Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

sfat achiziție TV 75 inch

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
Salutare tuturor,
Vreau să înlocuiesc actualul Samsung TV  de 40 de inch, cu ceva mai mare
M-am decis pt unul de 75 inch, 4k.
Am văzut câteva modele, dar mi-e greu să iau o decizie
Bugetul ar fi undeva în jur de 2000 euro ( îl voi cumpăra din Germania)
Ce părere aveți de aceste modele?

https://www.compari....75v-p367411769/
Preț : 1845 euro


https://www.compari....erea-produsului
Modelul de 75 inch. Preț : 1999 euro

https://edigital.ro/...uhd-led-p556891

Preț : 2050 euro

http://www.shoop.ro/...source=price-ro

Preț : 2130 euro

Care mi l-ați recomanda, din modelele de mai sus?
Mi-ar fi plăcut să aflu care are display VA sau IPS, am căutat detalii dar nu am găsit
Mulțumesc anticipat

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Intreaba pe cineva care vad ca se preocupa cu asa ceva mariuscucu.ro/sfaturi-achizitie-televizor/
Toate sunt LED-uri. La banii astia nu mergi pe OLED?
Philipsul este cu diagonala de 49" mult mai mica decat celelalte, 70" si 75", nu stiu de ce a fost luat in considerare.
LG-ul si Sony au IPS
http://www.lcd-compa...tiques_en_ligne
https://www.displays...rison/7e6d175f6
La Philips gasesc obositor ambilight pe 3 laturi, am incercat unul, dar dupa cateva zile am preferat sa mai dau ceva si sa iau un Sony Made in Japan.
Sunt fan Sony, as merge pe varianta Sony KD75XD8505BAEP.

#3
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
La Philips am pus doar modelul de 49 inch, dar am specificat  " Modelul de 75 inch. Preț : 1999 euro "
La banii astia nu gasesc OLED de 75 inch

Edited by alin_x, 02 May 2018 - 05:29.


#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Philips este o mizerie actual , Sony, Samsung, Lg , Panasonic - acestia joaca tare de la panel pana la android .
Nu folosi metoda televizor mult de bani putini .

Edited by ldpe, 02 May 2018 - 06:57.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sony scump, dar bun.

Mai accesibile Panasonic si Samsung.

Low- lg si apoi restul.

Este un topic pe vwforum a cuiva care repara tv-uri multe,  si are pareri bune.recomanda panasonic si samsung. LG nu, iar philips e o mizerie. Sony a zis ca sunt bune dar foarte scumpe pt ce ofera. Lg si Philips sunt pentru saraci.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca un proiector.. la 2000 euro, daca nu ma insel a scos Benq, un 4K interesant...
https://www.amazon.d...tor BenQ HT2550

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Deenman, on 02 mai 2018 - 07:26, said:

Este un topic pe vwforum a cuiva care repara tv-uri multe,  si are pareri bune.recomanda panasonic si samsung. LG nu, iar philips e o mizerie. Sony a zis ca sunt bune dar foarte scumpe pt ce ofera. Lg si Philips sunt pentru saraci.
am intrebat si eu pe cineva care repara tv uri multe si mi-a zis exact invers, samsung nu, LG da.

LG la ora actuala este o clasa peste Samsung (vezi Magic Remote de la LG vs telecomada aia trista de la Samsung), LG are tehnologia OLED pe care samsung a incercat sa o troleze scotand tvuri cu QLED, adica a luat denumirea de la LG si a facut un gen Panashiba... incredibil...

In plus, TVurile serii superioare de la samsung folosesc paneluri LG... asta spune totul

Why Samsung Is Using LG’s LCD Panels For New TVs

A new television by Samsung Electronics, expected to hit local shelves as early as the beginning of 2018, will be unlike any other made by the electronics giant.
The new model will be sold with Samsung’s logo but its liquid-crystal display (LCD) panel will come from LG Display, a display producer and affiliate of LG Electronics, Samsung’s biggest rival. http://koreajoongang...spx?aid=3041327

Samsung will produce its first TVs with LG panels inside this month
https://www.flatpane...l&id=1499322453

#8
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Samsung o sa foloseasca paneluri de la LG ptr televizoarele ips de 40-60 inch ,nu e vorba de panelurile VA.O clasa peste samsung poate datorita tv-urilor oled,ca la lcd-uri.......
In 2000 euro daca vrei de 75 inch ia cel mai bun tv cu panel VA,la oled nu te incadrezi.

 unbrutus, on 02 mai 2018 - 10:38, said:

am intrebat si eu pe cineva care repara tv uri multe si mi-a zis exact invers, samsung nu, LG da.


In plus, TVurile serii superioare de la samsung folosesc paneluri LG... asta spune totul


Samsung face doar carcasa si picioarele suport nu?Si Q-led  tot de LG

Edited by ultrascri, 02 May 2018 - 10:57.


#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Ia OLED de la LG. Nu are concurenta reala la culori/contrast/etc
Vezi un B7 sau C7, dar nu cred ca sunt de 75, doar de 65".

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 ultrascri, on 02 mai 2018 - 11:03, said:

Samsung o sa foloseasca paneluri de la LG ptr televizoarele ips de 40-60 inch ,nu e vorba de panelurile VA.
Am spus in gama superioara... la modele ieftine ia paneluri chinezesti

 ultrascri, on 02 mai 2018 - 11:03, said:

O clasa peste samsung poate datorita tv-urilor oled,ca la lcd-uri.......
OLED, da... la asta ma refeream. La LCD uri sint tot pe acolo dar cu fiabilitate mai mare la LG si telecomanda aia, care e f reusita la LG si cam nereusita la Samsung.

 ultrascri, on 02 mai 2018 - 11:03, said:

Samsung face doar carcasa si picioarele suport nu?Si Q-led  tot de LG
QLED a un fel pe Panashiba, pur si simplu samsung a zis sa pacaleasca cunsumatorul, care stie de OLED de la LG si a schimbat O in Q...

#11
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
LG nu face decat ips,seriile superioare folosesc VA iar q-led sunt SVA facute de samsung in propiile fabrici.Samsung nu mai produce ips din ce stiu si ca sa acopere plaja mare de modele mai cumpara de la alti producatori printre care acum si LG.

Edited by ultrascri, 02 May 2018 - 11:29.


#12
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Fiabilitate,fiabilitate....suntem subiectivi aici.Daca ai avut un samsung si s-a stricat ce facem gata nu e fiabil?Daca intreb si eu pe cineva de la un service care este mai fiabil si imi zice samsung ce facem e 1-1.Toate se strica,samsung ,sony,panasonic.
Hai sa -ti zic ceva :) toate iphone-urile care le-am avut (3 la numar) s-au stricat dar asta nu ma face sa zic de apple ca este o firma slaba.

#13
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013
Incearca Sony 65ZD9. E undeva pe la 2300-2600 euro. Ai o diagonala relativ mare - apropiata de 75 - si o calitate  IMPECABILA. Nici un alt LCD nu se poate compara cu el. Pana acum. Un oled de 65 este putin mai scump. Ce modele ai aratat tu nu sunt chiar ok ,comparativ pret-calitate. Cum a mai spus cineva aici , nu incerca sa cumperi un tv cu diagonala mare cu bani putini. Rezultatul nu este deloc bun.

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
In bugetul ala cea mai buna solutie pentru diagonala mare si calitate foarte buna este sa te orientezi spre un videoproiector, poti avea diagonala mult mai mare. Eu folosesc in camera de bloc un ecran de 100" dar este posibil sa ai in functie de spatiu si diagonala de 120-130-150".

#15
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Intr-o situatie oarecum asemanatoare (ca marime dar nu ca buget) sunt pe punctul sa achizitionez modelul LG 70uj675v. Mentionez ca l-am gasit la 5400 lei intr-un magazin fizic si mi se pare best buy la diagonala si pretul lui (e model 2017).

#16
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
5400 lei pentru un RGBW e cam mult.

#17
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Cam cat ar merita daca e cam mult la diagonala asta? Am citit de RGBW si se pare ca e privita ca o eticheta peiorativa aceasta tehnologie specifica LG.Inteleg ca are cateva sute de linii in minus, insa vazut live cu un material 4K parea OK.

#18
simache_2004

simache_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.04.2008
Eu am rgbw si am avut si va sau ips fara rgwb, nu este nicio diferenta. "Amicii" LG au inventat o pseudo-problema pentru ca au tv-uri cu un raport pret-calitate foarte bun. Se vede si pe aici, se recomanda seria 6 de la Samsung la greu, in conditiile in care seriile 6, si mai ales 7 de la LG nu sunt cu nimic mai prejos, din punctul meu de vedere, din contra. Dar este doar parerea mea. Cand am spus ca vorbesc despre tv-uri pe cale le-am avut si nu am citit doar review-uri am fost ironizat ca am niste capacitati oftalmologice deosebite. Nu sunt fan LG, dar unii isi dau cu parerea cam usor pe banii altora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate