Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Oglinda sparta masina stationata la semafor

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Astia care o dau cu placa ca biciclistii reduc traficul, e bullshit, biciclistii blocheaza traficul mergand cu viteza mica si adeseori nu ai loc sa ii depasesti. Am mers odata cu tirul 2 km in spatele unei saracii de biciclist, avea saracia de om loc sa traga pe dreapta, da si cand in final l-am depasit si l-au claxonat toate masinile dupa. Posted Image
In Romania lumea circula cu bicicleta ca n-are bani de masina sau autobuz nu ca i-a palit ecologia. Aia cu bani se plimba cu bicicleta prin padure, etc.
Raportezi exact ce s-a intamplat la accidente usoare. Daca minti si isi da seama politistul e mult mai nasol.
Posibil sa poti fi si descapgubit de Fondul pt despagubirea victimelor strazii.
http://www.fpvs.ro/o...-despagubirilor

Quote

In calitate de Organism de plata a despagubirilor,  Direcţia FPVS intervine în interesul persoanelor păgubite în urmatoarele conditii:
garantează, în condiţiile legii, despăgubirea persoanelor care au suferit prejudicii în urma unor accidente produse de autovehicule neasigurate sau neidentificate;
In intersectia aia poate e si ceva camera video sa se vada toata situatia.

Edited by SpeedDemon, 02 May 2018 - 12:48.


#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
De cand m-am mutat cu munca s-a cam pus praful pe bicla. Cam nasol dintr-un punct de vedere dar am 3 km pan' la munca.

Avem biciclisti cretini? Bine, ma! Dreapta fara semnal, dreapta de pe banda 2-3 fara pic de asigurare, trecut pe rosu, neacordat de prioritate chiar pe trecere si pe langa bicicleta, facut stanga in fata chiar daca vede biciclistul, neacordare de prioritate in giratoriu, intersectie sau unde e cazul, deschis de usi cand si cum il doare, lipt de bordurda, doar-doar sa nu treaca cineva pe langa el (desi are loc) si tot asa.
Nu sunt toti asa dar, in cal mai rau caz, isi zgarie doar tabla, nu-si rupe niste oase.

Da, avem biciclisti cretini dar avem si soferi cretini.

#21
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

 unbrutus, on 02 mai 2018 - 12:11, said:

da, am auzit si eu de f multe cazuri de soferi de masini omorati de biciclisti.
ar trebui interzise bicicletele in orase si sa conduca toata lumea masina personala prin lege.
Si in cazul prezentat in topic e clar ca soferul a avut viata pusa in pericol, in timp ce biciclistul, avand casca aia pe cap, a trecut bine mersi mai departe neatins...

Biciclistii sunt omorati sau raniti cand e cazul tot din cauza lor din motivele expuse mai sus de mine si de unii dintre colegii de aici cu exceptia situatiilor cand intradevar sunt si soferi cretini si vinovati.

Si cand am spus ca sunt periculosi m-am referit in sensul ca dai peste ei si te baga la belele de multe ori nevinovat , periculosi pentru sofer in sensul ca iti pot crea probleme ( dosare penale , il platesti de bun si il mai ai si pe constiinta daca il omori). Dar ma repet , ma refer la biciclistii care se incadreaza la comportamentul din postul de pe pagina anterioara ca nu sunt toti asa intradevar dar majoritatea sunt. Eu spun ce vad in trafic zi de zi n-am de ce sa fabulez.

Edited by eolianu, 02 May 2018 - 13:20.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 SpeedDemon, on 02 mai 2018 - 12:44, said:

Am mers odata cu tirul 2 km in spatele unei saracii de biciclist
TIRistii se stie, cei mai disciplinati soferi, care respecta legislatia, mai ales cand merg cu magnetul

 eolianu, on 02 mai 2018 - 13:04, said:

Biciclistii sunt omorati sau raniti cand e cazul tot din cauza lor
ai postulat tu, deci trebuie sa fie adevarat! clar.
in plus, asa cum am spus, sint putini omorati, mai multi soferi de masini sint omorati de biciclisti.
e clar, trebuie interzisi.

Nu ati putea trai in tari mai civilizate cred...

http://www.streetfil...of-your-dreams/

Attached Files



#23
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Nu trebuie sa fie adevarat ca spun eu ci o spun situatiile pe care le intalnesc zilnic si de aici trag concluzia. Daca tu nu ai intalnit in trafic biciclisti de genul ca nu conduci mai deloc sau esti duminicar sau conduci doar prin zone slab populate sau esti dintr-un oras cu 3 strazi si 2 semafoare normal ca ai alta parere. Ia sa conduci zilnic in Bucuresti mai ales la toate orele sa vedem dupa cateva luni ce parere ai...daca o sa ai... Eu nu mai insist. Nu stau sa-ti schimb parerea ca nu merita si nu am de ce sa o fac. Realitatea este oricum alta si daca tu nu o stii sau nu o accepti e strict problema ta.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


 Pololica, on 02 mai 2018 - 11:23, said:

reclami accidentul al politie si biciclistul are dosar penal pentru fuga.

Dosar de cercetare penală se face numai la fuga de la locul accidentului, CU VICTIME.


 laur_radu, on 02 mai 2018 - 10:47, said:

Pt ca nu respectati biciclistii asa meritati ! Eu cand vad biciclisti in oglindi, incerc sa le fac loc sa inainteze. Datorita lor traficul se mai elibereaza putin. Si eu merg cu bicicleta si soferii nu respecta deloc biciclistii.
Procedezi greșit. Biciclistul nu are voie să "se strecoare" printre mașinile staționate în coloană la semafor.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 laur_radu, on 02 mai 2018 - 10:47, said:

Pt ca nu respectati biciclistii asa meritati ! Eu cand vad biciclisti in oglindi, incerc sa le fac loc sa inainteze. Datorita lor traficul se mai elibereaza putin. Si eu merg cu bicicleta si soferii nu respecta deloc biciclistii.

Lasa ca sunt si dorei cu bicicleta care se baga ca musca in ... chiar daca nu au loc. Am vazut destule specii care cred ca pot inainta mereu fara sa opreasca cand nu se poate.

#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 caiuscorneliu, on 02 mai 2018 - 14:06, said:

Dosar de cercetare penală se face numai la fuga de la locul accidentului, CU VICTIME.


Procedezi greșit. Biciclistul nu are voie să "se strecoare" printre mașinile staționate în coloană la semafor.

Pentru accident fara victime s-ar putea sa ai dreptate, dar poate fi incadrat la vandalism, deci tot se poate face dosar.

#27
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 eolianu, on 02 mai 2018 - 11:54, said:

Pai asta e sa se amenajeze benzi dedicate calumea dar asta deja e SF la noi.

Cam pe unde ar trebui sa fie pistele acelea amenajate ?

#28
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 PSC, on 02 mai 2018 - 12:21, said:

Cum ar veni:
Iniţiatorul nu a respectat biciclistul oprind la semafor, în timp ce biciclistul a trecut mai departe. Presupunând că iniţiatorul nu staţiona la culoarea verde, rezultă că biciclistul a trecut pe roşu.
Asta una.
A doua: tot mai mulţi biciclişti taie strada oblic de la un trotuar la altul, indiferent de valorile de trafic (printre maşini sau de-a dreptul).
A treia: tot mai mulţi biciclişti traversează pe trecerea de pietoni ca biciclişti, nu ca pietoni.
Pe aceştia îi avertizez că nu-i voi respecta în trafic şi că voi trece peste ei ca şi cum n-ar exista.

Pentru toţi ceilalţi biciclişti care circulă regulamentar, tot respectul.
Da, ai  tarie de caracter.....chiar  asa vei face ?

Eu  cand  ii vad  ca  trec pe  zebra  fara  sa se dea  jos de pe bicicleta  ii claxonez  insistent....si sunt  singurul... nu inteleg  de ce ?

 sorin147, on 02 mai 2018 - 12:49, said:

De cand m-am mutat cu munca s-a cam pus praful pe bicla. Cam nasol dintr-un punct de vedere dar am 3 km pan' la munca.

Avem biciclisti cretini? Bine, ma! Dreapta fara semnal, dreapta de pe banda 2-3 fara pic de asigurare, trecut pe rosu, neacordat de prioritate chiar pe trecere si pe langa bicicleta, facut stanga in fata chiar daca vede biciclistul, neacordare de prioritate in giratoriu, intersectie sau unde e cazul, deschis de usi cand si cum il doare, lipt de bordurda, doar-doar sa nu treaca cineva pe langa el (desi are loc) si tot asa.
Nu sunt toti asa dar, in cal mai rau caz, isi zgarie doar tabla, nu-si rupe niste oase.

Da, avem biciclisti cretini dar avem si soferi cretini.
Relativ  comparabil cu  situatia  motociclistilor  plini de  adrenalina.

Doar  5 % din participanti la  trafic sunt  motociclisti.

Dar  ei sunt  implicati  in  20 % din accidente...majoritatea  grave.
Vezi  Sos.  Vitan  Barzesti, soseaua  mortii, multe  accidente  grave  pe drum drept !

#29
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010

 karapok, on 02 mai 2018 - 15:29, said:


Cam pe unde ar trebui sa fie pistele acelea amenajate ?

Ideal pe trotuare in conditiile in care sunt destul de late dar nu ai cum ca nu sunt trotuare late peste tot deci mai ramane o singura solutie dpmdv : banda 1 de mers pe carosabil paralel cu bordura.

#30
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Merge p.lea pe trotuare cu bicla, chiar de-ar fi amenajate. Daca e vorba de o pista lunga fara vreo intersectie cu vreo strada, merge, altfel, DELOC. Daca faci pista pe trotuare si ai stradute din suta in suta de metri, vad vreo 2 variante: cobori dupa bicicleta la intersectie sau nu. Ca sa mergi 100 de metri ca apoi sa te dai jos, traversezi, te urci iar, mai mergi 100, te dai iar jos si tot asa, iti bagi ce mai aduni si de la altii ca faci o saptamana dintr-un capat la bulevardului la altul. Bicicleta nu va mai fi dorita si se revine la masini. Trafic mai mare dar macar nu te freci in cur de la sa cu incalecatul - descalatetul. Daca nu trebuie sa cobori atunci numarul de accidente rutiere va creste mult pentru ca pe soferi ii dor ochii sa se asigure.
Cea mai buna si sigura varianta ramane tot asta, cu traficul in paralel pe sosele. Cu putina educatie rutiera la scoala dar si acasa si ceva creier in loc de facebook in cap, ai destule sanse sa ajungi intreg unde ai nevoie, cu bicicleta. Asta nu inseamna ca nu vor mai fi accidente deloc doar ca mai evitam / reducem din ele.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 SpeedDemon, on 02 mai 2018 - 12:44, said:

Astia care o dau cu placa ca biciclistii reduc traficul, e bullshit, biciclistii blocheaza traficul mergand cu viteza mica si adeseori nu ai loc sa ii depasesti.
Confirm.
Pe DN5, spre Giurgiu, pe 28 aprilie, un convoi de vreo 30 de biciclişti ocupaseră tot sensul de mers spre Giurgiu! Tot sensul de mers! N-am avut încotro, i-am depăşit pe linie dublă continuă. Degeaba i-am claxonat, s-au uitat în spate şi au continuat să pedaleze.
Să nu uităm că DN5 este şi E70, deci bicicliştii care se mai încumetă pe acolo, dacă circulă în halul ăsta, să nu se mire că viteza le va creşte instantaneu de la 20 km/h la 100 km/h.

Să nu comparăm Danemarca cu România; în Danemarca infrastructura rutieră pentru biciclete există de zeci de ani şi şoferii s-au adaptat. De fapt, mare lucru n-au de făcut, deoarece pistele de biciclete şi benzile auto sunt clar delimitate şi semaforizate. La fel şi în Olanda şi în Belgia.
În plus, mersul pe bicicletă acolo este o opţiune bună, te ajută să rezişti la frig, în loc să degeri prin staţii.

Edited by PSC, 04 May 2018 - 10:28.


#32
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Normal e o distanta laterala de 1,5 metri care trebuie sa o respecti pentru a putea depasi o bicicleta in afara orasului si 1 m in oras ... e o chestie care te da pe spate cand circuli prin tarile astea civilizate, de multe ori se face coada in spatele unui biciclist daca nu e loc de depasire ... niciodata n am vazut asta n Romania.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu n-am văzut de prea multe ori biciclişti care să circule corect. Încă mai sunt destui care nu poartă echipament, care au o bicicletă de pe vremea lui tataie şi care se consideră stăpân pe drum.
Am fost şi eu biciclist în copilărie şi singurul accident l-am avut atunci când un camionagiu mi-a deschis uşa la 2 m de mine şi eu am intrat cu capul în ea. În rest, chiar dacă mergeam pe stradă şi nu pe trotuar, nu incomodam maşinile. Nu mă consideram stăpân pe drum. Şi n-am avut pistă velo.
Ca idee, în Belgia şi Franţa, dacă te afli pe pista de biciclete şi vine un biciclist, în caz de accident plăteşti toate daunele produse (bicicleta, spitalizarea etc.). Dar şi biciclistul, dacă se abate de la pistă şi e prins, nu scapă fără amendă. Acolo se poate. La noi... Firea SRL.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cris26, on 04 mai 2018 - 21:35, said:

[...]cand circuli prin tarile astea civilizate, de multe ori se face coada in spatele unui biciclist daca nu e loc de depasire ... niciodata n am vazut asta n Romania.
Adică așa:
Attached File  Chestionar auto.jpg   28.62K   27 downloads

#35
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 caiuscorneliu, on 02 mai 2018 - 14:06, said:

Procedezi greșit. Biciclistul nu are voie să "se strecoare" printre mașinile staționate în coloană la semafor.

De unde ai dedus tu ca biciclistul s-a strecurat printre masini? Eu am inteles ca s-a apropiat de semafor pe partea dreapta, aprope de trotuar, lucru absolut legal

#36
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Răspunsul nu era pentru  initiator ci pentru un user care spunea altceva.. Urmăreste cui i-am adresat răspunsul respectiv.

Edited by caiuscorneliu, 08 May 2018 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate