Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Laptop cumparat second. Windows 7 . Cum sterg vechile adrese ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna sa va fie inima.
  Cu ceva timp in urma am cumparat un laptop second din alt judet. Lenovo  ThinkPad.  Toate bune si frumoase.
  Se pare ca vechiul prioprietar s-a grabit,  inainte de a mi-l trimite, nu i-a formatat Windows-ul 7 pe care-l avea instalat.
Amu'   treaba sta asa:
   De cate ori  intru pe Yahoo.mail, pe OLX, pe alte site-uri comune noua  tuturor,  inainte de a-mi scrie eu adresa si parola, imi apare mereu
   nick-name-ul celuilat proprietar,  cu  tot cu parola  aferenta site-ului  si ii pot accesa contul.
   Nu ma intereseaza deloc conturile lui, viata lui, is om batran  si pasnic.

   Mai clar : Cand intru pe Yahoo, de ex., imi apare intai  adresa lui. Parola mascata in stelute. Daca dau enter...intru in contul lui.
   Tot asa pe Olx. Nu ma intereseaza viata nimanui,  chiar ma deranjeaza faptul ca intai trebuie sa dau delete apoi sa-mi introduc datele.
Probabil el a  bifat undeva memorarea parolelor.

Am tot  cautat pe google, am umblat prin setarile windows  ca sa aflu cum pot scapa de  datele celuilalt atunci cand vreau sa intru in conturile mele.
N-as vrea sa formatez  ,,C''-ul , masinaria e ok,  as vrea doar sa scap de datele lui, ale  celui care a instalat initial sistemul de operare.
Cum , unde, gasesc acea setare ? Stiu ca la instalarea Windows, undeva poti seta numele pe care ti-l alegi.
Nu ma intereseaza ce face omul ala pe net. Ma deranjeaza faptul ca atunci cand trebuie sa intru intr-un cont, mai intai trebuie sa dilesc datele
vechiului proprietar , apoi sa le introduc pe ale mele..
Naspa! Este ca si cum i-as stapani celulalt conturile.  Partea buna e ca omul nu mai are activitate in aceste conturi, nu vad nimic nou.
Si nici nu-l pot contacta, desi ar fi inutil.
  Care-i setarea care  face ca acele date sa nu-mi mai apara ?

Edited by Topp, 02 May 2018 - 20:01.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golesti tot browserul (cookieuri, etc).

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Clear Passwords?

#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTruculMagic, on 02 mai 2018 - 19:50, said:

Golesti tot browserul (cookieuri, etc).
N-are treaba browser-ul.
E din instalarea sistemului de operare, cred.
    Windows 7.  Acolo, la instalare, dupa cativa pasi, iti alegi un nick-name . Dar nu stiu cum sa sterg ce si-a ales omul ala.

View PostKyKyKyKy, on 02 mai 2018 - 19:51, said:

Clear Passwords?
Poti detalia ?

Edited by Topp, 02 May 2018 - 19:56.


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 19:48, said:

Buna sa va fie inima.
  Cu ceva timp in urma am cumparat un laptop second din alt judet. Lenovo  ThinkPad.  Toate bune si frumoase.
  Se pare ca vechiul prioprietar s-a grabit,  inainte de a mi-l trimite, nu i-a formatat Windows-ul 7 pe care-l avea instalat.
Amu'   treaba sta asa:
   De cate ori  intru pe Yahoo.mail, pe OLX, pe alte site-uri comune noua  tuturor,  inainte de a-mi scrie eu adresa si parola, imi apare mereu
   nick-name-ul celuilat proprietar,  cu parola cu tot aferenta site-ului  si ii pot accesa contul.
   Nu ma intereseaza deloc conturile lui, viata lui, is om batran  si pasnic.

   Mai clar : Cand intru pe Yahoo, de ex., imi apare intai  adresa lui. Parola mascata in stelute. Daca dau enter...intru in contul lui.
   Tot asa pe Olx. Nu ma intereseaza viata nimanui,  chiar ma deranjeaza faptul ca inatai trebuie sa dau delete apoi sa-mi introduc datele.
Probabil el a  bifat undeva memorarea paroleleor.

Am tot  cautat pe google, am umblat prin setarile windows  ca sa aflu cum pot scapa de  datele celuilalt atunci cand vreau sa intru in conturile mele.
N-as vrea sa formatez  ,,C''-ul , masinaria e ok,  as vrea doar sa scap de datele lui, ale  celui care a instalat initial sistemul de operare.
Cum , unde, gasesc acea setare ? Stiu ca la instalarea Windows, undeva poti seta numele pe care ti-l alegi.
Nu ma intereseaza ce face omul ala pe net. Ma deranjeaza faptul ca atunci cand trebuie sa intru intr-un cont, mai intai trebuie sa dilesc datele
vechiului proprietar , apoi sa le introduc pe ale mele..
Naspa! Este ca si cum i-as stapani celulalt conturile.  Partea buna e ca omul nu mai are activitate in aceste conturi, nu vad nimic nou.
Si nici nu-l pot contacta, desi ar fi inutil.
  Care-i setarea care  face ca acele date sa nu-mi mai apara ?
Rade tot (formateaza) si reinstaleaza Windows, daca cineva intra in conturile respective chiar si din greseala  de pe laptopul tau,ai pus-o! poti face si puscarie!
Se pot sterge datele din browser (stergere istoric, alegi sa stearga tot, deasemenea bifezi toate casutele-la Firefox se pot sterge parolele in cateva secunde Optiuni>Confidetialitate si... Autentificari salvate>Elimina toate) insa in laptop pot sa ramana alte date sensibile! (imagini personale,acte,documente etc).

Edited by stlk, 02 May 2018 - 20:11.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 19:48, said:

              Care-i setarea care  face ca acele date sa nu-mi mai apara ?

E simplu. Dezinstalezi si reinstalezi Chrome.. stergand si folderul "Google" din Program Files

#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 19:54, said:

N-are treaba browser-ul.
E din instalarea sistemului de operare, cred.
    Windows 7.  Acolo, la instalare, dupa cativa pasi, iti alegi un nick-name . Dar nu stiu cum sa sterg ce si-a ales omul ala.


Poti detalia ?
Ce browser?

View Postrosix, on 02 mai 2018 - 20:01, said:


E simplu. Dezinstalezi si reinstalezi Chrome.. stergand si folderul "Google" din Program Files
Problema e cã GC își face fișierele despre site-uri prin %appdata%.

#8
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 19:48, said:

Am tot  cautat pe google, am umblat prin setarile windows  ca sa aflu cum pot scapa de  datele celuilalt atunci cand vreau sa intru in conturile mele.          
Ruleaza un CCleaner, citeste cu atentie optiunile din stanga si bifeaza tot ce crezi ca e necesar.

#9
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Poststlk, on 02 mai 2018 - 19:58, said:

Rade tot (formateaza) si reinstaleaza Windows, daca cineva intra in conturile respective chiar si din greseala ai pus-o, poti face si puscarie!
Ai, sa-mi sara basca!
   Spune-mi, rogu-te : -Cum intra cineva in conturile respective  in afara de mine , amu' ca-s apropitar ?! Ia zi-i,  astept detalii.

View Postrosix, on 02 mai 2018 - 20:01, said:

E simplu. Dezinstalezi si reinstalezi Chrome.. stergand si folderul "Google" din Program Files
   Sunt pe Opera.  E la fel ?

View PostSkiuc, on 02 mai 2018 - 20:07, said:

Ruleaza un CCleaner, citeste cu atentie optiunile din stanga si bifeaza tot ce crezi ca e necesar.
Am instalat CCleaner demult. Nu are  nici o legatura cu ce spun eu.

View Postrosix, on 02 mai 2018 - 20:01, said:

E simplu. Dezinstalezi si reinstalezi Chrome.. stergand si folderul "Google" din Program Files
E o noutate... Ia sa vedem....
                   L.E. Aveam Crome instalat dar nu-l foloseam.
               L-am dezinstalat, ec samd.
      Tot la setarile de la instalarea  Windows ma gandesc. Batman, Batman.

Edited by Topp, 02 May 2018 - 20:20.


#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 20:10, said:

Ai, sa-mi sara basca!
   Spune-mi, rogu-te : -Cum intra cineva in conturile respective  in afara de mine , amu' ca-s apropitar ?! Ia zi-i,  astept detalii.
  Sunt pe Opera.  E la fel ?
Am instalat CCleaner demult. Nu are  nici o legatura cu ce spun eu.
Poate chiar tu! (De unde sa stiu eu cine mai are acces la latopul ala si cum a fost configurat Windows-ul).

Edited by stlk, 02 May 2018 - 20:20.


#11
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 20:12, said:

Am instalat CCleaner demult. Nu are  nici o legatura cu ce spun eu.
Eu as zice ca are...

Attached Files



#12
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Poststlk, on 02 mai 2018 - 20:13, said:

Poate chiar tu! (De unde sa stiu eu cine mai are acces la latopul ala si cum a fost configurat Windows-ul).
Bravo !  Un IT-ist bun se  cunoaste de la distanta.

#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
my friend..sterge istoricul, bifezi acolo tot, cookies, parole salvate etc. gata, s-a intamplat minunea;)

#14
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostKyKyKyKy, on 02 mai 2018 - 20:05, said:

Ce browser?Problema e că GC își face fișierele despre site-uri prin %appdata%.
  Eu folosesc Opera.

View Postjimi91, on 02 mai 2018 - 20:24, said:

my friend..sterge istoricul, bifezi acolo tot, cookies, parole salvate etc. gata, s-a intamplat minunea;)
Opera are  setari. De fiecare data, zilnic, cand ies de pe net, sterg toate datele.
O  sa incerc alte setari ale Operei...da, cred ca e si asta o posibilitate.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
CCleaner - dac bifezi sa stearga tot la browsere trebuie sa-si faca treaba.
La chrome mai se poate aplica si recomandarea din topicul asta - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Personal insa as rade tot, formatat hardul complet - eventual si repartitionat asa cum as vrea eu, urmat de o instalare pe curat a sistemului de operare.
Daca laptopul are partitie de recoveryfunctionala ( windows preinstalat ) atunci si mai bine - i-as da recovery.

Nu de alta, dar mai pot fi si ceva paraziti ascunsi in sistemul ala...

#16
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salut !

Nu e nevoie să reformatezi Windows-ul pentru atât. Ziceai că folosești Opera, atunci încearcă cu pașii de mai jos :
1. Meniu (logo Opera), selectează Istoric iar apoi Șterge datele de navigare.
2. Îți va apărea o fereastră, bifează tot și selectează Întreaga perioadă.
3. Șterge datele de navigare.

Dacă vrei să-l resetezi : Deschide meniul și caută cmd iar apoi introdu comanda asta : del %AppData%\Opera\Opera\operaprefs.ini.
Dacă nu vrei așa ceva atunci încearcă cu CCleaner.

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 19:54, said:

E din instalarea sistemului de operare, cred.

Tot tu ne ceri ajutorul și tot tu ne eviți ?

Edited by un-simplu-om, 02 May 2018 - 20:38.


#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTopp, on 02 mai 2018 - 19:48, said:

...
   " Naspa! Este ca si cum i-as stapani celulalt conturile.  Partea buna e ca omul nu mai are activitate in aceste conturi, nu vad nimic nou.
...
Adica sa inteleg ca deja ai intrat in conturile lui, altfel nu stiai ca nu are activitate! si mai spuneai ca nu te intereseaza pe tine conturile altora! Sper ca cel care ti-a vandut latopul sa vada ce ai scris pe aici, eventual sa-ti faca o reclamatie la politie pentru violarea secretului corespondenţei etc

Quote

Deschiderea unei corespondenţe adresate altuia ori interceptarea unei convorbiri sau comunicări efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace de transmitere la distanţă, fără drept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Edited by stlk, 02 May 2018 - 20:41.


#18
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Posteiffel, on 02 mai 2018 - 20:37, said:

CCleaner - dac bifezi sa stearga tot la browsere trebuie sa-si faca treaba.

View Poststlk, on 02 mai 2018 - 20:40, said:

Adica sa inteleg ca deja ai intrat in conturile lui, altfel nu stiai ca nu are activitate! si mai spuneai ca nu te intereseaza pe tine conturile altora! Sper ca cel care ti-a vandut latopul sa vada ce ai scris pe aici, eventual sa-ti faca o reclamatie la politie pentru violarea secretului corespondenţei etc
  Omule !  Tu nu intelegi ca am cumparat un laptop  al carui fost proprietar nu si-a sters datele ?!
   Nu te supara, o cauti. Mai invata, esti undeva pe la  treapta de agent simplu.
Eu caut IT-isti.

View Poststlk, on 02 mai 2018 - 20:40, said:

Adica sa inteleg ca deja ai intrat in conturile lui, altfel nu stiai ca nu are activitate! si mai spuneai ca nu te intereseaza pe tine conturile altora! Sper ca cel care ti-a vandut latopul sa vada ce ai scris pe aici, eventual sa-ti faca o reclamatie la politie pentru violarea secretului corespondenţei etc
  Bati campii cu gratie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate