Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Ce este "munca" ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Eu cam am probleme cu munca, mereu ma plictiseam, ma agitam, enervam sa fac la comanda minim 8 ore pe zi chiar si ce imi placea, e una sa faci din pasiune cand vrei si cat vrei, si alta e la comanda fie ca vrei fie ca nu.
Plus ca sa pleci dimineata si sa vii seara mort de oboseala iar nu mi se pare o varianta ptr mine cel putin.
E cea mai nerentabila metoda de a face bani.
Asa ca am ales sa nu, bine, am avut noroc sa si am posibilitatea.
Am acasa atatea de facut ca nu ma pot plictisi, filme, jocuri, etc etc.

#56
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Si probabil niste parinti care platesc pentru ele :P

#57
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDormi_Hete, on 30 aprilie 2018 - 19:53, said:

Care ar fi definitia muncii?

Munca e o activitate prin care se primeşte o remuneraţie ce poate fi materială sau doar ca...laude. Munca fizică e cea pe care marea majoritate a oamenilor o percep ca fiind singurul fel de muncă. Însă, munca e de trei tipuri:


Munca de subzistenţă, e cea în care omul munceşte pentru bani, în fabrici, pe ogoare, în servicii, şi oriunde se câştigă bani pentru a se întreţine. Singurul scop al acestei munci, e cea de a câştiga bani pentru hrană, îmbrăcăminte etc.

Munca de fală, e acea muncă prin care omul urmăreşte să-şi facă publicitate, şi de asemenea, să câştige bani de pe urma acesteia. Acest tip de muncă o fac sportivii, politicienii, oamenii de afaceri, participanţii la diferite emisiuni TV etc.

Munca creativă, e cea prin care omul urmăreşte creaţia, fără a dori un câştig financiar, deşi poate veni, şi poate fi mare. Acest tip de muncă e specifică scriitorilor, artiştilor, muzicienilor, inventatorilor, descoperitorilor, participanţilor la experdiţii, şi aşa mai departe.

Edited by lupini, 28 May 2018 - 16:10.


#58
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Smiley a zis ca el munceste cand merge la Marutza.

#59
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,150
  • Înscris: 29.12.2006

View PostEekstein, on 28 mai 2018 - 16:36, said:

Smiley a zis ca el munceste cand merge la Marutza.

Se încadrează la munca de fală.

#60
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View Postlupini, on 28 mai 2018 - 16:09, said:

Munca e o activitate prin care se primeşte o remuneraţie ce poate fi materială sau doar ca...laude. Munca fizică e cea pe care marea majoritate a oamenilor o percep ca fiind singurul fel de muncă. Însă, munca e de trei tipuri:


Munca de subzistenţă, e cea în care omul munceşte pentru bani, în fabrici, pe ogoare, în servicii, şi oriunde se câştigă bani pentru a se întreţine. Singurul scop al acestei munci, e cea de a câştiga bani pentru hrană, îmbrăcăminte etc.

si cei multi muncesc pentru subzistenta ca sa nu mai aibe stare si timp sa gandeasca.

Edited by GRATEFUL, 28 May 2018 - 18:33.


#61
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View PostGRATEFUL, on 28 mai 2018 - 18:32, said:

si cei multi muncesc pentru subzistenta ca sa nu mai aibe stare si timp sa gandeasca.
Lasă că românii nu au nici stare și nici timp să gândească
nici în zilele lor libere.

Ceea ce arată că problema nu e doar la muncă ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate