Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum pot salva un nuc otravit?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
gryphonheart

gryphonheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2007
Am  problema: se pare ca in urma unor sfaturi de pe acest forum cineva rau intentionat mi-a otravit nucul din curte in urmatorul fel:
A facut 2 gauri in nuc a turnat o substanta si a acoperit gaurile cu rumegus.
Dupa ce am gasit gaurile am scobit si am scos rumegusul care avea un miros intepator pronuntat chimic,  coincidenta pe forum exista un topic numit:

Cum omor niste copaci elegant ? https://forum.softpe...copaci-elegant/ in care cineva recomanda exact aceasta metoda

In afara de faptul ca cineva mi-a incalcat proprietatea si mi-a otravit copacul (din pacate nu am probe , doar supozitii) vreau sa stiu daca este vreo sansa sa il salvez si ce ar trebui sa fac.

Nucul are cam 15-18 ani era acolo de inainte de a imi construi casa, si mi-a oferit umbra si nuci in fiecare an, e la 2.5m de gardul cu vecinul, crengile care veneau spre el le-am taiat cand a zis ca are o problema cu ele.

#2
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
O fi băgat sodă caustică. Nu cred că va scăpa.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Daca-l banuiesti pe forumist, ia legatura cu el.
Pe forum.
Sau in RL.
Forumistul zicea ca nucul ii face umbra, daca e vorba despre acelasi nuc, vezi si tu pe timp de zi, unde anume face umbra, asa poti descoperi faptasul.

N-as zice asta, dar mi se pare ireal ca sa fiti amandoi persoane diferite, pe acelasi forum, avand probleme cu acelasi nuc.
Asa ceva se intampla cand se aliniaza 5 planete.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sanse minime. Depinde de ce vechime are otravirea,ce substanta a fost folosita, la ce adancime au fost facute gaurile.... Daca solutia a patruns in radacina pivot, principala,. nu cred ca-l mai poti salva. Ramane problema cum a putut patrunde la nuc si executa "crima".

#5
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Topicul ala e de acum zece ani.

#6
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Te duci la politie, depui o plangere, le dai si suspectul, adica vecinul pentru ca este clar ca el este infractorul, si intre timp monteaza o camera buna, la vedere, nu va mai intra in curtea ta.Nu stiu ce sa zic de copac, ar trebui identificata intai substanta, in functie de cat de repede ai intervenit este posibil sa scape

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Plangere la politie, nucul e specie protejata in tara noastra. Sa tai un nuc iti trebuie autorizatie de la primarie. Sa investigheze aia.

#8
gryphonheart

gryphonheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2007
Nu il banuiesc pe forumist: nu suntem din aceeasi zone, threadul e vechi, dar cine da o cautare despre cum poate omori nuci ajunge la acel thread. Eu am cautat acelasi lucru ca sa stiu la ce sa ma uit ca sa aflu daca cineva a facut-o intentionat

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View PostdaniMMM, on 01 mai 2018 - 21:06, said:

Topicul ala e de acum zece ani.
La o asemenea premeditare, circumstantele sunt cu atat mai agravante.

View Postgryphonheart, on 01 mai 2018 - 21:08, said:

Nu il banuiesc pe forumist: nu suntem din aceeasi zone, threadul e vechi, dar cine da o cautare despre cum poate omori nuci ajunge la acel thread. Eu am cautat acelasi lucru ca sa stiu la ce sa ma uit ca sa aflu daca cineva a facut-o intentionat

Depinde mult de ce chimicale a bagat ala acolo.
Chiar si asa, daca a fost o otrava eficace, e posibil sa nu mai ai ce face din pacate.
Poate sa incerci sa speli gaura cu un jet sub presiune.
Antidot.. ma indoiesc ca a studiat cineva antodoturi la otravurile nucului.

#10
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postmaccip, on 01 mai 2018 - 21:09, said:

La o asemenea premeditare, circumstantele sunt cu atat mai agravante.
.
Inseamna ca e ardelean la origine de i-a luat atata timp(o luam ca Sherlock Holmes)

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cine omoara nuci  ?
     Proprietarul ! Probabil s-a gandit sa faca un ban gramada.
     Ce interes ar avea careva sa intre la tine in curte si sa-ti ucida pomii. Niciunul!



#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Oricum, lumea a devenit nebuna daca s-a ajus in situatia sa fie otraviti nuci de pe proprietatea altuia.

Edited by maccip, 01 May 2018 - 21:14.


#13
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postcspot, on 01 mai 2018 - 21:12, said:

Cine omoara nuci  ?
Proprietarul ! Probabil s-a gandit sa faca un ban gramada.
Ce interes ar avea careva sa intre la tine in curte si sa-ti ucida pomii. Niciunul!
Umbra, sunt care in loc sa se bucure de umbra le e ciuda pe umbra. De asemenea in jurul nucului pe o distanta considerabila orice ai cultiva nu prea creste. De asemenea nucul e un copac puternic al caror radacini pot avaria fundatii. Ciuda, vecinul are umbra, i-a sa nu mai aiba.
De asemenea vezi atitudinea initiatorului topicului de acum 10 ani...

Edited by SpeedDemon, 01 May 2018 - 21:21.


#14
gryphonheart

gryphonheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2007

View Postmaccip, on 01 mai 2018 - 21:12, said:



Depinde mult de ce chimicale a bagat ala acolo.
Chiar si asa, daca a fost o otrava eficace, e posibil sa nu mai ai ce face din pacate.
Poate sa incerci sa speli gaura cu un jet sub presiune.
Antidot.. ma indoiesc ca a studiat cineva antodoturi la otravurile nucului.

Ma gandeam poate sa curat zona afectatata in jurul gaurilor (sa facut ca un fel de putregai), dar e si posibilitatea sa fac mai rau, despre politie nu imi pun mari sperante.

#15
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Greu ! Foarte multa apa in gauri si la radacina , poate se mai dilueaza otrava . Oricum cine a facut asta e retard .

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgryphonheart, on 01 mai 2018 - 21:23, said:

Ma gandeam poate sa curat zona afectatata in jurul gaurilor (sa facut ca un fel de putregai), dar e si posibilitatea sa fac mai rau, despre politie nu imi pun mari sperante.
Nu intelegi ca e specie protejata, intra la infractiuni Posted Image Sper ca nu esti chiar tu autorul... Posted Image

Edited by andreic, 01 May 2018 - 21:28.


#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Iti dai seama ca speta pe care o pui tu aici e ceva foarte rar. Putin probabil sa stie cineva de pe un forum cum se face.
La ce biologie stiu eu, seva urca in sus pe tulpina. Deci nu prea ai cum sa intervii.
Spala gaura aia, eventual o faci un pic mai mare sa mai cureti din lemnul impregnat, dupa care umpli si tu la loc cu rumegus. Nu stiu sa existe vreo chimicala care sa rezolve problema.
Poate daca ai sti tipul otravii, sa stie careva vreun antidot.

#18
hack_attack_69

hack_attack_69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 06.11.2017

View PostSpeedDemon, on 01 mai 2018 - 21:08, said:

Plangere la politie, nucul e specie protejata in tara noastra. Sa tai un nuc iti trebuie autorizatie de la primarie. Sa investigheze aia.
Ii doare la basca pe politai de nucul ala...

Edited by hack_attack_69, 01 May 2018 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate