Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programul Start-up Nation 2018

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Ingerik

Ingerik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 31.10.2005
Hai că a venit și ziua când statul român a plătit integral și am închis creditul punte de la banca.
Start up 2017...finalizat
Ne vedem in 2018, dar nu mai obținem punctaj maxim cu jud. Bucuresti sau Ilfov.

Attached Files


Edited by Ingerik, 15 December 2018 - 19:21.


#38
Apophis1980

Apophis1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2019
Buna ziua, daca am aplicat in Programul Start-up Nation si am primit finantarea, iar in planul de afaceri este stipulat ca angajez persoane defavorizate, este posibil sa mai beneficiez de OUG 60/2018 prin care se se primeste un ajutor de la stat in val de 2250 LEI pentru fiecare angajat in parte?

#39
goodnews

goodnews

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2019
Stie cineva daca se schimba actionareatul firmei din momentul inscrierii pe platforma si semnarea acordului de finantare are repurcursiuni?

#40
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostApophis1980, on 22 ianuarie 2019 - 00:00, said:

Buna ziua, daca am aplicat in Programul Start-up Nation si am primit finantarea, iar in planul de afaceri este stipulat ca angajez persoane defavorizate, este posibil sa mai beneficiez de OUG 60/2018 prin care se se primeste un ajutor de la stat in val de 2250 LEI pentru fiecare angajat in parte?

Da, odata ce esti in afara perioadei de implementare ca sa nu se considere dubla finantare. Adica pt SUN2017 era ok si din octombrie 2018, noiembrie pt cei care au vrut sa sufle si-n iaurt. Valabil pt situatia de la Art 85 alineatul 1, vezi mai jos.


Quote

Art. 85. -
(1) Angajatorii care încadrează în muncă, pe perioadă nedeterminată, șomeri în vârstă de peste 45 de ani, șomeri care sunt părinți unici susținători ai familiilor monoparentale, șomeri de lungă durată sau tineri NEET primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă în cuantum de 2.250 lei, cu obligația menținerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puțin 18 luni.


Cerința lor e să menții încă 6 luni angajații după ce nu-ți mai acordă ei ajutorul. Acu, tu poți semna convenția, ei la fel de bine pot să nu ți-o semneze și să tragă de timp dacă nu au bani. 2 convenții depuse în județe diferite în noiembrie 2018, în unul s-a dat drumul din decembrie la subvenție, la celălalt încă nu e semnată. Cică nu-i problema de fonduri, doar pentru cei care au mai avut convenție nu sunt bani...

#41
Seby2109

Seby2109

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2019
Salut,
În acest moment sunt în străinătate dar în următorul an sau doi ani doresc sa investesc în țară mea și anume în "glamping” e ceva rar și nou in țară  la noi, ține  de turism, gen o pensiune mai pe limbajul românesc dar totul fiind făcut ecologic și inovativ pentru ceea ce avem noi... Un teren, loc am găsit deși este deținut de primărie o sa încerc sa câștig un contract cât mai bun de concesiune.
În  sfârșit, ceea ce ma interesa dacă aveți câteva informații ar fii în ce categorie de finanțare aș putea intra, țin sa fie în jur de 20 de căsuțe (glamping), multe activități fiind în vârful unui munte cu panorama deosebita spre oraș, sauna uscata și umeda, piscina cu săruri, tratamente și masaj, activități pentru biciclete, iarna o sa fie și o pârtie destul de mare, toate acestea o sa intre într-un proiet ele fiind concepute din materiale ecologice.
Mulțumesc frumos, iertați-mi greșelile,scriu de pe un telefon..

#42
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostSeby2109, on 31 august 2019 - 14:09, said:

,, multe activități fiind în vârful unui munte cu panorama deosebita spre oraș,,

Da cale de acces cu masina exista,ca altfel ii poti zice adio la afacere.Si e importanta zona,sa fie de interes turistic altfel o sa ai 10 turisti pe luna care te baga in faliment.

#43
Seby2109

Seby2109

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.08.2019
Absolut, este chiar asfalt pe doua sensuri, pot sa ma laud ca avem un primar foarte bun, doar 200 de metrii pana în vârful unde vreau eu sa fac e un drum  cu pietriș, nu e problema asta, ma interesează doar ce programe as putea accesa inafara de startup nation, nu neapărat în acest an, pentru următorii 2-3 ani dacă se găsește o finanțare mak bună

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate