Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Constructie anexa apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
lungutza

lungutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2007
Buna ziua,

Caut constructor pentru o anexa la un apartament situat la parterul unui bloc.
Este vorba de o camera pe structura de beton, bca ytong si acoperis tabla (app. 15m2) si o terasa pe structura de lemn in prelungirea acesteia (aproximativ aceeasi dimensiune)
Localitate: Popesti Leordeni; am autorizatia de constructie iesita.
Sunt in faza de colectare oferte, asadar orice recomandare este mai mult decat binevenita....
Daca nu am postat unde trebuie, imi cer scuze :(.

Multumesc frumos,

Zi buna!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Bună ziua

Autorizație de construcție de la Primărie ? Vedeți că aveți nevoie în primul rând de acte și aprobări.

Edited by exceswater, 02 May 2018 - 13:02.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca are autorizatia deja despre ce aprobari aberezi ?!

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca esti la ansamblu residential, ia legatura cu dezvoltatorul. Iti va oferi telefonul dirigintelui de santier/firma care a construit blocurile si iti poate da detalii de inceput (costuri, durata, etc).

Dca nu, ia vezi pe unde se construieste si intreaba paznicul sa-ti arate cine e seful muncitorilor.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mea culpa, n-am văzut cuvintele ălea.
Baxoane ce amabil ești.

#6
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Nu poti fi mai explicit cum adica anexa la un bloc la parter?

#7
lungutza

lungutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2007
Info aditionale:

- detin un apartament la parterul unui bloc cat si curte in proprietate;
- doresc sa extind apartamentul cu aceasta anexa -> depus documentatie (proiect + etc), primit autorizatie de constructie;
- cei ce au construit blocul....sa zicem ca nu sunt de gasit
- este o optiune si cea de a merge pe la santiere...sunt cateva in proximitate (multumesc)

#8
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Aha deci matale nu faci parte dintre iubitorii de balcoane inchise ci vrei sa construiesti un cotet lipit de bloc ca sa iti pui acolo toate cacaturile.
De ce nu ti-ai cumparat o vila ca sa iti construiesti fara autorizatii cate cotete vroiai in curte?

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acele cotete au nevoie de autorizatii si la curte, si la bloc. Fara autorizatii sunt doar constructiile mobile (casele mobile sunt cele mai cunoscute).

#10
lungutza

lungutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2007
In primul rand: raman surprinsa de mine cum inca ma mai mir de anumite comportamente...dar aceasta este alta discutie.

In momentul in care am achizitionat apartamentul, am platit si terenul din jurul acestuia....cu acceptul vecinilor si cu toata documentatia necesara, am obtinut autorizatia. Drept urmare, daca dvs locuiti la casa si aveti mutle anexe construite fara autorizatii va doresc mult succes in pastrarea oricaror cacaturi pe care le doriti, dar nu va legati de cacaturile mele Posted Image)) nu acesta a fost sfatul / parerea solicitata.

Multumesc frumos.

O zi minunata!

Edited by lungutza, 02 May 2018 - 13:46.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
blocul e la porumb?

#12
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 lungutza, on 02 mai 2018 - 13:44, said:

In momentul in care am achizitionat apartamentul, am platit si terenul din jurul acestuia....cu acceptul vecinilor si cu toata documentatia necesara, am obtinut autorizatia.
Daca ar fi fost necesar vreun cotet lipit de bloc l-ar fi construit dezvoltatorul.
Banuiesc ca aveti o curte de cativa metri patrati acolo pana in vreo patruzeci in care numai bine au loc cateva ghivece cu flori o masa cu doua banci si poate un balansoar.
V-as intreba gardul il aveti de scandura sau de fier forjat?

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
ce delir la raspunsuri. femeia intreaba daca avem recomandari pentru ce vrea ea sa faca si lumea sare in sus ca "de ce vrea sa isi faca". pai pt ca e proprietar ! si pentru ca are actele necesare

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Intreaba-i pe Galateni, ca aia au experienta :lol:

http://adevarul.ro/l...3453/index.html
https://www.digi24.r...-de-fier-691731

#15
lungutza

lungutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2007
Am crezut ca pot gasi ajutor aici...multumesc celor ce au inteles ceea ce intreb.
Referitor la cei ce considera ca au vreun drept sa gandeasca in locul meu sau sa presupuna ce am sau nu am (ref gard, teren, etc) ii rog sa isi aleaga mai ponderat cuvintele sau se  abitna,nu cred ca isi au rolul sau scopul pe aceasta postare.

Pe de alta parte ....daca aveti timp de pierdut, feel free ....ca doar e democratie si fiecare "individ" poate exprima ceea ce doreste, chiar daca este "usor" pe langa subiect ...o vedem atat de des la persoane alese....de ce nu si la alegatorii lor.

#16
lungutza

lungutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2007
Trista sunt...tare trista...cand ma gandesc ca sunteti aproape de varsta tatalui meu si vorbiti asa.
Cata prejudecata, ce usor jigniti si acuzati...cata frustrare exista oare in dumneavoastra ?!?

Un gust amar...tare amar imi lasa postarea dumneavoastra.

Ati dori , eventual, sa va dau adresa, sa veniti sa ma certati direct la usa? :))

Sincer......nu voi mai urmari aceasta postare. Daca careva considera ca ma poate ajuta cu o recomandare, astept un mesaj in privat.

Va multumesc. Zi buna!

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007

 lungutza, on 02 mai 2018 - 14:58, said:

Am crezut ca pot gasi ajutor aici...multumesc celor ce au inteles ceea ce intreb.
Referitor la cei ce considera ca au vreun drept sa gandeasca in locul meu sau sa presupuna ce am sau nu am (ref gard, teren, etc) ii rog sa isi aleaga mai ponderat cuvintele sau se  abitna,nu cred ca isi au rolul sau scopul pe aceasta postare.

Eu te intrebam de zona ma gandesc sa imi cumpar si eu un apartament, sa nu am dupa surprize de vecini din astia chibitzari cu idei de a mai adauga un cotet pe langa bloc.
Eu am sechele din copilarie, cand venise un taran cu capra la bloc, iesea cu ea zilnic la pascut in parc.

Edited by laffin, 02 May 2018 - 15:43.


#18
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

 lungutza, on 02 mai 2018 - 15:38, said:


Cata prejudecata, ce usor jigniti si acuzati...cata frustrare exista oare in dumneavoastra ?!?

Eu daca am dat banii pe un apartament la bloc vreau ca pana mor blocul ala sa nu sufere nici un fel de modificari la fatada.
Fatada blocului nu e a proprietarilor din interiorul blocului.

O fantana in curte nu iti place?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate