Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat achizitionare boxe podea

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@audiofidel - exista prezumtia de nevinovatie. Recunosc ca e un topic ciudat ( ca date de plecare ), dar nici nu pot spune ca e o reclama mascata clara sau alte chestii de acest gen ( am trait si am vazut multe ... ). Pana una-alta, daca te deranjeaza topicul, poti sa-l ignori pe initiator

@PromEtheuS1978 - mie mi se pare cam aiurea sa faci report pentru jigniri pentru simplu fapt ca te-a acuzat x-ulescu de trolaj. Pe de o parte, celalalt topic din linkul dat de coleg poate ridica semne de intrebare ( nu ca ar fi o problema sau ca nu ar putea fi o coincidenta ). Pe de alta parte, daca chiar vrei sa rezolvi o problema, poti ignora lucrurile rele si sa alegi doar pe cele bune. Ai primit cateva sfaturi si informatii bune, as zice eu, chiar de la colegii cu care ai intrat in conflict :

1. bugetul pentru boxe e cel mai important
2. din ce gasesti acum pe piata, marea majoritate sunt produse in China pana pe la 2000 euro ( nu ca ar fi ceva neaparat rau in asta )

Pioneer CD PD-50 + network player N-50 AE (sper din tot sufletul ca am inteles eu gresit si nu ai achizitionat si un tuner separat ) + amp A-70 DA + pickup PLX-1000 = 16,000 lei

La bugetul asta as obiecta, in primul rand, ca ar trebui sa te uiti la boxe din categoria 3-5000 euro pret lista ( nu conteaza daca sunt noi sau SH ), altfel s-ar putea spune ca ti s-au inmuiat genunchii chiar cand era sa faci pasul cel mai important. Daca ma intrebi pe mine, as vinde CDul, network playerul si amplificatorul ( daca se pot returna, atunci si mai bine ), as ripui CDurile si le-as pune pe un NAS, as cumpara un integrat all-in one cu streaming si DLNA direct in el ( gasesti solutii absolut decente incepand de la 1000 euro, pret de lista ), as pastra pickupul din nostalgie si as pune o doza f buna pe el. Banii ramasi i-as aduga la cei 5,000 lei pe care vrei sa-i dai acum pe boxe. Rezultatul nu o sa arate asa de frumos ca linia Pioneer, dar sigur o sa sune mai bine.

Daca tot ai luat pickupul ala Pioneer, sper ca ai pus pe el o doza mai de Doamne-Ajuta , macar un Ortofon 2M Red sau AudioTechnica VM 540 ML ...

Edited by bibiaudiofil, 02 May 2018 - 19:15.


#20
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Din ce stiu eu, acum cativa ani JBL erau  port drapel la  boxe din clasa de  varf.
( cam 100.000 USD  perechea ).
Eu as opta pentru  ceva  din Marea  Britanie, Cerwin Vega  sau  Waferdale. Le-am vazut  in actiune.
Britanicii  produc  scump dar de calitate  inalta.
Succes !

Edited by Adrexx, 02 May 2018 - 19:40.


#21
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostAdrexx, on 02 mai 2018 - 19:38, said:

Din ce stiu eu, acum cativa ani JBL erau  port drapel la  boxe din clasa de  varf.
( cam 100.000 USD  perechea ).

mda ... https://www.jblsynth...st-dd67000.html

Sunt si acum, dar este vorba despre altceva, nu despre produse mai ieftine facute pentru piata de consum : JBL Synthesis -> https://www.jblsynthesis.com/

Si astia sunt tot in grupul Harman ( cumparat de Samsung, by the way ), dar nu e nici o legatura intre produsele din seria Arena sau Studio si astea ( nici intre preturi , bineinteles Posted Image )

Edited by bibiaudiofil, 02 May 2018 - 19:49.


#22
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
@bibiaudiofil
Exista prezumtia de nevinovatie dar dupa cum ai remarcat e cam prea  transparenta. Omul se exprima identic in ambele topicuri, pana si  "la plezneala" a pus o intre ghilimele in amandoua ocaziile (topicurile) cand i s a reprosat. El are pattern urile lui , inclusiv de limbaj.  Asta vorbind de coincidente care nu sunt coincidente, nemaipunand problema inadvertentelor pe care le am aratat: a stiut sa si aleaga toate componentele sistemului, si la urma intreaba de boxe  de doua ori mai ieftine decat amplificatorul.

Eu il ignor, nicio problema, ideea era sa avertizez colegii  sa nu se oboseasca cu o recomandare intr un topic-farsa. Daca exista oameni pentru care absurdul asta are o miza,din partea mea sa fie sanatos initiatorul! A deschis trei pana acum, asteptam careul :)

Edited by audiofidel, 02 May 2018 - 20:17.


#23
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postaudiofidel, on 02 mai 2018 - 20:11, said:

ideea era sa avertizez colegii  sa nu se oboseasca

Chiar si asa, nu trebuie sa gandesti negativist. Mai citesc si altii pe aici, poate ca ceea ce scrii tu ajuta pe altcineva, nu neaparat pe cel care a intrebat Posted Image

De exemplu, nu o sa-ti vina sa crezi cati oameni cumpara niste electronice ( indiferent de pret ) si isi pun problema la sfarsit sa-si cumpere niste boxe de banii care au mai ramas ( de obicei, putini )

Edited by bibiaudiofil, 02 May 2018 - 20:15.


#24
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Cum sa nu gandesti negativist cand audiofilia iti scoate peri albi ? Posted Image Cand ai intrat pe drumul fara intoarcere in care uiti de muzica pentru instrumente ,numai mizantropia mai are farmec. :)

Edited by audiofidel, 02 May 2018 - 20:24.


#25
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postaudiofidel, on 02 mai 2018 - 20:21, said:

Cum sa nu gandesti negativist cand audiofilia iti scoate peri albi ? Posted Image Cand ai intrat pe drumul fara intoarcere in care uiti de muzica pentru instrumente ,numai mizantropia mai are farmec. Posted Image
Ai cumva amplificator  cu lampi ?
Equalizer  Cello ?
Boxe  JBL ?

Parca  aveai  altceva....eu nu le am nici  pe alea.
Poate  gasesti  Bang & Ofufsen  .....este  cu totul  altceva....

#26
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018

View PostAdrexx, on 03 mai 2018 - 09:18, said:

Poate  gasesti  Bang & Ofufsen  .....este  cu totul  altceva....

Neah...poate o combinatie : Accuphase,McIntosh,Focal.

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Amplificatoarele cu lampi ,dpdv al corectitudinii sonore, deformeaza destul de grav sunetul. Ca suna ele "frumos" e alt aspect. Eu personal nici nu le-as baga la HI-FI.
JBL ,dupa cum s-a mai spus ,nu mai sunt deloc in domeniu HI-FI ce erau acum 20-30 de ani.
Bang & Ofufsen iarasi este un brand mult supraapreciat la care plateai 3/4 din pret pe conceptia de design,componentele din interior nici macar nu erau facute de ei ci luate de la diversi. La fel si proiectarea electronica.

Edited by edigee, 03 May 2018 - 09:41.


#28
creative_guy

creative_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 11.04.2018
Sau asa ceva daca ai timp sa astepti 3 luni pana i-l proiecteaza...iar la pret este o bagatela...270.000$ : https://www.mcintosh...ystems/SoHo-III

#29
PromEtheuS1978

PromEtheuS1978

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2018

View Postaudiofidel, on 02 mai 2018 - 10:48, said:

E bine ca esti gura-mare, se potriveste cu restul detaliilor pe care le ai dat. Daca ai demonstra si putina inteligenta ....

Cand vei da explicatia  faptului de ce iei boxe ieftine in comparatie cu restul sistemului atunci o sa poti fi luat altceva decat troll .

Of of of ce rau este sa o freci toata ziua pe un forum dar deh cand esti un pierde vara pardon somer tot trebuie sa ai o activitate.

View Postcreative_guy, on 03 mai 2018 - 09:39, said:

Sau asa ceva daca ai timp sa astepti 3 luni pana i-l proiecteaza...iar la pret este o bagatela...270.000$ : https://www.mcintosh...ystems/SoHo-III

Sa nu vorbim de lucruri sfinte...aici pe forum totul se rezuma la Marantz (in cel mai bun caz),parca am citit intr-un post de doze Ortofon,in rest numai de echipamente comerciale gen Sony,Panasonic,etc.

#30
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
@prometeu1978
La sectiunea asta se obisnuieste un minim de decenta. Dar daca vrei sa o dam din pepsi in cola, nu ti e jena deloc sa apari in ochii celorlalti drept unul fara tiglele aranjate pe casa, care deschide topicuri  aiuristice?Sau inca mai pretinzi ca nu esti tu ala, e un alt om dar care se exprima identic in situatii identice, cu aceleasi cuvinte, aceleasi expresii,username asemanator, etc?

Asta cu  someria nu ai nimerit o. Pana una, alta, eu imi permit boxe de doua ori mai scumpe decat cele de care tu  ai intrebat (in ultimul topic). Sa nu mai spun de restul sistemului tau inexistent, in celelalte topicuri deschise de tine pretindeai ca ai alte scule, .tot dintr o gama  peste medie. Ma bucur ca ti le permiti in imaginatie, probabil ai tot o profesie, pardon, meserie, imaginar bine platita.

Intai intreaba te daca esti zdravan la dovlecel. M ai si reportat ca te am facut troll...E clar ce viata interioara ai.

Vezi ca jignesti toti colegii cu "aici pe forum totul se rezuma la Marantz....in rest numai de echipamente comerciale gen Sony,Panasonic,etc."

Te intreb simplu: de ce insisti cu chestia asta care numai integritate la etajul final nu denota?

Edited by audiofidel, 03 May 2018 - 11:06.


#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cam sunteti offtopic si fie vorba-ntre noi, nici tu audiofidel nu esti asa de proaspat pe aici, precum contul :)
S-au dat deja mai sus niste sfaturi si cred ca si initiatorul cam stie ce vrea, asa ca cel mai bine ar fi inchiderea topicului.

#32
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
serginho74, ai vorbit foarte intelept, vreo epifanie de dimineata?

Mi se pare un pic  bizar cum un user cu experienta ca tine alege sa fie solidar cu un troll care ia sectiunea la misto si implicit si explicit si sa faca un mic flame la adresa altui coleg care, de bine, de rau, are o activitate constanta pe sectiune si in general fara reprosuri din partea celorlalti. Tie nu?

Edited by audiofidel, 04 May 2018 - 08:16.


#33
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

View PostPromEtheuS1978, on 03 mai 2018 - 10:01, said:

aici pe forum totul se rezuma la Marantz (in cel mai bun caz),parca am citit intr-un post de doze Ortofon,in rest numai de echipamente comerciale gen Sony,Panasonic,etc.

Am citit postul tau pe la vreo 2 dupa masa azi si am zis ca nu are nici un fel de rost sa ma bag si eu in discutie, dar...pe la 12 noaptea mi-a revenit...
Nu inteleg de ce vrei neaparat sa ne jignesti pe toti de aici...la ce iti foloseste cu adevarat?
Cu sigurantza nu suntem milionari in euro sa ne permitem Focal Grande Utopia sau Raidho...
Dar sa stii ca exista oameni extraordinari pe acest forum care m-au ajutat sa inteleg vreo cateva chestii legate de boxe, filtre etc.
Rautatea ta este absolut gratuita. Si fara sens...

Ia-ti ce boxe crezi de cuviinta, pune concertul asta si calibreaza-le dupa pofta inimii tale:

https://www.amazon.c...kduckgo-ffcm-20

[ sorry :D, post editat de bibi ]

Edited by bibiaudiofil, 05 May 2018 - 11:20.


#34
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postaudiofidel, on 04 mai 2018 - 08:09, said:

serginho74, ai vorbit foarte intelept, vreo epifanie de dimineata?

Mi se pare un pic  bizar cum un user cu experienta ca tine alege sa fie solidar cu un troll care ia sectiunea la misto si implicit si explicit si sa faca un mic flame la adresa altui coleg care, de bine, de rau, are o activitate constanta pe sectiune si in general fara reprosuri din partea celorlalti. Tie nu?
Lasa mistourile de doi lei.
Toti userii au luat in seama intrebarea si nu stau sa faca analiza userului. Aici discutam subiecte, nu subiecti!
BTW, continui sa fii offtopic.

#35
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
serginho74, tu nu faci diferenta intre o fraza de common-sense si misto. O sa ti explic  cum sta treaba:

1. Nu se pune problema de offtopic. De ce? Pentru ca acesta nu este un topic normal, este o prostie. Probabilitatea ca cineva, vreodata, sa aiba o problema similara si sa o expuna pe acest forum, este, practic, nula. Deci topicul a fost offtopic de la inceput, daca intelegi. Deci nu numai in forma ci si pe fond.

2. Userii au ales sa si bata gura inainte de ultima declaratie a trollului,aceea ca forumul nu e bun de nimic. Daca pana atunci i se mai acordau  circumstanta atenuante, dupa aceea nu a mai fost bagat in seama cu recomandari ci, dimpotriva. Cu exceptia ta.

3. Daca nu intelegi situatia sau duci mai departe absurdul in mod voit, trollezi la randul tau, Dupa cum am explicat , a te situa de partea unui tra la la ca asta , e bizar. Normala mi se pare atitudinea inversa, de a descuraja genul asta de atitudine. Ca sa nu mai spun ca nu e colegial.

Recomandarea mea ontopic (tinand seama de specificul topicului) ar fi  sa ti vezi de treaba si sa lasi topicul sa moara, asa cum este firesc.

Sanatate!

Edited by audiofidel, 07 May 2018 - 10:58.


#36
M15TER105

M15TER105

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 05.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4uYphxEvHPA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate