Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Upgrade placa de baza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013
Buna dimineata ! Calculatorul meu are urmatoarele componente principale: placa de baza Asrok H81M-K , procesor  Intel I5 4460 , placa video  GTX 750 TI si doua placute RAM care insumeaza 8  GB. Va  rog frumos sa imi spuneti daca pot cumpara o placa de baza  superioara acesteia  d.p.d.v. tehnic si bineinteles daca merita schimbarea . Eu sunt multumit de functionalitate dar imi mananca  nervii USB-urile 3.0 din spatele aparatului fiindca  nu functioneaza . Nu mai am garantie pentru  el.  Va multumesc !             tiberiu

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca nu iei o placa de baza super smecherea, peste 5-700 de lei, toate sint la fel.
De ce nu mers USB-urile, poate or fi dezactivate de prin BIOS ?
Pentru ce vrei porturile USB 3.0 ?
Ai stick USB 3.0 si-l folosesti de 15 ori/zi pentru transferuri foarte mari ?

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posttiberiu88mai, on 29 aprilie 2018 - 07:45, said:

Buna dimineata ! Calculatorul meu are urmatoarele componente principale: placa de baza Asrok H81M-K
Vezi ca se numeste Asus ! iar acest model e foarte slab ca multa lume s-a plans probleme fiind cu de defecte din fabrica.

Daca nu functioneaza USB-urile 3.0 poate e nevoie sa instalezi driverele ori sa activezi porturile din BIOS.
Insa daca se dovedeste ca sunt defecte, merita sa cumperi o placa de baza; dar nu mai mult de 200-300 Lei !

#4
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Daca nu îČ›i merg usb utile înseamnă că nu ai driverele instalate.uita te in computer management daca la device manager ai ceva cu galben.
E logic să ai nevoie de transfer rapid,altfel hai mai bine sa ne întoarcem înapoi la dischetă sau la CD-ROM. Că nu îl foloseČ™ti oricum de 15 ori pe zi.
Placa de baza Č™mecheră nu înseamnă că trebuie să coste 500-700 lei. Aia nu va avea nimic în plus daca are acelaČ™i chipset că cea de 300 de lei dar nu e la fel de colorată Č™i plină de radiatoare Č™i condensatori care Č›in 1000 de ani. Contează să fie compatibilă cu procesorul Č™i memoriile, restul nu te interesează.
Eu zic să cauČ›i pe net drivere usb 3.0 pentru placa ta Č™i să verifici bios cum zicea colegul. Ce anume nu funcČ›ionează conectat in ele?

Edited by tibosee, 29 April 2018 - 08:33.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Sa dea 2-300 pe o placa de baza noua cind poate sa dea 55 de lei pe un adaptor PCI-Express - USB 3.0 ?!
Iar aia cu driverele.... mi-e foarte foarte lene sa fac acum proba, dar sint cam 90% sigur ca functioneaza foarte bine si fara drivere.
Da, poate la viteza 2.0, dar functioneaza.

#6
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Posttrollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 08:25, said:

Daca nu iei o placa de baza super smecherea, peste 5-700 de lei, toate sint la fel.
De ce nu mers USB-urile, poate or fi dezactivate de prin BIOS ?
Pentru ce vrei porturile USB 3.0 ?
Ai stick USB 3.0 si-l folosesti de 15 ori/zi pentru transferuri foarte mari ?
Nu am mare nevoie de aceste porturi ,dar nu sunt in apele mele cand stiu ca este ceva stricat in el . Toate setarile referitoare la USB -uri sunt active. Este clar ca sunt defecte.  L-am dat la reparat acum aproximativ un an in urma  ,la service dar degeaba ...Am inteles ce placa sa caut . Multumesc !

View Posttibosee, on 29 aprilie 2018 - 08:31, said:

Daca nu îČ›i merg usb utile înseamnă că nu ai driverele instalate.uita te in computer management daca la device manager ai ceva cu galben.
E logic să ai nevoie de transfer rapid,altfel hai mai bine sa ne întoarcem înapoi la dischetă sau la CD-ROM. Că nu îl foloseČ™ti oricum de 15 ori pe zi.
Placa de baza Č™mecheră nu înseamnă că trebuie să coste 500-700 lei. Aia nu va avea nimic în plus daca are acelaČ™i chipset că cea de 300 de lei dar nu e la fel de colorată Č™i plină de radiatoare Č™i condensatori care Č›in 1000 de ani. Contează să fie compatibilă cu procesorul Č™i memoriile, restul nu te interesează.
Eu zic să cauČ›i pe net drivere usb 3.0 pentru placa ta Č™i să verifici bios cum zicea colegul. Ce anume nu funcČ›ionează conectat in ele?
Nu functioneaza nimic. Am incercat la fiecare port HDD extern , telefonul ,stick -uri ... Incepe conectare-deconectare continua si imi zapaceste calculatorul. Totul este instalat pentru USB-uri.

View Posttrollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 08:43, said:

Sa dea 2-300 pe o placa de baza noua cind poate sa dea 55 de lei pe un adaptor PCI-Express - USB 3.0 ?!
Iar aia cu driverele.... mi-e foarte foarte lene sa fac acum proba, dar sint cam 90% sigur ca functioneaza foarte bine si fara drivere.
Da, poate la viteza 2.0, dar functioneaza.
Multumesc . Am retinut ideea cu adaptorul .

#7
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Nu stiu cine ti-a spus ca acele USB-uri sunt stricate, da' la cate protectii are pe ele placa de baza este aproape imposibil sa se strice, doar sa bagi aiurea curent pe ele, ca un scurt sau echipament pasiv slabe sanse

#8
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Posttiberiu88mai, on 29 aprilie 2018 - 09:54, said:

Nu functioneaza nimic. Am incercat la fiecare port HDD extern , telefonul ,stick -uri ... Incepe conectare-deconectare continua si imi zapaceste calculatorul. Totul este instalat pentru USB-uri.

Am avut un Asrock tot cu H81M si daca activam USB 3.0 imi dadeau erori toate porturile USB, dar functionau corect daca dezactivam din BIOS USB 3.0.
Merita sa schimbi placa de baza doar daca vrei sa faci overclock. Acum gasesti sh placi de baza bune cu Z97 pe la 200-300 lei.

Edited by sys, 29 April 2018 - 14:09.


#9
ucv92

ucv92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 05.01.2018

View Posttiberiu88mai, on 29 aprilie 2018 - 07:45, said:

Buna dimineata ! Calculatorul meu are urmatoarele componente principale: placa de baza Asrok H81M-K , procesor  Intel I5 4460 , placa video  GTX 750 TI si doua placute RAM care insumeaza 8  GB. Va  rog frumos sa imi spuneti daca pot cumpara o placa de baza  superioara acesteia  d.p.d.v. tehnic si bineinteles daca merita schimbarea . Eu sunt multumit de functionalitate dar imi mananca  nervii USB-urile 3.0 din spatele aparatului fiindca  nu functioneaza . Nu mai am garantie pentru  el.  Va multumesc ! tiberiu


Decat sa te chinui sa mai bagi niste bani in aceasta unitate mai bine strangi bani si iti iei altu de generatie noua , ma refer la procesor , placa de baza etc, daca e ok pc si iti place cu se misca si crezi ca placa de baza e de vina cumpara alta dar gandestete ca daca schimbi placa de baza sar putea ca procesoru , placa video , sursa si ramii sa nu se mai potriveasca si automat mai dai alti bani si pe celelalte.

Salut si Bafta.

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Exact.
Nu prea are rost sa mai bagi bani in aia.
Daca singurul motiv pentru USB 3 este ca sa stii tu ca merge..... pai neah, de ce sa dai bani pe ceva care osicum nu folosesti ?
Ai vreun stick USB 3.0 macar ?!

#11
tiberiu88mai

tiberiu88mai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 18.11.2013

View Postsys, on 29 aprilie 2018 - 14:04, said:

Am avut un Asrock tot cu H81M si daca activam USB 3.0 imi dadeau erori toate porturile USB, dar functionau corect daca dezactivam din BIOS USB 3.0.
Merita sa schimbi placa de baza doar daca vrei sa faci overclock. Acum gasesti sh placi de baza bune cu Z97 pe la 200-300 lei.
Sunt multumit de placa in general . Nu ma intereseaza sa fac overclock . N-ar fi scumpa o placa cu 300 de lei. Pentru placa de acum am restul componentelor si mai pot face un calculator,dar mai slab.

View Postucv92, on 29 aprilie 2018 - 14:28, said:

Decat sa te chinui sa mai bagi niste bani in aceasta unitate mai bine strangi bani si iti iei altu de generatie noua , ma refer la procesor , placa de baza etc, daca e ok pc si iti place cu se misca si crezi ca placa de baza e de vina cumpara alta dar gandestete ca daca schimbi placa de baza sar putea ca procesoru , placa video , sursa si ramii sa nu se mai potriveasca si automat mai dai alti bani si pe celelalte.

Salut si Bafta.
Voi fi atent . Voi consulta si meseriasii de la service .

View Posttrollerul_de_serviciu, on 29 aprilie 2018 - 15:02, said:

Exact.
Nu prea are rost sa mai bagi bani in aia.
Daca singurul motiv pentru USB 3 este ca sa stii tu ca merge..... pai neah, de ce sa dai bani pe ceva care osicum nu folosesti ?
Ai vreun stick USB 3.0 macar ?!
Am un Kingstone dar tin pe el nimicuri . Doar faptul asta ma supara ca nu e functional in totalitate ,dar ma pot folosi de el (calculator) fara probleme .USB-urile 2.0 sunt bune / Multumesc !

Edited by tiberiu88mai, 29 April 2018 - 16:14.


#12
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
https://www.zipy.ro/...el/32808594767/

#13
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Posttiberiu88mai, on 29 aprilie 2018 - 16:14, said:

Sunt multumit de placa in general . Nu ma intereseaza sa fac overclock . N-ar fi scumpa o placa cu 300 de lei. Pentru placa de acum am restul componentelor si mai pot face un calculator,dar mai slab.

Cauta si tu un Z97 de la Gigabyte, MSI sau Asus. Sunt cam singurii producatori care folosesc materiale de calitate. Eu am luat zilele trecute un MSI Z97 la 250 lei si pot sa-ti spun ca in ce priveste doatarile si calitatea materialelor este o diferenta enorma fata de Asrock H81M. Aveam un I5 4690 si 16GB DDR3 1600. Am urcat procesorul la 4GHZ si memoriile la 2133MHz iar in testele de performanta bate un I3 8100 si am cheltuit doar 250 lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate