Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

SSD la jumate de pret pe olx: merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Am trecut prin SSD de 64, 128, 250 si mai nou nici cel de 500 nu mai imi ajunge, asa ca mi s-a pus pata pe un SSD de 2TB seria Pro, la Emag insa e "numai" 5000 ron!
https://www.emag.ro/...w/pd/DPQ6WMBBM/

Tot ce am avut pana acum au fost numai Samsung. Nu am avut nici unul picat desi sta compul deschis mai tot timpul (si noaptea de multe ori)

Pe ele scrie 10 ani garantie, Emag zice pe site 24 luni...

Intrebarea e: pe Olx se gaseste acelasi HDD la 2500 ron, deci cam jumatate din pretul de la Emag, sigilat... risc ceva luandul de acolo?
Am incercat sa aflu de la Samsung Romania daca acorda garantia aia internationala dar nu am reusit sa aflu inca ceva clar.

Totusi fiind seria Pro, si tinand cont ca nu am avut nici unul picat pana acum (care nu au fost Pro, ci seriile normale cu 3 si 5 ani garantie), ma gandesc ca ar merita riscul.

e totusi un salt de la simplu la dublu la pret... hddurile sint sigilate conform vanzatorilor... a mai trecut cineva prin dilema asta?
Mentionez ca am mai luat si in trecut SSD uri "la negru/gri" si nu am avut probleme, dar acum si suma de bani e cam dureroasa...

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Vezi sa nu fie teapa

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In afara de bani, nu cred ca risti nimic, desi poate sunt furate si....cine stie.

Edited by pasilla, 30 April 2018 - 23:51.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi si tu ce are la vanzare acel utilizator..... ca sa-ti faci o idee.

Jante, brice si carice, lame si chiloti de dame.......

Si culmea printre toate ofertele de 2 lei apare superstarul .....SSD

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostYourFan, on 30 aprilie 2018 - 23:45, said:

Vezi sa nu fie teapa
Teapa in ce sens? Sint mai multi vanzatori din orasul meu (Buc), nu dau banii fara sa vad, nu iau nimic prin posta/curier

View Postpasilla, on 30 aprilie 2018 - 23:50, said:

In afara de bani, nu cred ca risti nimic, desi poate sunt furate si....cine stie.
si daca sint furate?care ar fi riscul?

View Postketa, on 01 mai 2018 - 00:06, said:

Vezi si tu ce are la vanzare acel utilizator..... ca sa-ti faci o idee.

Jante, brice si carice, lame si chiloti de dame.......

Si culmea printre toate ofertele de 2 lei apare superstarul .....SSD
toata lumea raspunde cu privire la riscul de a fi o teapa... parca nu ne vine sa credem ca e pretul asa mic.

Nu imi pun nici o problema de teapa, il iau numai testat (merg cu laptopul si il bag la lucru direct)

Nu sint la prima cumparatura de pe olx, eu intrebam de riscurile legate de SSD in sine... ce ar putea pati... ar putea sa se defecteze rapid, sa nu aiba garantie (factura sigur nu are, dar samsung ofera teoretic garantie internationala), riscurile de acest gen ma intereseaza. De vanzatori tepari stiu sa ma feresc si eu

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca este original,nou, sigilat, cu seria de samsung pe el , poti face o verificare pe site la samsung cum este cu garantia lui.

Eu daca as fi vanzatorul nu as accepta sa-mi desigilezi produsul ca sa-l probezi si apoi sa zici ca nu-l mai vrei, ca apoi eu am pierdut mult la acel produs fiind desigilat.
Daca vanzatorul doreste si accepta va puteti intalni intr-o reprezentanta samsung unde sa va rezolvati treaba. Habar nu am daca exista asa ceva in RO.

#7
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

View Postunbrutus, on 01 mai 2018 - 00:38, said:

si daca sint furate?care ar fi riscul?

Incurajezi furtul.
Eu as da amenzi si pentru cei care fac asta.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Din punct de vedere al vitezei si financiar pare o idee foarte proasta. Un SSD tot 850, btw personal consider ca SSD-urile pe interfata SATA is depasite de acuma, e vreo 1000 de lei (nu inteleg ce are in plus fata de EVO cat sa fie 300 de lei diferenta), pui RAID 0 de 4 SSD-uri si obtii rezultate specatuloase comparativ cu un singur SSD.

Edited by SpeedDemon, 01 May 2018 - 06:34.


#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In ziua de azi nu merita sa ai SSD mai mare decat 500Gb pe computer, pentru ca incurajezi stocarea locala si back-up foarte rar, ceea ce e periculos, mai ales daca ai un laptop care poate fi distrus/furat/pierdut, etc.

Eu zic sa investesti mai bine intr-un NAS. In 300 de euro iti iei ceva cu 8TB de stocare la bord din care sa poti face un 4TB in raid 1.

Iar 4TB este o gramada maricica de spatiu. Poti sa pui toata piratereala acolo.

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostSineNomine, on 01 mai 2018 - 06:27, said:


Incurajezi furtul.
Eu as da amenzi si pentru cei care fac asta.
sincer si platind taxe incurajez furtul... il vad in fiecare zi cand se mai monteaza o bordura sau se mai face o statuie

View PostSpeedDemon, on 01 mai 2018 - 06:30, said:

Din punct de vedere al vitezei si financiar pare o idee foarte proasta. Un SSD tot 850, btw personal consider ca SSD-urile pe interfata SATA is depasite de acuma, e vreo 1000 de lei (nu inteleg ce are in plus fata de EVO cat sa fie 300 de lei diferenta), pui RAID 0 de 4 SSD-uri si obtii rezultate specatuloase comparativ cu un singur SSD.
la raid cu SSD chiar nu m-as baga, nu vad ce as castiga.
Viteza este oricum mai mult decat suficienta, seria Pro aduce in plus componente nand mai de calitate si de aici si garantia de 10 ani

#11
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
1. te manca in fund sa iei un bun cu care nu ai ce face dar constinta inca iti dicteaza ca nu e normal sa arunci 5000 lei pe o bucata de plastic cu o mufa in ea. asadar ai postat aici sperand ca toti te vor incuraja sa iei de pe olx si ca totul va fi ok ( de fapt asta incerci sa auzi ), respectiv ca nu vei cumpara un ssd busit.
2. garantia internationala opereaza in anumite conditii, chiar sunt curios cum le-ai scris tu la astia de la samsung " ba eu vreau sa cumpar un ssd sigilat de la hoti, daca e futut mi-l schimbati da?" .
este o singura varianta prin care poti afla daca acele ssd-uri sunt busite.cumpara


p.s. legat de ssd-uri busite , nu stiu pe nimeni la care sa fi crapat. al meu l-am luat in 2014 si pc-ul meu merge non stop. e inchis cand pica curentul. nu are nicio pb si e ssd seagate daca nu ma insel, nici nu mai stiu de care e.

Edited by zile_san, 01 May 2018 - 09:53.


#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postzile_san, on 01 mai 2018 - 09:51, said:

respectiv ca nu vei cumpara un ssd busit.
cum busit daca e sigilat si il testez? exagerezi, insa cunosc atitudinea "daca eu nu imi permit ceva, inseamna ca e un pret obscen pt toata lumea"

#13
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
unbrutuse, daca n-ai baut sampanie de 11.000 de lei in Mamaia, nu-ti permiti nimic prietene....

#14
mediasick

mediasick

    sferto-doct, corect politic, fan multiculti, vax lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,119
  • Înscris: 21.08.2017

View PostSineNomine, on 01 mai 2018 - 06:27, said:


Incurajezi furtul.
Eu as da amenzi si pentru cei care fac asta.

si cat cere emag pe un rahat din acela, tot furt se cheama.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Esti liber sa iti deschizi o fabrica in care sa produci rahaturi din alea mai ieftin si sa starpesti hotii care vand ssd-uri de capacitate foarte mare pe foarte multi bani.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postunbrutus, on 30 aprilie 2018 - 23:35, said:

Intrebarea e: pe Olx se gaseste acelasi HDD la 2500 ron, deci cam jumatate din pretul de la Emag, sigilat... risc ceva luandul de acolo?
Am incercat sa aflu de la Samsung Romania daca acorda garantia aia internationala dar nu am reusit sa aflu inca ceva clar.


Nu risti nimic decat sa iei o tzeapa.  Iar, ca sa nu o iei, solicita pe e-mail, print-screenuri cu principalele teste care arata durata de utilizare a HDD si cum se prezinta la testele de Health si Benchmark in HD Tune, Sentinel sau ce o mai fi...

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator, mai bine ia-ti un HDD extern ptr stocare - daca e vorba de un latop.
SSD-ul merita doar ptr sistemul de operare.

Daca un SSD pica, datele de pe el nu mai pot fi recuperate sub nicio forma. Daca un HDD pica datele se pot recupera aproape in proportie de 100% de pe platan.

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
SSD-urile rezista infinit mai mult la socuri. SSD-urile care crapa, in imensa lor majoritate intra in Read Only mode. Adica poti trage date de pe ele, nu mai poti baga. Sa crape un SSD complet e un fenomen foarte rar.

Mai multe sanse ai sa busesti un hard mecanic la care acele sa atinga platanele si atunci datele sunt corupte, bine pa. Nici mutarea platanului in alt hard nu mai da rezultate.

Edited by izometric, 01 May 2018 - 11:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate