Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mascare traseu frigorific

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Pe cat posibil, de acum inainte(trebuia si pana acum), evita Depanero!

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011

 Octavian_A, on 01 mai 2018 - 09:54, said:

Acești "meseriași" ar trebui să facă montajul așa cum ar face la ei acasă. Oricum eu am stat de vorbă cu ei la telefon și le-am spus că sunt dispus să plătesc în plus. Din ce mi-a spus soția erau foarte grăbiți să termine (mai aveau și alte lucrări și îi tot suna șeful așa că la montaj foloseau doar o mână iar cu cealaltă telefonul)

Asta se facea inainte de revolutie.
Acum, nu mai spera la asa ceva.

Eu am apucat sa vad ambele fețe ale meseriasilor, dinainte si dupa revolutie.
Acum, nici nu mai exista meseriasi, doar urechisti.
Daca chiar dai de unul, iti dau lacrimile, mirat.

Ori ai bani multi, sa dai peste valoarea normala a lucrarii, la profesionisti.
Ori gindesti inainte, pentru ei, si iei masuri.
Nu mai exista client relaxat, care sa astepte rezultate optime, astea sint doar vise.

Asa ca, mare grija in viitor, cu alte lucrări :lol:

#21
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015

 crisstonne, on 01 mai 2018 - 13:45, said:

Mai, eu ma pricep putin la bricolat, nasol de cei care nu se pricep de loc.
Eu nu mă pricep dar sunt autodidact. Pot învăța foarte repede(văzând la alții sau urmărind clipuri pe net). Așa am învățat să-mi repar mașina, să montez mobila, să montez instalația sanitară etc. În cazul ăsta nu m-am documentat deoarece am zis că meseriașii știu ei mai bine. Nu am fost acasă deoarece aceștia m-au programat dimineața la ora 8 și au ajuns la mine după ora 16 și a trebuit să plec la serviciu. Nu știu dacă ați observat că acele conducte sunt prinse de perete cu un colier ordinar din plastic.

 Supermax, on 01 mai 2018 - 11:29, said:

Aci totusi...no offence si beneficiarul are vina lui .
Am înțeles ideea. Dar, un meseriaș care se respectă face o lucrare să-i placă și lui.

#22
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Mie mi se pare ca pb este initiatorului: el trebuia sa se gandeasca de 10 ori unde monteaza unitatea interioara astfel incat sa fie estetic. Ca pana la urma nici mama lu' Picasso nu poate masca un traseu care strabate juma' de apartament.

@initiator, tu nu te-ai gandit ca daca iti pui a/c in mijlocul casei se vede urat traseul? Ce ar fi trebuit sa faca montatorii?

#23
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 02.05.2008
Cum ce? O masca de rigips la drept, chituita, vopsita, curatenie dupa.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
La 2-300 lei asta e ceea ce primesti. Ai rezolvat ieftin sa nu iti mai fie cald in casa.
Un montaj cum trebuie, cu traseul ascuns,  e la fel de implicat ca si refacerea instalatiei electrice in camera aia. De-aia e cel mai bine sa il cuplezi cu o renovare. Asta daca vrei sa il vezi ca prin showroomuri, doar unitatea pe perete, fara alte sorcove in jurul ei.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Adevarat si asta.
La 300 lei montaj, nu face nimeni mai mult.
Ba chiar se specifica in contract, o perforare de trecere conducte, si pozarea unităților, zic din memorie, ce am citit la mine.

Restul faci dupa, aduci modificari, hotărăști un design cu o echipa, sau doar cu o persoana priceputa, ori varianta personala, te descurci si imbini utilul cu placutul :D

#26
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 crisstonne, on 01 mai 2018 - 13:57, said:

Asta se facea inainte de revolutie.
Acum, nu mai spera la asa ceva.

Eu am apucat sa vad ambele fețe ale meseriasilor, dinainte si dupa revolutie.
Acum, nici nu mai exista meseriasi, doar urechisti.
Daca chiar dai de unul, iti dau lacrimile, mirat.

Ori ai bani multi, sa dai peste valoarea normala a lucrarii, la profesionisti.
Ori gindesti inainte, pentru ei, si iei masuri.
Nu mai exista client relaxat, care sa astepte rezultate optime, astea sint doar vise.

Asa ca, mare grija in viitor, cu alte lucrări Posted Image

Si cand dai de unul il platesti la misto, ca e scump domne,,,,, texte de astea am tot auzit, meseriasii adevarati au plecat, acolo unde sunt apreciati, daca ii cerea dublu si un pic costul montajului, i-ar fi injurat, dar noua romanilor ne place ieftin

Edited by karapok, 03 May 2018 - 21:46.


#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Oho, acum deja este stadiul cind dai mult si face prost, de cele mai multe ori.
Artistii au disparut.

#28
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
"...mama lui de client, el este de vina!
Estetica nu este problema celui care instaleaza!
Trebuia sa stea acasa!
Nu trebuia sa-l puna acolo, trebuia sa-l puna in alt loc!
Ai primit ce ai platit!
Asa-ti trebuie ca esti mojic!"

O fi avand si el vina lui, ca prea spune toata lumea cu foc.
Insa nu vad pe nimeni sa spuna nimic de asta:

 Octavian_A, on 01 mai 2018 - 15:39, said:

Nu am fost acasă deoarece aceștia m-au programat dimineața la ora 8 și au ajuns la mine după ora 16 și a trebuit să plec la serviciu.

Sau asa ceva este normal in zilele noastre?

Pe vremuri existau niste plante de ghiveci ce se lungeau prin toate sufrageriile pe dulapuri, pe pereti, pe deasupra usilor, chiar si pe lustre uneori, poate ca poti sa disimulezi cu asa ceva pana gasesti o alta solutie.
Cu toate ca pentru a-i da cat de cat o infatisare ai nevoie sa refaci traseul si sa folosesti pat de cablu cum ai fost sfatuit sau sa-l ingropi in perete daca iti permite constructia dar asta este alta mancare de peste.

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Foarte normal sa nu poți respecta ora in ziua de azi .Vrei ora fixă și respectată , plătești dublu !

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 86-APP, on 05 mai 2018 - 23:52, said:

Foarte normal sa nu poți respecta ora in ziua de azi .Vrei ora fixă și respectată , plătești dublu !
adica da-l in colo de fraier, sa astepte, ca mai ai de facut un ciubuc...

Edited by arg, 06 May 2018 - 00:58.


#31
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
@teknotronik
Nu spune nimeni nimic despre... sa faci vara sanie si iarna car :)

Eu asa am hotarît, ce sa vezi, au venit mintenaș, ca nu aveau de lucru :D

#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 06 mai 2018 - 00:45, said:


adica da-l in colo de fraier, sa astepte, ca mai ai de facut un ciubuc...
Cînd vei lucra cu oameni și lucrări vei înțelege că am dreptate .


#33
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Nu ai deloc dreptate.
Este anormal si inadmisibil sa stabilesti o zi si o ora cu un client si sa nu ajungi!
Poti intarzia dar nu de la 8 dimineata pana seara.

De ce ar costa timpul tau mai mult decat al clientului?!

Sau sa te intreb altfel, daca tu ai fi fost clientul ai fi fost multumit sa stai acasa ca un fraier de la 8 dimineata pana la 16:00 si sa nu vina nimeni?
Probabil vei gasi un raspuns care sa te multumeasca tinand cont ca poti gandi in asemenea fel:

 86-APP, on 05 mai 2018 - 23:52, said:

Foarte normal sa nu poți respecta ora in ziua de azi .Vrei ora fixă și respectată , plătești dublu !

Imi este greu sa cred ca tu daca stabilesti o intalnire cu un client de-al tau ii spui ca ajungi in principiu joi la 8 dimineata dar sa nu se astepte sa fii punctual, ba chiar s-ar putea sa ajungi seara, iar daca vrea neaparat sa ajungi la ora stabilita sa te plateasca dublu si cu toate astea clientul sa fie multumit de tine.

 86-APP, on 06 mai 2018 - 06:14, said:

Cînd vei lucra cu oameni și lucrări vei înțelege că am dreptate .

Sunt convins ca tu nu reprezinti marea majoritate din Romania cu asa mentalitate. Daca ar fi asa nu ar mai exista ca tara.

 crisstonne, on 06 mai 2018 - 01:16, said:

@teknotronik
Nu spune nimeni nimic despre... sa faci vara sanie si iarna car :)
Eu asa am hotarît, ce sa vezi, au venit mintenaș, ca nu aveau de lucru :D

Ai si tu dreptatea ta intr-un fel.
Este mai bine sa montezi iarna ca au probabil mai putin de lucru.
Insa cazul de fata nu pune in discutie asta, clientul nu se plange ca nu reusea sa gaseasca montadori. El i-a gasit si a incheiat o intelegere cu ei pentru o zi si o ora iar ei au ajuns aproape a doua zi.
Singura greseala a clientului in cazul de fata a fost ca nu i-a trimis la plimbare cand a vazut ca au intarziat atat nesimntitii.
S-a vazut si calitatea lucrarii, ceva normal de altfel din partea unora ce nu respecta nici macar ora stabilita.
Si eu lucrez cu oameni, toti lucram cu oameni, ar fi imposibil sa fie altfel. Daca trebuie sa astept pe cineva si au trecut 15 minute si nu a ajuns si nici macar nu a sunat sa motiveze intarzierea in mod plauzibil am incheiat colaborarea cu respectivul pentru ca nu poate sa aduca nimic bun daca de la bun inceput da dovada de neseriozitate.
Si asa ar trebui sa procedeze toti.

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
.....

 teknotronik, on 06 mai 2018 - 10:49, said:

......
Este anormal si inadmisibil sa stabilesti o zi si o ora cu un client si sa nu ajungi!
Poti intarzia dar nu de la 8 dimineata pana seara.
De ce ar costa timpul tau mai mult decat al clientului?!
........ Daca trebuie sa astept pe cineva si au trecut 15 minute si nu a ajuns si nici macar nu a sunat sa motiveze intarzierea in mod plauzibil am incheiat colaborarea cu respectivul pentru ca nu poate sa aduca nimic bun daca de la bun inceput da dovada de neseriozitate.
Si asa ar trebui sa procedeze toti.
Ca si la discutiile politice se discuta " de pe bara " necunoscind fenomenul .
Realitatea este alta !
Una din activitati ar fi intilnirea la client cu reprezentantul unei institutii . Cum decurge ?
Seara , de regula pe la 17 primesc mail cu clientii la care se va merge a doua zi . Daca am timp ii sun , daca nu dimineata , a doua zi . Nu este treaba mea , trebuie sa stea acasa . Ora nu poate fi stabilita , ca nu de mine depinde , poate fi intre 8-20 . NU se poate da ora fixa .
Daca nu sta acasa , se amina pt alta zi , aceleasi conditii , + taxa suplimentara la institutia respectiva .
Activitati curente .
Lucrari mari ...in ziua de X de dimineata , aici nu sint probleme .
Lucrari mici , stabilesti in ziua X , nu poti preciza ora . Motivul ? Primul este ca sint clientii defecti . Mint la telefon spunind alte lucruri decit ce este in realitate ( pt a minimaliza lucrarea si costurile ) , nu dau adresa corect , ex strada si este intrare , numar gresit ...si asta poate fi diferenta de cartier sau localitate .
Nu au numere postale , nu au nume de strazi , sonerii . daca ajungi cu greu si constati ca in loc de 5-10 minute , stai mai mult , tot programul s-a dus pe copca . Intre timp ceilalti suna si deja nu ai ce sa le mai spui .
Pleci , trafic, nebunie , ajungi la altul care poate fi alt capat al orasului ... sau mergi la o adresa si constati ca nu ai loc de parcare pe raza de 1km .. daca nu renunt , las masina unde pot si o iau la pas ...si iar s-a dus programul .
Singura solutie sa poti ajunge la ora fixata , este sa stai pe dreapta in apropierea destinatiei , si sa astepti sa se faca ora intilnirii. Asta inseamna ca nu poti face nimic intre timp , sa nu te incurci . Ei bine , statul pt ei , costa .
Dar exista si varianta sa vorbesti la tel , promiti ca ajungi , pleci spre el si intre timp apare o urgenta si iarasi pa ...
Sa poti face o lista cu citeva adrese in Bucuresti azi , este o adevarata aventura , in majoritatea cazurilor ajungem , dar fara ora stabilita .
daca altii pot in alt mod , sint dispus la un schimb de experienta , dar va spun ca NU se poate .

#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Tot ce insiri tu acolo e proasta organizare si bataie de joc.
Am lucrat cu mesteri care ziceu ca vin in ziua x intre ora 8 si 16 si ca anunta cu o ora inainte cand vin, si da e ok, dar asa sa fie stabilit de la inceput.

Edited by arg, 06 May 2018 - 13:39.


#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 06 mai 2018 - 13:34, said:

Tot ce insiri tu acolo e proasta organizare si bataie de joc.
Părerea ta. In realitate poate cei mai buni !:-!
...dar dacă aveai ceva de spus la subiect ,puteai spune cum vezi tu lucrurile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate