Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Laptop cumparat second. Windows 7 . Cum sterg vechile adrese ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Poststlk, on 02 mai 2018 - 20:40, said:

Adica sa inteleg ca deja ai intrat in conturile lui, altfel nu stiai ca nu are activitate! si mai spuneai ca nu te intereseaza pe tine conturile altora! Sper ca cel care ti-a vandut latopul sa vada ce ai scris pe aici, eventual sa-ti faca o reclamatie la politie pentru violarea secretului corespondenţei etc

xd:)))...da, clar..o sa vina mascatii peste el

#20
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postun-simplu-om, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

Salut !
Tot tu ne ceri ajutorul și tot tu ne eviți ?
Nu evit pe nimeni !
Intre timp, pedalez, incerc  toate sfaturile. Nu-s mai rapid decat scrieti.

Edited by Topp, 02 May 2018 - 21:09.


#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 20:47, said:

  Omule !  Tu nu intelegi ca am cumparat un laptop  al carui fost proprietar nu si-a sters datele ?!
   Nu te supara, o cauti. Mai invata, esti undeva pe la  treapta de agent simplu.
Eu caut IT-isti.
Tu nu intelegi ca nu ai dreptul sa accesezi datele respective si nici macar sa dai peste ele din greseala, laptopul a intrat in propietatea ta asa ca trebuie sa ai pe el doar datele tale! (si ale celor care le dai acces pe acel laptop). Un IT-ist nu umbla cu carpelii sa-ti spuna sa stergi parole din nu stiu ce browser etc. ci iti spune sa formatezi si sa reinstalezi Windowsul! asta face un IT-ist cinstit (nu neaparat de frica legilor). Cred ca tu trebuie sa inveti macar sa minti ca nu prea sti (am scris motivul aici).

Edited by stlk, 02 May 2018 - 20:57.


#22
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postun-simplu-om, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

Salut !

Nu e nevoie să reformatezi Windows-ul pentru atĂąt. Ziceai că folosești Opera, atunci Ăźncearcă cu pașii de mai jos :
1. Meniu (logo Opera), selectează Istoric iar apoi Șterge datele de navigare.
2. Îți va apărea o fereastră, bifează tot și selectează Întreaga perioadă.
3. Șterge datele de navigare.
Asta fac zilnic, la iesirea de pe net.  O stiam. Nimic.

View Poststlk, on 02 mai 2018 - 20:52, said:

Tu nu intelegi ca nu ai dreptul sa accesezi datele respective si nimacar sa dai pesteele din greseala, latopul a intrat in propietatea ta trebuie sa ai pe el doar datele tale! (si ale celor care le dai acces pe acel laptop). Un IT-ist nu umbla cu carpelii sa-ti spuna sa stergi parole din nu stiu ce browser etc. ci iti spune sa formatezi si sa reinstalezi Windowsul! asta face un IT-ist cinstit (nu neaparat de frica legilor). Cred ca tu trebuie sa inveti macar sa minti ca nu prea sti (am scris motivul aici).


    Tu nu pricepi  deloc, faptul ca eu am cumparat on-line un laptop ?
Nu pricepi ca am incercat sa intru in conturile mele,  si ca celalalt nu si-a radiat datele ?!
Cine a spus ca eu vreau, am vrut sa accesez ceva ?
  Am vrut doar sa-mi folosesc obiectul pe care am dat bani.

Edited by Ravy, 02 May 2018 - 21:16.


#23
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu as instala Windows pe curat nu știi pe unde a umblat ăla pe ce siteuri etc și ce viruși o avea sau nu.

De preferat când iei ceva second-hand e sa dai format și instalat pe curat.

#24
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Posteiffel, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

CCleaner - dac bifezi sa stearga tot la browsere trebuie sa-si faca treaba.
La chrome mai se poate aplica si recomandarea din topicul asta - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Personal insa as rade tot, formatat hardul complet - eventual si repartitionat asa cum as vrea eu, urmat de o instalare pe curat a sistemului de operare.
Daca laptopul are partitie de recoveryfunctionala ( windows preinstalat ) atunci si mai bine - i-as da recovery.

Nu de alta, dar mai pot fi si ceva paraziti ascunsi in sistemul ala...

Sorry, nu incape poza.
Facusem Print Screen pe bifele CCleaner.

Edited by Topp, 02 May 2018 - 21:15.


#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postzzhunt, on 02 mai 2018 - 21:10, said:

Eu as instala Windows pe curat nu știi pe unde a umblat ăla pe ce siteuri etc și ce viruși o avea sau nu.

De preferat când iei ceva second-hand e sa dai format și instalat pe curat.

el nu e in stare sa stearga cateva amarate de parole...sa schimbe sistemul prbabil il costa..cred ca e in jur de 60 de lei:P...

OP. da click pe google, si scrie "cum stergi parolele din opera"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AX2bwgfaEWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,223
  • Înscris: 05.01.2006
Un nou user in Windows + ștergerea userului vechi și ai scăpat.

p.s. te rog nu mai ataca persoana ci ideea

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 20:29, said:

  Eu folosesc Opera.
Opera are  setari. De fiecare data, zilnic, cand ies de pe net, sterg toate datele.
O  sa incerc alte setari ale Operei...da, cred ca e si asta o posibilitate.

https://kb.wisc.edu/...ge.php?id=26488

#28
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai sa de-a la cineva un 40-50 lei și să-i bage pe curat un Windows.

Lapte mai cumpăra online, mai plătește un impozit ceva online trebuie sa ai curaj sa bagi datele așa aiurea  pe un Windows folosit de altu.

Uite aici selectezi tot de acolo password și ce mai e
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yPTxIFFhb0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 21:13, said:

Facusem Print Screen pe bifele CCleaner.
Ti-am bifat eu ce trebuie:

Attached Files



#30
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postjimi91, on 02 mai 2018 - 21:13, said:


el nu e in stare sa stearga cateva amarate de parole...sa schimbe sistemul prbabil il costa..cred ca e in jur de 60 de lei:P...

OP. da click pe google, si scrie "cum stergi parolele din opera"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AX2bwgfaEWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  'ai sa te pup!  Asta era!   Multumesc mult. Posted Image

View PostSkiuc, on 02 mai 2018 - 21:28, said:

Ti-am bifat eu ce trebuie:
    Verific si varianta ta, dar a mers si cea de mai sus.

View Posteiffel, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

CCleaner - dac bifezi sa stearga tot la browsere trebuie sa-si faca treaba.
La chrome mai se poate aplica si recomandarea din topicul asta - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Personal insa as rade tot, formatat hardul complet - eventual si repartitionat asa cum as vrea eu, urmat de o instalare pe curat a sistemului de operare.
Daca laptopul are partitie de recoveryfunctionala ( windows preinstalat ) atunci si mai bine - i-as da recovery.

Nu de alta, dar mai pot fi si ceva paraziti ascunsi in sistemul ala...


#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 21:34, said:

  'ai sa te pup!  Asta era!   Multumesc mult. Posted Image


Verific si varianta ta, dar a mers si cea de mai sus.

no problem;)...cu placere;)...google stie tot:)

#32
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Posteiffel, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

Incercam resize la CClenear.
Dar  mai conteaza.
Va multumesc tuturor, in special lui stlk.  Userii stiu de ce.
    Case closed. Numai bine tuturor !

Edited by Topp, 02 May 2018 - 22:02.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ok, dar sa stii ca solutia asta nu e cea mai buna.
Nu e vorba ca puteai accesa conturile celuilalt cat nu stii ce a mai lasat respectivul in PC - adica vreun keylogger sau similar, care o sa-i permita lui sa intre in conturile tale.

De asta cea mai buna solutie - aia care ar face-o un IT ar fi raderea sistemului si reinstalarea lui.

#34
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Bun gasit. Laptop cumparat sh, a avut windows 7 cu licenta, (am logo cu w7 pe el si serialul pe spate) numai ca proprietarul a instalat o "alta" versiune de windows : 10 ;)
Exista posibilitatea de a instala dinnou versiunea de 7 cu licenta ? Daca nu il dau inapoi
Multumesc

#35
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sigur ca exista.
Descarci o imagine ISO cu editia pentru care exista licenta (delatii in topicul "Cum să descarci, legal, Windows 7", de la subiecte marcate cu IMPORTANT) si driverele de pe site-ul producatorului laptopului.
Daca Windows 10 a fost instalat prin upgrade de la Windows 7 licentiat in perioada in care a existat oferta de ugrade gratuit, atunci cel mai firesc este sa ramai la Windows 10.
Windows 7 in curand isi va pierde si suportul extins, cum s-a intamplat cu Windows XP. Plus ca este prea invechit comparativ cu orice sistem de operare lansat in acest deceniu si incompatibil cu cele mai multe aplicatii lansate in ultimii ani.
Doar daca performantele laptopului sunt prea slabe ca sa faca fata la Windows 10 (desi Windows 10 este mai bine optimizat pentru majoritatea hardware-ului, inclusiv hardware mai vechi) sau daca ai aplicatii foarte vechi care nu sunt compatibile cu versiuni noi de Windows (ceea ce se intampla extrem de rar) sau ai ceva "accesorii" care au drivere compatibile numai cu versiuni vechi de Windows se justifica (poate) sa iti pierzi vremea ca sa instalezi Windows 7...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate