Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Cum cumpar o proprietate in Grecia

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Salut,
Intentionez ca in viitorul apropiat sa-mi cumpar o casa in Grecia, zona Salonic +/- 50-60 km. Disponibil  aproximativ 35-40.000 euro. Nu vreau ceva cu pretentii, doresc o casa de 2-3 camere la curte intr-un satuc mic, linistit, dar cu iesire la mare Posted Image . Sunt dispus sa mai investesc de-a lungul timpului ceva bani in renovarea casei.
Doresc sa-mi petrec acolo concediile, iar cand voi iesi la pensie (sau poate mai devreme) sa ma mut definitiv acolo. Nu doresc neaparat cetatenia greaca, dar daca pot beneficia de avantajele pe care le are un cetatean grec, nu ma dau in laturi sa platesc taxele catre stat.
Stiti cumva care sunt pasii de urmat? Care sunt conditiile impuse de statul grec?

Multumesc.

Edited by liviu_np, 01 May 2018 - 15:46.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Atentie la  ... neatentie
Vezi ca Grecia nu prea este ceea ce incearca sa para.
Numarul celor care au ramas cu buza umflata este sensibil mai mare decat in Romania.
Un articol interesant pentru tine ;
https://media.imoped...tate-23103.html

#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Multumesc, @Naijax, articolul este din 2015, dar este un punct de plecare treaba cu avocatul. Poate unele lucruri s-au mai schimbat si/sau se vor schimba pana intentionez sa fac pasul. Urmatorii trei ani vreau sa-mi fac concediul in zona vizata de mine, relationez cu locuitorii, vad si-mi pregatesc terenul.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 liviu_np, on 01 mai 2018 - 15:45, said:

nu ma dau in laturi sa platesc taxele catre stat.
Pai acolo chiar o sa le platesti, ca nu exista cai de ocolit.
De ce nu in o tara latino?Franta, Spania, Portugalia?
Cel mai bine te prezinti la o agentie si acolo afli mai multe.
Am locuit in Spania si Portugalia si mi se pare perfect pentru ce vrei tu.
Acum sunt in Germania si daca ai sti cati pensionari au case in spania ramai mut.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cu placere
Adevarat - cate ceva s-a mai schimbat dar ... in rau
ATENTIE - grecii te obliga ca tot profitul obtinut dintr-o proprietate imobiliara sa-l folosesti la ei in tara. Practic, daca vrei sa inchiriezi casa in regim turistic, toti banii obtinuti din aceasta activitate vor fi cheltuiti exclusiv in Grecia.
Alta - daca vrei sa vinzi casa respectiva ei bine, banii obtinuti in urma vanzarii trec printr-un cont special, monitorizat de catre stat si pot fi folositi numai pe teritoriul Greciei.
Sunt foarte multe "capcane" iar avocatii greci te fac mai ceva ca la nufarul.
Daca nu stii limba (greaca) si nu ai cunostinte apropiate (de preferat foarte apropriate) printre localnici sfatul meu este sa stai potolit.
Sigur - daca ai bani de investit da-i inainte daca nu ... mai gandeste-te  
Cum spuneam - Grecia nu prea este ceea ce incearca sa para

#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Mergi in Algarve ca nu ai sa regreți.
Lumea este mult mai populara in tarile latino, parlitul il prinzi repede, merge si la greci dar limba e grea.

#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Ani de zile am avut aceiasi intentie, un grec batran mi-a deschis ochii : grecii sunt prietenosi si ospitalieri cat timp cheltui bani la ei. Daca te faci localnic nu pierzi in veci statutul de venetic si concurezi direct cu ei pe resurse, adica turism. Tot ce tine de relatia cu autoritatile este un cosmar, orice functionar te f_ _ e cum vrea sticksu' lui. Noi ne-am linistit...

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 Naijax, on 01 mai 2018 - 16:31, said:

Cu placere
Adevarat - cate ceva s-a mai schimbat dar ... in rau
ATENTIE - grecii te obliga ca tot profitul obtinut dintr-o proprietate imobiliara sa-l folosesti la ei in tara. Practic, daca vrei sa inchiriezi casa in regim turistic, toti banii obtinuti din aceasta activitate vor fi cheltuiti exclusiv in Grecia.
Vreau sa ma retrag acolo, nu sa fac afaceri.
Alta - daca vrei sa vinzi casa respectiva ei bine, banii obtinuti in urma vanzarii trec printr-un cont special, monitorizat de catre stat si pot fi folositi numai pe teritoriul Greciei.
Sunt foarte multe "capcane" iar avocatii greci te fac mai ceva ca la nufarul.
Nu o vand, o las mostenire copiilor. :)
Daca nu stii limba (greaca) si nu ai cunostinte apropiate (de preferat foarte apropriate) printre localnici sfatul meu este sa stai potolit.
Sigur - daca ai bani de investit da-i inainte daca nu ... mai gandeste-te  .
De asta am postat, poate gasesc pe cineva care a facut pasul acesta si ma poate ajuta cu un sfat.
Cum spuneam - Grecia nu prea este ceea ce incearca sa para

 ddaannii, on 01 mai 2018 - 16:24, said:

Pai acolo chiar o sa le platesti, ca nu exista cai de ocolit.
Nu-i bai. Incerc si vreaau sa ma integrez in societate.

 ddaannii, on 01 mai 2018 - 16:38, said:

Mergi in Algarve ca nu ai sa regreți.
ddaannii, e prea departe. poate mai vreau sa dau o fuga in RO sa-mi vad solarul :)

 kesarion111, on 01 mai 2018 - 17:02, said:

concurezi direct cu ei pe resurse, adica turism.
Nu vreau sa fac asta... Eventual o familie de prieteni care vin in vizita o saptamana-doua pe an... nu intru in afaceri.

 kesarion111, on 01 mai 2018 - 17:02, said:

Tot ce tine de relatia cu autoritatile este un cosmar, orice functionar te f_ _ e cum vrea sticksu' lui.
Cred ca aici e baiu' :(

#9
donbalon

donbalon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.04.2018

 Naijax, on 01 mai 2018 - 16:31, said:

Cu placere
Adevarat - cate ceva s-a mai schimbat dar ... in rau
ATENTIE - grecii te obliga ca tot profitul obtinut dintr-o proprietate imobiliara sa-l folosesti la ei in tara. Practic, daca vrei sa inchiriezi casa in regim turistic, toti banii obtinuti din aceasta activitate vor fi cheltuiti exclusiv in Grecia.
Alta - daca vrei sa vinzi casa respectiva ei bine, banii obtinuti in urma vanzarii trec printr-un cont special, monitorizat de catre stat si pot fi folositi numai pe teritoriul Greciei.
Sunt foarte multe "capcane" iar avocatii greci te fac mai ceva ca la nufarul.
Daca nu stii limba (greaca) si nu ai cunostinte apropiate (de preferat foarte apropriate) printre localnici sfatul meu este sa stai potolit.
Sigur - daca ai bani de investit da-i inainte daca nu ... mai gandeste-te  
Cum spuneam - Grecia nu prea este ceea ce incearca sa para
Chiar e o problema cu limba greaca. Am incercat si eu sa invat cateva expresii pentru o excursie acolo si nu s-a lipit  deloc de minePosted Image

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 liviu_np, on 01 mai 2018 - 17:16, said:




ddaannii, e prea departe. poate mai vreau sa dau o fuga in RO sa-mi vad solarul :)

La pensie nu-ti Mai vine de plimbari, daca totusi arde, te sui la avion.
Daca chiar ești masochist, iti faci acolo solarul tau.
Ca tot zici ca vrei casa, sa aibe si ceva teren de dat cu sapa.
Asta caut sa cumpar si eu aici la nemti.

Edited by ddaannii, 01 May 2018 - 19:11.


#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu stiu ce proprietate gasesti tu cu iesire la mare la banii aia.Poate daca mai pui un zero.

#12
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Thassos. e plin de case paraginite daca le ai cu lucrul manual....am intalnit si romani acolo care si-au luat propieta-ti. .E insula de jur imprejur apa...dar sa ai ce face....propietattiile  aflate in satele de langa apa sunt scumpe rau.. asa pe sus pe deal e  ieftin...

#13
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 25.04.2007

 george_eu25, on 01 mai 2018 - 19:22, said:

Nu stiu ce proprietate gasesti tu cu iesire la mare la banii aia.Poate daca mai pui un zero.
Gaseste dar nu in statiune ci intr-un satuc, cum de fapt isi si doreste. O casa batraneasca cu ceva teren. Problema e ca daca are maslini in curte sau gradina, nu o sa aiba voie sa-i taie.

 reti, on 01 mai 2018 - 20:08, said:

Thassos. e plin de case paraginite daca le ai cu lucrul manual....am intalnit si romani acolo care si-au luat propieta-ti. .E insula de jur imprejur apa...dar sa ai ce face....propietattiile  aflate in satele de langa apa sunt scumpe rau.. asa pe sus pe deal e  ieftin...
Thassosul si-a marit pretentiile de cativa ani, de cand au dat buzna romanii acolo.

#14
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Eu ma gandisem la o casa d vacanta in grecia acum vreo 6-7 ani, dar dupa ce am vorbit cu niste prieteni de acolo m.am lasat pagubas.
Spania e faina. Si sunt doar 4 ore cu avionul.

Eu m.as gandi si la alte insule.

#15
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 george_eu25, on 01 mai 2018 - 19:22, said:

Nu stiu ce proprietate gasesti tu cu iesire la mare la banii aia.Poate daca mai pui un zero.
Un exemplu:
https://en.spitogato...ateia_-l5427483
La 300 de metri de mare. Posted Image

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Cred ca merita de investigata si zona cuprinsa intre Kavala si Alexandropouli. E cam la 8 ore distanta de bucuresti.
Am ajuns in aceasta zona de coasta cumva din intamplare si mi s-a parut foarte faina. nu se compara cu Salonicul, aici e ca la tara.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 liviu_np, on 02 mai 2018 - 12:24, said:

Un exemplu:
https://en.spitogato...ateia_-l5427483
La 300 de metri de mare. Posted Image
E horror. Dar, ma rog, fiecare cu fanteziile lui....

Edited by Clovis, 05 May 2018 - 17:26.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,519
  • Înscris: 15.06.2007

 reti, on 01 mai 2018 - 20:08, said:

Thassos. e plin de case paraginite daca le ai cu lucrul manual....am intalnit si romani acolo care si-au luat propieta-ti. .E insula de jur imprejur apa...dar sa ai ce face....propietattiile  aflate in satele de langa apa sunt scumpe rau.. asa pe sus pe deal e  ieftin...
Am gasit eu in grecia, o cocioaba mult spus.. acoperisul abea se tinea, nici geamuri nu mai avea, o maghernita, un cotet parasit, in Lakones, dar cu o priveliste de iti taie rasuflarea, de revista.  70000 de euro cereau, pe o chestie nelocuibila.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate