Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Anulare contract încheiat de Asociația de proprietari, prin intermediul ANPC

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002
Noi, în Asociația noastră de 458 de proprietăți, ne trezim lunar cu lucrări impuse forțat de șefii Asociației, care lucrează cu aceeași firmă de vreo 5 ani, fără a se aduce 3 oferte de preț de la alte firme și fără a se arăta vreun deviz al lucrărilor, inclusiv recepția lucrărilor nu e făcută și în prezența unui proprietar de pe scara unde se execută lucrarea respectivă. Nu sunt sigur că a existat vreo cerere a vreunui vecin pentru lucrarea de hidro-izolație care se execută chiar acum pe scara mea, la etajul 4. Ce să le cer acestor lucrători, știind că pe scara noastră a existat doar un mic afiș precum că se vor face niște lucrări de hidro-izolație, fără alte detalii despre preț și despre existența vreunui Tabel Nominal în care să existe semnăturile de aprobare a lucrării, date de minim 1/2+1 dintre proprietarii scării, deoarece este proprietatea noastră, și nu ni se pot impune lucrări forțate, fără a se respecta legile. Avem șanse să anulăm acest contract cu firma respectivă prin intermediul Protecției Consumatorului, dacă nu s-au respectat procedurile legale de impunere a unei lucrări pe proprietatea noastră comună ? Dacă e cumva vreun proprietar care ar fi cerut acea reparație a acoperișului (abia acum vreo 3 ani se făcuse alta, ceea ce pare dubios), atunci să plătească el, dacă restul n-au dat aprobarea lucrării, ne-fiind nici minim 3 oferte, să avem de unde alege !

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ram, on 02 mai 2018 - 07:18, said:

Avem șanse să anulăm acest contract cu firma respectivă prin intermediul Protecției Consumatorului, dacă nu s-au respectat procedurile legale de impunere a unei lucrări pe proprietatea noastră comună ?
Nu. Făcând abstracție de ce zici despre cum se lucrează la voi în asociație, doar în instanță se poate anula un contract. Apoi, ANPC nu are atribuții de verificare a asociațiilor de proprietari.
Reclamați la serviciul specializat din primărie.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu cred ca trebuie un tabel de semnaturi petru a repara ceva. Proprietarii si asociatia sunt obligati, conform legii, sa-si repare partile stricate. Comitetul Executiv, in limita sumei aprobate in statut poate sa intreprinda lucrari sau achizitii, in interesul asociatiei.

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu nu inteleg chestia aia cu 3 oferte, de unde ai certitudinea care este cea mai buna oferta ? Va pricepeti la materiale de izolatie, va pricepeti la operatiunile in sine ? Iti aduc eu 10000 de oferte, de unde stii ca ai ales oferta cea buna ? Asta este o practica de la stat cand se cauta pretul cel mai mic, iar pretul cel mai mic inseamna o lucrare de cacat, de foarte slaba calitate, pentru ca se face rabat la multe.
Asa cum ti-a spus si colega, ANPC nu are competenta de a modera acele contracte, sunt alte cai prin care puteti verifica ce se face in cadrul asociatiei, va puteti adresa presedintelui asociatiei, puteti cere lamuriri, puteti cere explicatii presedintelui asociatiei, cereti baza legala conform careia s-a facut lucrarea, cereti procesul verbal al sedintei AG in care s-a mandatat comiterul executiv ca sa efectueze acele lucrari, etc

Edited by Platon, 02 May 2018 - 10:50.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
convocati o adunare generala a proprietarilor, destituiti presedintele, administratorul si comitetul executiv, alegeti-va alte persoane care sa se ocupe de administrarea asociatiei.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 ram, on 02 mai 2018 - 07:18, said:

Noi, în Asociația noastră de 458 de proprietăți, ne trezim lunar cu lucrări impuse forțat de șefii Asociației, care lucrează cu aceeași firmă de vreo 5 ani, fără a se aduce 3 oferte de preț de la alte firme...
... ne-fiind nici minim 3 oferte, să avem de unde alege !

De unde ai scos aceasta cifra 3 ca fiind obligatorie?Nu exista nici o lege care sa prevada asa ceva.
Zici ca sunteti 458 de proprietari.Explica-mi si mie cum dracu poate o singura persoana sa fraiereasca asa multi oameni.Si nu odata,ci lunar.
Citeste despre drepturile si obligatiile asociatiilor de proprietari in legislatia actuala.
"Conducerea" asociatiilor de proprietari se afla la primaria la care esti arondat.

ps.
Cum stati cu sedintele de asociatie?Ce hotarari ati luat la ultima sedinta,de exemplu?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 02 mai 2018 - 10:56, said:

convocati o adunare generala a proprietarilor, destituiti presedintele, administratorul si comitetul executiv, alegeti-va alte persoane care sa se ocupe de administrarea asociatiei.

Asa e, dati afara conducerea, chiar daca sunt buni si se ocupa sa nu va intre apa prin acoperis. Alegeti unii care nu fac nimic, cel putin nu o sa mai platiti reparatii.

#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 corinadaniela, on 02 mai 2018 - 10:56, said:

convocati o adunare generala a proprietarilor, destituiti presedintele, administratorul si comitetul executiv, alegeti-va alte persoane care sa se ocupe de administrarea asociatiei.

Stai sa vezi ce repede o sa se gaseasca doritori care sa ocupe acele posturi..........o sa fie si sesiune de votare....

#9
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pe scurt, cu ANPC, nu. vezi la primarie daca-i rost de vreo reclamatie.

 MembruAnonim, on 02 mai 2018 - 11:05, said:

Asa e, dati afara conducerea, chiar daca sunt buni si se ocupa sa nu va intre apa prin acoperis. Alegeti unii care nu fac nimic, cel putin nu o sa mai platiti reparatii.

veri funi...

nuu, sa-i lase asa, sa toace bani pe lucrari aiurea si cu dedicatie.

 ram, on 02 mai 2018 - 07:18, said:

Dacă e cumva vreun proprietar care ar fi cerut acea reparație a acoperișului (abia acum vreo 3 ani se făcuse alta, ceea ce pare dubios), atunci să plătească el, dacă restul n-au dat aprobarea lucrării, ne-fiind nici minim 3 oferte, să avem de unde alege !
mai calmeaza-te si tu...daca eu stau la ultimul etaj (sa zicem) si imi ploua in casa,
mi se rupe mie despre acum cati ani s-a facut reparatia/hidroizolatia si despre ce
parere ai tu despre asta. aa, da...si de faptul ca platesti si tu pentru reparatia aia,
ca si de asta mi se rupe. daca mie imi ploua in casa si nimanui nu-i pasa si totusi
fiind vorba de partile comune...eu unu' v-as face si pe voi sa treceti prin aceeasi
situatie, numai ca ploaia nu ar veni dintr-un nor ci de la robinet. si atunci...sa vezi
ce bines e. si nici nu ati avea ce sa-mi faceti, ca ar fi "de pe coloana".

Edited by dygey, 02 May 2018 - 12:03.


#10
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
Salut, baietii aia de la hidro nu au venit degeaba. Si nici asociatia de proprietari nu face degeaba lucrarile. Spui ca s-au facut acum 3 ani hidro? Ok, ce faci in situatia in care celui de la et 4 ii ploua si firma care a facut lucrarea nu mai exista?! Evident cauti alta! Lucru care mai mult ca sigur s-a si intamplat. Lageat de iefteneala. Eu nu v-as sfatui sa va zgarciti ca in momentul in care v-o ploua in casa sa vedeti distractie. Materialele bune costa, meseriasii costa iar aici e indicat sa  platesti mai scump pentru o lucrare bine facuta!

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 adisz, on 02 mai 2018 - 10:56, said:

De unde ai scos aceasta cifra 3 ca fiind obligatorie?Nu exista nici o lege care sa prevada asa ceva.
Zici ca sunteti 458 de proprietari.Explica-mi si mie cum dracu poate o singura persoana sa fraiereasca asa multi oameni.Si nu odata,ci lunar.
Citeste despre drepturile si obligatiile asociatiilor de proprietari in legislatia actuala.
"Conducerea" asociatiilor de proprietari se afla la primaria la care esti arondat.

ps.
Cum stati cu sedintele de asociatie?Ce hotarari ati luat la ultima sedinta,de exemplu?


"Conducerea" se afla in bloc, nu la Primarie.

@initiator: hai sa stabilim niste lucruri:
  • membri asociatiei sunt proprietari in bloc, DAR nu toti proprietarii sunt membri.
  • presedintele Asociatiei este membru al asociatiei
  • administratorul poati fi oricine are dreptul legal sa profeseze (firma sau persoana fizica)
  • cenzor sau comisie de cenzori poate fi oricine.
  • comitetul executiv e format din proprietari membri
Plecand de la premisele de mai sus, pun urmatoarele intrebari:
  • cand a fost ultima sedinta de bloc (sau scara sau cum sunteti voi impartiti)?
  • exista rapoarte trimestriale?
  • exista semnaturi care contrasemneaza administratorul?
  • sesizari scrise ati facut?
Poate a luat comitetul deciziile de reparatii si e posibil sa fie perfect legale, daca sedinta ordinara de bloc/scara I-a imputernicit sa faca asa.

#12
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
De când citesc/citim de saga ta cu asociația, se putea revoca de enșpe ori comitetul executiv și puteați (dacă adunarea proprietarilor este de-acord) să vă auto-numiți la conducere și să gestionați afacerile locative așa cum doreați voi.

#13
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

 xitgl, on 02 mai 2018 - 11:56, said:

Salut, baietii aia de la hidro nu au venit degeaba. Si nici asociatia de proprietari nu face degeaba lucrarile. Spui ca s-au facut acum 3 ani hidro? Ok, ce faci in situatia in care celui de la et 4 ii ploua si firma care a facut lucrarea nu mai exista?! Evident cauti alta! Lucru care mai mult ca sigur s-a si intamplat. Lageat de iefteneala. Eu nu v-as sfatui sa va zgarciti ca in momentul in care v-o ploua in casa sa vedeti distractie. Materialele bune costa, meseriasii costa iar aici e indicat sa  platesti mai scump pentru o lucrare bine facuta!
Am uitat să fac câteva precizări în prima mea postare de pe acest Topic, și re-formulez postarea mea, poate va fi ceva mai clar ceea ce cer eu.
Vă rog să-mi spuneți care sunt procedurile legale dintr-o Asociație de Proprietari, prin care se face o reparație la conductele care sunt în proprietate comună ... vreau să știu de unde se plătesc acei bani pentru reparații și cine și prin ce proceduri poate cere acest tip de lucrare, dar și altele.
DAR CEL MAI MULT MĂ INTERESEAZĂ CARE SUNT PROCEDURILE LEGALE PENTRU REPARAȚIA ACOPERIȘULUI BLOCULUI (HIDRO-IZOLAȚIA), ȘTIIND CĂ VECINA DE LA ETAJUL 4 A ZIS CĂ I-A CĂZUT TAVANUL DATORITĂ INFILTRAȚIILOR DE APĂ (cum e posibil să-i cadă bucăți din tavan, dacă ultima lucrare a fost făcută acum vreo 3 ani !?).
Știind că în Asociația noastră orice reparație a părților comune se face de către aceeași firmă din 2013 (!?), și cum ultima hidro-izolație a făcut-o acum vreo 3 ani, n-ar trebui să imputăm acelei firme costul noii lucrări de hidro-izolație, deoarece această problemă a apărut doar datorită incompetenței lor în a efectua aceste lucrări (ultima a fost pe acel palier, acum vreo 3 ani), care ar trebui să aibă o garanție de minim 5 ani ?

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde: garantia standard (minima) pentru persoane juridice este de de 12 luni (exceptie unele consumabile, cum ar fi acumulatorii, care au 6 luni). In cazul constructiilor (ca si in alte cazuri), garantie este trecuta in contractul incheiat si incepe din momentul receptiei lucrarii.

In domeniul constructiilor stiu ca s-au facut ceva modificari si, in functie de specificul lucrarii, garantia variaza. Sa nu uitam, totusi, ca un drum construit are garantie 2-3 ani, deci nu are un termen fix.

Prima recomandare ar fi sa va uitati pe contractul incheiat (e cel mai simplu de verificat si cel mai rapid).

A doua recomandare ar fi sa chemati un expert in constructii (platit de asociatie) care sa expertizeze de ce s-a deteriorat plafonul vecinei voastre. Viciile ascunse se repara pe cheltuiala executantului in termen de pana la 5 ani (parca tot in constructii e termenul maxim de 5 ani, tocmai din cauza utilizarii foarte indelungate). Daca expertul zice ca e din vina vecinei, plateste ea, daca e din vina firmei care a reabilitat... raspunsul e simplu.

#15
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

 Pololica, on 23 mai 2018 - 08:42, said:

În cazul construcțiilor (ca si în alte cazuri), garanție este trecuta în contractul încheiat si începe din momentul recepției lucrării.
În domeniul construcțiilor stiu ca s-au făcut ceva modificări si, în functie de specificul lucrării, garanția variază.
Prima recomandare ar fi sa va uitați pe contractul încheiat (e cel mai simplu de verificat si cel mai rapid).
A doua recomandare ar fi sa chemați un expert în construcții (plătit de asociație) care sa expertizeze de ce s-a deteriorat plafonul vecinei voastre. Viciile ascunse se repara pe cheltuiala executantului în termen de pana la 5 ani (parca tot în construcții e termenul maxim de 5 ani, tocmai din cauza utilizării foarte îndelungate). Dacă expertul zice ca e din vina vecinei, plătește ea, dacă e din vina firmei care a reabilitat ... răspunsul e simplu.
Până în Iunie 2018 voi cere iar să am acces la orice act al Asociației, conform Legii 230/2007, art.10. Dar știu că iar vor refuza să ni le prezinte, ca de-obicei !
Azi mi-a zis o vecină mai în vârstă, că ar ști ea că nu ar fi acordat garanție firma respectivă și că ar fi fost una adusă de alt vecin de la etajul 4/4 ! Dar nu pot crede tot ce spune vecina, pentru că eu știam că ultima lucrare de hidro-izolație s-a făcut acum vreo 3 ani, și cu firma care face orice lucrare de prin 2013 - voi mai face anchete, să spargem „gașca” celor care fac totul pe ascuns, fără să aibă și consimțământul nostru.
Dacă nu are garanția trecută în contract, ce mai putem face, legal vorbind ?
Dar mai e o problemă, care pare ceva mai delicată. Lucrarea de acum a fost făcută la urgență, fără să fim avertizați decât cu câteva zile înainte.
La fel, până acum lucrarea se făcea pe paliere, iar pe acel palier unde sunt probleme la fiecare 3-4 ani, mai mereu au fost probleme, în timp ce noi, care stăm vizavi (2 apartamente din cele 4) n-am avut probleme cu acoperișul din 2009 !
CUM ȘTIM CĂ PROBLEMELE SUNT MEREU PE PALIERELE DE VIZAVI, NU ÎNȚELEG DE CE AU FĂCUT LUCRAREA ȘI PE PORȚIUNEA NOASTRĂ, DEOARECE NU LE-A CERUT NIMENI DIN CELE 2 APARTAMENTE DE LA ETAJUL 4 DE PE PALIERELE NOASTRE.
Din aceste motive nu au de ce să ne impună vreo sumă nouă, celor de pe palierele noastre, deoarece n-au avut consimțământul nostru (n-au avut nicio cerere a celor de la etajul 4 de pe porțiunea noastră - să aducă dovada asta). Cum până acum se repara pe porțiuni și cum mereu problemele au fost vizavi de noi, la cele 2 apartamente de la etajul 4, refuzăm să plătim ceva ce n-am cerut, pe porțiunea noastră de acoperiș.
Ce ziceți, am dreptate, cel puțin din punct de vedere legal, juridic vorbind, pe acte ? Plus că garanția n-a fost respectată !

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca nu esti membru al asociatiei, si eu ti-as arata ceva (si nu ar fi actele). Daca nu arata actele, desi esti membru, reclamatie la primărie si dat in judecata (in cel mai rău caz).

De unde stii ca nu a fost respectata garantia din moment ce nu ai văzut nimic? Plus ca o garantie are 2-3 ani, deci cam pe limita.

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 ram, on 23 mai 2018 - 22:13, said:

Din aceste motive nu au de ce să ne impună vreo sumă nouă, celor de pe palierele noastre, deoarece n-au avut consimțămĂąntul nostru (n-au avut nicio cerere a celor de la etajul 4 de pe porțiunea noastră - să aducă dovada asta). Cum pĂąnă acum se repara pe porțiuni și cum mereu problemele au fost vizavi de noi, la cele 2 apartamente de la etajul 4, refuzăm să plătim ceva ce n-am cerut, pe porțiunea noastră de acoperiș.
Ce ziceți, am dreptate, cel puțin din punct de vedere legal, juridic vorbind, pe acte ? Plus că garanția n-a fost respectată !

Nu cred ca ai dreptate. E dificil, imposibil si nu e normal cea ce ceri tu.
Cum adica sa faci hidroizolatia doar la apartmentul cu problema?
Pai eu daca as fi vrcin, apoi as face gura, pai ala de ce are acoperis nou si eu nu? Pai nu suntem aceeasi asociatie?
De asta esti intr'o asociatie. Aceleasi reguli si protectie pt toti.
Apoi, dpdv tehnic, ceea ce ceri e foarte prost. O sa fie peticeala. Se peticesc hidroizolatiile, dar reparatii f mici, punctuale. Unde sunt probleme serioase, trebuie facut sistemul de la a la z. Nu de alta, da vrei garantie si vrei ca lucrarea sa tina cativa ani, nu luni.
Rezolvarea problemelor tale, voastre sta in adunarea asociatiei. Discutati acolo, schimbati de e cazul.
Sa anulezi un contract existent e aproape imposibil, chiar daca cine a contractat lucrarea si'a intrecut atributiile. Probabil puteti sa va indreptati impotriva lui pt recuperarea unor pagube, dar aveti nevoie de dovezi, e bataie de cap.
Vedeti ce puteti face de acum incolo. Protejati,va pt viitoarele contracte. Mergeti la sedinte etc

#18
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

 argentum, on 30 mai 2018 - 03:32, said:

Nu cred ca ai dreptate. E dificil, imposibil si nu e normal cea ce ceri tu.
Cum adica sa faci hidroizolatia doar la apartmentul cu problema?
Pai eu daca as fi vrcin, apoi as face gura, pai ala de ce are acoperis nou si eu nu? Pai nu suntem aceeasi asociatie?
De asta esti intr'o asociatie. Aceleasi reguli si protectie pt toti.
Apoi, dpdv tehnic, ceea ce ceri e foarte prost. O sa fie peticeala. Se peticesc hidroizolatiile, dar reparatii f mici, punctuale. Unde sunt probleme serioase, trebuie facut sistemul de la a la z. Nu de alta, da vrei garantie si vrei ca lucrarea sa tina cativa ani, nu luni.
Rezolvarea problemelor tale, voastre sta in adunarea asociatiei. Discutati acolo, schimbati de e cazul.
Sa anulezi un contract existent e aproape imposibil, chiar daca cine a contractat lucrarea si'a intrecut atributiile. Probabil puteti sa va indreptati impotriva lui pt recuperarea unor pagube, dar aveti nevoie de dovezi, e bataie de cap.
Vedeti ce puteti face de acum incolo. Protejati,va pt viitoarele contracte. Mergeti la sedinte etc
Am spus și o repet - noi, cei de pe Palierul nostru (etajele 1-4, că n-avem parter) nu am avut probleme cu infiltrațiile din 2009 !!!
Odată ce noi aveam totul în regulă deasupra celor două apartamente de la etajul 4, de ce ni s-a impus o lucrare fără a fi cerută de cei 8 proprietari de pe Palierul nostru (erau obligați să vină cu semnăturile a minim 5 proprietari din 8 pentru a fi fost ceva legal) ?
Regula de decenii era ca în Asociația noastră să se facă reparații la hidro-izolații doar pe Paliere, adică la cele două apartamente de pe fiecare Palier.
Odată ce problema era pe Palierul de vizavi, acolo era logic și legal să se facă reparația doar pe acea porțiune, așa cum s-a procedat mereu, fără probleme (ce lucrare au făcut acum 3-4 ani, dacă le-a căzut tavanul proprietarilor de la etajul 4 de pe Palierul de vizavi de al nostru, în timp ce noi, cei de vizavi, n-avem nicio problemă din 2009 ?).
Dacă regula din Asociație era de a face reparațiile la Acoperiș pe Paliere, de ce am fost noi forțați să plătim o lucrare de care nu aveam nevoie, dar și fără a se obține consimțământul nostru prin vot - așa spun legile din domeniu ?

​Apropo, uitasem să întreb iar - de ce reparațiile nu se plătesc din Fondul de Reparații stabilit în Bugetul anual ? Citiți postarea mea de aici: https://forum.softpe...4#entry23363459

Edited by ram, 15 August 2018 - 09:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate