Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Configurare 2 routere (functioneaza dar nu constant)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Salut, am vazut ca mai sunt topicuri insa problema mea e diferita. Nu stiu retelistica, tot ce am facut a fost cu google in fata.
Am internet de la RCS-RDS si in schema mea am implicat mai multe dispozitive:

- router WIFI de la rcsrds ZTE - 1 slot (2 sloturi dar doar unul configurat, celalalt nu este configurabil, cei de la rcsrds nu mi-au dat detalii in legatura cu utilitatea lui)
- router WIFI de la telekom Huawei - 4 sloturi
- model de la romtelecom SpeedTouch - 4 sloturi (folosit pe post de switch)
- 2 PC-uri.

                                                                                                                        --->  Ethernet (1-2m)  --->  PC 1.

cablu RCS-RDS  --->  router  ZTE  --->  Ethernet(1-2m)  ---> modem SpeedTouch

                                                                                                                        ---> Ethernet (20-30m) ---> router Huawei  --->  Ethernet(10-20m)  ---> PC 2



Am citit cateva chestii pe net si am inteles ca trebuie un DHCP dezactivat, am intrat, am dezactivat, am conectat, toate bune si frumoase pana cand din cand in cand internetul pica, dupa Disable - Enable Adaptor isi revine, si tot asa, cand nu face la un PC, face la altul si nu e placut. WIFI-ul pateste la fel,  nu pierd doar conexiunea LAN.

- lungimea cablurilor difera, conextiunea la PC 1 este formata cu cabluri scurte, conexiunea catre cel de-al doilea PC este facuta cu cabluri relativ lungi, fiind intr-o zona mai indepartata.
- testspeed.net imi arata viteza 90mb/sec la ambele pc-uri, ceea ce inseamna ca nu se pierde o cantitate semnificanta de date, fapt la care m-as fi asteptat, utilizand cabluri lungi.

Ambele routere au acelasi IP, am reusit cumva sa schimb adresa lui ZTE de ip, ca sa o pot accesa pe cea de la HUAWEI (insa fara folos, nu pot modifica nimic in acest router), cand fac asta internetul nu mai e functional, ceva imi scapa, poate fi asta problema?

Va rog sa aveti rabdare deoarece cum v-am zis, nu e domeniul meu si nu ma prea pricep.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ideea e sa nu ai doua echipamente in retea cu aceeasi adresa, mai ales daca adresa este aceeasi cu a gateway-ului.

De exemplu :
-router-ul ZTE (gateway-ul, prin care primeste toata reteaua net) ar trebui sa aiba 192.168.1.1, DHCP on, si plaja de adrese din dhcp sa inceapa de la 192.168.1.100, in asa fel incat sa nu incerce sa atribuie ip-uri care sa se suprapuna cu cele pe care le vei seta ca fiind fixe.
-huawei, setezi dhcp off, ip: 192.168.1.2
-speedtouch, dhcp off, ip 192.168.1.3

Daca totusi e imposibil sa schimbi adresele modemurilor de la telekom, atunci schimba reteaua in ZTE (daca o fi posibil) in 192.168.10.0/24 in loc de 192.168.1.0/24 (daca asta era initial).


Succes

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E complicat cu routerele de la Telecom. Ar trebui sa dezactivezi functia de routare de pe ele si sa le folosesti ca banale AP-uri.  Adica dezactivezi DHCP-urile de pe ele si folosesti doar porturile de LAN. Care trebuiesc configurate ca porturi de LAN .

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Routare oricum nu pot face fiindca sunt routere xdsl, iar WAN-ul este prin RJ11 (cablul de telefon).

Dezactivarea DHCP-ului nu are nicio legatura cu functia de routare.

#5
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 addelin, on 29 aprilie 2018 - 18:49, said:

Ideea e sa nu ai doua echipamente in retea cu aceeasi adresa, mai ales daca adresa este aceeasi cu a gateway-ului.

De exemplu :
-router-ul ZTE (gateway-ul, prin care primeste toata reteaua net) ar trebui sa aiba 192.168.1.1, DHCP on, si plaja de adrese din dhcp sa inceapa de la 192.168.1.100, in asa fel incat sa nu incerce sa atribuie ip-uri care sa se suprapuna cu cele pe care le vei seta ca fiind fixe.
-huawei, setezi dhcp off, ip: 192.168.1.2
-speedtouch, dhcp off, ip 192.168.1.3

Daca totusi e imposibil sa schimbi adresele modemurilor de la telekom, atunci schimba reteaua in ZTE (daca o fi posibil) in 192.168.10.0/24 in loc de 192.168.1.0/24 (daca asta era initial).


Succes
Deci de acolo era conflictul, sa vedem daca am inteles bine:
https://prnt.sc/jboakk

huawei are 192.168.1.1, insa din browser nu pot modifica nimic, am cateva meniuri de help, atat.
iar adresa de la speedtouch nu este de gasit, pe net am vazut 192.168.1.254 insa nu e functionala, mai poate cauza probleme acel modem? probabil o sa aflu cu timpul. In decursul zilei de maine revin cu un feedback,
Multumesc mult !

 bumpocbum, on 29 aprilie 2018 - 19:30, said:

E complicat cu routerele de la Telecom. Ar trebui sa dezactivezi functia de routare de pe ele si sa le folosesti ca banale AP-uri.  Adica dezactivezi DHCP-urile de pe ele si folosesti doar porturile de LAN. Care trebuiesc configurate ca porturi de LAN .
Intr-un final daca pot rezolva acel conflict doar renuntand la cel de-al doilea wifi de la huawei am sa fac si asta.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca screenshot-ul e din ZTE, atunci seteaza si la default gateway 192.168.10.1, eventual poti sa dezactivezi secondary ip.

#7
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 addelin, on 29 aprilie 2018 - 20:45, said:

Daca screenshot-ul e din ZTE, atunci seteaza si la default gateway 192.168.10.1, eventual poti sa dezactivezi secondary ip.

Da, e din ZTE, in dimineata aceasta nu mai aveam conexiune internet pe PC 2. Se poate sa fie din cauza adresei de ip schimbata?
Am pus din nou totul pe 192.168.1.1 si e functional, oare conflictul era din cauza gatewayului ?
Am sa incerc punand si gatewayul asa.

EDIT:
problema persista, ceva nu-i convine cand modific adresa de ip, la un moment dat pe pagina imi aparea: "S-a detectat o schimbare a retelei"
nu functionau niciunul dintre PC-uri si wi-fi-ul se reconecta aiurea nefunctionand .

Edited by 1hhgabriel, 30 April 2018 - 10:17.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 1hhgabriel, on 29 aprilie 2018 - 20:36, said:

iar adresa de la speedtouch nu este de gasit, pe net am vazut 192.168.1.254 insa nu e functionala, mai poate cauza probleme acel modem?

Incerca un reset. Poate a fost setat in bridge mode.

 addelin, on 29 aprilie 2018 - 19:36, said:

Routare oricum nu pot face fiindca sunt routere xdsl, iar WAN-ul este prin RJ11 (cablul de telefon).

Dezactivarea DHCP-ului nu are nicio legatura cu functia de routare.

Am configurat o singura data un router made in Telecom, destul de dificil ca fiecare port era configurabil. Era bine daca aveam si modelele de la routere. Chiar toate au wan-ul pe RJ11 ?

#9
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
In cazul xDSL, cam da. Practic iesi pe internet prin linia telefonica.

#10
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011

 bumpocbum, on 30 aprilie 2018 - 12:28, said:

Incerca un reset. Poate a fost setat in bridge mode.
Am configurat o singura data un router made in Telecom, destul de dificil ca fiecare port era configurabil. Era bine daca aveam si modelele de la routere. Chiar toate au wan-ul pe RJ11 ?
Am reusit sa intru in configurarile SpeedTouch-ului, daca aveti idee cum as putea si ce as putea face pe acolo, v-as fi recunoscator...

am reusit sa intru in setarile Huawei-ului, dar problema e la modemul SpeedTouch, modem pe care il folosesc doar pe post de switch.
Nu mai functioneaza ca pana acum, tot ce trece prin el nu da internet, trebuie sa conectez pe direct ori PC1 ori PC2.
Huawei-ul este optional, el este acolo doar pentru wifi pentru telefon, in locul lui pot sa pun si un adaptor care leaga doua cabluri ethernet, insa buba e la switch-ul acela, pentru ca cei de la rcs rds mi-au oferit un echipament cu un slot LAN si eu vreau doua pc-uri conectate.

Edited by 1hhgabriel, 30 April 2018 - 18:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate