Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vacanta de o zi sau de weekend

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Ce parere aveti de aceste mini vacante? Cunoasteti firme serioase care ofera aceste servicii ? Anul acesta incercam un stil nou de a ne plimba, excursii de o zi sau de weekend, practic as vrea ca doua weekenduri pe luna sa fim plecati, in toata tara, poate si prin apropiere gen Bulgaria, dar as dori sa va intreb daca aveti experienta cu aceste firme, si ce firme sunt pe piata care pot oferi certitudinea ca aceste vacante vor fi reusite
Stiu ca e mai usor pe cont propriu, dar uneori mi-e tare lehamite de condus pe sosele patriei, si probabil ca vom avea o activitate mai intensa, va multumesc pentru orice parere, si poate descoperim impreuna excursii interesante

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu prea sunt vacante, te intorci acasa mai obosit decat ai plecat.

#3
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vacanță de una zi, excursie scrie pe ea!

#4
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Mda, am incercat si eu cumva asa ceva. De exemplu la mare plecat de vineri seara sau sambata dimineata si intors duminica mai dupa amiaza sa nu fac 6 ore pe drum. Pe scurt mi s-a parut ca adaugi oboseala in loc sa te odihnesti.
Sau si la munte am incercat dar nu ma satisface asa ceva. Dupa mine, minim 2 zile intregi si 2 nopti ar fi cel mai bine, atunci simt ca parca ma mai relaxez. Asa ca am preferat sa nu ma mai duc 3 weekenduri pe luna ci doar doua si sa imi iau si luni sau vineri liber. E altceva daca pleci de vineri seara si te intorci luni seara.
Poate doar daca e ceva foarte interesant de vizitat sa ma duc asa doar pentru o zi, jumatate din ea sa o ocup cu dusul si intorsul. Pana si in city breakuri sub 3 nopti nu imi iau. Si asa mi se pare cam putin daca e un oras fain. La Paris mi-am luat 4 nopti si ar mai fi mers una, in ultimele doua zile am cam alergat sa vedem cat mai multe.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Plec regulat in astfel de minivacante, mai ales la munte.De multe ori vii mai obosit decat pleci, dar daca iti place sa calatoresti, merita.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Daca vii obosit fizic si linistit/odihnit psihic, merita din plin.
@initiator, nu merita sa faci prin agentie iesiri pe perioade atat de mici.

Avand in vedere intervalul alocat, presupun ca ati merge pana la destinatie fie cu masina, fie cu trenul/autocarul. Deci decideti cat timp vreti sa faceo pe drum si vedeti ce alternative de transport aveti. De acolo va gasiti destinatiile. Considerand ca aveti la dispozitie atatea surse de informatii, n-ar trebui sa fie greu.

#7
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Depinde si unde e punctul de plecare , ca daca esti in Constanta nu ai sa poti vedea toata tara in excursii de 1 zi.

Din  punctul meu de vedere e cea mai proasta varianta sa platesti agentii pentru excursii de o zi si sa mai stai si dupa 30 oameni care fiecare face ce ii trece prin cap.

Eu fac constant iesiri de weekend, dar trebuie sa fii dispus sa stai mult cu fundul in masina daca vrei sa vezi multe lucruri.

Rezervare pe booking, fundul in masina, mers in zona, vazut, plimbat, intors a doua zi acasa .

Trezit dimineata din Bucuresti , mers pe transbucegi , frecat menta la aer curat, pus la loc fundul in masina si revenit acasa. Excursie de 1 zi la aer curat.
Trezit dimineata, in 3 ore esti la Sb din B. Iti ajunge restul zile sa vezi orasul, revii a doua zi.
Trezit dimineata , urcat Transfagarasean, ajuns la SB, dormit revenit a doua zi.
Valabil si pentru Transalpina.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Imi place sa-mi petrec week-endul pe plaja, mai ales ca marea este la 200 km de casa (Giurgiu) si in 2-3 ore suntem acolo. Tocmai am venit din minivacanta de 1 mai, a fost frumos, linistit, patru zile pline de plaja si soare foarte putin trafic pe A2 pentru 1 mai.

#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Multumesc pentru raspunsuri, ideea este ca vreau sa plec din oras cat mai des, imi place sa calatoresc, si de asta vreau sa aleg varianta aceasta, altfel ne urcam in masina si hai la drum, dar cred ca as fi mai obosit daca as conduce eu, in autocar ma doare la basca, pot sa beau si un pahar de vin la masa :)

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Sau incercati o combinatie cu prieteni care au masina si sunt dispusi ei sa conduca :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate