Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Angajatorul ameninta cu represalii chiar judecata

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017
Verifica la somaj. Daca te- anuntat acola, explica- le negru pe alb cum stau lucririle. Daca nu te- au anuntat, explica- i lui y ca il dai in judecata pentru santaj, intimidare, etc. N- o sa- i placa, pt ca in ambele cazuri va pica prost

#20
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostAlecsandru010, on 29 aprilie 2018 - 07:43, said:


Cel mai probabil asta s-a intamplat. Astia au inregistrat contractul in REVISAL inainte sa-l semneze si omu' nostru. N-ar fi nici primii si nici ultimii care fac magaria asta..
Chiar am o cunostinta care a facut chestia asta (din alte motive), angajatul nu a primit si nu a semnat contractul, dupa care la un control a primit amenda de 10000Lei. Tot el era cu gura mare ca "L-am inregistrat in REVISAL". "Patron" de minim 10 ani. Posted Image

initiator: n-ai semnat nimic, nu ai contract cu ei, nu ai nici o obligatie fata de ei si nici ei fata de tine. Daca insista (si chiar au facut prostia sa te inregistreze in REVISAL), transmite-le sa-i intrebe pe cei de la ITM cum pot sa-si "rezolve" problema. :D

#21
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu am timp si  nici chef sa ii amenint sau sa le fac rau. Tot ce voiam sa stiu este daca pot pati eu ceva fiind angajat in doua locuri. Sa nu ma trezesc cu Anaf sau alte tampenii ca figurez cu doua salarii! Atat.

#22
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2018 - 08:08, said:

Nu am timp si  nici chef sa ii amenint sau sa le fac rau. Tot ce voiam sa stiu este daca pot pati eu ceva fiind angajat in doua locuri. Sa nu ma trezesc cu Anaf sau alte tampenii ca figurez cu doua salarii! Atat.
Pai daca ei in prostia lor au facut ceva iar tu stai cu limba in gura, chiar o sa ai probleme cu fiscul

#23
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda ... urata treaba. O sa ii mai sun maine sa discut clar. Sa ii intreb cum au facut angajarea fara sa semnez nimic!

#24
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
De ce te-ai mai dus la Y daca ai ramas la X?
Le-ai pierdut timpul de pomana, astia care se duc pe la interviuri, bat palma sa se angajeze, iar apoi se razgandesc de regula ajung intr-o baza de date a "neseriosilor", care circula printre companii, ca sa stie sa nu isi bata capul cu astfel de persoane, s-ar putea sa ai probleme in viitor daca te gandesti sa te angajezi din nou, nu o sa te mai accepte nicio multinationala serioasa...

#25
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostDany_Darke, on 29 aprilie 2018 - 07:41, said:

acel y este un individ fara scrupule. eu nici n-as mai raspunde la apelurile lor. daca ei merg cu astfel de magarii, nici nu vreau sa stiu ce ar insemna sa fi lucrat pt ei. la semnarea contractului din net cred ca salariul ala devenea brut, etc.

Pe de alta parte, cum ti se pare X din toata povestea asta? Dupa ce primeste omul o oferta mai buna si vrea sa plece, au bani sa-i dea gramada + masina de serviciu (care nu inseamna doar cheltuieli cu benzina). Pana atunci, mumu, 50 de lei aruncati in scarba, ca sa nu zica ca nu i-au marit salariul. Sunt curios, daca peste 1-2 ani mai vrea omul o marire de salariu, trebuie din nou sa-si gaseasca un nou loc de munca, ca sa poata X veni cu o contra-oferta, ca altfel nici vorba de marire?

Legal vorbind, dupa cum s-a spus deja, Y nu are ce sa-i faca initiatorului, si il inteleg si pe el ca-si vede interestul si vrea sa ramana la X (desi, repet, e cu semnul intrebarii pt. mine sa ramai la o firma care iti mareste salariul numai dupa ce ti-ai gasit un job in alta parte), insa pe Y sigur i-a incurcat aceasta "sucire" a initiatorului. Probabil au avut si eu interviuri, au respins niste candidati, au avut certitudinea ca au gasit om si acum hop-top, omul nu mai vine. Acum trebuie sa gaseasca pe altcineva - ori dintre cei care probabil au mai fost la interviu - ori dat din nou anunt, etc... timp pierdut. Nu ca ar fi corect ce fac ei, cu amenintari sau contracte pre-inregistrate, dar na, li s-or stricat si lor niste planuri.

Edited by dasvik, 29 April 2018 - 08:51.


#26
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@XL700VA, avand in vedere ca nu ai semnat nimic cu Y, nu au cum/pentru ce sa te dea in judecata, doar daca nu vor sa plateasca amenda la ITM pentru un contract de munca fals.
Recomandarea mea e sa fii precaut, acum ca X stie ca esti nemultumit, nu-i exclus ca a inceput deja sa caute un inlocuitor pt tine, chiar daca acum ai primit ce ai vrut...
P.s. cei de la HR nu-ti sunt prieteni, ei reprezinta si apara interesele companiei!

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
x se comporta tipic unui patron sigur pe el. adica e sigur pe el ca daca angajatul a stat in anumite conditii pana atunci, o firimitura aruncata la misto sigur il va face sa-i pupe picioarele vreo 2-3 zile dupa eveniment, pana al urmatoarea firimitura. abia cand ii ajunge cutitul la os si eventual vede ca e posibil sa piarda un om de baza, se simte si el. nimic nou sub soare in lumea patronilor.

chestiile astea le vezi si la operatorii de telefonie, abia cand vrei sa ii parasesti isi aduc aminte ca existi, pana atunci dosul este cea mai buna tratatie care ti-o pot oferi.

#28
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Dca nu ai semnat nimic, nu ai chiar nicio obligatie, indiferent daca ti-au trimis oferta sau nu. Si chiar daca ai fi semnat contractul de munca, exista acea perioada de proba in care poti renunta la job fara sa dai vreo explicatie.

View Postdasvik, on 29 aprilie 2018 - 08:48, said:

Pe de alta parte, cum ti se pare X din toata povestea asta? Dupa ce primeste omul o oferta mai buna si vrea sa plece, au bani sa-i dea gramada + masina de serviciu (care nu inseamna doar cheltuieli cu benzina). Pana atunci, mumu, 50 de lei aruncati in scarba, ca sa nu zica ca nu i-au marit salariul. Sunt curios, daca peste 1-2 ani mai vrea omul o marire de salariu, trebuie din nou sa-si gaseasca un nou loc de munca, ca sa poata X veni cu o contra-oferta, ca altfel nici vorba de marire?
Asa fac toti angajatorii, cand angajatul zice ca pleaca se gasesc brusc bani pentru mariri.

#29
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View Postriley, on 29 aprilie 2018 - 08:15, said:

Pai daca ei in prostia lor au facut ceva iar tu stai cu limba in gura, chiar o sa ai probleme cu fiscul
De ce sa aiba probleme cu fiscul? Din moment ce el nu a semnat nici un contract...
Si eu mi-am schimbat locul de munca cu ceva timp in urma, am acceptat conditiile la interviu, am trimis documentele pe email....dar contractul a fost inregistrat la Revisal doar dupa ce l-am semnat.
Asa ca @initiator, nu ai nici o problema atata timp cat nu ai semnat nimic cu alt angajator. Punct.

Aia merg la intimidare....poate...poate cazi in plasa lor. Macar acum ti-ai dat seama la ce firma te-ai fi angajat ;)

#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostXL700VA, on 29 aprilie 2018 - 08:08, said:

....Tot ce voiam sa stiu este daca pot pati eu ceva fiind angajat in doua locuri. ...
Tot ce poti pati, este sa te cheme Y sa-ti ridici salarul pentru zilele cit ai fost angajat la el Posted Image

Este posibil sa te fi inregistrat in Revisal ca si angajat. Probabil ca au intocmit toate actele si urma sa ti le dea la semnat, sau pur si simplu a semnat altul in locul tau.
In 2 mai cind Y incepe activitatea, contabila de la Y va trebui sa-ti desfaca contractul de munca cu acordul partilor, pentru ca in Ro doar asa te poate da afara patronul, cu acordul partilor. Cu nemotivate si indisciplinar este asa de complicat, ca nu se incurca nimeni. Vor fi alte hirtii pe care tu ar trebui sa le semnezi si probabil ca le va semna altcineva in locul tau.
Nu stiu chiar exact cum mai sint acum legile, dar cred ca nu poti pleca fara preaviz de 15 zile, insa nu sint foarte sigur de treaba asta. Daca este asa, tu o sa figurezi peste tot ca si angajat la Y pe o perioada de 15 zile si Y te va trece pe statul de plata si cineva va trebui sa ia bani aia si sa semnez pentru ei. Nu se stie cine o sa-i ia Posted Image

Nu tu ai probleme, ca din contra, ei au o problema, ca trebuie sa te plateasca chiar daca nu ai fost la lucru. :D

Edited by florin71_skoda, 29 April 2018 - 09:20.


#31
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View Postsergiu_psc, on 29 aprilie 2018 - 09:07, said:

Asa fac toti angajatorii, cand angajatul zice ca pleaca se gasesc brusc bani pentru mariri.

View PostDany_Darke, on 29 aprilie 2018 - 08:56, said:

x se comporta tipic unui patron sigur pe el. adica e sigur pe el ca daca angajatul a stat in anumite conditii pana atunci, o firimitura aruncata la misto sigur il va face sa-i pupe picioarele vreo 2-3 zile dupa eveniment, pana al urmatoarea firimitura. abia cand ii ajunge cutitul la os si eventual vede ca e posibil sa piarda un om de baza, se simte si el. nimic nou sub soare in lumea patronilor.

chestiile astea le vezi si la operatorii de telefonie, abia cand vrei sa ii parasesti isi aduc aminte ca existi, pana atunci dosul este cea mai buna tratatie care ti-o pot oferi.

Stiu ca asa se comporta patronii, si ca nimic nou sub soare in lumea patronilor, dar nu asta era ideea. Ideea era ca-l blamati pe Y ca face magarii si ca "ce bine ca nu s-a dus omul acolo", ca "acum vezi la ce firma te-ai fi angajat" - ca sa citez un alt coleg - dar de X nu zice nimeni nimic. Voi chiar considerati ca X este mai bun ca Y ca si patron, per ansamblu (nu vorbesc de conditii de munca, sau de cat de mare e multinatioanala, ci de comportament si respect fata de angajat in general)? Ca mie in nici un caz nu mi se pare... dar na, fiecare cu parerea.


View Postflorin71_skoda, on 29 aprilie 2018 - 09:18, said:

Tot ce poti pati, este sa te cheme Y sa-ti ridici salarul pentru zilele cit ai fost angajat la el Posted Image

Este posibil sa te fi inregistrat in Revisal ca si angajat. Probabil ca au intocmit toate actele si urma sa ti le dea la semnat, sau pur si simplu a semnat altul in locul tau.
In 2 mai cind Y incepe activitatea, contabila de la Y va trebui sa-ti desfaca contractul de munca cu acordul partilor, pentru ca in Ro doar asa te poate da afara patronul, cu acordul partilor. Cu nemotivate si indisciplinar este asa de complicat, ca nu se incurca nimeni. Vor fi alte hirtii pe care tu ar trebui sa le semnezi si probabil ca le va semna altcineva in locul tau.
Nu stiu chiar exact cum mai sint acum legile, dar cred ca nu poti pleca fara preaviz de 15 zile, insa nu sint foarte sigur de treaba asta. Daca este asa, tu o sa figurezi peste tot ca si angajat la Y pe o perioada de 15 zile si Y te va trece pe statul de plata si cineva va trebui sa ia bani aia si sa semnez pentru ei. Nu se stie cine o sa-i ia Posted Image

Nu tu ai probleme, ca din contra, ei au o problema, ca trebuie sa te plateasca chiar daca nu ai fost la lucru. Posted Image

Problema e ca daca a semnat altcineva contractul in locul lui, aia in nici un caz nu ar trebui sa ameninte cu judecata, ca daca se ajunge la proces, se poate demonstra foarte usor fals in semnatura si atunci el scapa oricum, dar angajatorul a pus-o in fericire. Si chiar daca nu ameninta ei, daca se stiu cu musca pe caciula eu zic ca n-ar fi asa de agresivi. Ca s-a inregistrat contractul in revisal, se poate spune ca a fost un exces de zel al contabilului, ca sa termine treaba mai repede sau ceva, dar fals in semnatura e deja cu totul si cu totul alta treaba.

Edited by dasvik, 29 April 2018 - 09:27.


#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
  • topicul dezbate problema lui y care ameninta nefondat cu judecata si alte repercusiuni legale, pe baza ilegalitatilor sale
  • omul nostru cere parerea vizavi de situatia prezentata
  • offtopic - sa-mi arati patronul ala care da bani angajatului doar asa ca sa se simta el fericit. ca si patron ai face orice sa cheltui cat mai putin si profit cat mai mare. iar salariul este o cheltuiala pt patron. dar nu despre asta e vb in topic, vezi primele 2 puncte


#33
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Teoria zice ca, daca anunti ca pleci de la o firma, cel mai bine e sa pleci indiferent de contraoferta facuta. Pentru ca firma iti face contraoferta ca sa nu-si blocheze activitatea pana iti gaseste inlocuitor.
Nici eu personal nu m-as simti bine sa mai raman la o firma unde am facut atat eu cat si ei bambilici. "N-avem bani de marire, uite ce de bani avem daca mai stai", "plec de maine, aaa, stai ca nu mai plec daca imi dati bani".
Acum tu stii care ti-e interesul si sansele sa te pastreze firma peste 1-2 luni, poate oi fi specializat pe vreo nisa anume si nu pot sa-ti gaseasca inlocuitor in zona. Dar eu as fi foarte atent prin jur, mai ales cand o sa mai vina cu "uite, el e noul tau coleg, il ajuti si pe el sa se integreze si sa vada cum sta treaba?"

#34
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand schimba-ti atitudinea fata de angajatori . Sari cam repede la judecati si tribunale . Deasemenea schimba-ti atitudinea fata de modul in care discuti / negociezi cu angajatorul. Astea-s copilarii ...plec de la voi ...ma duc dincolo ...dar daca-mi dai tu o grisina si o mentosana pe luna in plus raman la tine . Angajatorul te trateaza in functie de modul in care te percepe. Eu te-as percepe foarte nehotarat daca as fi angajatorul tau. Orice vorba trebuie sa ramana vorba. Negociezi cu cartile pe masa , spui ce pretentii ai ( asta arata ca stii cat valorezi si stii sa te pui in valoare ) si primesti o oferta. Mentionezi ca ai si alte oferte ( daca ai ) si ca te bucuri nespus de perioada petrecuta impreuna cu respectiva firma , dar din considerente financiare esti nevoit sa intrerupi colaborarea cu o firma minunata , condusa de oameni minunati de la care ai invatat foarte multe si te-au format ca si caracter puternic ...bla-bla-bla ( fara bla-bla-bla ) . Strangi mainile tuturor si le urezi nebanuite "succesuri" in activitate. Daca vor sa te tina , iti fac oferta ...daca nu , degeaba iti mai fac una dupa ce ai gasit altceva. Aceasta este atitudine de pietar , nu de multinationala sau angajat de multinationala . Nehotararea ta va actiona impotriva intereselor tale pe viitor , cand poate vei fi nevoit sa pleci de la actualul loc de munca .si nimeni nu iti va mai face nici o oferta pentru ca esti nehotarat si neserios . CAteodata , in negocieri poti sa pierzi unele mici avantaje , dar daca ai caracter iti asumi pierderea . Astfel vei fi tratat ca un om de cuvant , nu un mercenar care se vinde oricui da 10 lei in plus si un bon de masa .
Du-te la firma cu care ai problema si discuta politicos , multumeste-le pentru oferta lor generoasa si roaga-i sa te inteleaga . Poti sa iti ceri si scuze ( este si cazul ) pentru faptul ca te-ai declarat interesat de oferta lor si dupa aceea i-ai lasat cu ochii in soare . Nu o fi atitudinea lor ortodoxa dar este pe masura nehotararii tale . Cauta sa rezolvi amiabil , altfel s-ar putea ca pe viitor sa nu mai pupi nici o oferta in domeniul in care activezi . Uita de tribunale .

Edited by JurasikMan, 29 April 2018 - 09:53.


#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Nu te speria, nu au ce să-ți facă. Dacă nu ai semnat nimic nici nu se pune vreo problemă. Și dacă semnai un contract și nu te prezentai tot ce puteau face era să te concedieze pe motivul absențelor nemotivate, adică disciplinar. Și asta era tot. Doar dacă semnai și niște adiționale la contract în care acceptai să plătești niște bani dacă renunți unilateral la job. Nu e cazul.

#36
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Intreb pentru un prieten: cu ce se au la mana unul pe altul daca angajatul si angajatorul nu au semnat contractul de munca ? Pe contract se specifica data de X ca incepere, in cat timp trebuie inregistrat in REVISAL ? daca nu-l inregistreaza, ce se intampla ? de ce ar alege sa faca contract si sa nu-l inregistreze ?
sau e mai degraba o chestie de comoditate

Edited by OmulLLORT, 29 April 2018 - 09:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate