Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cost construcție casa 10x10m

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View PostGeorgeBST, on 01 mai 2018 - 22:51, said:

Referitor la partea electrică... Casa vreau sa o fac in curtea unde deja am o casa dar as vrea ca cea noua să aibă contorul separat de cea existentă. Știe cineva ce implică asta?
Contor separat => intabulare => receptie casa => autorizatie de constructie => proiect
Costurile pentru materiale casa la rosu anul trecut au fost de ~125€/m²

#20
GeorgeBST

GeorgeBST

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2018
Mulțumesc pentru răspuns! Deci o lună de birocrație pentru 2-3 ore de muncă să pună un contor. Ai idee și ce sumă se percepe de către Enel?
Mi se pare un pic cam mult 125/euro mp la roșu. Poate pe cărămidă phoroterm și mult fier.

Edited by GeorgeBST, 02 May 2018 - 22:38.


#21
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Se aduna cele marunte, de nu o sa crezi .... :)
Sa zicem ca mai reducem la mine XPS-ul pus la fundatie ~2 000€
Tu nu ai pus deloc fierul, la mine am avut 5t * 2.85 = 14 250 lei
Sapatura, trasatul, curatenia ~3 500 lei
Lemnul pentru cofrat (de aici s-a folosit mult la ast.reala), cosoroabe, grinzi, capriori, lateti ~22 000lei
Numai sarma si cuiele au fost vreo 1 000 lei
Accesoriile de la acoperis sunt foarte scumpe, coama, dolii, etc.
Fara diriginte si RTE (Responsabil tehnic cu executia) nu vei putea face receptia, mai inca vreo 400€
Totul la P+M 145m² + terasa 25m² + anexa 25m²
Posted Image

#22
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Din pacate pentru majoritatea celor care isi construiesc case in mod legal tu vei construi ceea ce ti-ai propus la un pret foarte mic. Oameni buni este sfasietor sa dai 500e/mp in conditii normale/legale cand pentru ceva aproape similar domnul initiator va da de 3 ori mai putin. Dar fiecare cu realitatea lui..din pacate. Practic 70-80% din costuri vor fi materialele si cam atat. Cred ca te vei incadra la gata undeva la 18-20 000e. Bineinteles nu va fi ceva lux ci modest insa vei putea sta in ea si nu va cadea nici in 100 de ani. Si pana la urma asta conteaza. Sfat: ridica-te minim 40cm de la sol si pune plasa de 8mm in placa de la parter. Spor la treaba !

#23
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Colegu' Mishu...
Se pare ca incurajezi practicile ilegale.
Pana la urma tot trebuie sa intre in legalitate cu imobilul.
De ce sa nu o faca de la inceput?

Te inseli. Costurile cu hartiile nu sunt mari astfel incat sa aiba ceva pondere in toata cheltuiala.

Am construit o casa. Am platit echipa pentru ridicare la rosu, alta cand am tencuit/tinci parterul si alta echipa la finisaj fatada+lambriu acoperis si balcoane. Restul a fost cu forte proprii (termosistem, sape, podele, rigips, parchet, instalatii electrice/sanitare/termice, rigips, vopsele lavabile, sapaturi la gard, constructie sopru lemne, etc.)
Am cheltuit 55000E pana acum pe 200mp. construiti (~220 cu terasa si balcoane), adica 250e/mp.
Mai am de facut baia de la mansarda si pavajul in curte.

Problema e ca dupa ce termin trebuie sa renovez parterul deoarece e locuit din iarna 2013.

Edited by radurus, 04 May 2018 - 11:09.


#24
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 21.01.2013
@radurus, foarte corect ce zici.
la gard si la sopron ai proiect si autorizatie?

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostGeorgeBST, on 02 mai 2018 - 20:26, said:

Disturbed, eu vreau sa locuiesc in ea cam încă 6-7 ani de acum iar apoi să rămână casă de vacanță. De asta aleg sa o fac repede cu un minim de siguranță.
In cazul asta , faci o greseala ca nu o faci din lemn cu osb . " Casa " adica viitoarea cabana o faci din lemn fara zidariisi aiureli si iesi mai lesne si e mai calduroasa iarna , iti raman bani de termoizolatie ca lumea ...

#26
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Gardul era prins in CU/AC (constructie si imprejmuire).
E drept ca nu scrie ce fel de gard (plasa simpla, inaltime, beton, zidarie, lemn).
Sopronul l-am facut dupa receptie. Nu apare pe AC.(e din lemn, acoperit cu tabla, totul pe o placa de 15cm, se poate demonta usor in caz de ceva).
Insa trebuie sa fac un carport pentru 2 masini (5x6m, spatele din zidarie pe granita cu vecinul) si trebuie sa prind si sopronul acolo.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Da placa aia de 15 figureaza in AC ?Nu de alta dar tocmai pt aia se cere autorizatie ...

#28
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Fii serios.
Daca betonez o alee trebuie sa apara in AC? Dar daca o pavez? Am discutat cu arhitectul si mi-a spus ca nu e cazul.
Pentru lucrari unde faci fundatii in adancime, este neaparat necesar.

Eu stiu ce pretentii are primaria. Ar trebui AC inclusv pentru o filigorie din lemn.
Am auzit de probleme cauzate de constructia unui "gratar" din zidarie.

Sa revin...
Deci daca in loc de placa fac doar samburi din beton de 45cm adancime (pentru stalpi, am sfredel pentru gauri in pamant) si apoi pavez cu dale ar fi ok fara AC? (E clar ca nu e ok dpdv al primariei)
Care e diferenta? (subteran e nimic iar suprateran este acelasi sopron)

Problema e ca desi e terenul tau nu poti construi ce vrei fara stirea/aprobarea primariei. Sunt si acolo niste hartii care genereaza taxe.
Sunt totusi situatii in care constructiile din lemn (adica temporare, se pot demonta la nevoie) fara fundatie sunt trecute cu vederea, nu se face tam tam.
Constructiile cu destinatie de locuit sunt problemele deoarece alea trebuie impozitate.

Gardul e o constructie speciala.
Desi nu e din beton, a trebuit sa ii fac "fundatie".  Mers pe "eco", doar 45 adancime.
La suprafata 30-40cm si stalpi de teava, apoi scanduri.

Edited by radurus, 04 May 2018 - 14:29.


#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Is foarte serios ! Tocmai placa aia de beton n-o poti muta cand vrei daca e nevoie ( conducte cabluri subterane etc ) . Si mai studiaza legea Posted Image
Mai nou pentru orice beton bagat in pamant se cere AC . Nu mai e ca pe vremuri cand facei cabana pe piloni . Singura chestie care nu necesita AC e casa mobila ..

Edited by Baxon, 04 May 2018 - 18:38.


#30
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMishu_Skynet, on 03 mai 2018 - 14:47, said:

Din pacate pentru majoritatea celor care isi construiesc case in mod legal tu vei construi ceea ce ti-ai propus la un pret foarte mic. Oameni buni este sfasietor sa dai 500e/mp in conditii normale/legale cand pentru ceva aproape similar domnul initiator va da de 3 ori mai putin. Dar fiecare cu realitatea lui..din pacate. Practic 70-80% din costuri vor fi materialele si cam atat. Cred ca te vei incadra la gata undeva la 18-20 000e. Bineinteles nu va fi ceva lux ci modest insa vei putea sta in ea si nu va cadea nici in 100 de ani. Si pana la urma asta conteaza. Sfat: ridica-te minim 40cm de la sol si pune plasa de 8mm in placa de la parter. Spor la treaba !

View Postradurus, on 04 mai 2018 - 11:08, said:

Colegu' Mishu...
Se pare ca incurajezi practicile ilegale.
Colegu' @Radu... sa crap, na, daca vad unde se incurajeaza practici ilegale. Ma rog, exprimarea e de asa natura ca lasa loc la interpretari, dar....vezi semnatura lui @kendo-san mai sus.
Colegu @George...ce am citit eu pe aici, se pare ca poti sa o scoti in 20 k daca te pregatesti bine. Asta am vrut sa zic si mai devreme, cind am zis ca poti iesi ieftin. Imi amintesc ca acum citiva ani citeam vreo 2-3 jurnale unde niste baieti strasnici au scos casele la jumatate de pret. E drept, cu ceva efort, dar au reusit.

#31
gaucho10

gaucho10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2018
Vata bazaltica trebuie montata peste bca la exterior iar la interior placat cu gips carton pe turte de adeziv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate