoara sau în bucovina.
înțeleg că ai lăsat auris-ul pe plan secund

Noi am stat la o pensiune micuta, dar extrem de curata, in localitatea Ciaracio, care e la 10 km de Miercurea Ciuc. E singura din sat, deci se poate gasi imediat pe google.
Este detinuta de un fost jucator profesionist de hochei, foarte primitor si de treaba. A fost o placere sa stam de vorba cu el pana seara tarziu, la un pahar de ceva.
Cat despre oamenii de acolo, toti vorbesc ungureste, dar stiu si limba romana. E plin de masini de Ungaria peste tot. Ne-am simtit putin ca in alta tara, dar nu neaparat intr-un sens rau.
Partii pe ski sunt destul de multe in zona si probabil vom incerca sa ajungem si intr-o iarna, dar nu anul asta.

Aurisul a ramas acasa, da. E masina de oras de ceva vreme si asa va ramane.

#43
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Maine dimineata merg cu masina pana la service pentru ca banuiesc ca mi s-au ovalizat discurile de frana pe fata.
Am observat de cateva zile ca la franare se simte o usoara vibratie in volan si e cu atat mai intensa cu cat franez de la viteza mai mare.
Nu imi aduc aminte daca am luat vreo balta cu discurile incinse, dar e posibil.

Voi reveni cu detalii dupa ce ma lamuresc despre ce este vorba.

Numai bine!

#44
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Da, discurile de pe fata necesita inlocuire, evident impreuna cu placutele si senzorul de frana.
Am ales TRW pentru ca diferenta pana la ATE era 200 lei si am considerat ca nu merita.

Toata distractia, 850 lei.

Sa auzim de bine!

#45
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostFlorinMihai, on 29 august 2018 - 08:37, said:

Salutare,

Da, discurile de pe fata necesita inlocuire, evident impreuna cu placutele si senzorul de frana.
Am ales TRW pentru ca diferenta pana la ATE era 200 lei si am considerat ca nu merita.

Toata distractia, 850 lei.

Sa auzim de bine!

Pentru 200 de lei mai bine luai Ate, care fie vorba intre noi sunt mizerii si alea. Nimic nu se compara cu Oe, adica alea originale. Dai un ban, dar stii ca face. Intr-adevar sunt scumpe, dar daca ai de gand sa tii masina merita. Eu am schimbat la X1 pe fata discuri si placute si au fost 1800 de lei.
Ca si recomandare, in primii 500 de km mergi cat mai lin, cat mai cu frina de motor, cat mai antipat traficul, daca vrei sa aiba viata lunga discurile. Spor.

#46
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Cavaliere, discurile si placutele pe fata au aproximativ un an si s-au ovalizat. Nu stiu ce marca sunt, dar voi intreba. Sincer sa fiu, sunt cam dezamagit de calitate si nu prea mai cred in "durata lunga de viata".
La Toyota am pus anul asta ATE fata si spate si sunt bune, iar la BMW am pus pe spate ATE.
In fine, vom vedea cat sunt de bune astea TRW.

Cat despre tinutul masinii, gandul meu e sa o tin intre 2 si 3 ani, in functie de prioritati si bani. Deja mi se contureaza alternativele si gusturile pentru urmatoare masina.

Multumesc de recomandare privind utilizarea initiala a discurilor. Chiar voi avea un drum de 600 de km in zilele urmatoare si e un moment bun sa le fac rodajul.

Edited by FlorinMihai, 29 August 2018 - 09:57.


#47
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Astazi m-a suparat BMW-ul. Nici nu am apucat sa rezolv problema cu discurile ca a aparut o alta dracie. Geamul de pe dreapta spate nu se mai inchide. Macaraua munceste, insa e ceva acolo care nu functioneaza pentru ca nu ridica geamul.
Trebuie sa sun maine la GTC si sa vad daca ma pot ajuta ei. Am inteles ca e o defectiune relativ des intalnita la modelul asta, din cauza unor componente din plastic care devin casante in timp.

In alta ordine de idei, cred ca voi grabi procesul de schimbare a masinii, mai ales ca mi s-a cam pus pata pe un anumit model si de atunci, cumva, tot apar mici neplaceri la BMW care ma motiveaza si mai tare sa fac schimbarea.

Daca aveti pe cineva interesat de masinuta mea, as aprecia.

O seara frumoasa!

#48
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Pe ce ți s-ar pus pata?

#49
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Mazda 6, cel putin primul facelift, motorizare 2.5 benzina.
As vrea ceva dupa 2016...

Edited by FlorinMihai, 03 September 2018 - 21:55.


#50
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,

Eram nervos cand am scris ca o vand...m-am linistit...nu o vand ca imi place Posted Image.
Am dus-o azi la schimbul de macara si mi-am revenit. Am ales un alt service, un tip foarte priceput pe BMW.
Mi-a facut o verificare generala la masina si din ce am discutat telefonic are concluzii bune. Zicea ceva de niste tamburi si de o pompa auxiliara de apa, ceva ce are legatura cu butonul "Rest".
Merg pe seara sa ridic masina si mai schimb niste pareri.

Am fost la mare in weekend. 530 km, consum mediu 6.2.
ODO: 169200 km.

In alta ordine de idei, da, m-am apucat sa ma documentez intens despre Mazda 6 si Mazda CX-5. Ambele benzina, motor 2.5 aspirat.
Sambata merg la un drive test cu Mazda 6, fix motorizarea asta. Nu stiu ce nivel de echipare este, dar banuiesc eu ca o sa fie cel putin Revolution.
Oricum ar fi, si daca as comanda sambata o Mazda (evident ca nu asa rapid), tot dureaza 5-6 luni pana vine, deci BMW-ul probabil ca ajunge la vanzare anul viitor.
Daca insa plec de la Mazda cu capsa pusa, ma apuc sa caut si una SH din 2016-2017. Am facut un research in prealabil si ar fi ceva la vanzare, la pret bunisor. In acest caz, BMW va pleca mai repede la altcineva.

Numai bine!

Edited by FlorinMihai, 05 September 2018 - 15:59.


#51
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Vezi că se lansează în toamnă Mazda 3 cu motor revoluționar....

#52
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012

View Postbobalex18, on 05 septembrie 2018 - 17:10, said:

Vezi că se lansează în toamnă Mazda 3 cu motor revoluționar....

Ce frumusete....m-ai pus pe ganduri :D

#53
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 19.04.2012
Dragi colegi de forum, in urma unui test drive un noua Mazda 6, am decis ca trebuie sa o am.

In aceste conditii, as vrea sa vand BMW-ul.
Ce mai are nevoie masina, in urma inspectiei amanuntite la un baiat specializat pe BMW este o verificare a releului de bujii. Desi am schimbat bujiile acum 2-3 luni, apare eroare la diagnoza cum ca ar fi arse. Costul unui releu nou plus montaj este 600 lei.

In ce priveste anvelopele, are un set cumparat anul asta de Michaelin Primacy 4 pentru vara, iar pentru iarna o sa le dau pe cele cu care a venit masina, anume niste Nokian-uri all season pe care eu le-as schimba daca ar fi sa o mai tin 2-3 ani. Nu sunt uzate aproape deloc, dar imi spunea sora mea ca nu sunt foarte eficiente la iernile noastre...mai ales la o masina cu propulsie

In rest, merge struna.

Deocamdata nu am pus nicaieri anunt, deci daca are cineva nevoie de o masina cu istoric si in mintile ei, nu ezitati.

In ce priveste pretul, tin cont de urmatoarele: 6000 Euro pretul meu de achizitie, aprox. 1300 Euro in reparatii in perioada mai-septembrie 2018. Sunt dispus sa pierd niste bani, asa ca pretul de vanzare dorit este 6500 Euro si este fix.
Las cateva zile anuntul doar aici, pentru ca sincer e prima data cand vand o masina si nu sunt pregatit psihic sa ma sune toti samsarii si dubiosii, asa ca sper ca pe forum voi fi contactat de persoane decente si cu bun simt Posted Image.

0736.924.139

Multumesc!

Fac si o recapitulare cu ce am schimbat la masina de cand este la mine (mai 2018):

- Schimb kit transmisie
- Schimb bujii (Beru)
- Discuri, placute, senzor placute, saboti frana, toate pe spate (ATE)
- Discuri, placute, senzor placute, pe fata (TRW)
- Cuplaj elastic cardan
- Simering cutie de viteza/cardan
- Simering cautator cutie viteze
- Ulei cutie viteze
- Kit protectie praf amortizoare spate
- Schimb tampoane motor
- Macara geam dreapta spate (Valeo)
- Anvelope Vara Michelin Primacy 4

Am apucat sa cumpar si uleiul pentru urmatoarea revizie, astfel ca am si 6 litri de ulei original BMW (5W30 de la Shell)

Edited by FlorinMihai, 10 September 2018 - 11:32.


#54
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 12.12.2011
Mașinile bune se dau repede, iar a ta, având în vedere prezentarea detaliată de aici, nu ar trebui să stea prea mult la vânzare.
Spor la vânzare! Să ne ții la curent :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate